Kącik posiadaczy MK4

Wymiana doświadczeń użytkowników poszczególnych modeli VW.

Moderator: VIP

Awatar użytkownika
Vwolf86
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 228
Rejestracja: sob maja 30, 2020 15:38
Lokalizacja: Olkusz
Auto: Golf IV 1.9 TDI alh 3D 2001r.
Silnik: 1.9
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Vwolf86 » pt wrz 30, 2022 13:44

wesol pisze:
pt wrz 30, 2022 06:31
perki pisze:
czw wrz 29, 2022 20:16
Witam.
Ile mniej więcej może kosztować u mechanika wymiana tylnej belki w mk4?
500? 1000? Więcej
Generalnie to prosta operacja jeśli masz druga belkę z demontażu od dawcy.
Ja robiłem sam. Około 3h spokojnej roboty. Wyciągnięcie i włożenie. Najgorsze są te rurki od hamulcy, reszta spoko. Belkę załatwiłem kompletną z tarczami, klockami i zaciskami. Na kilka dni przed przekladką położyłem ją na kobylkach zruszylem wszystkie śruby i dałem smaru. Belka była jeszcze kilka razy malowana resztkami farb które były w garażu a na koniec na czarno antykorozyjny. Z tego co zauważyłem to belki sa dwa rodzaje różniące się trochę wyglądem oraz jakoscią. Ja miałem ta gorszą i zgnilo na wachaczu oraz był luz na gumach prowadzących.


Golf 4 1.9tdi ALH 2002r
Samochód stale doposażany przeze mnie w różne OEM graty.
-------> Poszukuje informacji związane z niemieckim systemem TELEMATIK. :D

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8808
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: marcin7x5 » pt wrz 30, 2022 20:37

Vwolf86 pisze:
czw wrz 29, 2022 23:19
Hej. U kumpla w toledo mk2 założyłem ful FIS. Immo3 z Passata b5 fl. Wszystko gra test wskazówek, rkm itp., ale nie pokazuje otwartych drzwi bocznych, oraz brak brzeczka nie zgaszonych swiateł. Otwartą maskę czy klapę tył pokazuje. Moduł komfortu 1C0 959 799 F- on napewno jest sprawny, lampki swiecą itp.
Podobno Fabrycznie nigdy w tych autach nie było fisu.
Możliwe jest ze fabryka nie zrobiła komunikacji can bus z licznikiem?
Jeżeli dobrze pamiętam to chyba po 2002r był can montowany



kewinpol
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 709
Rejestracja: czw mar 09, 2017 16:16
Lokalizacja: Katowice/Zabrze
Auto: Volkswagen Golf

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: kewinpol » sob paź 01, 2022 20:49

Panowie jutro będę zabierał się za montowanie czujników parkowani i dwa czujniki, które kupiłem były już lakierowane i odchodzi z nich farba. Czy mogę bez obaw zeszlifować do równego starą farbę, żeby była równa powierzchnia i potem je lakierować? Nie uszkodzą się czujniki jak je przeszlifuję/zmatowię? https://www.fotosik.pl/zdjecie/7dbb4c804caf3a05



Awatar użytkownika
mat06
Storm Beige
Storm Beige
Posty: 1049
Rejestracja: pn maja 18, 2009 21:08
Auto: Golf IV
Silnik: AZD

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: mat06 » sob paź 01, 2022 22:29

Vwolf86 pisze:
czw wrz 29, 2022 23:19
Hej. U kumpla w toledo mk2 założyłem ful FIS. Immo3 z Passata b5 fl. Wszystko gra test wskazówek, rkm itp., ale nie pokazuje otwartych drzwi bocznych, oraz brak brzeczka nie zgaszonych swiateł. Otwartą maskę czy klapę tył pokazuje. Moduł komfortu 1C0 959 799 F- on napewno jest sprawny, lampki swiecą itp.
Podobno Fabrycznie nigdy w tych autach nie było fisu.
Możliwe jest ze fabryka nie zrobiła komunikacji can bus z licznikiem?
Odśwież kodowanie CAN Gateway - zapisz bez zmiany kodowania.


Obrazek

Awatar użytkownika
Vwolf86
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 228
Rejestracja: sob maja 30, 2020 15:38
Lokalizacja: Olkusz
Auto: Golf IV 1.9 TDI alh 3D 2001r.
Silnik: 1.9
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Vwolf86 » ndz paź 02, 2022 16:01

mat06 pisze:
sob paź 01, 2022 22:29
Vwolf86 pisze:
czw wrz 29, 2022 23:19
Hej. U kumpla w toledo mk2 założyłem ful FIS. Immo3 z Passata b5 fl. Wszystko gra test wskazówek, rkm itp., ale nie pokazuje otwartych drzwi bocznych, oraz brak brzeczka nie zgaszonych swiateł. Otwartą maskę czy klapę tył pokazuje. Moduł komfortu 1C0 959 799 F- on napewno jest sprawny, lampki swiecą itp.
Podobno Fabrycznie nigdy w tych autach nie było fisu.
Możliwe jest ze fabryka nie zrobiła komunikacji can bus z licznikiem?


Odśwież kodowanie CAN Gateway - zapisz bez zmiany kodowania.
Już robiłem i nic. W tych seatach nie było fisu więc pewnie i połączenia nie ma


Golf 4 1.9tdi ALH 2002r
Samochód stale doposażany przeze mnie w różne OEM graty.
-------> Poszukuje informacji związane z niemieckim systemem TELEMATIK. :D

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Qto » ndz paź 02, 2022 17:04

nie tylko FIS potrzebuje połączenie z komfortem po CAN - sygnał włączenia zapłonu także idzie po tej linii...jednak w Seacie takiego połączenia nie ma a zasilania są analogowo i jest ich więcej, podobnie jak w mk4 przy sterowniku centralnego zamka



kewinpol
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 709
Rejestracja: czw mar 09, 2017 16:16
Lokalizacja: Katowice/Zabrze
Auto: Volkswagen Golf

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: kewinpol » czw paź 06, 2022 13:27

Panowie czy jeśli pod bezpiecznik nr. 5 podpiąłem zasilanie pdc i kiedyś podgrzewanie foteli, to wypadałoby zmienić oryginalny bezpiecznik 7,5 A, na jakiś 10A czy nie ma takiej potrzeby?



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Qto » czw paź 06, 2022 20:07

Najlepiej 30A i halogeny pod to jeszcze podłączyć. Nie chcę mi się kolejny raz rozpisywać na ten temat także napisze krótko- nic nie wymieniaj. Jeśli 7.5 się przepali tzn ze coś jest zjeb***ne.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8808
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: marcin7x5 » czw paź 06, 2022 20:36

kewinpol pisze:
czw paź 06, 2022 13:27
Panowie czy jeśli pod bezpiecznik nr. 5 podpiąłem zasilanie pdc i kiedyś podgrzewanie foteli, to wypadałoby zmienić oryginalny bezpiecznik 7,5 A, na jakiś 10A czy nie ma takiej potrzeby?
Ludzie to się sami proszą o kłopoty....a potem auto mi się spaliło.



kewinpol
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 709
Rejestracja: czw mar 09, 2017 16:16
Lokalizacja: Katowice/Zabrze
Auto: Volkswagen Golf

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: kewinpol » pt paź 07, 2022 15:35

Dzięki Panowie, wolę się upewnić.



Awatar użytkownika
sebekgolf
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2220
Rejestracja: sob wrz 25, 2010 09:48
Lokalizacja: Goteborg/Oberschlesien
Auto: Volvo S60 T6 R-Design, MK4 GT TDI i inne takie

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: sebekgolf » pt paź 07, 2022 21:25

kewinpol pisze:
pt paź 07, 2022 15:35
Dzięki Panowie, wolę się upewnić.
Podeślij mi na PW email, mam te schematy do ciebie z audi. są tam parktronici z 8E0 oraz 8EC (nie przeglądałem bo mi czasu trochę brakuje nawet na swoje rzeczy ale chyba oba są identyczne). Musisz sobie to z MK4 porównać. Przy okazji masz tam podane bezpieczniki jakie mają być i na których gniazdach w skrzynce bezpieczników.


Tarpan 1,5 OHV -> Swap 1,4 dohc R.I.P -> Swap 1,6 DOHC R.I.P -> Swap 1,4 DOHC R.I.P ->Swap 1,8 DOHC R.I.P -> Swap 1,8+ DOHC -> Swap 1,8T +++ DOHC in progresssss

Pomagamy Domom Dziecka -> ZŁOMBOL '11/'12 /'14/'15/'16

https://pl-pl.facebook.com/tarpaniatka/

Awatar użytkownika
mat06
Storm Beige
Storm Beige
Posty: 1049
Rejestracja: pn maja 18, 2009 21:08
Auto: Golf IV
Silnik: AZD

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: mat06 » pt paź 07, 2022 22:14

Jak już jesteśmy w tym temacie, to też od razu zapytam. Pod skrzynką przekaźników jest kilka złącz, m.in. żółte złącze oznaczone jako 75 X. Po podłączeniu do tego złącza za pomocą konektora oczkowego mamy zasilanie po zapłonie. Dodatkowo obowiązkowo na kablu zasilającym należy dać bezpiecznik (są do kupienia gotowe kawałki wiązek z wbudowaną obudową hermetyczną dla takiego bezpiecznika np. tutaj). Potem lutowanie, albo koszulka termokurczliwa z cyną i gotowe. W ten sposób unikamy wpinania się w inne, już istniejące bezpieczniki. Czy takie połączenie jest w pełni poprawne i bezpieczne? Wydaje mi się, że jak najbardziej, ale może ktoś sądzi inaczej? :)


Obrazek

Awatar użytkownika
sebekgolf
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2220
Rejestracja: sob wrz 25, 2010 09:48
Lokalizacja: Goteborg/Oberschlesien
Auto: Volvo S60 T6 R-Design, MK4 GT TDI i inne takie

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: sebekgolf » sob paź 08, 2022 00:05

mat06 pisze:
pt paź 07, 2022 22:14
Jak już jesteśmy w tym temacie, to też od razu zapytam. Pod skrzynką przekaźników jest kilka złącz, m.in. żółte złącze oznaczone jako 75 X. Po podłączeniu do tego złącza za pomocą konektora oczkowego mamy zasilanie po zapłonie. Dodatkowo obowiązkowo na kablu zasilającym należy dać bezpiecznik (są do kupienia gotowe kawałki wiązek z wbudowaną obudową hermetyczną dla takiego bezpiecznika np. tutaj). Potem lutowanie, albo koszulka termokurczliwa z cyną i gotowe. W ten sposób unikamy wpinania się w inne, już istniejące bezpieczniki. Czy takie połączenie jest w pełni poprawne i bezpieczne? Wydaje mi się, że jak najbardziej, ale może ktoś sądzi inaczej? :)
Musiałbyś sprawdzić, skąd jest ono podciągnięte. Ewentualnie sprawdzić w schematach czy jest ono przewidziane pod dodatkowe obciążenia. W przypadku wpinania się w oryginalne styki skrzynki bezpieczników, wiesz, że przewód zasilający był pod dane obciążenie maksymalne projektowany (tu musisz sobie sprawdzić, jakie masz wolne bezpieczniki fabrycznie przewidziane na danej szynie zasilającej bezpieczników). Dlatego główne szyny w skrzynce bezpieczników (jakbyś ją otwarł z tyłu i się przyjrzał), są słusznymi przekrojami kabli zasilane. Same szyny zaś są zrobione z płaskowników miedzianych czy tam mosiężnych (jakiś stop). Oczywiście jeśli jakiegoś wyposażenia brakowało w danym aucie fabrycznie, to wtedy ta szyna np. nie była dociągnięta do samego końca skrzynki tylko była krótsza. Wtedy musisz sobie zrobić mostek między dokładanym bezpiecznikiem a głównym kablem zasilającym daną szynę. Tyle, że wtedy wystarczy to zrobić takim samym przekrojem kabla, jak ten który idzie potem dalej do odbiornika już za bezpiecznikiem. Choć ja jak robiłem AFS w moim audi, to waliłem 4mm kwadrat jako mostek, a potem po bezpiecznikach 10A leciało już chyba 1 albo 1,5 mm kwadratowego (nie pamiętam ile dokładnie ale było ale robione tak, jak wynika z Elsy).


Tarpan 1,5 OHV -> Swap 1,4 dohc R.I.P -> Swap 1,6 DOHC R.I.P -> Swap 1,4 DOHC R.I.P ->Swap 1,8 DOHC R.I.P -> Swap 1,8+ DOHC -> Swap 1,8T +++ DOHC in progresssss

Pomagamy Domom Dziecka -> ZŁOMBOL '11/'12 /'14/'15/'16

https://pl-pl.facebook.com/tarpaniatka/

Awatar użytkownika
mat06
Storm Beige
Storm Beige
Posty: 1049
Rejestracja: pn maja 18, 2009 21:08
Auto: Golf IV
Silnik: AZD

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: mat06 » sob paź 08, 2022 01:21

sebekgolf pisze:
sob paź 08, 2022 00:05
mat06 pisze:
pt paź 07, 2022 22:14
Jak już jesteśmy w tym temacie, to też od razu zapytam. Pod skrzynką przekaźników jest kilka złącz, m.in. żółte złącze oznaczone jako 75 X. Po podłączeniu do tego złącza za pomocą konektora oczkowego mamy zasilanie po zapłonie. Dodatkowo obowiązkowo na kablu zasilającym należy dać bezpiecznik (są do kupienia gotowe kawałki wiązek z wbudowaną obudową hermetyczną dla takiego bezpiecznika np. tutaj). Potem lutowanie, albo koszulka termokurczliwa z cyną i gotowe. W ten sposób unikamy wpinania się w inne, już istniejące bezpieczniki. Czy takie połączenie jest w pełni poprawne i bezpieczne? Wydaje mi się, że jak najbardziej, ale może ktoś sądzi inaczej? :)
Musiałbyś sprawdzić, skąd jest ono podciągnięte. Ewentualnie sprawdzić w schematach czy jest ono przewidziane pod dodatkowe obciążenia. W przypadku wpinania się w oryginalne styki skrzynki bezpieczników, wiesz, że przewód zasilający był pod dane obciążenie maksymalne projektowany (tu musisz sobie sprawdzić, jakie masz wolne bezpieczniki fabrycznie przewidziane na danej szynie zasilającej bezpieczników). Dlatego główne szyny w skrzynce bezpieczników (jakbyś ją otwarł z tyłu i się przyjrzał), są słusznymi przekrojami kabli zasilane. Same szyny zaś są zrobione z płaskowników miedzianych czy tam mosiężnych (jakiś stop). Oczywiście jeśli jakiegoś wyposażenia brakowało w danym aucie fabrycznie, to wtedy ta szyna np. nie była dociągnięta do samego końca skrzynki tylko była krótsza. Wtedy musisz sobie zrobić mostek między dokładanym bezpiecznikiem a głównym kablem zasilającym daną szynę. Tyle, że wtedy wystarczy to zrobić takim samym przekrojem kabla, jak ten który idzie potem dalej do odbiornika już za bezpiecznikiem. Choć ja jak robiłem AFS w moim audi, to waliłem 4mm kwadrat jako mostek, a potem po bezpiecznikach 10A leciało już chyba 1 albo 1,5 mm kwadratowego (nie pamiętam ile dokładnie ale było ale robione tak, jak wynika z Elsy).
Trochę poszperałem po różnych forach. Te terminale są chyba wręcz przewidziane i specjalnie wyprowadzone przez VW pod dodatkowe obciążenia - tak też uważałem od samego początku. Bezpiecznik 110A mówi chyba wszystko :-)

https://www.vwvortex.com/threads/under- ... t-81661093


Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kąciki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości