[mk4] Kolizja i naprawa

Tutaj piszemy tylko o problemach związanych z podwoziem i zawieszeniem

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

pawwia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz wrz 11, 2016 23:54

[mk4] Kolizja i naprawa

Post autor: pawwia » wt maja 01, 2018 23:15

Witam. Dziś w moim Golfie 4 miałem kolizje. Z prędkością ok 60km/h wjechałem w passata b5. W ostatniej chwili skreciłem troche w prawo skutkiem czego wygięty jest cały błotnik lewy przedni, podrapany zderzak przedni, zbita lampa lewa przednia, pęknięta szyba oraz... koło jest wygięte ( jest nie w pionie a jakby lekko wciśnięte na górze, tak, że dotyka ziemi bardziej po wewnętrznej stronie jej płaszczyzny a nie jak to jest normalnie całością) . Wina jest całkowicie kierowcy passata który mi wymusił pierwszeństwo. Po wypłacie odszkodowania za szkodę myślę nad zabraniem wraka i wymianie potrzebnych elementów.
Napewno do wymiany będą
błotnik, lampa, zderzak, poduszki, oraz rzeczy dot. koła.
Moją prośbą jest: Co ewentualnie mogło się uszkodzić przy takim uderzeniu koła?
-Amortyzator?
-Wachacze?
-półosie?
- maglownica?
co jeszcze a co ew. nie z wymienionych?

Z góry bardzo dziękuje Wam za pomoc, oraz sam o nią proszę.
Pozdrawiam



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

[mk4] Re: Kolizja i naprawa

Post autor: hak64 » śr maja 02, 2018 07:54

Opisane uszkodzenia w Golfie IV skutkują orzeczeniem szkody całkowitej (koszt naprawy przekroczy wartość pojazdu przed szkodą), nie ma więc sensu debatować nad kosztami i zakresem prac. W takiej sytuacji masz prawo korzystać z samochodu zastępczego od dnia zdarzenia do wypłaty odszkodowania. Ato zastępcze można wynająć nawet od osoby prywatnej (konieczna jest umowa najmu).
Pytasz co jeszcze mogło ulec uszkodzeniu? - Bez fotek uszkodzeń, to tylko wróżka...



pawwia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz wrz 11, 2016 23:54

[mk4] Re: Kolizja i naprawa

Post autor: pawwia » śr maja 02, 2018 09:17

Orzeczenie orzeczeniem. Nie chce za jego wrak dostac 500 zł skoro części do mk4 uzywane są na tyle tanie ze mozna tanio zrobic bardzo dużo. Załączam zdjęcia.

ObrazekObrazekObrazek



Maszan
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 819
Rejestracja: pn wrz 02, 2013 16:30
Lokalizacja: Skawina, malopolska

[mk4] Re: Kolizja i naprawa

Post autor: Maszan » śr maja 02, 2018 09:51

Mialem podobna szkode tyle ze predkosc mniejsza bo na parkingu .Kolo pochylilo sie do wenatrz.Uszkodzony/ zgiety byl amortyzator na mocowaniu wzrotnicy i niestety lekko zgielo drazek kierowniczy.Wymienilem :amor i cala przekladnie na regenerowana.Na koniec zbieznosc.Za taka szkode dostalem 2500.Blotnik pod kolor z alle za 190 zakupilem , zderzaka nie ruszam , lampa byla cala.
U Ciebie skoro przy 60 to bylo to moze byc wachacz uszkodzony , trzeba kolo zdjac i zobaczyc.


VW Bora 1.9TDI 01' ASV+sprzedany.
VW Golf 4 1.4 99' LPG -sprzet zony :)
Seat Leon 1.6 16 05' LPG

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9197
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

[mk4] Re: Kolizja i naprawa

Post autor: wesol » śr maja 02, 2018 13:14

Sanki i wahacz mogły też ale zazwyczaj zwrotnica też dostaje oraz amorek bo jeśli nawet nic nie widać to na geo wyjdzie a amorek wyleje. Magiel nie powinien dostać.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5929
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

[mk4] Re: Kolizja i naprawa

Post autor: grg474 » śr maja 02, 2018 19:08

wygląda na zwrotnicę i amortyzator (widziałem kilka krzywych zwrotnic, które na oko były OK - tj jak kładłeś obok drugiej, tylko tyle że minimalnie pęknięta była powłoka zewnętrzna coś jak stary lakier, a dopiero po podmianie było widać różnicę w ustawieniu koła). Wahacz to w używce 50zł, zwrotnica 100 (pamiętaj, że zwrotnice są pod model hamulców czyli tarcze 256, 280, 288 - pierwsze stałe jarzmo, pozostałe jak kojarzę przykręcane), gorzej z amortyzatorami bo wymieniasz parami.


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

pawwia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz wrz 11, 2016 23:54

[mk4] Re: Kolizja i naprawa

Post autor: pawwia » czw maja 03, 2018 10:00

Dobra, dziękuje Wam. Jak już przyjdą wyceny i go ew. zabiorę to będę się pytał w razie czego. Co do amorów: te mają ok 2 miesięcy: Czy muszę wymieniać oba? Mam jeszcze jedną sprawę: Policja zabrała mi dowód. Golf odpala, jeździ i skręca. Czy można go zaholować do domu ?(ok 7km)



Maszan
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 819
Rejestracja: pn wrz 02, 2013 16:30
Lokalizacja: Skawina, malopolska

[mk4] Re: Kolizja i naprawa

Post autor: Maszan » czw maja 03, 2018 11:02

Ja mialem na amorkach podobnie ok 1000km zrobione- kupilem tylko jeden taki sam.


VW Bora 1.9TDI 01' ASV+sprzedany.
VW Golf 4 1.4 99' LPG -sprzet zony :)
Seat Leon 1.6 16 05' LPG

hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

[mk4] Re: Kolizja i naprawa

Post autor: hak64 » czw maja 03, 2018 11:44

pawwia pisze:
czw maja 03, 2018 10:00
Policja zabrała mi dowód. Golf odpala, jeździ i skręca. Czy można go zaholować do domu ?(ok 7km)
Zabrała, bo pojazd nie nadaje się do ruchu (zbity reflektor, brak kierunkowskazu). Można jechać - na lawecie.
"Orzeczenie orzeczeniem. Nie chce za jego wrak dostac 500 zł skoro części do mk4 uzywane są na tyle tanie ze mozna tanio zrobic bardzo dużo."
Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie odpowiadające wartości pojazdu przed zdarzeniem, pomniejszone o wartość wraku, zatem twoja uwaga o kwocie 500 zł, jest trzecim rodzajem góralskiej prawdy (ks. Józef Tischner).
Nie mam zamiaru kłócić się tu o sens naprawy, ale skoro napisałeś, że poduszki do wymiany, to ceny nowych przekroczą wartość auta. No ale bez nich Golf też będzie palił, jeździł i skręcał...



cngtechnik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pn maja 21, 2018 08:33
Auto: Volkswagen Golf

[mk4] Re: Kolizja i naprawa

Post autor: cngtechnik » pn maja 21, 2018 08:48

Witam , szukam dobrego blacharza - lakiernika w Warszawie badz na obrzezach . Golf I , cabrio . Kogo mozecie polecic ?



pawwia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz wrz 11, 2016 23:54

[mk4] Re: Kolizja i naprawa

Post autor: pawwia » czw maja 24, 2018 13:49

Panowie! Wczoraj przywiozłem golfa pod dom i odrazu zacząłem go rozbierać- zdjalem amortyzator który jest wyraźnie wykrzywiony w miejscu gdzie wchodzi do tej obejmy zwrotnicy. Felge zanioslem do sprawdzania i okazała się prosta. Obejrzałem dokładnie szczeke hamulca, tarcze zwrotnice, wahacz półosie i wszystko wokół bez zdejmowania niczego prócz amorka- nie znalazłem nic wykrzywionego, tarcza obraca się plynnie, jak ruszam zwrotnicą na wszystkie strony to wszystko chodzi gładko. Jak sprawdzić czy na 100 procent jest z tymi wszystkim ok? Czy jest sens wymieniać wahacz ze zwrotnica na inne mimo że te nie wydają się być uszkodzone ?



Awatar użytkownika
bastek016
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 391
Rejestracja: sob maja 19, 2007 18:47
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

[mk4] Re: Kolizja i naprawa

Post autor: bastek016 » pt maja 25, 2018 11:59

Nie sprawdzisz, wymień amor i będziesz widzieć pojedziesz na stację i trzeba sprawdzić kąty i zbieżność. Generalnie po takim dzwonie najlepiej wymienić górne mocowanie i amora a dalej sprawdzać.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie i zawieszenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości