[inny] [1.9 TDI AHF] Rozrusznik - regeneracja / zamiennik (ilość zębów/moc)

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

rafalrafal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt wrz 20, 2019 09:39
Lokalizacja: Wrocław
Silnik: AHF

[inny] [1.9 TDI AHF] Rozrusznik - regeneracja / zamiennik (ilość zębów/moc)

Post autor: rafalrafal » śr lis 11, 2020 14:08

Witajcie.
Od pewnego czasu borykałem się z problemem odpalenia auta na ciepłym silniku (a czasami nawet na zimnym).
Zacząłem do wymiany akumulatora (miał już z ponad 5 lat) ale to nie pomogło.
Teraz udało mi się wykręcić rozrusznik i wyczytałem nr na rozruszniki. Rozrusznik Bosch 001 125 112 (113). Szukając w internecie znalazłem informację, że zamieniono go z rozrusznikiem o nr: 001 125 042.
Z parametrów wynika że ten z końcówką ma moc 1.9kW - stary ponoć ma 2kW.
Ilość zębów jest taka sama, jednak na stronie z częściami do samochodu pokazuje mi, ze do mojego modelu niby pasują jeszcze inne rozruszniki, które mają większą liczbę zębów. Czytałem o liczbie zębów, ponoć o jeden ząb można zwiększyć ilość zębów.

Znalazłem taką polską firmę: AS-PL, której strona wygląda solidni i mają kilka rodzajów rozruszników (od standardowej regeneracji do premium regeneracji). Ktoś używa/ używał tych rozruszników?

Czy regenerować swój z końcówką ...112 czy jak już coś to wymienić na ten "nowszy " ..042".

Mój silnik to 1.9 TDI AHF 99r. Zdjęcie mojego rozrusznika w załączniku - dla potomnych.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[inny] Re: [1.9 TDI AHF] Rozrusznik - regeneracja / zamiennik (ilość zębów/moc)

Post autor: marcin7x5 » śr lis 11, 2020 14:57

Jak jest co regenerować to warto zawsze postawić na oryginalny. Tym bardziej że tam to praktycznie niewiele części trzeba wymienić. Jeżeli masz tylko choć trochę umiejętności to zrobisz to sam. Jest nawet fotoporada krok po kroku co i jak. Niestety nieraz taka reanimacja będzie droższa niż zakup zamiennika nowego. Wszystko zależy na jakich częściach będziesz regenerować swój rozrusznik. Co do ilości zębów to zostaw tak jak masz obecnie. Większa ilość zębów na rozruszniku to mniejsze obroty silnika podczas rozruchu ale teoretycznie trochę lżej dla aku....



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

[inny] Re: [1.9 TDI AHF] Rozrusznik - regeneracja / zamiennik (ilość zębów/moc)

Post autor: wesol » śr lis 11, 2020 18:15

Im większa ilość zębów na rozruszniku tym większe obroty na wale. Ludzie zakładają rozruszniki od innych silników w touranach golfach by zamiast 10 zębów było 11 12 lub nawet 13. Szybciej kręci wałem i łatwiej odpala.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

rafalrafal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt wrz 20, 2019 09:39
Lokalizacja: Wrocław
Silnik: AHF

[inny] Re: [1.9 TDI AHF] Rozrusznik - regeneracja / zamiennik (ilość zębów/moc)

Post autor: rafalrafal » pn sty 25, 2021 09:12

Dzięki za odpowiedź. Odpowiedziałem tak późno bo byłem "nieobecny".

Rozrusznik zregenerowałem. Po rozebraniu:
- wyczyściłem (wyczyściłem również obudowę i na nowo pomalowałem)
- nasmarowałem
- wymieniłem niektóre tulejki (tylko niektóre ponieważ okazało się, że nowe mają większy luz niż te stare)
- profilaktycznie wymieniłem cały szczotkotrzymacz ( stary był jakoś dziwnie zaolejony)
- przeszlifowałem / wyczyściłem wirnik (tam gdzie styka się szczotkotrzymacz)

Po tej operacji okazało się, że samochód dużo lepiej odpala i na razie nie mam problemów z odpalaniem na ciepłym / zimnym silniku.

Użyłem części kupionych z AS-PL



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości