wywala płyn chłodniczy - aaz

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
M98DNM
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 695
Rejestracja: ndz lip 26, 2009 13:48
Lokalizacja: KBC
Kontakt:

wywala płyn chłodniczy - aaz

Post autor: M98DNM » wt wrz 27, 2011 19:18

Witam , posiadam silnik AAZ czyli TD.
Wczoraj zaobserwowałem pierwszy raz ze podczas studzenia silnika przed jego zgaszeniem ze zbiornika wyrównawczego wywala płyn.
Płynu było pomiędzy min a max przed tym incydentem.
Płynu raczej nie miesza z olejem i na odwrót, aczkolwiek płyn zbyt czysty nie jest, był wymieniany jakoś rok może 1.5 roku temu razem z termostatem.
Na postoju temperatura dochodzi do okolo 100-105 stopni i po chwili wywala płyn.
Jak silnik był zupełnie zimny odkręciłem korek na zbiorniku wyrównawczym, odpaliłem silnik i dodawałem gazu na pompie wtryskowej patrząc co sie dzieje z płynem, gdy dodawałem gazu to poziom płynu sie zmniejszał bo pompa wody go pobierała, były co prawda maluteńkie bombelki ale tylko gdy płyn wracał do swojej poprzedniej pozycji przed dodaniem gazu. Chłodnica się załancza wg mnie troche zbyt późno.

Mam obawy że to uszczelka pod głowicą, ale wole was spytać, być może to jakiś czujnik temperatury.

Co o tym sądzicie ? ?


Mówcie mi Kola , M98DNM to tylko nick na tym forum ;)
viewtopic.php?f=88&t=369170" onclick="window.open(this.href);return false; <== BlackMK3
>>> [f].com/BlackMk3 <<<
Obrazek

sliwka90
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 121
Rejestracja: śr gru 08, 2010 19:36

wywala płyn chłodniczy - aaz

Post autor: sliwka90 » wt wrz 27, 2011 20:10

A ja powiem tak sprawdź głowice za pewne pękła.



Awatar użytkownika
URGI
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: sob mar 22, 2008 19:03
Lokalizacja: SosnoVWiec

wywala płyn chłodniczy - aaz

Post autor: URGI » wt wrz 27, 2011 20:13

Wentylator kiedy Ci się załącza? Ile masz wtedy stopni na zegarze?
Termostat na pewno otwiera? Zobacz czy węże od chłodnicy są gorące.
Ewentualnie czujnik włączający wentylator jest zwalony i za późno załącza.



Awatar użytkownika
M98DNM
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 695
Rejestracja: ndz lip 26, 2009 13:48
Lokalizacja: KBC
Kontakt:

wywala płyn chłodniczy - aaz

Post autor: M98DNM » wt wrz 27, 2011 20:21

Wentylator włącza sie okolo 100 stopni co jest wg mnie dziwne zdeka, termostat sie otwiera bo wężę są ciepłe na dole i u góry.
Co do czujników, gdzie znajdują się owe czujniki sterujące wiatrakiem chłodnicy ? w bloku czy przy chłodnicy ?


Mówcie mi Kola , M98DNM to tylko nick na tym forum ;)
viewtopic.php?f=88&t=369170" onclick="window.open(this.href);return false; <== BlackMK3
>>> [f].com/BlackMk3 <<<
Obrazek

Awatar użytkownika
biercok mkII
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 575
Rejestracja: śr wrz 22, 2010 10:12
Lokalizacja: Andrychów k. Wadowic

wywala płyn chłodniczy - aaz

Post autor: biercok mkII » wt wrz 27, 2011 21:33

Przy chlodnicy.



Awatar użytkownika
M98DNM
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 695
Rejestracja: ndz lip 26, 2009 13:48
Lokalizacja: KBC
Kontakt:

wywala płyn chłodniczy - aaz

Post autor: M98DNM » wt wrz 27, 2011 21:47

Ok zawiesiłem sie delikatnie pisząc wczesniejszy post, czujnik to raczej nie jest bo robi mi takie ciśnienie wewnątrz układu chłodzenia, że z uszczelek krućców płyn wypływa czasami, cos czuje ze głowica albo uszczelka będzie do roboty....


Mówcie mi Kola , M98DNM to tylko nick na tym forum ;)
viewtopic.php?f=88&t=369170" onclick="window.open(this.href);return false; <== BlackMK3
>>> [f].com/BlackMk3 <<<
Obrazek

Awatar użytkownika
krzycho85
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 820
Rejestracja: pt lis 11, 2005 22:13
Lokalizacja: Suwałki

wywala płyn chłodniczy - aaz

Post autor: krzycho85 » śr wrz 28, 2011 10:25

czujnik to raczej nie jest bo robi mi takie ciśnienie wewnątrz układu chłodzenia, że z uszczelek krućców płyn wypływa czasami
Przy takich objawach raczej bez zdjęcia głowicy się nie obejdzie. Równo pracuje na wolnych obrotach?



Awatar użytkownika
M98DNM
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 695
Rejestracja: ndz lip 26, 2009 13:48
Lokalizacja: KBC
Kontakt:

wywala płyn chłodniczy - aaz

Post autor: M98DNM » śr wrz 28, 2011 20:37

Raczej napewno coś z uszczelką albo głowicą, dzisiaj wywaliło mi tyle płynu że masakra. W poniedziałek oddaje samochód do lekarza.


Mówcie mi Kola , M98DNM to tylko nick na tym forum ;)
viewtopic.php?f=88&t=369170" onclick="window.open(this.href);return false; <== BlackMK3
>>> [f].com/BlackMk3 <<<
Obrazek

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

wywala płyn chłodniczy - aaz

Post autor: Paweł Marek » śr wrz 28, 2011 21:32

Jak bąbluje to pewnie jest awaria uszczelki czy głowicy jak podejrzewasz, ale nadmiar ciśnienia powinien być upuszczany przez zawór w korku zbiorniczka wyrównawczego. Możesz jeszcze o tym pomyśleć bo z tego co się czyta forum to przynajmniej w połowie przypadków głowica jest zdejmowana bez potrzeby, np dlatego że nikt nie pomyślał o wymianie korka za parę zeta.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
M98DNM
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 695
Rejestracja: ndz lip 26, 2009 13:48
Lokalizacja: KBC
Kontakt:

wywala płyn chłodniczy - aaz

Post autor: M98DNM » śr wrz 28, 2011 21:57

Korek jest ok, wczoraj właśnie przez korek (zawór) mi wywaliło płyn, a jest szczelny napewno. Na 99% uszczelka.


Mówcie mi Kola , M98DNM to tylko nick na tym forum ;)
viewtopic.php?f=88&t=369170" onclick="window.open(this.href);return false; <== BlackMK3
>>> [f].com/BlackMk3 <<<
Obrazek

Awatar użytkownika
M98DNM
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 695
Rejestracja: ndz lip 26, 2009 13:48
Lokalizacja: KBC
Kontakt:

wywala płyn chłodniczy - aaz

Post autor: M98DNM » pn paź 03, 2011 23:28

A więc dzisiaj została ściągnięta głowica i diagnoza jest taka jak przypuszczałem - pękła głowica na 2 albo 3 cylindrze (nie wiem od której strony liczyłem) pomiędzy zaworem dolotowym a komorą spalania.
I standardowo delikatne pęknięcia pomiędzy zaworami co jest standardem w tym silniku.
Jutro głowice wysyłam do spawania - koszt jakieś 600zł, jednakże głowica widać że nigdy nie była robiona - brak śladów planowania, zawory są głęboko, uszczelki nie wydmuchało bo była metalowa i elegancko przylegała do głowicy co widać na niej.
Przy okazji posprawdzałęm turbospręzarke - brak zbędnych luzów, jest w eleganckim stanie. Co do tłoków i pierścieni to też jest jak w książce.

Ogólnie jest dobrze, za jakieś 4 dni będe miał zrobioną głowice, potem składanie i myśle że poniedziałek będzie dniem testów drogowych :D


Mówcie mi Kola , M98DNM to tylko nick na tym forum ;)
viewtopic.php?f=88&t=369170" onclick="window.open(this.href);return false; <== BlackMK3
>>> [f].com/BlackMk3 <<<
Obrazek

Awatar użytkownika
Jaras
Mk3 Golf Fan
Mk3 Golf Fan
Posty: 131
Rejestracja: śr lut 23, 2011 19:22
Lokalizacja: Lipno

wywala płyn chłodniczy - aaz

Post autor: Jaras » wt paź 04, 2011 12:18

Spawanie to zawsze spawanie... Ja bym poszukał drugiej głowicy... W koszcie spawania znalazłby może drugą taką i dał do sprawdzenia na szczelność..



Awatar użytkownika
M98DNM
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 695
Rejestracja: ndz lip 26, 2009 13:48
Lokalizacja: KBC
Kontakt:

wywala płyn chłodniczy - aaz

Post autor: M98DNM » wt paź 04, 2011 14:09

No tak, tylko kupić głowice za 600 zł niema sensu, bo odrazu na wstępie będzie trzeba do niej dołożyć minimum 200zł żeby była w stanie używalności a po drugie to nigdy nie wiadomo co kupisz, przez internet to już wogóle niema mowy...
Ta głowica którą mam jest pewna, a co do spawania to gdyby było do spawania połowe głowicy albo było by coś pourywane to wiadomo że by sie nie opłacało, ale przy tak małym pęknięciu spawanie nic nie zaszkodzi, zwłaszcza że nie bedzie ona spawana u sąsiada w stodole migiem tylko w zakłądzie wyspecjalizowanym do tego typu spawania głowic.


Mówcie mi Kola , M98DNM to tylko nick na tym forum ;)
viewtopic.php?f=88&t=369170" onclick="window.open(this.href);return false; <== BlackMK3
>>> [f].com/BlackMk3 <<<
Obrazek

Awatar użytkownika
Jaras
Mk3 Golf Fan
Mk3 Golf Fan
Posty: 131
Rejestracja: śr lut 23, 2011 19:22
Lokalizacja: Lipno

Re: wywala płyn chłodniczy - aaz

Post autor: Jaras » wt paź 04, 2011 15:02

M98DNM pisze:No tak, tylko kupić głowice za 600 zł niema sensu, bo odrazu na wstępie będzie trzeba do niej dołożyć minimum 200zł żeby była w stanie używalności a po drugie to nigdy nie wiadomo co kupisz, przez internet to już wogóle niema mowy...
Ta głowica którą mam jest pewna, a co do spawania to gdyby było do spawania połowe głowicy albo było by coś pourywane to wiadomo że by sie nie opłacało, ale przy tak małym pęknięciu spawanie nic nie zaszkodzi, zwłaszcza że nie bedzie ona spawana u sąsiada w stodole migiem tylko w zakłądzie wyspecjalizowanym do tego typu spawania głowic.
:bigok:

No tak ale czasami zdarza się okazja że można kupić dobrą część w całkiem dobrym stanie za nie duże pieniądze ;)
Jakiś miesiąc temu w moim 1.4 padła skrzynia biegów. Mechanizm różnicowy się rozleciał i wywaliło obudowę;)
Dzwoniłem po szrotach i w mojej okolicy w obrębie 50 km nie było nic poniżej 500 zł
Wszedłem na alledrogo :bajer: patrzę i jest ogłoszenie o skrzyni i silniku z całym osprzętem do golfa (nawet sprzęgło i przewody zapłonowe były) całość 400 zł ;) (myślę sobie jest okazja, silnik jeść nie woła więc może leżeć) Telefon i gadka .... Okazało się że pochodzi z rozbitego auta (wjazd w tył) Wieczorem pojechałem na miejsce i kupiłem silnik z całym osprzętem i skrzynia za 350 zł :D
Skrzynia śmiga lepiej niż poprzednia (lepsze przełożenie i dłuższe biegi, poprzednia była taka że 3 tys obrotów i na zegarze 90 km/h, ta ma 100 i jest ponad 2 tys) a silnik leży w piwnicy i czeka jako dawca ;)
Wniosek: czasami warto wejść i sprawdzić ;) :bigok:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości