[mk4] Drgania podczas jazdy po wymianie felg z oponami

Tutaj piszemy tylko o problemach związanych z podwoziem i zawieszeniem

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

santos13
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: śr lis 01, 2017 20:06
Lokalizacja: KRA
Auto: Volkswagen Golf

[mk4] Drgania podczas jazdy po wymianie felg z oponami

Post autor: santos13 » sob paź 27, 2018 14:04

Witam. Pytanie dosyć ogólne bo nie bardzo wiem gdzie szukać przyczyny.
Zmieniłem felgi 15’ z oponami letnimi 195/65 na 16’ z zimówkami 205/55 w bardzo dobrym stanie, po jednej zimie.
Przed wymiana jedyna kwestia która mnie nurtowała to delikatne ściąganie w prawo- obstawiam ze koła były już do wyważenia lub układ kierowniczy wolał o geometrię. Auto jechało „gładko”.
Po wymianie ściąganie ustało (moja teoria mówi ze zimówka jako miększa mieszanka gumy bardziej się poddaje i nie ciągnie tak agresywnie w bok jak twardsza letnia, mogę mieć racje?) za to pojawiła się inna bolączka- powyżej 6o km/h czuje drganie całego pojazdu i nasila się ono z prędkością. Nie jest jakieś przerażajace żeby się kawa z kubka wylewała ale jednak. Ważna uwaga: drganie na kierownicy nie występuje (takie jak odczuwamy np przy niedopompowanej oponie lub zgubieniu ciężarków z felgi), wibracje dotyczą całego pojazdu, najlepiej je odczuwam na podłokietniku lub boczkach drzwi, powyżej 15o dają się usłyszeć wibracje niektórych plastików w kokpicie.
Zagadka jest taka ze raczej odrzucam zurzycie jakiegoś elementu zawieszenia gdyż problem pojawił się ewidentnie i nagle po zmianie kół. Koła są proste, opony bez bulw. Wyważenie idealne, koła wyważał zaufany człowiek, widziałem wskazania wywazarki zatem odpada niewyważenie, różnica ciśnień w oponach i inne uszkodzenia mechaniczne.
Jedyna wskazówka jaka przychodzi mi do głowy jest taka ze dwie felgi miały plastikowe pierścienie centrujące a dwie nie. Niestety zauważyłem to zbyt późno bo już przy zakładaniu felg czego efektem jest ze felgi prawa tylna i lewa przednia nie maja pierścieni centrujacych a posiadają je felgi po przekątnej czyli prawa przednia i lewa tylna. Jako ze z takimi pierścieniami wcześniej styczności nie miałem to nie wiem czy to ma jakieś znaczenie i jeśli tak to jak duże.
Może ktoś ma pomysł co jeszcze sprawdzić?



Awatar użytkownika
Warren.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 354
Rejestracja: ndz lut 21, 2010 20:00
Lokalizacja: ZST
Silnik: AEB

[mk4] Re: Drgania podczas jazdy po wymianie felg z oponami

Post autor: Warren. » ndz paź 28, 2018 18:48

Ma znaczenie. Brak pieścieni powoduje, że felga nie jest wycentrowana w stosunku do piasty. I powoduje drgania. Załóż pierścienie i będzie git.



santos13
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: śr lis 01, 2017 20:06
Lokalizacja: KRA
Auto: Volkswagen Golf

[mk4] Re: Drgania podczas jazdy po wymianie felg z oponami

Post autor: santos13 » ndz paź 28, 2018 23:04

Dziękuje za odzew. Czy lepszym wyjściem będzie dokupić dwa brakujące pierścienie czy wystarczy ze po prostu przekręcę koła np w ten sposób by obydwa przednie miały pierścienie a tylne nie?



Maszan
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 819
Rejestracja: pn wrz 02, 2013 16:30
Lokalizacja: Skawina, malopolska

[mk4] Re: Drgania podczas jazdy po wymianie felg z oponami

Post autor: Maszan » śr paź 31, 2018 12:52

Lepiej dokupic niz drutowac.


VW Bora 1.9TDI 01' ASV+sprzedany.
VW Golf 4 1.4 99' LPG -sprzet zony :)
Seat Leon 1.6 16 05' LPG

santos13
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: śr lis 01, 2017 20:06
Lokalizacja: KRA
Auto: Volkswagen Golf

[mk4] Re: Drgania podczas jazdy po wymianie felg z oponami

Post autor: santos13 » śr paź 31, 2018 22:58

Postanowiłem ze zanim dokupię dwa brakujące to metoda prób i błędów upewnię się czy to faktycznie wina pierścieni. Żeby wykluczyć inne ewentualności przełożyłem obydwa pierścienie na przednia oś. Efekt jaki uzyskałem był taki ze telepanie samochodu występowało nadal i to nawet większe niż wcześniej plus doszło bicie na kierownicy. Wkurzyłem się i wywaliłem pierścienie z felg. Efekt- telepanie jest ledwo wyczuwalne, bicia na kierownicy brak. Wnioski dwa- pierścienie mimo ze na oko wydają się w dobrym stanie to mogą być bardziej szkodliwe niż pożyteczne (zużycie/wytarcie?) i taki ze chyba muszę w końcu zrobić geometrię hehe.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie i zawieszenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości