VW Bora - brak czujnika deszczu, i opcji "mżawki"

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora - brak czujnika deszczu, i opcji "mżawki"

Post autor: ciarek15 » śr lut 17, 2016 20:23

To już kolejny temat dotyczący mojej bory, w której ciągle odkrywam przeróbki poprzednich właścicieli :D

Tym razem chodzi o czujnik deszczu... a raczej jego brak. Mianowicie odkąd kupiłem autko (ok. dwa lata), włączając łopatkę od wycieraczek na "pierwszy bieg" był tylko jeden ruch wycieraczką i koniec. Więc nawet przy delikatnej mżawce wycieraczki musiałem włączać na kolejny stopień szybkości. Dopiero teraz wzięło mnie na rozwiązanie tej zagadki, bo jednak jest to dręczące. Wymieniałem lampkę w podsufitce.. i przy okazji znalazłem wolną wtyczkę. Po moim śledztwie w internecie dowiedziałem się że jest to wtyczka od czujnika deszczu i lusterka fotochromowego. Rzeczywiście kiedyś ktoś wymieniał szybę, ale na taką zwykłą bez miejsca na czujnik.

Teraz pytanie: Co zrobić by mieć ten "pierwszy bieg"? :) Czy wycieraczkami steruje moduł komfortu? Jeśli tak to czy da się go jakoś przekodować na opcję bez czujnika deszczu? Czy może najlepiej było by dołożyć czujnik i lusterko fotochromatyczne? ta opcja by mnie interesowała najbardziej szczerze powiedziawszy... ale czy można ten zestaw założyć na zwykłą szybę bez miejsca przeznaczonego na to?



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

VW Bora - brak czujnika deszczu, i opcji "mżawki"

Post autor: Qto » śr lut 17, 2016 22:06

wymiana szyby, lusterka + montaż czujnika...albo (łatwiej - jeśli tylko o przerywaną pracę wycieraczek chodzi) wymiana przekaźnika wycieraczek na numer 377 lub 389 jeśli masz sryskiwacze lamp



Awatar użytkownika
Fastener
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 745
Rejestracja: sob wrz 15, 2012 16:48
Lokalizacja: Częstochowa

VW Bora - brak czujnika deszczu, i opcji "mżawki"

Post autor: Fastener » śr lut 17, 2016 22:42

Najłatwiej jak wymienisz przekaźnik na ten od wersji bez czujnika deszczu wtedy na pierwszym biegu będziesz miał czasówkę.



ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora - brak czujnika deszczu, i opcji "mżawki"

Post autor: ciarek15 » czw lut 18, 2016 09:03

Wymiana przekaźnika jak najbardziej mi odpowiada, i jeszcze dziś go kupię i założę :) Myślałem że będzie jakaś większa ingerencja w elektrykę ;) Mam zatem jeszcze jedno pytanie:

Stary właściciel zmieniał szybę, ale za to lusterko jest fotochromatyczne (dopiero dziś się mu przyjrzałem) tyle że zamontowane na zwyczajnych uchwycie przyczepionym do szyby. W lusterku jest miejsce na wtyczkę kilku pinowom. Czy mogę to lusterko podłączyć do owej, luźnej wtyczki w podsufitce? Będzie działać bez montażu czujnika deszczu? (Zakładając oczywiście że lusterko jest sprawne) Jeśli tak to jak szukać i dostać potrzebnego kabla z wtyczkami?



Awatar użytkownika
Fastener
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 745
Rejestracja: sob wrz 15, 2012 16:48
Lokalizacja: Częstochowa

VW Bora - brak czujnika deszczu, i opcji "mżawki"

Post autor: Fastener » pt lut 19, 2016 20:32

Jeśli lusterko jest fotochromatyczne ( o ile jest sprawne ) to podłączasz je pod tą wiązkę i powinno działać. Czujnik deszczu to osobna sekcja do obsługi wycieraczek.



ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora - brak czujnika deszczu, i opcji "mżawki"

Post autor: ciarek15 » pt lut 19, 2016 22:13

Przekaźnik wymieniony na 377 tak jak radziliscie i już mam czasówki. Udało mi się dostać na szrocie wiązkę do podłączenia lusterka z wtyczka w podsufitce oraz "hak" z główką do mocowania lusterka na szybie, więc połowa sukcesu jest. Ale potrzebna mi ta obudowa mocowania z maskownica kabla na szybie. Jak to znaleść by móc kupić w internecie? Nie wiem jak tego wogóle szukać.



Awatar użytkownika
Fastener
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 745
Rejestracja: sob wrz 15, 2012 16:48
Lokalizacja: Częstochowa

VW Bora - brak czujnika deszczu, i opcji "mżawki"

Post autor: Fastener » sob lut 20, 2016 00:17

Nie wiem czy znajdziesz te maskownice jak to nazwałeś... chyba najszybciej w aso albo z jakiegoś rozbitego lusterka.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości