TD04 do 1.6/1.9 TD wasze doświadczenia

Forum o modyfikacjach wszystkich silników TD.Turbiny, pompy, wydechy i wszystko na te tematy

Moderatorzy: Michał_1977, bugalon, kkkacper, toffic, VIP

Havan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 293
Rejestracja: sob kwie 05, 2014 16:10

TD04 do 1.6/1.9 TD wasze doświadczenia

Post autor: Havan » pn paź 12, 2015 18:50

Witam.

Z racji szerzącej się dyskusji na forum o turbinie TD04-11G/13T w silnikach na komorach wirowych postanowiłem stworzyć temat zbiorczy dla nas i przyszłych forumowiczów jako skarbnica wiedzy wszystkich za i przeciw. Ostatnimi czasy dosyć często temat jest poruszany w tematach nie związanych z tym osprzętem silnika więc zachęcam wszystkich użytkowników tej oto turbiny do konstruktywnej dyskusji oraz wyrażenia swojej opinii na temat odczuć z korzystania tej suszary i porównania do innych modeli. Może ktoś ma do czynienia z inną turbiną z tej rodziny.

Ja korzystam z 13T i mogę powiedzieć że jestem zadowolony z tej turbiny jako alternatywy dla oryginalnych turbawek montowanych w seryjnych TD do tego jest pospolita i tania. Jest idealna dla auta które ma być do jazdy codziennej ale żeby było z pazurem. Bardzo ładnie wstaje i pozwala osiągnąć większe moce w naszych motorach w porównaniu do seryjnych. Minusem jakim zauważyłem jest fakt mocniejszego grzania powietrza ale dobry FMIC spokojnie daje sobie z tym radę. Nie mogę na razie podać więcej konkretów ze względu ślizgającego się sprzęgła i po dostrojeniu oraz doprowadzeniu mojej jednostki napędowej do ładu pochwalę się swoimi odczuciami które na razie są pozytywne.

Mam nadzieję że temat zostanie poruszony przez posiadaczy turbiny oraz nie będzie kłótni, walk i agresji ze względu "bo moja racja jest najważniejsza a reszta to ...." na to że każdy ma prawo do wyrażenia własnego zdania.


PozdraVWiam :D


Tuning D/TD/MTDI? Pisz PW.

drakula500
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: czw sty 31, 2013 22:58

TD04 do 1.6/1.9 TD wasze doświadczenia

Post autor: drakula500 » pn paź 12, 2015 19:16

Czy TD04 jest wstanie wyrobić 1bara przy 2000 obrotów np na trójce jadąc spokojnie? Jeśli nie to nazywanie jej turbiną uniwersalną jest z bardzo przesadzone. Nie można tu też nazywać jej turbiną do jazdy codziennej, lub o używaniu auta w ruchu drogowym bo niestety sadza z wydechu to jest mega obciach, a sadza + naklejka dizel musi dymić to jest totalna wiocha. Auto do jazdy codziennej Panowie nie ma prawa puścić dyma i nie pomogą tu tłumaczenia typu, a bo jak nie ma doładowania to przecież tak ma być - niestety nie. Jeżeli zmuszamy suszarkę do pracy sadzą poniżej jej doładowania tzn że tworzymy sobie auto, które z założenia daje nam coś kosztem czegoś innego, i niestety nie jest już to setup do jazdy codziennej tylko raczej w kierunku zapierd....

Powietrza ta turbina nie ma raczej prawa grzać, ma co najmniej o jeden raz większy kompresor od wysławionej T3, która nigdy nie powodowała z tego co pamiętam żadnego nadmiernego podgrzewania. Z racji tego też, że posiada nadal duży wirnik to silniczek 1.9 ma trudności z napędzeniem jej do optymalnych obrotów kompresora (fabrycznie ta turbina jest na silniku 2.5) więc o grzaniu powietrza raczej nie ma mowy. TD04 to też konstrukcyjnie przestarzała turbina, posiada grubą ośkę, i nawet jakby przymknąć oko na pokaźnego rozmiaru kółka bo dzięki nim coś zyskujecie oprócz kopciucha na dole, to już nic nie uratuje wielkości jej AR. O wiele lepszym wyborem i konkurencją dla tej turbiny mogą być serie turbin k03 z 1.8T. Turbiny te posiadają mniejsze AR, takie same rozmiarowo kółka lub ciut mniejsze po stronie wydechu, a co najważniejsze są to turbawki nowocześniejsze z cieńszymi ośkami oraz lżejszymi zestawami wirującymi, podparte na "lżejszym łożyskowaniu". Jest to o wiele lepsza alternatywa dla ociężałej TD04, która polotem swojej konstrukcji stoi na równi z T3.



Awatar użytkownika
arwam
Tdiesel Power Driver
Tdiesel Power Driver
Posty: 9109
Rejestracja: śr mar 01, 2006 20:23
Lokalizacja: Zurawica
Kontakt:

TD04 do 1.6/1.9 TD wasze doświadczenia

Post autor: arwam » śr paź 14, 2015 21:28

Mowisz ze nie ma prawa grzac to zaloz termometr pomiedzy ic a turbo.
Schlodzic sie da ale zmiana temperatury pociaga za soba zmiany w:objetosci i to trzeba wyrownac, a to juz sa straty.
Turbo o dosc zwawej, odpowiedzi na zmiany obciazenia, do mocniejszych aut uzytkowanych na codzien, jak znalazl.
Przy parciu na cyferki i duza skale uzytecznych obrotow, poszukalbym czegos wiekszego. Przy cisnieniach powyzej 1.6bara w obrotach 4500rpm w gore, temp wedroje na ponad 120stC.
Wielkosc kompresora to jedno a szczelina kompresora to drugie.

Przy apetycie na moc powyzej 160-170KM poszukalbym czegos wiekszego.
Nie znaczy to ze jest to zle turbo ale ma tez swoje wady uzytkowe jak kazde inne turbo.
Jej glowne zalety, to szybka reakcja, latwy montaz, niska cena.
Jej realny potencjal oceniam na 160-180KM powyzej bedzie juz gwaltownie roslo EGT i obciazenie mechaniczne i termiczne tlokow i korbowodow.
Bardzo fajnie reaguje na oryginalnej pompie w w AAZ, pelne doladowanie do uzyskania juz nawet w okolicach 1800-2000rpm.
Na wiekszych pompach z lagodna fala pelny boost przy okolo 2200rpm przy "ostrych"falach pelny boost do uzyskania w okolicach nawet 1600rpm, przy goracej muszli z td04-11g.
Powyzsze uwagi dotycza td04-13t.
A kwestia grzania powietrza poruszona w porownaniu do innych turbin np w porownaniu do gtb2260vk



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14608
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

TD04 do 1.6/1.9 TD wasze doświadczenia

Post autor: Michał_1977 » czw paź 15, 2015 07:17

arwam pisze:Turbo o dosc zwawej, odpowiedzi na zmiany obciazenia, do mocniejszych aut uzytkowanych na codzien, jak znalazl.
Przy parciu na cyferki i duza skale uzytecznych obrotow, poszukalbym czegos wiekszego
Raz dałem Ci się namówić na większe turbo,sypnęło cyferkami i co?
Kupa wstydu podczas jazdy po mieście,zwłaszcza ze skrzynią ASD.
Teraz wolę żeby nawet tych cyferek było mniej,ale niech auto ma pazur od dołu i żebym co chwilę nie musiał zmywać sadzy z klapy,oraz zderzaka.
Modzenie TD jak wiele razy powtarzałem,jest sztuką kompromisu i w/g mnie,TD04 jest kompromisem. Jest lepsza od serii,trochę padła góra w porównaniu z T3 z LT,ale nie kopci,no i wreszcie mam przyzwoity dół.

Na razie tyle z mojej strony.
arwam, drakula500, pragnę Wam tylko przypomnieć,że nie tylko moje oczy patrzą na Wasze czyny. Wiec zanim skoczycie sobie do gardeł,przemyślcie za i przeciw :bajer:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

drakula500
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: czw sty 31, 2013 22:58

TD04 do 1.6/1.9 TD wasze doświadczenia

Post autor: drakula500 » czw paź 15, 2015 07:26

arwam pisze:Mowisz ze nie ma prawa grzac to zaloz termometr pomiedzy ic a turbo.
Schlodzic sie da ale zmiana temperatury pociaga za soba zmiany w:objetosci i to trzeba wyrownac, a to juz sa straty.
Wybacz, ale nie ma sensu dyskutować z osobą, która w dniu dzisiejszym martwi się o straty, a jeszcze niedawno montowała do 1.6TD IC ze sprintera. Jestem wręcz pewny, że gdybym zrobił podpuchę i w tym momencie założył temat "jaki IC do TD?", to byłbyś pierwszym polecającym jakiś od scani (oczywiście do jazdy codziennej), wygłaszając peany nad zaletami takiego setupu. Czyli coś do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić, cała kwintesencja rozmowy z Tobą.

Poza tym, duzy ic jest bee ale jak co do czego to temperatura powyżej 4500 obrotów.. zaraz zaraz... bo czegos tu nie rozumiem. Albo auto codzienne z małym ic, albo wielki kloc i kręcenie powyżej 4500 i wtedy nie gadamy o stratach bo jaki jest w tym sens?? Zdecyduj sęe na coś bo nie wiadomo o co ci chodzi. Według wszelkich prawideł cały świat w autach do 200ps chce korzystać z dobrodziejstw silnika dizla. Czyli to co najbardziej bawi, moment u dolu jazda do 4500 i zmiana biegu, co najwyżej dluższa skrzynia, a twoich argumentow nie da sie skręcić w calosc, rozumiem dizel na 1/4 musi kręcić powyżej 4500.. ale taki z mocnym dołem bezdymny do 200 koni zupełnie się zadowoli jazdą do 4500 włącznie w codziennej jeździ.
arwam pisze:Na wiekszych pompach z lagodna fala pelny boost przy okolo 2200rpm przy "ostrych"falach pelny boost do uzyskania w okolicach nawet 1600rpm, przy goracej muszli z td04-11g.
Wątpię czy na dzień dzisiejszy znajdziesz jeszcze osobę, która pójdzie w twoje składki na słynnej fali 600 i będzie słuchała głupot o tym jak mieszanie gratami w pompach przynosi zyski - to już nie ta epoka. Najpierw złóż dobrze pompę, później się martw temperaturą, zresztą o tym już była rozmowa.









Jaki numer seryjny ma ta turbina T3 z LT?
Ostatnio zmieniony czw paź 15, 2015 12:25 przez drakula500, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
needved
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 831
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 23:15
Lokalizacja: Augustów

TD04 do 1.6/1.9 TD wasze doświadczenia

Post autor: needved » czw paź 15, 2015 10:11

Co ma wspólnego post jak wyżej z tematem????...
Od siebie mogę napisać, że mam TD04-13T w swoim starym AAZ i sobie chwalę te turbo.
Przyzwoicie wstaje, przy około 2000rpm jest już 1,2bar
Max boost 1,4bar od 2100rpm
Takie wyniki na seryjnej podkręconej pompie z AAZ
Zrobiłem na niej już blisko 20000km turbo trzyma się kupy nie wciąga oleju, a kosztowało 350zł
Golf śmiga na 1.4bara które turbo utrzymuje bez żadnych MBC itp.
Przy pełnym doładowaniu dymu brak, jedynie przy wstawaniu lekki bączek.



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14608
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

TD04 do 1.6/1.9 TD wasze doświadczenia

Post autor: Michał_1977 » czw paź 15, 2015 11:55

needved pisze:Co ma wspólnego post jak wyżej z tematem????...
Pewnie to,że na pompach składakach powstaje zbyt wysokie EGT i to powoduje niepotrzebne ogrzewanie powietrza doładowanego przez TD04,do którego odniósł się arwam.
Ja zostaję przy swoim- dobra pompa 11mm + dobre i sprawne wtryskiwacze + TD04-13T + dobry FMIC = sukces i banan na twarzy :D


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

drakula500
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: czw sty 31, 2013 22:58

TD04 do 1.6/1.9 TD wasze doświadczenia

Post autor: drakula500 » czw paź 15, 2015 12:22

Sorry poniosło mnie, niepotrzebne usunąłem.

CZy można poprosic o nr seryjny T3 z LT dla porównania, które zamieszcze i tyle z mojej pisaniny tutaj.



drakula500
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: czw sty 31, 2013 22:58

TD04 do 1.6/1.9 TD wasze doświadczenia

Post autor: drakula500 » czw paź 15, 2015 16:46

ahahah :satan: Obydwaj dajecie popis Kejpi, nie wytrzymaliście :helm:, choć nikt tego nie chciał czytać w Twoim w wątku a arwam aż się zwijał no bo jak to.. nikt?? To musieliście się przyjść i jednak się pochwalić "pomóc Ci.. nie... pomóc Ci? nie... a to Ci pomogę" :jezor:

fala 600... wiedziałem :okej:

PS.
nie wiem do czego dążycie, nikt nie powiedział Kejpi, że Twoje auto jest słabe, ja z Tobą na kresce nie stanę bo dostanę w d.... i dobrze mi z tym, ale chodzi mi o coś innego, między innymi żeby rzeczy nazywać po imieniu, że kopciuchowi śmierdzi z wydechu, a nie że cud malina bączek codzienny i kwiatki :kwiatek:, zresztą jak sam przyznałeś, dymu nie żałujesz. Prawda jest taka, że kiedyś też przyszedłem na forum i sobie poczytałem instrukcje arwama i złożyłem, i dzień w którym wypiep*** arwamowską pompę z auta a następnie sprzedałem turbo T3 to były najszczęśliwsze chwile w moim życiu. I możecie wierzyć że nie tylko w moim, mogę wam wyliczyć, Michał, pewnie Sławko, Marcinas, pewnie i Havan się nie przyzna że ma problemy z pompką :hehe:
Ostatnio zmieniony czw paź 15, 2015 17:02 przez drakula500, łącznie zmieniany 2 razy.



Havan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 293
Rejestracja: sob kwie 05, 2014 16:10

TD04 do 1.6/1.9 TD wasze doświadczenia

Post autor: Havan » czw paź 15, 2015 16:49

drakula500

W odpowiedzi do 2 postu to chciałbym przekazać że nie mam nalepki diesel musi dymić i nadal utwierdzam się że to turbo do jazdy codziennej. Dla uściślenia nie mam pompy z boost pinem tylko najzwyklejszą pompę i można jeździć bezdymnie i uzyskiwać normalne doładowanie tylko wystarczy nie traktować pedału gazu 0-1. Poza tym nie znam osoby która jak jeździ po mieście to depcze cały czas. Prawda jak się chce zakopcić to można ale jak się chce to można jeździć dynamicznie i bezdymnie. Jak najbardziej będę polecał tą turbinę jako alternatywę i nie będę robił wywodów na temat jakie są w niej graty i jakimi prawami ma się rządzić tylko po prostu ją założyłem i z niej korzystam. Forumowiczu drakula500 widzę że wnosisz do rozmowy sporo argumentów ale odnoszę wrażenie że nawet nie jeździłeś silnikiem z tą turbiną.


Tuning D/TD/MTDI? Pisz PW.

drakula500
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: czw sty 31, 2013 22:58

TD04 do 1.6/1.9 TD wasze doświadczenia

Post autor: drakula500 » czw paź 15, 2015 16:51

o widzisz Havan, jeszcze nie skończyłem edytować, a już piszesz, że "delikatnie operujesz gazem" powiadasz? No cóż, załóż mniejsze turbo, albo zrób coś z pompą to nie będziesz się musiał przejmować, bo o to w aucie codziennym nie chodzi :pub:
havan pisze:Forumowiczu drakula500 widzę że wnosisz do rozmowy sporo argumentów ale odnoszę wrażenie że nawet nie jeździłeś silnikiem z tą turb
przede wszystkim to forowiczu, a co do tego że nie jeździłem, Havan, czy potrzebujesz wsiadać do Fiata Cinqecento żeby się przekonać, że jest on ciasny? No jak potrzebujesz to wsiadaj, ja nie muszę, po to turbina ma AR po wydechu i kompresorze, po to ma kółka, grubość ośki, łożyskowanie, wagę zestawu wirującego, żebyś mógł sobie to odnieść do jakiejkolwiek turbiny jaką już miałeś na aucie, którą znasz i już będziesz wiedział mniej więcej czy to jest to czego potrzebujesz. Nie dziwcie się nagle, że TD04 jest lepsza od T3, jest lepsza, ma mniejszy wirnik i mniejsze AR, no więc czy to odkrycie?

POdajcie nr tej T3 z LT jak można, porównamy grubości ośki wirnika, zresztą to jest T3 więc będzie standard, ale jaki zestaw kółek tam siedzi.



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14608
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

TD04 do 1.6/1.9 TD wasze doświadczenia

Post autor: Michał_1977 » czw paź 15, 2015 17:54

golfiarzdwa pisze:Oglądałem film na YT michała gdzie w opisie jest napisane słabo jechał jak na 200KM bo filtr paliwa coś tam, on nie jechał słabo on był mułem że hoho mam mniej koni a na samej setce urywam ponad sekunde o 120 i dalej nie mowiac
Miałem problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości paliwa i jeśli mnie pamięć nie zawodzi (a nie zawodzi), to jeszcze było na tej francy T3,która gabarytami odpowiadała wiadru 10l...
Poza tym,co ja będę dyskutował z gościem,którego za 2 minuty nie będzie na tym forum...
Kolego Kejpi,to konto do kasacji,a nad tamtym zaraz admin pomyśli,bo za założenie drugiego konta,prawdopodobnie nie będziesz miał żadnego :chytry:
drakula500 pisze:mogę wam wyliczyć, Michał, pewnie Sławko, Marcinas, pewnie i Havan się nie przyzna że ma problemy z pompką :hehe:
Z tą nie mam,bo to nie jest składak :jezor: ,ale owszem,przez te składaki,wyszły mi włosy z głowy... :panna:
drakula500 pisze:POdajcie nr tej T3 z LT jak można, porównamy grubości ośki wirnika, zresztą to jest T3 więc będzie standard
Raczej nie.Wałek jak ołówek chyba.Zaraz pójdę do magazynu i trzasnę fotkę.

Z wielkim trudem zrobiłem jakąś marną focinę :bajer:

Obrazek


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Havan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 293
Rejestracja: sob kwie 05, 2014 16:10

Re: TD04 do 1.6/1.9 TD wasze doświadczenia

Post autor: Havan » czw paź 15, 2015 18:47

drakula500 pisze:o widzisz Havan, jeszcze nie skończyłem edytować, a już piszesz, że "delikatnie operujesz gazem" powiadasz? No cóż, załóż mniejsze turbo, albo zrób coś z pompą to nie będziesz się musiał przejmować, bo o to w aucie codziennym nie chodzi :pub:
Nie założę mniejszego turbo bo to mi się mija z celem. Nie napisałem że delikatnie operuję gazem tylko korzystam z gazu adekwatnie do moich potrzeb :pub: Nie przejmuję się tym również bo doskonale sobie z tym radzę :D
drakula500 pisze:przede wszystkim to forowiczu
Nie wiedziałem że tak się odmienia. Wielkie dzięki zapamiętam na przyszłość bo dość często korzystam z tego zwrotu :bigok:
drakula500 pisze: a co do tego że nie jeździłem
Czyli dobre odniosłem wrażenie że nie korzystałeś z potencjału tej turbiny :hmm:
Michał_1977 pisze:Z tą nie mam,bo to nie jest składak :jezor: ,ale owszem,przez te składaki,wyszły mi włosy z głowy... :panna:
A co się działo z tymi składakami w porównaniu do pompy która wyszła seryjnie bo nie wiem o co chodzi w tym motywie. Może i było gdzieś napisane na forum ale nie jestem w stanie śledzić wszystkiego co się działo/dzieje tutaj :bajer:


Tuning D/TD/MTDI? Pisz PW.

Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14608
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

TD04 do 1.6/1.9 TD wasze doświadczenia

Post autor: Michał_1977 » czw paź 15, 2015 19:07

Havan pisze:A co się działo z tymi składakami w porównaniu do pompy która wyszła seryjnie bo nie wiem o co chodzi w tym motywie
Podstawowym problemem jest ciśnienie wewnętrzne.Ciężko jest się wstrzelić z odpowiednim i nawet jeśli uda Ci się go jakoś wyregulować i ujarzmić dół,to tyle góra może być do doopy lub odwrotnie.
To tak na szybko :bajer:
Myślę że marcinas1983 może to spokojnie potwierdzić,bo on z tymi składakami przeszedł więcej niż ja :-)


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „TD”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości