Nie działa Klakson (GOLF VI)

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

kalisz2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: czw mar 31, 2016 20:34

Nie działa Klakson (GOLF VI)

Post autor: kalisz2 » wt kwie 05, 2016 07:26

Witam Wszystkich,
Ciągle jestem początkujący na tym forum.
Mam problem z klaksonem w moim Golfie, nagle przestał działać. Pomyślałem sobie, że to bezpiecznik więc poczytałem na forum (bo w mojej instrukcji nie mam nawet schematu bezpieczników) i wyczytałem, że jest to prawdopodobnie bezpiecznik F17. Zanim go wyjąłem to po naciśnieciu klaksona przy bezpiecznikach "cykało" po wyjęciu bezpiecznika przestało cykać jak naciskałem klakson. Wstawiłem nowy bezpiecznik i dalej to samo dzwięku nie ma a przy bezpiecznikach"cyka". Pomyślałem sobie, że może to wina jakiegoś przekaźnika no i tu moje możliwości się skończyły bo nie mam pojęcia który przekaźnik może odpowiadać za klakson. Dodam jeszcze, że wszystkie inne funkcje w samochodzie działają ( światła, radio, zapalniczka, czujniki cofania, dzwięk czujników cofania itp), sprawdziłem te elementy bo myślałem, że klakson jest z czymś połączony.
Proszę was o pomoc, jeżeli również uważacie, że to może być wina przekaźnika to powiedzcie mi który to może być.



kalisz2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: czw mar 31, 2016 20:34

Nie działa Klakson (GOLF VI)

Post autor: kalisz2 » czw kwie 07, 2016 22:30

Panowie proszę was o pomoc. Sprawdziłem bezpieczni i przekaznik oba sa sprawne, wnioskuję to z dwóch powodów mianowicie na tym samym bezpieczniku i przekazniku jest alarm samochodowy który działa a dzisiaj po nacisnięciu klaksonu syrena dwa razy zadziałała i znowu przestała. Sprawdziłem wtyczki przy syrenie i nie ma zadnych niepokojących znaków. Nie wiem zbytnio jak dostać się do wtyczek przy kierownicy. Odkręciłem obudowę kierownicy ale nie moge zdjąć dolnej dlatego, że jest przykręcona jeszcze dwoma srubami do których dostęp ogranicza kierownica i nie da się ich odkręcić bez jej zdemontowania a ja nie wiem jak to zrobić. Czy jest to możliby by obie syreny nawaliły ( zarówno lewa jak i prawa)? czy może jednak wszystko wskazuje na że to przewody są uszkodzone? spróbuje zrobić jutro pomiary miernikiem i zobacze co wyjdzie.



Awatar użytkownika
rotkeh
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 504
Rejestracja: sob cze 13, 2009 13:34
Lokalizacja: Zamość/Grójec

Nie działa Klakson (GOLF VI)

Post autor: rotkeh » czw kwie 07, 2016 22:58

Jak popatrzysz na klakson to jest tam śrubka pod kluczyk 7mm (około nie pamiętam dokładnie , jest ona zabezpieczona klejem , lakierem). Kręcąc tą śrubką wkręć lub wykręć tą śrubkę tak około 1/4 obr i zobacz czy pomoże. Klakson dział na zasadzie elektromagnesu ,w czasie ruchu zwory następuje rozwieranie styków i przerywanie obwodu. U Ciebie jak wciskasz klakson to zwiera zworkę , ale nie rozłącza styków , w efekcie nie wibruje zwora razem ze stykami. Z czasem styki się wypalają , odkształcają lub korozja zakłóca ich poprawną prace. Regulując tą śrubą zmienia się ton sygnału do pewnej granicy. Najlepiej reguluje się jak, ktoś inny wciska klakson, a Ty minimalnie obracasz śrubką. Po wyregulowaniu warto tam dać kropelkę lakieru do paznokci jako zabezpieczenie. (mogą się przydać stoperki do uszu :grin: ) Zakładam że masz napięcie na kabelku tym co idzie do klaksonu , najlepiej podpiąć żarówkę i zobaczyć czy będzie się zaświecać jak naciśniesz klakson.
Ostatnio zmieniony czw kwie 07, 2016 23:02 przez rotkeh, łącznie zmieniany 1 raz.


Było 259Nm/112KM jest 308Nm /145KM Made in Daron7

Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5929
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Nie działa Klakson (GOLF VI)

Post autor: grg474 » czw kwie 07, 2016 23:02

przekaźnik w polu nr 3 (nr na przekaźniku 409, bezpiecznik nr 17 pod maską do sprawdzenia


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

kalisz2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: czw mar 31, 2016 20:34

Nie działa Klakson (GOLF VI)

Post autor: kalisz2 » pt kwie 08, 2016 07:43

Przy bezpiecznikach pod maską sprawdziłem pole F17 (SB17) Wg rozpiski odpowiada ono za alarm i sygnały dzwiękowe. Przy bezpiecznikach pod kierownicą sprawdziłem pole F17 który wg. rozpiski odpowiada również za alarm i sygnały dzwiękowe. tak jak pisałem wcześniej po wyjęciu bezpiecznika F17 przekaźnik przestaje tykać a po włozeniu znowu przeskakuje jak naciskam klakson.
Sprawdzę jeszcze pole o którym piszesz.



kalisz2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: czw mar 31, 2016 20:34

Nie działa Klakson (GOLF VI)

Post autor: kalisz2 » pt kwie 08, 2016 07:51

Powiedz mi proszę czy aby zdjąć plastikową obudowę (dolną) kierownicy muszę pierw zdemontować kierownicę? pytam dlatego bo wczoraj zdjąłem górny plastik ale nie widać przewodów i raczej są one w dolnej części, a żeby zdjąć obudowę dolną muszę odkręcić dwie śrubki w czym przeszkadza mi kierownica czy w związku z tym ja muszę zdjąć kierownicę jeżeli tak to w jaki sposób? czy przycisk klaksona w kierownicy zamontowany jest na zatrzaskach? mogę go zdjąć podważając?



Awatar użytkownika
rotkeh
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 504
Rejestracja: sob cze 13, 2009 13:34
Lokalizacja: Zamość/Grójec

Nie działa Klakson (GOLF VI)

Post autor: rotkeh » pt kwie 08, 2016 10:51

Masz napięcie na kablach do klaksonu, czy nie? Po co rwac osłony, właź pod auto wypnij wtyczkę od klaksonu i sprawdź czy po podłączeniu żarówki będzie ja zapalić.


Było 259Nm/112KM jest 308Nm /145KM Made in Daron7

kalisz2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: czw mar 31, 2016 20:34

Nie działa Klakson (GOLF VI)

Post autor: kalisz2 » pt kwie 08, 2016 13:20

Rozumie, że skoro po naciśnięciu na klakson idzie sygnał na przekaźnik tzn. ze napięcie jest. Co do żarówki to dzięki za podpowiedź pomysł jest bardzo dobry, jeszcze dzisiaj to sprawdze.



kalisz2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: czw mar 31, 2016 20:34

Nie działa Klakson (GOLF VI)

Post autor: kalisz2 » czw kwie 14, 2016 07:23

Witam,
Przeprowadziłem test z żarówką i okazuje się, że zaświeca się po naciśnięciu klaksonu w związku z tym chcę zamówić nowe syreny. Przed zamówieniem chciałbym prosić was jeszcze o pomoc i informację z której strony jest syrena wysokotonowa a z której niskotonowa i jak je rozróżnić?



kalisz2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: czw mar 31, 2016 20:34

Nie działa Klakson (GOLF VI)

Post autor: kalisz2 » czw kwie 14, 2016 07:24

Tak poza tym to dzięki wielkie za pomoc i wszystkie dobre rady w dojściu do przyczyny niedziałającego dźwięku.



kalisz2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: czw mar 31, 2016 20:34

Nie działa Klakson (GOLF VI)

Post autor: kalisz2 » pn kwie 18, 2016 08:10

Sprawa rozwiązana. Syreny padły i wymieniłem na nowe. Zastanawia mnie jedno czy istnieje możliwość zmiany tonacji syren? pytam bo teraz mam taki dziewiczy, wysoki dzwięk.



jejciu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: czw lip 14, 2016 20:58

Re: Nie działa Klakson (GOLF VI)

Post autor: jejciu » sob paź 16, 2021 14:03

grg474 pisze:
czw kwie 07, 2016 23:02
przekaźnik w polu nr 3 (nr na przekaźniku 409, bezpiecznik nr 17 pod maską do sprawdzenia
Kolega jest pewien że w Golfie 6, to właśnie przekaźnik 409 odpowiada za klakson?
Bo ja w swoim golfie takiego w ogóle nie widzę, chyba że jest gdzieś schowany z boku.
Zapewne ktoś z forum ma taką wiedzę?



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5929
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Re: Nie działa Klakson (GOLF VI)

Post autor: grg474 » sob paź 16, 2021 18:01

jejciu pisze:
sob paź 16, 2021 14:03

Kolega jest pewien że w Golfie 6, to właśnie przekaźnik 409 odpowiada za klakson?
o masakra tak - to jest jak się szybko czyta i zamiast golf VI czyta się golf IV. W golfie IV był 409, w golfie VI jest w polu 3 obok borda (nr 449 po 2011 646)


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

jejciu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: czw lip 14, 2016 20:58

Re: Nie działa Klakson (GOLF VI)

Post autor: jejciu » śr paź 20, 2021 15:18

To kolejne pytanie, czy klakson w Golfie 6 obsługują 1 czy 2 bezpieczniki? Bo różne koncepcje w internecie znajduję (jak dwa to oba w pozycji 17, jeden przy silniku, drugi przy kierownicy, oba 15A).

U mnie wygląda, że bezpieczniki są ok, przekaźnik został podmieniony i nadal nawet nie cyka po naciśnięciu klaksona. Więc pozostają uszkodzone wiązki? Tylko która najprawdopodobniej?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości