pojedyńczy stuk przy skręcaniu - to nie przegub zewnętrzny

Tutaj piszemy tylko o problemach związanych z podwoziem i zawieszeniem

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

killah
Forum Master
Forum Master
Posty: 1218
Rejestracja: sob wrz 19, 2009 21:41
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

pojedyńczy stuk przy skręcaniu - to nie przegub zewnętrzny

Post autor: killah » ndz sie 21, 2011 18:16

Hej

Z prawej strony auta przy max skręcie (głównie w lewo) słychać pojedyńczy - czasem 2 stuki - stuk. Początkowo myślałem że to przegub zewnętrzny ale niestety to nie to bo dzisiaj został zmieniony i nadal stuka.

Co to może być?

Powiem jeszcze tak : To pukanie zaczęło się po wymianie hamulców na większe a co za tym idzie zmiana była zwrotnic. Więc odkręcane pare rzeczy było. Może pod tym kątem zasugerujecie mi ewentualne rzeczy które mogły się popsuć lub popsuł je mechanik..
Ostatnio zmieniony ndz sie 21, 2011 21:06 przez killah, łącznie zmieniany 2 razy.


Golf MK3 by killah : viewtopic.php?p=3276083#3276083 - RIP
Passat B3 Daily Car by killah : viewtopic.php?f=91&t=558831 - SOLD

Awatar użytkownika
majekMK2
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4413
Rejestracja: ndz cze 10, 2007 14:10
Lokalizacja: Meszna
Kontakt:

pojedyńczy stuk przy skręcaniu - to nie przegub wewnętrzny

Post autor: majekMK2 » ndz sie 21, 2011 20:04

a sprawdz poduszki gorne czy sa ok od amorów
a geometrie miałes robione po swapie hebli moze cos tam zle ustawili i koło stuka o stabilizator raczej łacznik


Były golfik:/
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=111197
Obrazek

killah
Forum Master
Forum Master
Posty: 1218
Rejestracja: sob wrz 19, 2009 21:41
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: pojedyńczy stuk przy skręcaniu - to nie przegub wewnętrz

Post autor: killah » ndz sie 21, 2011 20:07

majekMK2 pisze:a sprawdz poduszki gorne czy sa ok od amorów
a geometrie miałes robione po swapie hebli moze cos tam zle ustawili i koło stuka o stabilizator raczej łacznik
poduszki nowe wstawione w tamtym roku jak wstawiałem gwint.

to się zaczęło od razu po wymianie hamulców aczkowiek najpierw np pukło raz na dzień a teraz znacznie częściej. Geometria była robiona.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to ta część na wahaczu która łączy wahacz ze zwrotnicą ale na pierwszy rzut oka wyglądała na OK. Jednak dla pewności można by było ją wymienić.


Golf MK3 by killah : viewtopic.php?p=3276083#3276083 - RIP
Passat B3 Daily Car by killah : viewtopic.php?f=91&t=558831 - SOLD

Awatar użytkownika
prezesik25
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2901
Rejestracja: pn gru 11, 2006 21:37
Lokalizacja: ELE Łęczyca
Kontakt:

pojedyńczy stuk przy skręcaniu - to nie przegub wewnętrzny

Post autor: prezesik25 » ndz sie 21, 2011 21:04

moim zdaniej jedyna czesc, ktoramoze robic takie pukanie to dolny sworzen wahacza. Recznie go sprawdzaalismy - luzu brak, lecz recznie tego sie nie sprawdzi a pod podaniem wiekszej sily, czyli np. na szarpakach.


Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Leszek Madison
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: ndz lut 10, 2008 23:15
Lokalizacja: WZ

Re: pojedyńczy stuk przy skręcaniu - to nie przegub zewnętrz

Post autor: Leszek Madison » ndz sie 21, 2011 21:17

killah pisze:ta część na wahaczu która łączy wahacz ze zwrotnicą
Tzw. sworzeń wahacza. Jego zużycie objawia się raczej ostrym łupaniem na nierównościach, a sprawdzić go można pod kątem luzów szarpiąc wahaczem w górę i dół.

Napisałeś że wymieniłeś przegub wewnętrzny, ale stuka z prawej strony. Przy maksymalnym skręcie, biorąc pod uwagę dodatkowo obniżenie samochodu można by było zastanowić się czy to nie przegub zewnętrzny. I wcale nie musi być zużyty.
Miałem kiedyś podobny problem z przegubami (oczywiście wtedy jeszcze nie wiedziałem że to one i wymieniałem wszystko od drążków kierowniczych po sworznie), a przeguby mają to do siebie, że czasem są niedosmarowane. Nie wiem z czego to wynika, po prostu z czasem jakaś kulka może mieć za mało smaru. Rozebralem swoje przeguby w oczekiwaniu makabrycznego widoku wiórów i zjajczonych kulek, ale wszystko w środku było elegancko. Po wyczyszczeniu i złożeniu przegubów do kupy wszystko było już jak złoto.
Polecam zdjąć i zbadać przegub zewnętrzny, można to zrobić bez kanału. Będzie cię to kosztowało nieco pracy i parę gram smaru do przegubów, ale przynajmniej tanio wyeliminujesz jedną z możliwości.

Oczywiście zbadaj wcześniej jak tam układ kierowniczy, bo bez sensu babrać się w najgorszych smarach jeśli to np. końcówka drążka.

EDIT:
prezesik25 pisze: lecz recznie tego sie nie sprawdzi a pod podaniem wiekszej sily
Tylko tam nie ma co sprawdzać więcej moim zdaniem. To tylko przegub kulisty. A ręcznie sprawdza się właśnie tak jak napisałem powyżej. Siła nie ma znaczenia. Jest luz - na śmietnik. Nie ma luzu - można jechać.



killah
Forum Master
Forum Master
Posty: 1218
Rejestracja: sob wrz 19, 2009 21:41
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: pojedyńczy stuk przy skręcaniu - to nie przegub zewnętrz

Post autor: killah » ndz sie 21, 2011 21:30

Leszek Madison pisze:
killah pisze:ta część na wahaczu która łączy wahacz ze zwrotnicą
Tzw. sworzeń wahacza. Jego zużycie objawia się raczej ostrym łupaniem na nierównościach, a sprawdzić go można pod kątem luzów szarpiąc wahaczem w górę i dół.

Napisałeś że wymieniłeś przegub wewnętrzny, ale stuka z prawej strony. Przy maksymalnym skręcie, biorąc pod uwagę dodatkowo obniżenie samochodu można by było zastanowić się czy to nie przegub zewnętrzny. I wcale nie musi być zużyty.
Miałem kiedyś podobny problem z przegubami (oczywiście wtedy jeszcze nie wiedziałem że to one i wymieniałem wszystko od drążków kierowniczych po sworznie), a przeguby mają to do siebie, że czasem są niedosmarowane. Nie wiem z czego to wynika, po prostu z czasem jakaś kulka może mieć za mało smaru. Rozebralem swoje przeguby w oczekiwaniu makabrycznego widoku wiórów i zjajczonych kulek, ale wszystko w środku było elegancko. Po wyczyszczeniu i złożeniu przegubów do kupy wszystko było już jak złoto.
Polecam zdjąć i zbadać przegub zewnętrzny, można to zrobić bez kanału. Będzie cię to kosztowało nieco pracy i parę gram smaru do przegubów, ale przynajmniej tanio wyeliminujesz jedną z możliwości.

Oczywiście zbadaj wcześniej jak tam układ kierowniczy, bo bez sensu babrać się w najgorszych smarach jeśli to np. końcówka drążka.

EDIT:
prezesik25 pisze: lecz recznie tego sie nie sprawdzi a pod podaniem wiekszej sily
Tylko tam nie ma co sprawdzać więcej moim zdaniem. To tylko przegub kulisty. A ręcznie sprawdza się właśnie tak jak napisałem powyżej. Siła nie ma znaczenia. Jest luz - na śmietnik. Nie ma luzu - można jechać.
kurcze już poprawiłem się. Chodziło mi o przegub zewnętrzny czyli ten co wtyka się w łożysko w zwrotnicy. I ten został wymieniony. I problem jak był tak jest.

Końcówki drążków są nowe. Wymieniane z pół roku temu


Golf MK3 by killah : viewtopic.php?p=3276083#3276083 - RIP
Passat B3 Daily Car by killah : viewtopic.php?f=91&t=558831 - SOLD

Awatar użytkownika
Leszek Madison
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: ndz lut 10, 2008 23:15
Lokalizacja: WZ

pojedyńczy stuk przy skręcaniu - to nie przegub zewnętrzny

Post autor: Leszek Madison » ndz sie 21, 2011 21:53

killah pisze:Chodziło mi o przegub zewnętrzny czyli ten co wtyka się w łożysko w zwrotnicy
No widzisz, więc lepiej zajmij się wewnętrznym, ale nie jego wymianą, tylko ponownym nasmarowaniem.



david90
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 190
Rejestracja: czw wrz 11, 2008 19:41
Lokalizacja: Krosno

pojedyńczy stuk przy skręcaniu - to nie przegub zewnętrzny

Post autor: david90 » ndz sie 28, 2011 12:23

Mam to samo i nie wiem co to jest. Wczoraj założyłem komplet poliuretanów na przod, myślałem ze to ktorys silentblock, ale stukanie jest dalej. Takze napewno nie są to silentblocki, stabilizator, sworznie. Najbrdziej obstawiam górna poduszke amortyzatorów, bede chyba musial wyciagnac całą kolumne i sprawdzic czy jest dobrze dokrecona.


Obrazek
Naprawa telefonów komórkowych, odblokowywanie nawigacji.

killah
Forum Master
Forum Master
Posty: 1218
Rejestracja: sob wrz 19, 2009 21:41
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

pojedyńczy stuk przy skręcaniu - to nie przegub zewnętrzny

Post autor: killah » ndz sie 28, 2011 17:18

hej

jakbyś to robił to proszę opisz mi jak to się robi bo zgodnie z moją nową zasadą robię wszystko sam albo z pomocą znajomych :P


Golf MK3 by killah : viewtopic.php?p=3276083#3276083 - RIP
Passat B3 Daily Car by killah : viewtopic.php?f=91&t=558831 - SOLD

david90
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 190
Rejestracja: czw wrz 11, 2008 19:41
Lokalizacja: Krosno

pojedyńczy stuk przy skręcaniu - to nie przegub zewnętrzny

Post autor: david90 » pn sie 29, 2011 10:10

najpierw spróbuj tak (bede dzisiaj tez to sprawdzał):
jak auto stoi na kolach to odkręć pod maską tą śrube na tłoczysku w kolumnie, jak nie pojdzie to bedziesz musial przytrzymac tloczysko zeby sie nie krecilo razem ze sruba (w srodku tloczyska jest na imbusa bodajze albo torxa) jak pojdzie to sciag gorny talerzyk i pod spodem bedziesz mial taka nakretke z wycieciami po obu stronach, sprawdz czy jest dobrze dokręcona, ona dociąga poduszke amortyzatora do tłoczyska, jak bedzie nie dokrecona to mogą własnie występować takie stuki

Przypomnialo mi sie ze kiedys mialem juz takie stukanie i nie wiem czy nie przestało stukac jak wymieniłem przegub [zewnetrzny - od strony kola]


Obrazek
Naprawa telefonów komórkowych, odblokowywanie nawigacji.

Awatar użytkownika
marek_g60
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: sob sie 27, 2011 17:32
Lokalizacja: Łaniewo, Lidzbark Warmiński, Olsztyn, Warmia!!!!

pojedyńczy stuk przy skręcaniu - to nie przegub zewnętrzny

Post autor: marek_g60 » pt wrz 02, 2011 09:42

u mnie w passacie też miałem takie coś tyle , że zaczęło sie to robic po ustawieniu zbieznosci. pojechalem do mechanika a on zauważył ze amortyzator na dole jest slabo dokręcony i całe koło przy skrecaniu przeskakuje i jest "stuk" . a jeśli chodzi o stuki i przeguby wewnętrzne to może poradzicie mi co to moż być : po przejechaniu około 30-40 km coś zaczyna mi strasznie stukać tak jakby w napędzie ( mam passata g60 syncro). słychać taki metaliczny stukot jakby ktoś uderzał młotkiem o młotek. jak się zatrzymam i wcisnę sprzęgło to stukanie dalej słychać tyle że o wiele cichsze. dodam że zanim pojawią się te stuki to auto zachowuje się jakby miało kapcia w prawym kole. dziwnie ściąga a przód jest jakby "sztywny" nie wiem co to jest?? czy to może byc przegub wewnętrzny?? aha i jeszcze jedno... kierownica drga mi lewo-prawo jak jadę. nie mam w poblizu dobrego mechanika wiekszosc z nich tak do konca nie wie co to syncro i mam problem. prosze o pomoc. własciciel wymienil przegub w prawym kole zanim kupilem auto al przegub zewnetrzny.


Marzenie się spełniło - Passat B3 G60 SYNCRO!!! Moje pierwsze auto ;-)

Awatar użytkownika
Leszek Madison
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: ndz lut 10, 2008 23:15
Lokalizacja: WZ

pojedyńczy stuk przy skręcaniu - to nie przegub zewnętrzny

Post autor: Leszek Madison » wt wrz 06, 2011 10:51

marek_g60, nie wiem czy tak samo jest w G60, ale w Leonie 4-motion stukał mi przegub na wale. Zdjęliśmy go, wyczyściliśmy, nasmarowaliśmy na nowo i było jak złoto. A dźwięk był jakby ktoś młotem w kowadło uderzał aż się na budę przenosiło.
Ten przegub był niemal identyczny jak ten na półosi przegub wewnętrzny.



Awatar użytkownika
marek_g60
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: sob sie 27, 2011 17:32
Lokalizacja: Łaniewo, Lidzbark Warmiński, Olsztyn, Warmia!!!!

pojedyńczy stuk przy skręcaniu - to nie przegub zewnętrzny

Post autor: marek_g60 » czw wrz 08, 2011 15:20

OK. sprawdzę to i napiszę czy coś pomogło. dziękuję za podpowiedź :P


Marzenie się spełniło - Passat B3 G60 SYNCRO!!! Moje pierwsze auto ;-)

DamianLeon
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: wt gru 21, 2021 00:55

Re: pojedyńczy stuk przy skręcaniu - to nie przegub zewnętrzny

Post autor: DamianLeon » pn sty 02, 2023 15:22

Cześć, mam podobny problem. Po wymianie hamulcow na większe plus obniżenie na sprężynach eibach pro kit. Po nocnym postoju przy ruszaniu gdy skrece lewo lub prawo czuć stukot w okolicach stop kierwocy i pasażera. To samo jest gdy dojadę do skrzyzowania i skręcę. Gdy jade na wprost jest ok. Wymienine lozyska ,poduszka amortyzatora. Sworznie wahacza, końcówki drazka plus drazek. Łączniki i gumy stabilizatora.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie i zawieszenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości