Climatronic. włącznik ciśnieniowy klimatyzacji F-129

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

tomekkk90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: ndz kwie 01, 2012 17:42

Climatronic. włącznik ciśnieniowy klimatyzacji F-129

Post autor: tomekkk90 » pt kwie 27, 2012 15:09

Witam.

Dzisiaj zabrałem się za climatronic w moim Golfie IV AHL 1.9 TDI '99. Zauważyłem, że odłączony był wentylator od klimatyzacji. Po podłoączeniu i Po skanie Vagiem wyskakuje mi błąd 792: "Włącznik Ciśnieniowy klimatyzacji f-129 brak osprzętu/ nie związany ze sprzętem". Co do pracy wentylatora to załącza się on, robi przez kilka sekund obroty, następnie jest pstryk i praca ustaję. Za chwilę znów się włącza i tak w kółko. Oczywiście klima nie chłodzi ani na AUTO ani na ECON.
Czy jest to wina tego, że klimatyzacja ma za małe ciśnienie, czyli jest nie nabita? Z tego powodu wentylator tak pracuje?

z góry dziękuje i pozdrawiam



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Climatronic. włącznik ciśnieniowy klimatyzacji F-129

Post autor: agrala » pt kwie 27, 2012 17:15

Sterownik sprawdza za pomoca F129 czy jest czynnik w ukladzie.
Jezeli go brak to nie wlaczy wentylatora ani sprzegla kompresora.
Moze byc tak ze masz tego czynnika na granicy minimum i stad takie objawy.
Moze byc tez tak ze masz uszkodzony F129 i klima przez to swiruje.



tomekkk90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: ndz kwie 01, 2012 17:42

Climatronic. włącznik ciśnieniowy klimatyzacji F-129

Post autor: tomekkk90 » pt kwie 27, 2012 17:33

czyli ta nierówna praca wentylatora jest spowodowana brakiem czynnika w układzie bądź uszkodzeniem f129. Lepiej nabić klime czy najpierw wymienić czujnik? Może wyciągnąć czujnik i sprawdzić co wtedy będą za błędy i w jakie objawy?
Co proponujecie?

pozdrawiam.




tomekkk90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: ndz kwie 01, 2012 17:42

Climatronic. włącznik ciśnieniowy klimatyzacji F-129

Post autor: tomekkk90 » ndz kwie 29, 2012 18:33

Przewodów mam trzy. Dodam zdjęcie żeby było wiadomo czy to ten czujnik...
https://picasaweb.google.com/lh/photo/j ... directlink



tomekkk90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: ndz kwie 01, 2012 17:42

Climatronic. włącznik ciśnieniowy klimatyzacji F-129

Post autor: tomekkk90 » śr maja 23, 2012 23:54

Witam ponownie.
Z racji iż problem nadal nie jest rozwiązany napiszę jak wygląda sprawa, może ktoś doradzi :okej:
Praca wentylatora wygląda tak:

Kod: Zaznacz cały

http://www.youtube.com/watch?v=m3QZxu-r4yc&feature=youtu.be
Użytkownik agrala, agrala doradził abym wymienił sterownik wentylatorów, niestety problem nie został rozwiązany po wymianie sterownika. Nadal jest to samo- bez zmian. Po przekręceniu kluczyka wentylator uruchamia się i słychać "cykanie" sterownika wentylatorów.
Możecie doradzić gdzie mogę szukać usterki?
Możliwe jest to ,ze taka praca wentylatora jest z powodu słabego ciśnienia czynnika i należy nabić klime? Jakieś pomysły?

Pozdrawiam



zikr6
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 629
Rejestracja: czw kwie 09, 2009 20:52
Lokalizacja: lubuskie

Climatronic. włącznik ciśnieniowy klimatyzacji F-129

Post autor: zikr6 » czw maja 24, 2012 09:05

Przyjrzyj się dużemu wentylatorowi, po włączeniu klimy powinny ruszyć oba wentylatory.Podejrzewam że czujnik ciśnienia jest dobry a klima nie działa bo czujnik ciśnienia klimatyzacji rozłącza układ.A nie wywala Ci przez przypadek błędu 318 brak czynnika?Migający ekran na to wskazuje. Zapewne skończyły się szczotki w wentylatorze



tomekkk90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: ndz kwie 01, 2012 17:42

Climatronic. włącznik ciśnieniowy klimatyzacji F-129

Post autor: tomekkk90 » pt maja 25, 2012 23:32

Znaczy się duży w ogóle się nie załącza. Po podłączeniu po kolei każdych wentylatorów na krótko, mniejszy działa a większy nie. Co do błędu 318 to nie wyskakuje taki.
Jest to możliwe że od uszkodzonego dużego wentylatora takie czary się dzieją? Chociaż po całkowitym odłaczeniu duzego wentylatora również ten mniejszy się załącza. Jest to możliwe, że od braku czynnika w układzie dzieją się takie czary? jakie Wy mieliście objawy przy braku czynnika?
Może jest to wina uszkodzonej sprężarki klimatyzacji? Można ją jakoś podłączyć na krótko aby sprawdzić?



chomik1889
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz maja 27, 2012 10:07

Re: Climatronic. włącznik ciśnieniowy klimatyzacji F-129

Post autor: chomik1889 » ndz maja 27, 2012 11:17

Witam mam taki sam problem jak Ty, pierwsze co to stawiałem na czujnik f 129 wymieniłem go, nabiłem klimę a ona dalej nie rusza, ciągle wywala błąd o czujniku f 129... nie wiem co robić. A i napięcie na sprężarkę daje mi tylko 9v, po podłączeniu żarówki nie świeci jakby ktoś się o to pytał. :banghead:
A i jeszcze jedno czujnik jest 3 pinowy, myślę że może być trefny chociasz oryginał ale nie wiem jak go sprawdzić bo po zmostkowaniu pali bezpiecznik.



zikr6
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 629
Rejestracja: czw kwie 09, 2009 20:52
Lokalizacja: lubuskie

Climatronic. włącznik ciśnieniowy klimatyzacji F-129

Post autor: zikr6 » ndz maja 27, 2012 20:56

tomekkkk90 zobacz czy włącza się sprężarka klimy gdy pracuje mały wentylator(tzn czy kręci się wewnętrzne koło sprężarki). Jeżeli tak to wina leży po stronie wentylatora po prostu wzrasta ciśnienie w układzie bo mały wentylator nie może schłodzić skraplacza i czujnik ciśnienia rozłącza układ.ZRÓB DUŻY WENTYLATOR a dopiero później będziesz myślał. Chomik1889 przyjrzyj się sterownikowi wentylatorów.



tomekkk90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: ndz kwie 01, 2012 17:42

Climatronic. włącznik ciśnieniowy klimatyzacji F-129

Post autor: tomekkk90 » ndz maja 27, 2012 21:21

zikr6, a co jeśli kolo sprężarki nie kręci się ? Bo tak własnie jest. Próbowac podłaćzyć sprężarkę na krótko i wtedy sprawdzić czy wina leży po stronie braku czynnika i wentylatora głównego czy po stronie sprężarki? czy z góry założyc, że jak nie kręci się koło sprężarki to jest ona do wymiany?



zikr6
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 629
Rejestracja: czw kwie 09, 2009 20:52
Lokalizacja: lubuskie

Climatronic. włącznik ciśnieniowy klimatyzacji F-129

Post autor: zikr6 » pn maja 28, 2012 08:58

Podłącz sprężarkę na krótko i zobacz czy zacznie działać.No bez przesady jeżeli nie kręci się sprzęgło sprężarki to problem tkwi w elektryce a nie w uszkodzeniu sprężarki.Zobacz czy przy włączeniu wentylatora startuje sprężarka(tzn zaczyna się kręcić sprzęgło) Już Ci pisałem napraw wentylator.



chomik1889
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz maja 27, 2012 10:07

Climatronic. włącznik ciśnieniowy klimatyzacji F-129

Post autor: chomik1889 » pn maja 28, 2012 12:23

Witam ponownie właśnie mam rozebrany cały przód samochodu i duży wentylator nie działa nawet na krótko, po załączeniu na krótko sprężarki klima chłodzi jak trzeba... Jak naprawię wentylator to dam znać czy pomoże. Do zikr6 sterownik rozebrałem i wygląda dobrze, a można go może jakoś sprawdzić miernikiem?

rozebrałem wentylator i szczotki są dosłownie stopione, popalone wszystkie plastyki w nim :rozpacz: zamówiłem już drugi tylko nie wiem kiedy dotrze do mnie tak więc nic tylko czekać...



chomik1889
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz maja 27, 2012 10:07

Climatronic. włącznik ciśnieniowy klimatyzacji F-129

Post autor: chomik1889 » śr maja 30, 2012 20:48

Witam ponownie właśnie moja klima zadziałała i chłodzi jak na syberii :okej: nowy czujnik który kupiłem okazał się lipny :banghead: tomekkk90 wymień czujnik f129 tylko na oryginał, ja zamiawiałem w serwisie bo te z allegro to jedna wielka pomyłka! uzupełnij czynnik i napraw wentylator a klima będzie śmigać aż miło :bigok: dla mnie temat zamknięty. dzięki wszystkim:)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości