[mk4] Wymiana kabla alternatora (jaka grubość?)

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

luckd
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: pn sie 13, 2012 23:20
Auto: Octavia
Silnik: BFQ

[mk4] Wymiana kabla alternatora (jaka grubość?)

Post autor: luckd » śr lut 08, 2023 13:39

Szukając przyczyn niedoładowanego akumulatora w mojej Octavii 1 1.6 odkryłem że przewód alternatora nie domaga. Spadki napięcia na nim wynosiły 0,35V pod obciążeniem na zimnym silniku, kabel grzał się na zacisku oczka przy skrzynce bezpieczników na akumulatorze. Doraźnie zalałem to połączenie cyną i wszystko wygląda ok, kabel nie grzeje się i spadek napięcia wynosi 0,1V pod obciążeniem.
Mimo to chciałbym wymienić ten przewód ale nie wiem jaką grubość wybrać 16mm2 czy 25mm2. Alternator mam 90A i stary przewód jest dość cienki, cały kabel ma 6,5 mm grubości. Ma ktoś informacje jaki długi powinien być ten przewód bo wedle moich prowizorycznych pomiarów z niewielkimi zakładkami to jakieś 130cm?



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9197
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

[mk4] Re: Wymiana kabla alternatora (jaka grubość?)

Post autor: wesol » śr lut 08, 2023 21:11

Daj nowe po,adne oczka i nie wymieniaj kabla. Oczka seryjne mają małej długości te miejsca zagniotu/zakupu na kablu. Ja oczka robię z rurki miedzianej. Nakladsm na przewód, zagniatam tak na 3-4 cm długości a na końcu robię plaskacza i otwór pod przykręcenie czy to do altka czy do klemy aku. Pomijam skrzyneczje z bezpiecznikami. Możesz też dodać nawet cieńszy sporo kabel równolegle. To też pomaga.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości