Jak obić wnętrze skórą lub innym materiałem ?

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
Kapsel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 379
Rejestracja: pt mar 09, 2007 18:58
Lokalizacja: Z Kapusty ;)
Kontakt:

Jak obić wnętrze skórą lub innym materiałem ?

Post autor: Kapsel » pt mar 09, 2007 19:54

Witam

Myślałem nad obiciem swojego Golfera materiałem skóropodobnym i proszę o porady od czego zacząć, bo nigdy tego nie robiłem. To mógłby być fajny poradnik dla wszystkich ludzi z forum :bajer:

Dowiedziałem się tyle że to musi być materiał obiciowy (np. taki jak na fotelach, kanapach itd.) bo ma większą wytrzymałość i nie zabarwi ubrań. Tyle wiem :crazy:

Jakiego kleju trzeba użyć do przyklejenia skóry lub innego materiału np. do deski rozdzielczej ? Czy się to klei czy może jest jakaś inna metoda mocowania

Jak obić fotele?

Chcę poprostu obić całego Golfera w środku innym materiałem (od fotelów przez deske po podsufitke)

Proszę o jakieś foty wnętrz i porady od ludzi znających się na tym.

PozdraVWiam wszystkich :bigok:



Awatar użytkownika
Przemo_vw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: pt paź 21, 2005 23:35
Lokalizacja: G-ń
Kontakt:

Post autor: Przemo_vw » sob mar 10, 2007 00:12

Nie mając pojecia o tym nie warto sie brac za to :), igłą i nicią tego nie zrobisz :D. Popytaj jakiegos tapicera, troche trzeba w tym posiedziec bo wątpie w to aby za pierwszym razem idealnie wyszło.



Awatar użytkownika
Kapsel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 379
Rejestracja: pt mar 09, 2007 18:58
Lokalizacja: Z Kapusty ;)
Kontakt:

Post autor: Kapsel » sob mar 10, 2007 01:23

Nie mając pojecia o tym nie warto sie brac za to troche
Ja bym jednak spróbował coś zadziałać żeby ożywić trochę nudne czarne wnętrze golfika, a tapicerka np.F&I mi się nie podoba zabardzo.
Popytaj jakiegos tapicera
Każdy tapicer cicho siedzi :otepienie: nie chcą gadać jak to się robi. Mogą mi ewentualnie zrobić, ale za kosmiczne sumy. Druga sprawa jest taka że sam chcę zrobić.
trzeba w tym posiedziec bo wątpie w to aby za pierwszym razem idealnie wyszło
Zaryzykuje bo znalazłem to:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czyż te tapicerki nie są konkretne ? Jestem w stanie zaryzykować żeby osiągnąć chociaż 50% takiego efektu.

Mam kilka pytań i proszę o odpowiedź ludzi którzy robili sobie tapicerke. Zacznijmy może od deski rozdzielczej:

Czym się kleji skóre lub skaj ?
Jak klej byłby najlepszy ?
Jak ponaciągać materiał na deske żeby nie było zmarszczek i żeby to względnie wyglądało ?
Jak zakańczać na brzegach deski żeby nie robił się meszek po jakimś czasie ?

Oczywiście za pomocne odpowiedzi będą punkciki :okej:

PozdraVWiam i czekam na jakieś odpowiedzi :bigok:



Awatar użytkownika
jungu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 373
Rejestracja: czw paź 05, 2006 11:42
Lokalizacja: Turek
Kontakt:

Post autor: jungu » sob mar 10, 2007 13:55

Kapsel pisze:Czym się kleji skóre lub skaj ?
Jak klej byłby najlepszy ?
Jak ponaciągać materiał na deske żeby nie było zmarszczek i żeby to względnie wyglądało ?
Jak zakańczać na brzegach deski żeby nie robił się meszek po jakimś czasie ?

Oczywiście za pomocne odpowiedzi będą punkciki :okej:

PozdraVWiam i czekam na jakieś odpowiedzi :bigok:

Do klejenia tego potrzebujesz sprcjalnego kleju tapicerskiego...(taki który ma bardzo dobrą przyczepność i mocno trzyma ale bardzo długo schnie) oraz proponuje zaopatrzeć się w klej cyjanoakrylowy (coś w stylu super glue)

Materiału skóropodobnego nie da się za bardzo naciągnąć na obłe elementy żeby idealnie dolegały... tak da się zrobic tylko z prawdziwą skórą kładąc ją na "mokro" (bo jak schnie to sie kurczy)

żeby nakleić materoał skóropodobny na powiedzmi boczek od golfa to po prostu musisz uciąć odpowiedni format materiału (tak ok. 3 cm większy) potem cały boczek smarujesz klejem podkładowym (nie pamietam ale chyba to był klej "kauczukowo kamaszniczy") i smarujesz go po to żeby on wsiąknął w boczek i żeby była równiejsza powierzchnia do klejenia. jak klej przyschnie (ale nie do końca) to tym klejem tapicerskim smarujesz oby dwie powierzchnie (materiał obiciowy i boczek) odczekujesz troche (zależy od kleju) o następnie zaczynając od środka klejisz naciągając do krawędzi.... jak wszystko ładnie wyjdzie to na koniec krawędzie złap cyjanopanem żebyś miał pewność że sie nic nie przemieści ani nie skurczy.

na boczkach powinieneś sobie poradzić bez szycia ale na desce bez niego sie nie obejdzie bo jest za dużo krawędzi.

to chyba wszystko... jak coś to pytaj



Awatar użytkownika
Kapsel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 379
Rejestracja: pt mar 09, 2007 18:58
Lokalizacja: Z Kapusty ;)
Kontakt:

Post autor: Kapsel » sob mar 10, 2007 21:33

Do klejenia tego potrzebujesz sprcjalnego kleju tapicerskiego...(taki który ma bardzo dobrą przyczepność i mocno trzyma ale bardzo długo schnie) oraz proponuje zaopatrzeć się w klej cyjanoakrylowy (coś w stylu super glue)
A jaki klej byś polecił (chodzi mi o nazwę). Gdzie takie kleje można kupić ? Czy np. w Castoramie czy Obi znajde coś takiego ?
Materiału skóropodobnego nie da się za bardzo naciągnąć na obłe elementy żeby idealnie dolegały... tak da się zrobic tylko z prawdziwą skórą kładąc ją na "mokro" (bo jak schnie to sie kurczy)
"na mokro" czyli jak dokładniej? Wsadzam do np. wanny i ile czekam ? Wczy woda musi być ciepła czy zimna ?
żeby nakleić materoał skóropodobny na powiedzmi boczek od golfa to po prostu musisz uciąć odpowiedni format materiału (tak ok. 3 cm większy) potem cały boczek smarujesz klejem podkładowym (nie pamietam ale chyba to był klej "kauczukowo kamaszniczy") i smarujesz go po to żeby on wsiąknął w boczek i żeby była równiejsza powierzchnia do klejenia
Czy taki klej kupie gdzieś w Castoramie albo Obi czy gdzieś trzeba się naszukać ?

Koło 20 zaczynam poszukiwania tanio skóry ekologicznej, lub skaju (albo nawet skóry jak się znajdzie w przystępnej cenie)

jungu dzięki za odpowiedź. Oczywiście punkcik już jest :bigok:

PozdraVWiam :bigok:



mike666
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: śr mar 22, 2006 02:22
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

obicia

Post autor: mike666 » ndz mar 11, 2007 02:01

Witam
dla wszystkich chetnych do samodzielnego obicia boczkow
http://www.att-tuning.tar.pl/viewtopic. ... ki&start=0
poczytajcie sobie na forum
jest rzeczowo opisane krok po kroku a nawet fotki dolaczyli :) jak sie nie myle 2 albo 3 podstrona
moze bedzie to dla WAS przydatne
ja wkrotce sie za moja furke zebieram
pozdro


mike666

Awatar użytkownika
Kapsel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 379
Rejestracja: pt mar 09, 2007 18:58
Lokalizacja: Z Kapusty ;)
Kontakt:

Post autor: Kapsel » ndz mar 11, 2007 03:16

Mike 666 wielkie dzięki za pomoc i dla ciebie punkcik :bigok:

Już sporo wiemy na ten temat, ale jak ktoś miał styczność z obiciami to proszę się wypowiadać. Czekamy :food: . Temat jest bardzo ciekawy dlatego mam taki pomysł żeby go umieścić w dziale: Ważne tematy. Co wy na to ? :grin:

No i nasuwają mi się w głowie następne pytania

Co sądzicie o tej eko skórze ?

http://www.allegro.pl/item174139694_eko ... _skaj.html

Czy eko skóra to to samo czy skaj? (jeżeli nie, to który materiał jest lepszy?)
Mike666 dał linka do forum, na którym ludzie pisali że kleją materiał butaprenem. Czy to dobry pomysł ?
ja wkrotce sie za moja furke zebieram
Czekamy na jakiś opis i foty jak zaczniesz :bigok:

Ja zaczynam poszukiwania materiału koło 20 bo narazie mam napięty budżet :D

Oczywiście prosiłbym również na odpowiedźi pytań z mojej poprzedniej wypowiedzi.

PozdraVWiam :bigok:



Awatar użytkownika
jungu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 373
Rejestracja: czw paź 05, 2006 11:42
Lokalizacja: Turek
Kontakt:

Post autor: jungu » ndz mar 11, 2007 06:26

Kapsel pisze:A jaki klej byś polecił (chodzi mi o nazwę). Gdzie takie kleje można kupić ? Czy np. w Castoramie czy Obi znajde coś takiego ?
co do kleju to nie wiem jak sie dokładnie nazywa chociaż wydaje mi sie że zwykły butapren też dałby rade.
Kapsel pisze:"na mokro" czyli jak dokładniej? Wsadzam do np. wanny i ile czekam ? Wczy woda musi być ciepła czy zimna ?
chodzi o to że skóra pod wpływem wody (nasiąka ją) staje się bardziej rozciągliwa i elastyczna przez to lepiej sie układa... a lekkie fałdki itp. podczas schniecia po prostu sie naciągają i zanikają. woda lepiej żeby była ciepła aczkolwiek chyba ro bez różnicy.
Kapsel pisze:Czy taki klej kupie gdzieś w Castoramie albo Obi czy gdzieś trzeba się naszukać ?
ja kupiłem go w Brickomarshe ale podejżewam że w Castoramie też jest.

co do eko-skóry to ja miałem szczęście bo kupowałem "po znajomości" w firmie produkującej krzesła i fotele i zapłaciłem 25zł za format 3x1,5m co mi w zupełności wystarczy na wszystko...


[img]http://i11.photobucket.com/albums/a161/jungu/MKIII.jpg[/img]
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=1374478&highlight=#1374478


Przemo86
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 728
Rejestracja: czw lis 10, 2005 00:02
Lokalizacja: Aleja Zasłużonych...
Kontakt:

Post autor: Przemo86 » ndz mar 11, 2007 12:24

Przemo_vw pisze:igłą i nicią tego nie zrobisz
zrobisz :D :D :D

kurcze, masz tyle pytań, że nie wiem od czego zacząć...

jeżeli chodzi o boczki jeszcze nie robiłem, ale wyżej masz link, osobiście myślałem co by wziąźć przykleić lub przyszyć materiał do boczka, ale lepiej byłoby go zrobić inaczej, tzn. jak go zdemontujesz przyklej do niego taką gąbkę (można dostać w hurtowniach materiałów, sklepach itp) około 5 mm do 10 mm lepiej grubszą, efekt będzie lepszy ponieważ nie będzie to zwykła twarda deska, tylko będzie miło w dotyku ;) pozostaje kwestia zaokrągleń na drzwiach i to jest główny ból całej te zabawy, bo trzeba długo się bawić, żeby dobrze wyszło oraz to jak później to ładnie zakończyć tzn. tam lecą (przynajmniej u mnie dwa chromowe paski) i trzeba będzie je ściągnąć z tym górnym będzie więcej zabawy.

Kiedyś w TV widziałem, jak robili takie coś na ciepło, ale nie wiem jak dokładnie, i raczej ciężko będzie to zrobić w domowych warunkach.

Na obicie foteli i tylnej kanapy potrzebujesz około 8 m2 materiału (wydaje się, że dużo ale i tak może braknąć)
jungu pisze:Kapsel napisał/a:
Czy taki klej kupie gdzieś w Castoramie albo Obi czy gdzieś trzeba się naszukać ?

ja kupiłem go w Brickomarshe ale podejżewam że w Castoramie też jest.
Lub w hurtowni materiałów, do klejenie takich rzeczy jest dedykowany klej o nazwie "Tapicer", ma taki różowo-czerwony kolor, jest on w żółto - niebieskiej puszce bodajże
(kleiłem nim zabudowę w bagażniku i ładnie się trzyma)
jungu pisze:żeby nakleić materoał skóropodobny na powiedzmi boczek od golfa to po prostu musisz uciąć odpowiedni format materiału (tak ok. 3 cm większy)
większy niż 3 cm, weź pod uwagę, że np. na boczku w mk2 jest sporo zagłębień
Kapsel pisze: Jak obić fotele?
najlepiej ściągnąć dotychczasową tapicerkę i na nią naszywać (w razie problemów, braku chęci lub jak Ci się nie spodoba wrócisz do starej)

sprecyzuj pytanie, jak obić, wg jakiego wzoru itp. wtedy Ci napiszę co i jak ;)

tak powierzchownie to : musisz wyciąć odpowiedni kształt materiału, bierzesz igłę, nitkę, i szyjesz (długotrwałe i męczące), materiał musi być przyzwoicie naciągnięty ale
nie za mocno, zeby szwów widać nie było, jeżeli chodzi o zakończenia materiału proponuje zagiąć go i zszyć obydwie części ;)

Kapsel pisze: Czyż te tapicerki nie są konkretne ? Jestem w stanie zaryzykować żeby osiągnąć chociaż 50% takiego efektu.
może i są, ale ciężkie pieniądze za nie zapłacili (jeżeli chcesz więcej fotek to poszukaj w dziale na każdy temat mojego tematu -> kiedyś prosiłem o fotki ;) )

P.S. jak znajdę więcej czasu to się bardziej wypowiem co jak gdzie i dodam foty, narazie nie mam aparatu... już myślałem,
żeby zrobić fotoporadę, ale ciężko jest to wytłumaczyć tylko pisząc, nie dając zdjęć podglądowych ;)

Jeżeli chodzi o wymiary mogę napisać, ale to za jakiś czas muszę to pomierzyć dokładnie bo nie pamiętam ;) i każdy fotel jest inny ;)

deski nie robiłem, w sumie to i nie będę, a podsufitka hm bywały czarne w mk2, ale jak chcesz mieć jednym materiałem, zastosuj gąbkę, i przyklej na nią materiał, ale ona jest bardzo delikatna, a i nie wiem czy efekt będzie fajny ;)

w razie pytań, pytaj ;)



Awatar użytkownika
Przemo_vw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: pt paź 21, 2005 23:35
Lokalizacja: G-ń
Kontakt:

Post autor: Przemo_vw » ndz mar 11, 2007 14:09

Boczki bedzie ciezko zrobic i raczej bez szycia sie nie obedzie. Moze jest sposób zeby to jakos naciągnac w tą wnęke ?

Obrazek



Przemo86
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 728
Rejestracja: czw lis 10, 2005 00:02
Lokalizacja: Aleja Zasłużonych...
Kontakt:

Post autor: Przemo86 » ndz mar 11, 2007 15:16

Przemo_vw pisze:Boczki bedzie ciezko zrobic i raczej bez szycia sie nie obedzie.
napewno sie da, kiedys w Zabrzu sie pytalem to mi powiedzieli ze niecale 50 zł 1 boczek bedzie kosztowac :bigok:


-Można się dobrze bawić na imprezie bez alkoholu, prawda ?
-Nie wiem, nie byłem...

Moje MK2

Awatar użytkownika
Kapsel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 379
Rejestracja: pt mar 09, 2007 18:58
Lokalizacja: Z Kapusty ;)
Kontakt:

Post autor: Kapsel » ndz mar 11, 2007 16:24

PGrzemek, k3fir, jungu dla was punkciki :bigok:

Temat przekroczył 270 odwiedzin w 2 dni :grin: może któryś z administratorów da go do działu "ważne tematy" co o tym sądzicie ?
Taki poradnik od podstaw :bigok:

Ok. Wracamy do tematu. Najpierw pytania:
Czyż te tapicerki nie są konkretne ? Jestem w stanie zaryzykować żeby osiągnąć chociaż 50% takiego efektu.

może i są, ale ciężkie pieniądze za nie zapłacili (jeżeli chcesz więcej fotek to poszukaj w dziale na każdy temat mojego tematu -> kiedyś prosiłem o fotki )


Dlatego jest ten temat. Jakbym spał na pieniądzach to nawet ten temat by nie powstał. To chyba logiczne :grin: NIe każdy z nas jest bogaty, dlatego myśle że samemu jak to zrobie to zamknę się bez problemu w 1 tysiaczku z obicem wszystkiego co się da w Mk2 :bigok:
kurcze, masz tyle pytań, że nie wiem od czego zacząć...


Mam tyle pytań, bo chcę zrobić taki poradnik od podstaw, żeby każdy mógł sobie obić skórą lub innym materiałem wnętrze. Chcę żeby tam było wszystko napisane od początku do końca, żeby każdy czytając ten poradnik wiedział dokładnie jak to się robi. Dlatego właśnie pytam o każdy szczegół jaki mi się nasunie go głowy, choć czasem można się domyślić jak to zrobić, ale lepiej zapytać żeby dla każdego było wszystko opisane jasno i klarownie :okej:

Zostały jeszcze te pytania z poprzednich postów:

Jak zakańczać na brzegach deski żeby nie robił się meszek po jakimś czasie ?

Troszkę jest opisane, ale mało precyzyjnie. Przydałaby się dokładna porada :)

Co sądzicie o tej eko skórze ?

http://www.allegro.pl/ite...uning_skaj.html

Czy eko skóra to to samo czy skaj? (jeżeli nie, to który materiał jest lepszy?)


No i oczywiście jeszcze myśle o czym zapytać, bo napewno wszystko nie jest jeszcze jasne. Oczywiście namawiam wszystkich do wrzucania fot tapicerek, fotoporad i wszystkiego co ma wspólny temat z obiciami samochodowymi.

Zachęcam również do zadawania pytań, jak ktoś nie wie jak coś zrobić. Chcę aby wszystkie wątpliwośli związane z obiciami zostały rozwiązane :okej:

PozdraVWiam


[url=http://kapsel-tuning.com][img]http://images36.fotosik.pl/34/2baeeac3477473d0.jpg[/img][/url]

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=2343153#2343153 - BRY na maskę

Przemo86
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 728
Rejestracja: czw lis 10, 2005 00:02
Lokalizacja: Aleja Zasłużonych...
Kontakt:

Post autor: Przemo86 » ndz mar 11, 2007 21:03

Kapsel pisze:Oczywiście namawiam wszystkich do wrzucania fot tapicerek
tu jest temat ze zdjęciami ;) :

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t= ... sc&start=0


-Można się dobrze bawić na imprezie bez alkoholu, prawda ?
-Nie wiem, nie byłem...

Moje MK2

ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości