"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

cjubas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pt paź 12, 2012 12:38
Lokalizacja: Sosnowiec

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: cjubas » ndz cze 28, 2015 18:28

Witam,

temat "testu" zegarów, czy też animacji wskazówek, czy jak zwał tak zwał przewija się tutaj co jakiś czas, i wraca jak bumerang. Z tego co widziałem, komuś udało sie to zrobić na zegarach bez CAN, ponieważ tam sygnały nie są po CAN, i łatwo je zasymulować, z tym że występują problemy np z naliczaniem przebiegu co przekręcenie silnika.

Zakładam temat, ponieważ może ktoś będzie chętny, może będzie miał jakieś mądre rady, sugestie, albo po prostu wie jak to zrobić, tylko z jakiegoś powodu jeszcze nie chciał się tym podzielić ;)

Generalnie plan mam taki, że sterowanie silnikami krokowymi, odbywać się będzie za pośrednictwem Arduino (pewnie docelowo nano). Zrobiłem dzisiaj testy na starym liczniku, i sterowanie powiedzmy, że mam opanowane, nie jest skomplikowane, wręcz proste. Efekty tutaj:

https://youtu.be/ZQ5TA3zSCu8

Problemy zaczynają się w momencie, że trzeba jakoś odseparować sygnał ze sterownika licznika do tych silniczków. Mam zamiar do tego celu użyć tranzystory. Z góry przepraszam, jeśli wypowiadam się nie fachowo, ale nie jestem elektronikiem, zajmuje się tym bardziej hobbystycznie. Bawię się takimi mikrokontrolerami jak Arduino, i zrobienie takich ruszających się wskazówek po przekręceniu kluczyka, które nie są do niczego potrzebne, traktuje też jako takie wyzwanie ;) Dlatego też nie podchodźmy do tematu z nadmiernymi emocjami itp. itd. Czasu też nie mam nadmiernie dużo, ale jak coś zaczynam, staram się to dokończyć, chyba że zwyczajnie braknie wiedzy, możliwości itp.

W tym temacie, chciałbym się dzielić postępami, spostrzeżeniami, i gdyby się udało zrealizować to do końca, zrobię tutorial, i udostępnie na forum. Jeśli temat ten nie pasuje do tego działu, lub też nie odpowiada "zarządowi", przenieście go proszę gdzie trzeba, albo usuńcie, jeśli nie spełnia on wymogów.



muszkatobiasz
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2733
Rejestracja: pn lis 05, 2012 00:35
Lokalizacja: Oborniki wlkp.

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: muszkatobiasz » ndz cze 28, 2015 20:31

coś takiego mają fordy focusy itp. i po przekręceniu zapłonu licznik km zeruje się a po teście wraca przebieg jak by było odcięcie prądu przez ułamek sekundy



Maggot
M & K
M & K
Posty: 2053
Rejestracja: czw lip 08, 2010 22:45

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: Maggot » pn cze 29, 2015 07:52

cjubas, Fajna sprawa, wygląda fajnie szczególnie jak jedna wskazówka leci od prawej do lewej, a druga odwrotnie jak w odbiciu lustrzanym (mają to np. peugeoty)



Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: hayperekpo » pn cze 29, 2015 15:18

cjubas pisze:Problemy zaczynają się w momencie, że trzeba jakoś odseparować sygnał ze sterownika licznika do tych silniczków. Mam zamiar do tego celu użyć tranzystory.
Tylko ostrożnie - pamiętaj, że to są silniczki krokowe (czyli mają cewki) i musisz się "trochę" zabezpieczyć :D

Pomysł ciekawy, bawiłem się w podobne sterowanie silniczkami ładnych kilka lat temu :grin: Może też czas odkopać stary projekt? :bigok:


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

Awatar użytkownika
Haki
_
_
Posty: 6070
Rejestracja: czw paź 16, 2008 18:10
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: Haki » pn cze 29, 2015 22:55

hayperekpo, TY lepiej kończ projekt FIS-a :hehe:


Miarą inteligencji człowieka-jest umiejętność szukania w Google

MK IV Variant AGR NAPĘDZANY przez ON

Maggot
M & K
M & K
Posty: 2053
Rejestracja: czw lip 08, 2010 22:45

Re: "Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: Maggot » czw lip 02, 2015 09:19

Haki pisze:hayperekpo, TY lepiej kończ projekt FIS-a :hehe:
+1 ale później może się zająć tą animacją :satan:



XV2
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2363
Rejestracja: śr mar 28, 2007 12:10
Lokalizacja: B-wo
Kontakt:

Re: "Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: XV2 » czw lip 02, 2015 13:49

Haki pisze:hayperekpo, TY lepiej kończ projekt FIS-a :hehe:
Nierealne jeszcze papiery legalne nie zostały wyprodukowane drukarnia ma urlop.
hayperekpo pisze: z całym szacunkiem, ale wątpię, że zdajesz sobie sprawę z ilości "papierologi" związanej z "legalną" produkcją


MK2 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=451131

MK4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=546133

Montaż ESP http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=14&t=590914

cjubas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pt paź 12, 2012 12:38
Lokalizacja: Sosnowiec

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: cjubas » pn lip 13, 2015 22:02

U mnie był trochę zastój, pare wyjazdów, praca itp. słowem ciężko było znaleźć chwilkę na pchnięcie coś projektu do przodu... Ale dzisiaj udało się wreszcie coś przysiąść...

Generalnie, zmieniłem koncepcje, nie wiem na ile się sprawdzi, wyjdzie w praniu. Z racji właśnie na niebezpieczeństwo spalenia sterowania oryginalnego, postanowiłem "podsłuchiwać" fabryczne sterowanie silniczkami, poprzez arduino. Nic się nie spali, bo ścieżka jest przecięta, a wszystkim zarządza arduino - pytanie tylko czy się wyrobi? Ze wstępnych testów na biurku, przy tylko prędkościomierzu, wyrabia sie bez problemów. Gdy dopnę obrotomierz, będę już musiał iść do auta testować, bo test zegarów z Vaga uwzględnia każdą wskazówkę osobno. No ale do tego jeszcze trochę, póki co walczę z hardware'em.



Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: hayperekpo » pn lip 13, 2015 22:52

cjubas, pomysł słuszny :grin: Widzę, że idziesz dokładnie tą samą drogą co ja kiedyś.
cjubas pisze:pytanie tylko czy się wyrobi?
Z moich doświadczeń wynikało, że 2MHz zegar wystarczał z dużym zapasem.

Jedna uwaga z mojej strony - dużo zależy od tego jaki masz licznik. Inaczej sterowanie rozwiązał Bosch/Motometer, inaczej VDO - część ma "feedback" z cewki silnika i może nie działać poprawnie po fizycznym rozpięciu "oryginalnego" sygnału.
cjubas pisze:Nic się nie spali
Nie ryzykowałbym takiego stwierdzenia... nie w samochodzie... Rozumiem, że masz porty Arduino spięte z padami na płytce licznika?


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

cjubas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pt paź 12, 2012 12:38
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: "Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: cjubas » pn lip 13, 2015 23:41

Inaczej sterowanie rozwiązał Bosch/Motometer, inaczej VDO
Tego sie obawiam, testy robie na motometer, docelowy licznik mam VDO...
Nie ryzykowałbym takiego stwierdzenia... nie w samochodzie... Rozumiem, że masz porty Arduino spięte z padami na płytce licznika?
No fakt, zbyt pewnie to powiedziałem, przyznaje racje... Co do tego jak połączyłem - ścieżka przecięta przed przelotką, przez które przechodzą nogi silnika. Potem znalazłem przelotkę "po drodze", w która wlutowałem kabel. To jest mój kabel sygnałowy, wejściowy do Arduino. Potem z arduino, kable wyjściowe, dolutowane bezpośrednio do silników.

Zdjęcia poglądowe:
jakby co: białe to kable DO arduino, różowe Z arduino.
Obrazek
Obrazek

Filmik jak to obecnie działa. W sumie żadna różnica, tyle że zasilany jest też licznik. Sygnały powinny być przekazywane 1:1 - powinny... ;) Wszystkim steruje Arduino Nano. Z uno tylko zasilam, to tak dla sprostowania tylko.
[youtube][/youtube]
I teoretycznie jest to skończone. Jak będzie chwila w najbliższych dniach, zamontuje do samochodu, i potestuje jak tam się to wszystko sprawdza w czasie normalnego użytkowania ;)



Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: hayperekpo » pn lip 13, 2015 23:50

cjubas pisze:dolutowane bezpośrednio do silników.
Jakiś driver/mostek H czy prosto z portów procka? :bajer:


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

cjubas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pt paź 12, 2012 12:38
Lokalizacja: Sosnowiec

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: cjubas » pn lip 13, 2015 23:54

Póki co prosto z portów... Wiem że to nie zdrowe, i docelowo tak nie będzie ;) Obciążenie jednego portu nie powinno przekraczać 30mA, Nie mam pojęcia ile pobiera silnik krokowy, ale jestem przekonany że na pewno więcej :hmm:

Myśle, że docelowo zwykły uln2003 wystarczy, przynajmniej na takim robiłem rolety w domu, także powinno być git. Póki co nie mam tak owych wolnych pod ręką i poszło prosto z procka.



Awatar użytkownika
hayperekpo
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2719
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 13:41
Lokalizacja: Kraków/GOP

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: hayperekpo » wt lip 14, 2015 09:19

cjubas pisze:Obciążenie jednego portu nie powinno przekraczać 30mA
Bardziej niebezpieczna jest indukcyjność cewki.
cjubas pisze:Nie mam pojęcia ile pobiera silnik krokowy
Około 50-60mA/cewkę
cjubas pisze:Myśle, że docelowo zwykły uln2003 wystarczy
Zależy jakie tam masz silniczki: bipolarne czy unipolarne. W VDO uln sobie już nie poradzi.


Obrazek
Zanim zapytasz na PW, skorzystaj z forumowej szukajki, FAQ i wujaszka Google

cjubas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pt paź 12, 2012 12:38
Lokalizacja: Sosnowiec

"Animacja" wskazówek zegarów po przekręceniu kluczyka.

Post autor: cjubas » ndz wrz 06, 2015 16:24

Generalnie, troche czasu mineło, temat przysechł, ale urlop, praca itp itd ;) Koncepcja jak to w prototypach sie znowu zmieniła, ale już wszystko działa.

Kupiłem sobie licznik VDO, na allegro, rozpierduche typową bez obudowy, żeby na nim poćwiczyć. Vdo jest zdecydowanie lepiej przemyślany i lepiej sie przy nim "robi". Póki co zrobiłem wszystko na płytce prototypowej, ale do docelowego licznika, będzie trzeba trawić płytke już, bo to jednak wibracje i generalnie warunki ciężkie.

Udało się wszystko zrobić na ULN2003, silnik w prawdzie bipolarny, ale daje rade. Zwyczajnie nie używam 5tego kabla - masy, i hula (jeśli miałoby to być niebezpieczne, to dajcie znać). Wydaje mi się, że powinno być ok, mam zrobiony na zegarach od golfa zegarek w domu, i działa już miesiąc i sie ma bardzo dobrze, a jakie robi wrażenie ;) np 220 - to 22, a 3000 obr, to 30 ;d Ale ja nie o tym...

W poprzedniej koncepcji nie sprawdziło się przechwytywanie sygnałów z licznika, ponieważ (chyba) licznik steruje bipolarnie, generowało mi się ujemne napięcie, i po wpięciu wtyczek licznika do auta, licznik zachowywał się jakby miał już zapłon, co równało się tysiącem błędów, piskiem, i generalnie jeden wielki chaos, tak nie mogło być.

W najnowszej wersji wykorzystałem optyczne przekaźniki, co powinno odizolować oba układy. Przekaźniki w momencie machnięcia wskazówkami, przełączaja sie na sterowanie z arduino, gdy arduino skończy, przekaźnik przełącza się spowrotem, otwierając obwód sterowania przez licznik. Jak widać na poniższym filmiku, działa, nie moge przetestować więcej, ponieważ to jest immo2 i niezakodowany jest do mojego auta, a niechce mi sie w to juz bawić. W kazdym razie "bazuje się" jak trzeba, i robi co ma robić.

Filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=0FYxcny ... e=youtu.be
Obrazek
Obrazek

Pewnie znowu troche minie, nim się zrobi wersje finalna, no ale coś sie w temacie podziało ;)

Pozdro



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości