Grzeje się tylne prawe koło na maxa

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

iron-eddie
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: wt lut 17, 2009 10:32
Lokalizacja: Wrocław

Grzeje się tylne prawe koło na maxa

Post autor: iron-eddie » pt lis 04, 2011 14:34

Witam,



Mam problem ze swoim Golfem IV 1.4 16V 1999 rocznik.

Wymieniłem tylny prawy zacisk hamulcowy i przewód hamulcowy (ten elastyczno - miedziany). Wymienić musiałem, bo był duży wyciek płynu, zacisk był na maxa zapieczony i cały czas blokował koło. Niestety po wymianie dalej jest tak samo. Prawe tylne koło cały czas się grzeje. Wyczyściłem jarzmo zacisku i te prowadnice (chodzi mi o te dwie ruchome śruby w jarzmie) - niestety dalej to samo. Proszę o pomoc, bo nie wiem co mam dalej robić.

Podsumowując:
- nowy zacisk
-nowy przewód hamulcowy
- wszystko ładnie wyczyszczona i nasmarowane pastą miedzianą i dalej się grzeje....

Dodam, że ręczny chodzi normalnie i nie jest powodem grzania się koła.

Żeby przestało się grzać to po każdym hamowaniu muszę "odciągnąć" śrubokrętem klocek hamulcowy od tarczy, dosłownie pół milimetra i już jest ok.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8848
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Grzeje się tylne prawe koło na maxa:(

Post autor: marcin7x5 » pt lis 04, 2011 15:07

Pisząc nowy zacisk masz na mysli nowy ze sklepu/serwisu czy ze szrotu?



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9227
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Grzeje się tylne prawe koło na maxa:(

Post autor: wesol » pt lis 04, 2011 16:27

albo zapowietrzony ten zacisk i cisnie to powietrze rozprezajace sie w zacisku albo tloczek zapieczony w zacisku.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

abckl
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 116
Rejestracja: śr sie 05, 2009 07:33
Lokalizacja: Tychy

Grzeje się tylne prawe koło na maxa:(

Post autor: abckl » pt lis 04, 2011 18:15

Sprawdź te prowadnice po których chodzi klocek , jak ściągniesz zacisk to klocek chodzi luźno ? czy ciężko jest go sciągnąć ? miałem taki sam problem i wystarczyło wyczyścić klocek i te prowadnice po których chodzi klocek.



iron-eddie
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: wt lut 17, 2009 10:32
Lokalizacja: Wrocław

Re: Grzeje się tylne prawe koło na maxa:(

Post autor: iron-eddie » pt lis 04, 2011 18:45

zacisk jest całkowicie nowy ze sklepu - TRW, jak ściągnę zacisk to klocki chodzą luźno, nie mają żadnego oporu



Prowadnice też są wyczyszczone WD40 i nasmarowane takim specjalnym smarem miedziowym w sprayu.

Wyczytałem, że minimalna grubość klocków to 7mm. Niestety moje klocki są cieńsze, czy może mieć to wpływ na grzanie się koła? W drugim kole klocki są tak samo cienkie w wszystko jest ok.



Tomekxk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: czw sty 27, 2011 12:11

Grzeje się tylne prawe koło na maxa:(

Post autor: Tomekxk » pt lis 04, 2011 23:13

Miałem taki problem ale blokowała mi sie linka od recznego. Właściwie nie linka tylko sam zacisk tam gdzie jest ta dzwigienka. I ona wlasnie nie odbijala do konca...



iron-eddie
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: wt lut 17, 2009 10:32
Lokalizacja: Wrocław

Re: Grzeje się tylne prawe koło na maxa:(

Post autor: iron-eddie » sob lis 05, 2011 13:01

u mnie linka jest ok, ten mechanizm od ręcznego przy zacisku też jest ok (tzn. jest w takiej samej pozycji jak w drugim kole, ponadto ręczny chodzi ok)


Dzisiaj zrobiłem test:

1.Wcisnąłem hamulec
2. Puściłem hamulec

Lewe tyle koło jest swobodne i normalnie chodzi. Natomiast prawe koło dalej zablokowane pomimo puszczenia hamulca. Dopiero jak "odciągnąłem" klocek śrubokrętem to koło było swobodne.

Czy grubość klocków może mieć wpływ na takie blokowanie koła?



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Grzeje się tylne prawe koło na maxa:(

Post autor: Shmatan » sob lis 05, 2011 17:00

Jeżeli blacha klocka dotyka rantu tarczy to tak, ale to sytuacje krytyczne



marcgend
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 72
Rejestracja: czw lis 03, 2011 23:26
Lokalizacja: Mikołów

Grzeje się tylne prawe koło na maxa:(

Post autor: marcgend » pn lis 07, 2011 20:19

Cudów nie ma, albo klocki się klinują w jarzmie albo trzyma je tłoczek.
Jak zaciągniesz i puścisz ręczny to jest to samo?
Jak depniesz i puścisz hamulec i masz to koło zablokowane spróbuj zamiast odciągania klocka śrubokrętem popuścić odpowietrznik. Jak będzie dalej trzymać to musisz szukać w układzie klocki jarzmo zacisk.



iron-eddie
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: wt lut 17, 2009 10:32
Lokalizacja: Wrocław

Re: Grzeje się tylne prawe koło na maxa:(

Post autor: iron-eddie » sob lis 12, 2011 22:44

marcgend pisze:Cudów nie ma, albo klocki się klinują w jarzmie albo trzyma je tłoczek.
Jak zaciągniesz i puścisz ręczny to jest to samo?
Jak zacisnę i puszczę ręczny to jest to samo.

Co masz na myśli z tym blokowaniem klocków? Chodzi Ci o te pływające śruby w jarzmie? One są wyczyszczone i posmarowane miedzianką - jednym słowem są ok.


Czy po puszczenie pedału hamulca tłoczek w zacisku z tyły powinien się cofnąć?



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9227
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Grzeje się tylne prawe koło na maxa:(

Post autor: wesol » ndz lis 13, 2011 08:46

Tak ale o jakies 0,5 mm tak ze tego prawie nie widac. Ja wietrze zapowietrzenie znaczy sie banke powietrze w zacisku. Skoro zacisk nowy chodzi bez oporow wszytsko nasmarowane to musi poprostu sila nadal dzialac na zacisk tak ze on dalej hamuje.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
mauro22
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 176
Rejestracja: pt maja 25, 2007 16:19
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Grzeje się tylne prawe koło na maxa

Post autor: mauro22 » ndz lis 13, 2011 21:47

Witam,

Z tego co opisujesz jest to problem gdzieś dalej, a nie przy zacisku. Jeden kolega podał dobry sposób aby wykluczyć niesprawność całego podzespołu (zacisk +klocki). Naciśnij pedał hamulca i go puść. Następnie sprawdź czy zacisk trzyma. Jeśli trzyma to odkręć odpowietrznik, a następnie go zakręć i sprawdź czy dalej trzyma. Jeśli trzyma dalej to problem jest w zacisku. Jeśli puścił to problem leży w reduktorze siły hamowania / przewodzie.

Tłok w zacisku po puszczeniu hamulca powinien się cofać i wierz mi jest to widoczne gołym okiem. Też możesz to sprawdzić. Niech inna osoba wsiądzie do samochodu i naciska i puszcza hamulec, a Ty obserwuj zachowanie zacisku.


Pozdrawiam


Jacek R.

zyggy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 370
Rejestracja: ndz lis 27, 2005 22:42
Lokalizacja: L-c
Kontakt:

Grzeje się tylne prawe koło na maxa

Post autor: zyggy » czw lip 19, 2012 21:59

Odgrzeję kotleta :food: Mam wrażenie, że taemat jakoś niezakończony. Może ktoś coś pomoże mi w Passacie '98 grzeje się tylne prawe koło. Wszystko naprawione, wyczyszczone, nasmarowane, zacisk wymieniony i nadal ten sam problem. Czy ktoś na 100% rozwiązał problem z grzejącym się kołem / hamulcem? Ja najpierw naprawiałem stary zacisk ale po 2 dniach go wymieniłem na inny używany (sprawdzony, wyczyszczony, nasmarowani itd itd), a problem nadal jest :grrr: Co do postu powyże, to muszę sprawdzić metodę z odpowietrznikiem. Czy w przypadku ABS był montowany reduktor siły hamowania, czy nie bo było to załatwiane pompą ABS?


pzdr
zyggy

Awatar użytkownika
chodak01
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: pn kwie 25, 2011 23:37
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Grzeje się tylne prawe koło na maxa

Post autor: chodak01 » ndz lip 29, 2012 13:12

W przypadku ABS nie ma korektora siły hamowania ,wszystko wykonuje pompa ABS .Jeżeli chodzi o problem blokowania koła ,to znam przypadek kolegi z osiedla u którego blokowało się prawe tylne koło ,co prawda w Hondzie civic ,ale to ta sama konstrukcja hamulcy co VW .Jeździł tak z pół roku ,spalanie miał chyba z 15l/100km Zmienialiśmy zacisk ,tłoczek ,przewody itd.i nadal pupa.. Aż przypadkiem znajomy mechanik poradził ,żeby założyć odwrotnie te bolce "pływaki" jarzma ,po których chodzi zacisk ,bo są podobno inne i jak się jes zamieni górny z dolnym ,to się krzywo układa zacisk przez co klocek trzyma . Zrobiliśmy tak jak kazał i od tamtej pory git malina ,i kto by pomyślał...hehe .Oczywiście klocek do wymiany ,bo był nieróno zdarty .Zobaczcie u siebie ,zamień te pływaki ,może ktoś pomylił jak były odkręcane ,może coś pomoże .
Pozdro



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości