Drążek zmiany biegów nie wraca do środka

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

yaroray
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt cze 13, 2014 08:17

Drążek zmiany biegów nie wraca do środka

Post autor: yaroray » pt lut 02, 2018 08:23

Mam problem z powrotem drążka zmiany biegów do środka, szczególnie przy zmianie z biegu 2 na 3, często blokuje mi się pomiędzy 1 i 3. Problem nasila się jak na dworze robi się zimniej - mróz. Szukałem na forum i znalazłem info, że trzeba przesmarować cięgna wybieraka. Mam Golfa IV 1.6. Jestem początkujący w mechanice samochodowej, dlatego mam pytania.
Wiem, że można przesmarować cięgna w samochodzie, ale jeżeli chciałbym je wyciągnąć i oczyścić, to w jaki sposób mogę je ściągnąć? Czy wystarczy pociągnąć czy trzeba coś odkręcać? Nie chciałbym czegoś urwać. Z tego, co widziałem część to przeguby kulowe poruszające się w każdą stronę, a np. jeden przegub porusza się tylko płasko i jest na nim największa rdza.
Drugie pytanie, to czy te cięgna są pod naciągiem? Tzn. jak coś rozłączę to czy mi strzeli i będę musiał naciągać, żeby ponownie połączyć?
Pytanie również o stronę od gałki. Chciałbym sprawdzić czy kulka nie stawia oporu. Jeżeli np. odłączę linki wybieraka (jeżeli się w ogóle da) to czy również nie są pod naciągiem i mi nie polecą w stronę maski?
Z góry dzięki za porady.



muszkatobiasz
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2733
Rejestracja: pn lis 05, 2012 00:35
Lokalizacja: Oborniki wlkp.

Drążek zmiany biegów nie wraca do środka

Post autor: muszkatobiasz » pt lut 02, 2018 22:23

yaroray pisze: Z tego, co widziałem część to przeguby kulowe poruszające się w każdą stronę, a np. jeden przegub porusza się tylko płasko i jest na nim największa rdza.
to właśnie trzeba przeczyścić i przesmarować szczególnie ten który pracuje góra dół zapieka się na tej tulejce dźwigni
yaroray pisze:Wiem, że można przesmarować cięgna w samochodzie, ale jeżeli chciałbym je wyciągnąć i oczyścić, to w jaki sposób mogę je ściągnąć?
szkoda czasu i trudu
yaroray pisze:Drugie pytanie, to czy te cięgna są pod naciągiem? Tzn. jak coś rozłączę to czy mi strzeli i będę musiał naciągać, żeby ponownie połączyć?
nic się nie stanie są luźno
yaroray pisze:Chciałbym sprawdzić czy kulka nie stawia oporu. Jeżeli np. odłączę linki wybieraka (jeżeli się w ogóle da) to czy również nie są pod naciągiem i mi nie polecą w stronę maski?
zacznij od wybieraka skrzyni biegów oczyść i przesmaruj i wtedy testuj musi być tak że po odpięciu linek wybierak tył i przód oraz góra dół dasz rad ę przestawić palcami bez dużego oporu



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Drążek zmiany biegów nie wraca do środka

Post autor: wesol » sob lut 03, 2018 09:47

Myją te silniki wodą i potem się dziwią że rdzewieje. Nigdy natomiast nie smarują takich elementów jak wybierak zawiasy drzwi zamki mechanizmy szyb itd. nawet pod mieszkiem zmiany biegów tu w kabinie na tunelu trzeba smarować. Stacyjkę też.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

yaroray
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt cze 13, 2014 08:17

Drążek zmiany biegów nie wraca do środka

Post autor: yaroray » sob lut 03, 2018 20:57

Dzięki za podpowiedzi. Byłem dzisiaj zająć się tematem, jednak zacząłem od strony kabiny - myślałem, że tam są śruby od linek wybieraka, jednak nie. Przesmarowałem jedynie kulkę, ale to nic nie zmieniło.
Domyślam się, że są od strony podwozia. Jaki jest do nich dostęp, czy są na wierzchu czy trzeba będzie coś demontować?
Robiłem to pod blokiem, więc nie miałem za bardzo możliwości dojścia od podwozia. Jeżeli trzeba będzie to pojadę do jakiegoś warsztatu samoobsługowego.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Drążek zmiany biegów nie wraca do środka

Post autor: wesol » sob lut 03, 2018 21:59

Wszystko pod maską. 30 minut roboty z czyszczeniem i smarowaniem. Dziecinna robota.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

yaroray
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt cze 13, 2014 08:17

Drążek zmiany biegów nie wraca do środka

Post autor: yaroray » ndz lut 11, 2018 18:09

Rzeczywiście problem jest pod maską. Przegub, o którym poprzednio pisałem, że ma najwięcej rdzy okazał się winnym. Przeczyściłem to odrdzewiaczem i przeszorowałem szczotką drucianą, ale nic to nie dało, bo nie byłem w stanie dojść głębiej. Tym razem popryskałem mocno WD40 i od razu poczułem różnicę. Wiem, że nie smaruje się WD40, ale widocznie przeżarł się trochę przez rdzę. Jak wyparuje, to czymś przesmaruję. Jakieś propozycje jak można to dobrze wyczyścić i czym przesmarować bez rozbierania?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8809
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Drążek zmiany biegów nie wraca do środka

Post autor: marcin7x5 » pn lut 12, 2018 16:53

yaroray pisze:dobrze wyczyścić i czym przesmarować bez rozbierania?
nie da się. Chcesz dobrze to rozbierz, przeczyść, nasmaruj i zmontuj.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Drążek zmiany biegów nie wraca do środka

Post autor: wesol » pn lut 12, 2018 17:25

Można szczykawa oleju tam zapodac. Rozruszać i zapodawaj po parę kropli oleju i też będzie okej. Wiadomo że rozbierzesz wyczyścić i przesmarujesz to będzie najlepiej


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości