Naprawa klamki zewnętrznej

Wszelakie problemy związane z nadwoziem i wnętrzem pojazdu

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
wisniatd
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: śr wrz 22, 2010 14:19
Lokalizacja: Wlkp

Naprawa klamki zewnętrznej

Post autor: wisniatd » ndz lis 21, 2010 23:24

W szukajce nic na ten temat nie znalazłem więc zakładam nowy.
Auto to Golf Mk3 Variant '95 z centralnym zamkiem i sterownikiem do otwierania z pilota.
Otóż mój problem jest następujący:
Nie mogę otworzyć drzwi kierowcy klamką z zewnątrz - zamki są otwarte ale ciągnę za klamkę i nic się nie dzieje. Od środka normalnie wszystko śmiga. Zdemontowałem klamkę zewnętrzną, bawiłem się tym cyckiem, który ciągnie klamka i zero reakcji ze strony zamka. Zdemontowałem także boczek drzwi no i jedynie mogłem sobie popatrzeć na zamek, te wszystkie wężyki, kabelki i duperele bo i tak nie widać żadnych mechanizmów tego rygielka za który ciągnie klamka zewnętrzna. Całego zamka jeszcze nie wyciągałem bo nie chcę sobie robić roboty jak i tak nie wiem co dalej zrobić.
Wszystko zaczęło się dzień wcześniej kiedy to drzwi nie zatrzaskiwały się. Tak jakby właśnie ciągle była klamka pociągnięta. Kumpel lakiernik wziął i chyba zamknął drzwi z pociągniętą klamką zew.(nie wiem bo nie przyjrzałem się dokładnie czy to na pewno tak zrobił) i podziałało. Drzwi zatrzaskiwały się i otwierały jak dawniej. Ale tej samej nocy wsiadłem do auta (otwarto mi je od środka bo ktoś siedział na miejscu kierowcy, ale sam przy wsiadaniu otworzył drzwi bez problemu) i potem już przestało działać. Więc próbę włamania wykluczam.
Jeżeli ktoś zna mechanizm działania tej klamki i zamka albo spotkał się z takim problemem to proszę o odpowiedź.
Czy wyciągnąć cały zamek i wtedy majstrować?
Sorki że tyle napisałem ale chciałem wszystko dokładnie opisać.
W razie wątpliwości mogę wstawić zdjęcia elementów o których mowa.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Naprawa klamki zewnętrznej

Post autor: Paweł Marek » pn lis 22, 2010 00:43

wisniatd pisze:Czy wyciągnąć cały zamek i wtedy majstrować?
tak, sprawdź tylko jedno, czasem przy montażu klamki wewnętrznej cięgno zostaje nieprawidłowo wygięte, i jest jakby za krótkie przez to, wówczas może być podobnie. Ale raczej zamek do wyjęcie rozebrania wyczyszczenia wewnątrz i nasmarowania


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
wisniatd
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: śr wrz 22, 2010 14:19
Lokalizacja: Wlkp

Naprawa klamki zewnętrznej

Post autor: wisniatd » pn lis 22, 2010 08:01

Tak zrobię. Powiedz mi tylko na co zwrócić uwagę przy wyciąganiu całego zamka, żeby potem nie mieć problemów ze złożeniem tego wszystkiego do kupy.

Edit:
Znalazłem przyczynę :grin:
Za namową kolegi Paweł Marek usiłowałem odkręcić cały zamek (3 śruby torx chyba T20) ale był tak dokręcony że co najwyżej zjechałbym klucz. Zrezygnowany postanowiłem zajrzeć pod tajemniczą plastikową zaślepkę obok tych śrub pokazaną strzałką na obrazku.
Obrazek Okazało się że w środku jest cięgno za które ciągnie klamka zewnętrzna a ono ciągnie za sobą jakąś tam część zamka która umożliwia sterowanie zatrzaskiem. Oba elementy połączone są śrubą T15, której tam brakowało. Wykręciłem z tylnych drzwi ale śruba była jakby trochę mniejsza bo wkręciła się trochę i dalej nic. Śruba z drzwi pasażera była z kolei za duża. Może gwint się przekręcił, chociaż wygląda na zdrowy, żadnych opiłków w środku. Pozostaje mi gonić jutro za brakującą śrubą. W każdym razie już wiem w czym rzecz. No i co najważniejsze raczej obędzie się bez zdejmowania zamka :grin:



zly_goblin
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn lut 09, 2009 15:02
Lokalizacja: katowice
Kontakt:

Naprawa klamki zewnętrznej

Post autor: zly_goblin » śr gru 01, 2010 09:36

Tez mam Variancika MK3 i wczoraj zdarzylo mi sie to samo po otwarciu drzwi nie chcialy sie zatrzasnac, spieszylem sie bo to na miescie mi sie stalo, poruszalem srubowkretem czesci ruchome zamka i jak trzasnalem to zaskoczyl. Tylko ze teraz nie da sie otworzyc ani z zewnatrz ani od srodka. Jak otwarles drzwi? Zdemontowales tapicerke? Jesli tak to czy moglbys sie podzielic jak to sprawnie zrobic (demontowalem wiele razy tapicerke drzwi jak zakladalem elektryke do szyby ale zawsze przy otwartych drzwiach), wiec nie wiem czy wystarczy odkrecic die sruby przy 'raczce' bo nie wiem jakto odpinac z zatrzaskow (do gory ciagnac czy do srodka?).



Awatar użytkownika
wisniatd
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: śr wrz 22, 2010 14:19
Lokalizacja: Wlkp

Naprawa klamki zewnętrznej

Post autor: wisniatd » czw gru 02, 2010 00:50

Skoro nie możesz otworzyć drzwi z żadnej strony to prawdopodobnie przyczyną jest przymarznięty rygiel zamka drzwi. Są one po prostu non stop zamknięte więc klamką nic nie zdziałasz. Sprawdź czy kluczykiem da się otworzyć te drzwi. Ja miałem tak samo. Rygla nie dało się pociągnąć, ale jak chwilkę pojeździłem i wstawiłem do garażu, dałem odmrażacz do zamka to już kluczykiem obróciłem, chociaż stawiał mały opór. Bo pompka centralnego nie ma siły wypchnąć tego więc najlepiej kluczykiem bo wtedy działasz z większą siłą. Ja po otwarciu drzwi ściągnąłęm boczek, nagrzałem suszarką do włosów i dałem trochę jakiegoś smaru do zawiasów w sprayu (Den Braven) na ten drut który jest cięgnem do zamka drzwi - tym który wciskasz żeby je zamknąć. Trochę nim poruszałem żeby się przesmarowało wszędzie i dziś już nic nie przymarzło.

Jeśli drzwi nadal się nie otworzą:
Też nigdy przy zamkniętych drzwiach tego nie robiłem. Próbowałeś przesuwać fotel na maxa w tył żeby móc pociągnąć chociaż za dół boczka do strony bliższej przodu auta? Wtedy jak dłoń uda Ci się tam wsunąć to już chyba pójdzie. Nie wiem ile tam jest miejsca przy zamkniętych drzwiach.

Demontaż boczków:
Piszesz że wiesz jak to zrobić ale i tak napiszę.
Rączkę podważasz płaskim wkrętakiem(rozpoławiasz ją tak jakby na łączeniu), pod nią masz dwie śruby krzyżakowe.
Potem jeszcze korbkę szyby poprzez przesunięcie pierścienia w którąś stronę - na wyczucie (u Ciebie to odpada bo masz elektryczne szyby).
No i potem najlepiej ciągnąć zaczynając od dołu, ale z wyczuciem żeby zatrzasków nie połamać.
Jak ja ściągałem tapicerkę to zaczepy były już ułamane albo ja je połamałem, nie wiem. Ale ich koszt to 5zł/szt (większość zaczepów do innych marek kosztuje ok 1zł).



ODPOWIEDZ

Wróć do „Wnętrze i Nadwozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości