Montaż nawigacji MFD (wersja D), kierownicy multifunkcyjnej i systemu DSP

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

michaf1994
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 278
Rejestracja: wt lut 21, 2017 20:36
Lokalizacja: Konin

Montaż nawigacji MFD (wersja D), kierownicy multifunkcyjnej i systemu DSP

Post autor: michaf1994 » sob wrz 29, 2018 21:12

Cześć,
postanowiłem zamontować sobie:
  • oryginalną navi
  • kierownicę wielofunkcyjną
  • zmieniarkę bluetooth
    • system DSP
    Jako że mam już wyświetlacz FullFIS to podpiąć do niego radio.
    Kolejnym elementem ma być też wyciszenie radia na biegu wstecznym.

    Narzędzia:
    • Klucz do demontażu kierownicy (spline 12 u mnie)
    • Zestaw kluczy 8, 10, 13
    • Zestaw torx 20, 25, 30
    • Zestaw imbusów
    • Zestaw śrubokrętów płaskich i krzyżaków
    • Nitownica na rozmiar nitów 4.8
    1. Nawigacja MFD wersja D + zmieniarka

    Potrzebne materiały:
    • Radio Navigation System MFD wersja D (aby prawidłowo rozpoznać wersję należy spojrzeć na numer OEM - prawidłowy nr wersji D to 3B0 035 191 D, napis od frontu MFD miała wersja D i G, a na wersji G jest dużo drożej podłączyć jeżeli chodzi o części)
    • Antena GPS - ja miałem w zestawie wraz z radiem wewnętrzną od Boscha, ale można montować też oryginalne dachowe.
    • Komplet kostek czyli: żółta, zielona (łączone w jedną T20) i niebieska T26
    • Zmieniarka bluetooth (lub USB lub też CD jeżeli wolisz podłączyć na płyty, ewentualnie bez zmieniarki samo radio, lub możesz kupić kabelek AUX do MFD i wtedy podłączyć telefon).
    Przygotowanie instalacji
    Do nawigacji musimy doprowadzić kilka przewodów:
    • sygnał wstecznego (+12v)
    • sygnał po zapłonie (+12v)
    • sygnał z lewego czujnika ABS
    • sygnał z prawego czujnika ABS
    Do wyświetlania na FIS potrzebne są jeszcze 3 przewody

    Kodujemy radio i nawigację (ilość impulsów dla Golfa 4 / Bory to 43), rozmiar kół wg tabeli - można znaleźć w internecie
    Link do opisu kodowania:
    - http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.ph ... _(RNS-MFD)
    - http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.ph ... _(RNS-MFD)

    UWAGA: Można podłączyć odpowiednio galę zamiast abs, ale wskazania są bardzo często błędne - jak chcesz tak zrobić to doczytaj na innym forum jak podłączyć, wtedy w ilość impulsów wpisujemy 8

    Nie radzę kupować przejściówek - one są lipne i działają na zasadzie gali - też jest problem z dokładnością pozycji.

    Opis kostek specjalnych dla MFD:
    Obrazek

    Sygnał wstecznego można wziąć z przewodu idącego do świateł cofania (próg drzwi kierowcy)
    Sygnał po zapłonie można wziąć ze skrzynki bezpieczników - bezpiecznik tempomatu
    Sygnały z czujników ABS należy wziąć z pompy ABS (pompa z szeroką kostką wersja z CAN na schemacie poniżej) - kable są przeprowadzone już pod deskę (zielonobiały i zielonożółty:
    Obrazek

    Podłączenie licznika pod radio wygląda w następujący sposób (do czerwonej kostki jeżeli mamy 3 kostki w liczniku, a do zielonej jeżeli są tylko 2:
    Obrazek

    Podłączenie Anteny GPS jest banalnie proste, więc pomijam temat, ale daję wskazówkę, aby nie zaginać kabla tylko przeciągnąć ją całkiem np do bagażnika - zagięty lub związany kabel = kiepski sygnał i problem z pozycją.

    Podłączenie zmieniarki też jest proste - kupując ją z wiązką jest to P&P

    2. Kierownica multifunkcyjna
    Potrzebne materiały:
    • Kierownica multifunkcyjna + poduszka (zwróć uwagę czy kierownica od VW, bo kolor podświetlenia VW ma czerwony, a Skoda zielony)
    • Przekaźnik 451 nr OEM 1J0 907 487 A (może być też 452, ale nie testowałem na nim, więc warto pakować 451, bo na nim można więcej tematów ogarnąć no i 451 - pasuje do CAN i bez CAN).
    • Manetka tempomatu (jeżeli masz tempomat to może zostać, ale zalecam wymienić manetkę na taką od multifunkcji)
    • taśma airbag na 5 pin - ja już miałem, ale podobno były też na 4 pin (jak jest ESP to taśma jest ok, bo wszystkie miały conajmniej 5 pin)
    Obrazek

    Montaż
    1. Przygotowujemy wiązkę wg schematu uniwersalnego (schemat z Passata B5, opis różnic poniżej schematu):
    Obrazek
    Poniżej zdjęcia osobno dla przekaźnika 451 i 452
    ObrazekObrazek

    Różnice:
    - kolory kabli mogą się różnić
    - piny z T10e w Golfie / Borze są w czarnej kostce przelotki podszybia
    - T18c/9 podłączamy pod starą kostkę airbag (przewód brązowo-niebieski)

    Najlepiej przygotować wiązkę wg czarno-białego schematu wraz z przewodem z pinu T18c/5 - takie podłączenie jest uniwersalne, dzięki temu pasuje przekaźnik 451 i 452 jednocześnie, oraz możliwe jest sterowanie każdym radiem.

    2. Montujemy w odpowiednie miejsca kostki i piny
    3. Kodowanie w zależności od tego jakie radio i czy mamy CAN czy nie.
    - bez CAN kodowanie 00008 - 451 i 452
    - z CAN do przekaźnika, a radio bez CAN 00108 (tylko radio i tempomat) - 451
    - bez CAN do przekaźnika i z CAN do radia 00018 (tylko radio i tempomat) - 451
    - z CAN 00118 (tylko radio i tempomat) - 451
    Jeżeli mamy kierownicę ze sterowaniem telefonem 8 na końcu zmieniamy na 9 (tylko 451)

    U mnie jest tak:
    Obrazek

    UWAGA: Delikatne podświetlenie kierownicy po przekręceniu kluczyka na wyłączonych światłach jest normalnym efektem.

    3. System dźwięku DSP

    Potrzebne materiały:
    • Wzmacniacz (ja robię na tym od Nokii) + wiązka
    • 4 głośniki niskotonowe do systemu DSP
    Przygotowanie instalacji
    Część wiązek może wymagać przerobienia - mogły być np od radia MCD, Gamma, Delta

    Schemat do DSP od MFD:
    Obrazek

    Pinout Nokia:
    Obrazek

    Montaż
    1. Demontujemy boczki drzwi i zdejmujemy stare głośniki - jeżeli mamy zanitowane to trzeba rozwiercić.
    2. Montujemy nowe głośniki za pomocą nitownicy (nity 4.8 x 12 są idealne)
    3. Składamy boczki
    4. Zdejmujemy plastikowe zaślepki progów (te długie przez całe auto), oraz dolne osłony słupków tylnych i środkowych, rączkę maski i zaślepkę pod nią oraz tą po stronie pasażera
    5. Demontujemy tapicerkę bagażnika
    6. Przekładamy kable od bagażnika do kostek w słupkach i zamieniamy piny od głośników w kostkach w przelotkach słupków środkowych i w kostkach pod zaślepkami przednimi.
    7. Kładziemy wiązkę między radiem, a białą kostką (wiązka od passata b5)
    8. Montujemy wzmacniacz (Bora sedan ładnie wchodzi pomiędzy 2 blachy po lewej stronie za apteczką
    9. Włączamy DSP w navi
    10. Testujemy

    4. Montaż zmieniarki bluetooth + gniazdo AUX i USB nad popielniczką

    Potrzebne materiały:
    • Gniazdo AUX i USB z passata B8: 5G0035222F + kostki i kawałki kabla
    • Zmieniarka bluetooth
    • Wtyczka JACK i wtyczka USB
    Przygotowanie instalacji
    Wkładamy kabel USB do portu i szukamy przejścia między kablem portu i kablem wtyczki - jak jest, to łączymy kable i robimy tak z następnym kalem. Później analogicznie AUX

    Montaż polega na wycięciu miejsca i wmontowaniu gniazda - Gniazdo z passata pasuje idealnie w miejsce nad popielniczką, a pod OBD.

    5. Wyciszenie radia na wstecznym

    Potrzebne materiały:
    • Przekaźnik NO/NC z podstawką (Potrzebny nam jest NO czyli chyba 53 w VW)
    • Kable
    • Izolacja
    Przygotowanie instalacji
    Sygnał wstecznego to +12v - z żarówki, a radio jak poda mu się masę na pin od telefonu (T8/2 - duża kostka zasilająca radio) wycisza się.
    Żeby zmienić +12v na masę tylko na wstecznym potrzebujemy zwykły przekaźnik NO.
    Pin 87 przekaźnika podpinamy do radia, pin 30 i 86 do masy, a 85 do sygnału z światła cofania - doprowadziliśmy go do MFD na pin T26/17 - specjalna kostka dostępna tylko w MFD - w przypadku innego radia trzeba ciągnąć z progu kierowcy.



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości