Kącik posiadaczy MK4

Wymiana doświadczeń użytkowników poszczególnych modeli VW.

Moderator: VIP

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Qto » sob paź 08, 2022 20:12

Możesz się tam podłączyć.. ale bezpiecznik o którym mówisz 110A zasila połowę auta. Nie możesz się tam że wzmacniaczem podłączyć chociaż już widziałem takie manewry.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Qto » pn paź 10, 2022 22:53

Orientuje się ktoś czy w mk5 lub passku b6 da się ogarnąć staging/needle sweep czy jak tam zwał? W a6 c6 FL normalnie w vcds miałem taką opcję...



Awatar użytkownika
sebekgolf
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2220
Rejestracja: sob wrz 25, 2010 09:48
Lokalizacja: Goteborg/Oberschlesien
Auto: Volvo S60 T6 R-Design, MK4 GT TDI i inne takie

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: sebekgolf » pn paź 10, 2022 22:54

mat06 pisze:
sob paź 08, 2022 01:21
sebekgolf pisze:
sob paź 08, 2022 00:05
mat06 pisze:
pt paź 07, 2022 22:14
Jak już jesteśmy w tym temacie, to też od razu zapytam. Pod skrzynką przekaźników jest kilka złącz, m.in. żółte złącze oznaczone jako 75 X. Po podłączeniu do tego złącza za pomocą konektora oczkowego mamy zasilanie po zapłonie. Dodatkowo obowiązkowo na kablu zasilającym należy dać bezpiecznik (są do kupienia gotowe kawałki wiązek z wbudowaną obudową hermetyczną dla takiego bezpiecznika np. tutaj). Potem lutowanie, albo koszulka termokurczliwa z cyną i gotowe. W ten sposób unikamy wpinania się w inne, już istniejące bezpieczniki. Czy takie połączenie jest w pełni poprawne i bezpieczne? Wydaje mi się, że jak najbardziej, ale może ktoś sądzi inaczej? :)
Musiałbyś sprawdzić, skąd jest ono podciągnięte. Ewentualnie sprawdzić w schematach czy jest ono przewidziane pod dodatkowe obciążenia. W przypadku wpinania się w oryginalne styki skrzynki bezpieczników, wiesz, że przewód zasilający był pod dane obciążenie maksymalne projektowany (tu musisz sobie sprawdzić, jakie masz wolne bezpieczniki fabrycznie przewidziane na danej szynie zasilającej bezpieczników). Dlatego główne szyny w skrzynce bezpieczników (jakbyś ją otwarł z tyłu i się przyjrzał), są słusznymi przekrojami kabli zasilane. Same szyny zaś są zrobione z płaskowników miedzianych czy tam mosiężnych (jakiś stop). Oczywiście jeśli jakiegoś wyposażenia brakowało w danym aucie fabrycznie, to wtedy ta szyna np. nie była dociągnięta do samego końca skrzynki tylko była krótsza. Wtedy musisz sobie zrobić mostek między dokładanym bezpiecznikiem a głównym kablem zasilającym daną szynę. Tyle, że wtedy wystarczy to zrobić takim samym przekrojem kabla, jak ten który idzie potem dalej do odbiornika już za bezpiecznikiem. Choć ja jak robiłem AFS w moim audi, to waliłem 4mm kwadrat jako mostek, a potem po bezpiecznikach 10A leciało już chyba 1 albo 1,5 mm kwadratowego (nie pamiętam ile dokładnie ale było ale robione tak, jak wynika z Elsy).
Trochę poszperałem po różnych forach. Te terminale są chyba wręcz przewidziane i specjalnie wyprowadzone przez VW pod dodatkowe obciążenia - tak też uważałem od samego początku. Bezpiecznik 110A mówi chyba wszystko :-)

https://www.vwvortex.com/threads/under- ... t-81661093
Są przewidziane tak jak piszesz, tylko bardzo często (nie wiem czy zawsze) robią tak, że zrobioną linię zasilająca mają tylko do bezpieczników które używają a dalej linii nie prowadzą bo to oszczędność materiału. Niby nie wiele, ale jednak jak przemnożysz przez ilość produkowanych sztuk samochodów, to się uzbiera.

Co do bezpiecznika 110A to jak pisze Qto. To że masz 110A, to nie znaczy, że możesz tak po prostu pod niego się podpinać. Jego wartość też została w jakiś sposób dobrana i jest taka a nie inna. Jeśli przez niego fabrycznie zasilane byłoby więcej obwodów, to najprawdopodobniej byłby większy i przypuszczam, że wtedy przekrój kabla też będzie najprawdopodobniej inny. Jak chciałbyś wszystko po bożemu zrobić, to albo sprawdzasz co jest z niego zasilane i sumujesz obciążenia. Wtedy dojdziesz do tego ile ma zapasu, sprawdzisz ile przekrój kabla który pod niego idzie jest w stanie bezpiecznie "przepuścić" i będziesz wiedział ile masz zapasu, który można bezpiecznie wykorzystać. Druga (prostsza) droga, to zainstalowanie sobie na kompie ELSY z bazą danych do VW i sprawdzenie, jak to gebelsy fabrycznie miały przewidziane i podpięte. Wtedy będziesz miał od razu jak na tacy jakie bezpieczniki założyć, jakie przekroje kabli i skąd poprowadzić.


Tarpan 1,5 OHV -> Swap 1,4 dohc R.I.P -> Swap 1,6 DOHC R.I.P -> Swap 1,4 DOHC R.I.P ->Swap 1,8 DOHC R.I.P -> Swap 1,8+ DOHC -> Swap 1,8T +++ DOHC in progresssss

Pomagamy Domom Dziecka -> ZŁOMBOL '11/'12 /'14/'15/'16

https://pl-pl.facebook.com/tarpaniatka/

Awatar użytkownika
mat06
Storm Beige
Storm Beige
Posty: 1049
Rejestracja: pn maja 18, 2009 21:08
Auto: Golf IV
Silnik: AZD

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: mat06 » wt paź 11, 2022 10:18

sebekgolf pisze:
pn paź 10, 2022 22:54
mat06 pisze:
sob paź 08, 2022 01:21
sebekgolf pisze:
sob paź 08, 2022 00:05


Musiałbyś sprawdzić, skąd jest ono podciągnięte. Ewentualnie sprawdzić w schematach czy jest ono przewidziane pod dodatkowe obciążenia. W przypadku wpinania się w oryginalne styki skrzynki bezpieczników, wiesz, że przewód zasilający był pod dane obciążenie maksymalne projektowany (tu musisz sobie sprawdzić, jakie masz wolne bezpieczniki fabrycznie przewidziane na danej szynie zasilającej bezpieczników). Dlatego główne szyny w skrzynce bezpieczników (jakbyś ją otwarł z tyłu i się przyjrzał), są słusznymi przekrojami kabli zasilane. Same szyny zaś są zrobione z płaskowników miedzianych czy tam mosiężnych (jakiś stop). Oczywiście jeśli jakiegoś wyposażenia brakowało w danym aucie fabrycznie, to wtedy ta szyna np. nie była dociągnięta do samego końca skrzynki tylko była krótsza. Wtedy musisz sobie zrobić mostek między dokładanym bezpiecznikiem a głównym kablem zasilającym daną szynę. Tyle, że wtedy wystarczy to zrobić takim samym przekrojem kabla, jak ten który idzie potem dalej do odbiornika już za bezpiecznikiem. Choć ja jak robiłem AFS w moim audi, to waliłem 4mm kwadrat jako mostek, a potem po bezpiecznikach 10A leciało już chyba 1 albo 1,5 mm kwadratowego (nie pamiętam ile dokładnie ale było ale robione tak, jak wynika z Elsy).
Trochę poszperałem po różnych forach. Te terminale są chyba wręcz przewidziane i specjalnie wyprowadzone przez VW pod dodatkowe obciążenia - tak też uważałem od samego początku. Bezpiecznik 110A mówi chyba wszystko :-)

https://www.vwvortex.com/threads/under- ... t-81661093
Są przewidziane tak jak piszesz, tylko bardzo często (nie wiem czy zawsze) robią tak, że zrobioną linię zasilająca mają tylko do bezpieczników które używają a dalej linii nie prowadzą bo to oszczędność materiału. Niby nie wiele, ale jednak jak przemnożysz przez ilość produkowanych sztuk samochodów, to się uzbiera.

Co do bezpiecznika 110A to jak pisze Qto. To że masz 110A, to nie znaczy, że możesz tak po prostu pod niego się podpinać. Jego wartość też została w jakiś sposób dobrana i jest taka a nie inna. Jeśli przez niego fabrycznie zasilane byłoby więcej obwodów, to najprawdopodobniej byłby większy i przypuszczam, że wtedy przekrój kabla też będzie najprawdopodobniej inny. Jak chciałbyś wszystko po bożemu zrobić, to albo sprawdzasz co jest z niego zasilane i sumujesz obciążenia. Wtedy dojdziesz do tego ile ma zapasu, sprawdzisz ile przekrój kabla który pod niego idzie jest w stanie bezpiecznie "przepuścić" i będziesz wiedział ile masz zapasu, który można bezpiecznie wykorzystać. Druga (prostsza) droga, to zainstalowanie sobie na kompie ELSY z bazą danych do VW i sprawdzenie, jak to gebelsy fabrycznie miały przewidziane i podpięte. Wtedy będziesz miał od razu jak na tacy jakie bezpieczniki założyć, jakie przekroje kabli i skąd poprowadzić.
Ja przewiduję to miejsce jedynie pod rzeczy typu wideorejestratory etc., wszystko zabezpieczone osobnymi bezpiecznikami. Przekrój przewodów doprowadzonych do tych terminali jest dość spory. Żadnych dużych obciążeń tam puszczał nie będę, więc raczej nie mam powodów do obaw :)
Myślę nawet, że podpinanie się pod istniejące bezpieczniki może być mniej odpowiednie, bo one jeśli chodzi o przekrój przewodów etc. to już raczej na pewno są przewidziane pod dany fabryczny bezpiecznik i może mają jakiś zapas, ale nieduży.


Obrazek

kewinpol
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 709
Rejestracja: czw mar 09, 2017 16:16
Lokalizacja: Katowice/Zabrze
Auto: Volkswagen Golf

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: kewinpol » pt paź 28, 2022 13:08

Rozciekła się pompa wody na rozrządzie po około 60 tys km i około 5 latach. Czy to nie szybko, że po takim czasie pompa już jest nie szczelna? Zestaw był z firmy: INA.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: marcin7x5 » pt paź 28, 2022 16:41

Teraz to pompy są regenerowane w ofertach więc może to była taka właśnie. Poza tym są czasy oszczędności i ogólnie wiele części straciło na jakości.



kewinpol
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 709
Rejestracja: czw mar 09, 2017 16:16
Lokalizacja: Katowice/Zabrze
Auto: Volkswagen Golf

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: kewinpol » pt paź 28, 2022 17:27

Tak z ciekawości za wymianę rozrządu razem z pompą i częściami (też INA) 1200 zł to chyba normalna cena?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: marcin7x5 » sob paź 29, 2022 19:13

W dzisiejszych czasach pewnie tak. Stawki poszły w gorę.



Awatar użytkownika
Vwolf86
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 228
Rejestracja: sob maja 30, 2020 15:38
Lokalizacja: Olkusz
Auto: Golf IV 1.9 TDI alh 3D 2001r.
Silnik: 1.9
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Vwolf86 » pn paź 31, 2022 13:13

Hej☺
Robił ktoś z Was podgrzewanie lusterek z poziomu joysticka? Żeby po włączeniu na joysticku działały lusterka bez tylnej szyby. Taki przełącznik mam u siebie lecz nie działa to. Zapewne nie podłączone to jest


Golf 4 1.9tdi ALH 2002r
Samochód stale doposażany przeze mnie w różne OEM graty.
-------> Poszukuje informacji związane z niemieckim systemem TELEMATIK. :D

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Qto » wt lis 01, 2022 00:10

Kiedyś miałem przez chwilę...co potrzebujesz wiedzieć?



Awatar użytkownika
Vwolf86
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 228
Rejestracja: sob maja 30, 2020 15:38
Lokalizacja: Olkusz
Auto: Golf IV 1.9 TDI alh 3D 2001r.
Silnik: 1.9
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Vwolf86 » wt lis 01, 2022 00:54

Jak podłączyc taki joystick? Nieraz jadę szyba czysta a lusterka zaparowane...


Golf 4 1.9tdi ALH 2002r
Samochód stale doposażany przeze mnie w różne OEM graty.
-------> Poszukuje informacji związane z niemieckim systemem TELEMATIK. :D

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Qto » wt lis 01, 2022 14:54

Pin 7 do bezpiecznika nr 5.
Pin 9 do komfortu Pin 1 większej wtyczki. Istniejący tam kabelek odłączasz.



Awatar użytkownika
maj0nez
VR6 user
VR6 user
Posty: 3224
Rejestracja: pn lis 17, 2008 10:27
Lokalizacja: LOP
Auto: Skoda Octavia 1.8T + DSG
Silnik: AUQ
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: maj0nez » wt lis 01, 2022 20:40

Witajcie
Szukam zacisku hamulcowego tylnego, pewnie były montowane w GTI do swojej Skody Octavia RS.
Chodzi o zacisk na tarczę hamulcową wentylowana 254mm z tłoczkiem 38. Napis na zacisku Lucas 38.
Ewentualnie czy do tego zacisku da się dokupić samoregulator ?
Pozdrawiam


Szkodnik Skoda Octavia 1 RS 1.8T + DSG
Audi S3 8L ABT
Volkswagen Golf 1980r 1.6D

Awatar użytkownika
vwarek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 7388
Rejestracja: ndz lip 16, 2006 16:03
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Auto: Bora
Silnik: AQN

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: vwarek » wt lis 01, 2022 23:32

maj0nez pisze:
wt lis 01, 2022 20:40
Szukam zacisku hamulcowego tylnego, pewnie były montowane w GTI
Nie wiem jak jest w GTI ale niektóre 4Motion powyżej 150KM miały chyba tarcze 256 z tłokiem w zacisku 38 mm. Tłoczek wygląda bliźniaczo do zwykłego 38, ale nie rozbierałem więc ręki nie utnę ;)
Tak wyglądają moje zaciski pod tarcze 256, średnica tłoka 38 mm:
Obrazek
Obrazek

Co ci nie działa w tym zacisku?


The quieter you become, the more you are able to hear...

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kąciki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości