Alternator-ładowanie

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Alternator-ładowanie

Post autor: wesol » czw sie 27, 2015 21:31

Wieksze nei moze w zasadzie byc bo nie oto chodzi. Ma byc prad czyli ampery a to spowoduje ze wraz ze wzrostem obciazenia - odbiornikow ma nie spadac za bardzo napiecie. Aktualnie po testach na altku 220A zauwazylem ze z dodatkowym kablem plusowym ze nawet obciazajac dosc znacznie np okolo 80-100 amper pobotu ze napeicie wynosi na jalowych nadal 13.5 V albo i wiecej.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

maselek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 119
Rejestracja: ndz kwie 13, 2014 17:59
Lokalizacja: Łódz

Alternator-ładowanie

Post autor: maselek » pt sie 28, 2015 05:49

Dzieki Panowie. Sprawdze jeszcze jak wyglada sytuacja przy maksymalnym obciazeniu ale obrotach od 2000/min wzwyż. :chytry:



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Alternator-ładowanie

Post autor: Qto » pt sie 28, 2015 11:01

głównym problemem są niskie obroty biegu jałowego.
Zanim zacząłem walczyć z problemem u siebie...przy włączonych światłach, klimie, grzaniu szyby + luster, wycieraczkach i radiu...wystarczyło że dołączyłem kierunkowskaz i radio się wyłączało - napięcie spadało poniżej 11V. Oczywiście akumulator był temu winny...co nie zmienia faktu że alternator sobie nie radził - po wymianie aku napięcie spadało do 12 z małym haczykiem...czyli do takiego jakie był wstanie dać akumulator przy danym obciążeniu. Po zmianie alternatora na 120A była wyraźna poprawa, po włączeniu wszystkich odbiorników w aucie (oprócz radia) napięcie oscylowało ok 13V. Kolejnym krokiem było zrobienie instalacji alternatora na kablu 53mm^2 - zarówno plus jak masa. Na chwilę obecną nie ma rewelacji porównując ładowanie do TDI gdzie obroty jałowe są sporo wyższe, ale nawet słuchając dosyć głośna radia, które u mnie mało prądu nie ciągnie, napięcie jest na akceptowalnym poziomie - na nowej (dodatkowej) instalacji udało się zyskać ok 0,5V...a dodając minimalnie gazu, tak aby obroty były ok 1000/min...ładowanie mam 14.4V :bigok:
Pamiętać należy że fabryczny kabel od alternatora do aku to 16mm^2...kabel nie jest nowy i przy dużym obciążeniu już na nim są zauważalne spadki.
Także jeśli bardzo drażni Cię fakt takiego ładowania to rozsądną opcją jest wrzucenie alternatora 120A (lub większego - jak masz potrzeby typu mocne audio) + dołożenie kabla od alternatora do aku... takiego 25-35mm^2.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Alternator-ładowanie

Post autor: wesol » pt sie 28, 2015 11:28

Tak zgadza sie. Jeszcze ten kabel plusowy dac bezpośrednio do klemy plusowej.
Mam gdzieś altek boscha 140 A jakby co.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1932
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

Alternator-ładowanie

Post autor: Hubi14 » pt sie 28, 2015 20:51

oj to prawda, grubszy przewód też sporo poprawi :)



maselek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 119
Rejestracja: ndz kwie 13, 2014 17:59
Lokalizacja: Łódz

Alternator-ładowanie

Post autor: maselek » sob sie 29, 2015 08:32

Dzieki wielkie Panowie za wszystkie podpowiedzi :D Nachodzi mnie tylko taka refleksja.... czemu producent auta tego nie przewidzial ? :chytry: W koncu to VW! Taka firma....haha :D Tyle rzeczy trzeba po nich poprawiac..... :rozpacz: Pozdrowionka.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Alternator-ładowanie

Post autor: wesol » sob sie 29, 2015 09:06

no nie ma rzeczy bez wad a tymbardziej aut.
Ja u siebie dalecm cos takiego dodatkowo:
Obrazek

Kabel nie jest wcale grubszy jak ten ori ale dane solidne rurki miedziane i zaklepane dosc dobrze na koncach powoduje ze nie robi si epo koncach nawet letni. Wczesniej ten ori czarny tu na puszce z bezpiecznikami robil sie wrecz goracy a probowalem tam i zaklepac nieco ucho, nowy bepziecznik oraz styki poczyzczone papierkiem sciernym. To naprawde duzo daje bo i ile na jalowych i bez obciazenia nie wiem czy przy sprawnym calym tym ukladzi ebediz eorznica napiec meidyz altkiem a akumualtorem choc ze 0.1 V tak pod obciazeniem znacznym ( duzy pobór) plus podwyzszone obroty to potrafi tam bywac 0.5 V a nawet i wiecej.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

maselek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 119
Rejestracja: ndz kwie 13, 2014 17:59
Lokalizacja: Łódz

Alternator-ładowanie

Post autor: maselek » ndz sie 30, 2015 13:25

Zmierzylem ladowanie przy wyzszych obrotach. I tak: przy wlaczonych swiatlach mijania i drogowych, klimatyzacji, ogrzewaniu tyln. szyby i obrotach 3000/min. - 13,86V. Przy 2000/min. -13,64V. Na wolnych obrotach (750/min.) bez obciazenia 14.05V. Szału nie ma ale nie jest tak zle :-"



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Alternator-ładowanie

Post autor: Qto » ndz sie 30, 2015 13:37

trochę słabo... ale jeśli chcesz z tym walczyć to trzeba się trochę uzbroić w cierpliwość i wymienić kilka elementów



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Alternator-ładowanie

Post autor: wesol » ndz sie 30, 2015 13:54

moim zdaniem jest okej. Jednakze pomiar napiecia nie jest odzwierciedleniem ladowania. ŁĄdowanie raczje w amperach czyli ile idzie amper do akumualtora. Na bieżące potrzeby to produkuje altek i to tez w amperach sie mierzy najlepiej miernikiem cegowym. Bedzie wtedy widac ile pracu na tych jalowych idzie z altka i ile musza sobie dobrac odbiorniki brakujacych amper z akumualtora.
Na poczatek bym poprawil kabloteke- dolozyl kabem plusowy a nawet i masowy tez na wszelki wypadek. Ewentualnie zakupil jakis mocniejszy altek bo to tez juz nie jest jakiś wielki wydatek.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
luckyboy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 21:28
Lokalizacja: Toruń
Silnik: BCA

Re: Alternator-ładowanie

Post autor: luckyboy » pn lip 08, 2019 09:41

Mam ten sam problem. Ładowanie na wolnych obrotach spada do 11.9v z obciążeniem świateł i ogrzewania tylnej szyby. Oznacza to że akumulator będzie rozładowywany w mieście na każdych światłach i w korku ️ Myślę że to jest usterka bo w żadnym innym aucie z tym nie spotkałem się. Wstępnie sprawdzę dzisiaj stan akumulatora.



lukas1305
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 187
Rejestracja: pt lis 07, 2008 11:46
Lokalizacja: Gliwice

Re: Alternator-ładowanie

Post autor: lukas1305 » pn wrz 30, 2019 09:35

Witam,Panowie chciałem zapytać czy ładowanie na poziomie 13,9v (bez obciążenia) w moim samochodzie jest poprawne ,mam takie odkąd mam ten samochód(8 lat) a pod maksymalnym obciążeniem wynosi 13,5v(mowa o wolnych obrotach)przy podwyższonych obrotach 13,6v. Pierwszy akum.wytrzymał dokładnie 5lat(varta silver 74ah 680A) zima ,lato pali na dotyk ....pracował bez żadnego doładowywania prostownikiem ,obecny ma trzy lata bosch(74ah 680A).
I jeszcze jedno;zmierzone volty na akum. na wył.silniku 12,5 a podczas rozruchu napięcie spada chwilowo do 10,5v.
Pobór prądu jak się wpiąłem szeregowo miernikiem miedzi kleme a aku wynosi 0,15A czy jest ok?
sam.to golf V BKD z 2004r. z przeb.250.000
Przeglądałem kiedyś reg.napięcia ,szczotki są długie wirnik gładki ,alt.pracuje cicho .

Nie szukam czegoś na siłe ,prosze tylko o odniesienie się do tego co napisałem.....

Pozdrawiam Was.



Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Alternator-ładowanie

Post autor: jhosef » pn wrz 30, 2019 12:41

lukas1305 pisze:
pn wrz 30, 2019 09:35
Witam,Panowie chciałem zapytać czy ładowanie na poziomie 13,9v (bez obciążenia) w moim samochodzie jest poprawne ,mam takie odkąd mam ten samochód(8 lat) a pod maksymalnym obciążeniem wynosi 13,5v(mowa o wolnych obrotach)przy podwyższonych obrotach 13,6v. Pierwszy akum.wytrzymał dokładnie 5lat(varta silver 74ah 680A) zima ,lato pali na dotyk ....pracował bez żadnego doładowywania prostownikiem ,obecny ma trzy lata bosch(74ah 680A).
I jeszcze jedno;zmierzone volty na akum. na wył.silniku 12,5 a podczas rozruchu napięcie spada chwilowo do 10,5v.
Pobór prądu jak się wpiąłem szeregowo miernikiem miedzi kleme a aku wynosi 0,15A czy jest ok?
sam.to golf V BKD z 2004r. z przeb.250.000
Przeglądałem kiedyś reg.napięcia ,szczotki są długie wirnik gładki ,alt.pracuje cicho .

Nie szukam czegoś na siłe ,prosze tylko o odniesienie się do tego co napisałem.....

Pozdrawiam Was.
Pobór prądu na postoju duży, ładowanie bez szału.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: Alternator-ładowanie

Post autor: wesol » pn wrz 30, 2019 16:51

0.15A to 150 mA. To stanowczo za dużo. Nikt nie da gwarancji na aku przy takim poborze. Ładowanie to zależy gdzie mierzone bo można na słupkach Aku jak i na przyłączach altka i jego masie.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości