Czyszczenie przepustnicy - instrukcja

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Grzechu29
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: śr kwie 08, 2009 14:45
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Re: Czyszczenie przepustnicy - instrukcja

Post autor: Grzechu29 » sob kwie 30, 2011 16:28

Golf_Ekipa pisze:Witam, podczas hamowania silnikiem obroty bardzo, ale to bardzo wolno spadają. Zdarza się, że zanim w ogóle zaczną spadać, auto ujedzie dobry kawałek drogi, bez żadnej reakcji na wrzucony bieg. Na trójce podczas hamowania silnikiem od pewnego zakresu obrotów auto jedzie samo... Czy to konkretne zjawisko to wina przepustnicy ? 2 tygodnie temu jak skanowałem VAG-iem błędy wyszedł błąd przepustnicy, ale czy to konkretne zjawisko to jej wina ?

Pozdrawiam ;) :)
Miałem to samo, po prostu silnik nie widzi domkniętej przepustnicy i w ogóle nie hamuje silnikiem, musisz ją zaadoptować ale nie vag-iem (tak mi powiedział mechanik), bo vag-iem możesz sobie tylko błędy usunąć i musisz pamiętać, że adaptacja odbywa się bez jakichkolwiek błędów. Działo sie nawet tak, że podczas hamowania silnikiem auto dławiło się i szarpało, a po zatrzymaniu obroty falowały o 100 bardzo szybko. U mnie wczoraj sama się zaadoptowała (po ok. 2 tyg.) :pub: a miałem już jechać do szczecina na adaptacje. Obroty ładnie spadają. Zobaczymy jak będzie dalej.

Spróbuj odłączyć kleme ujemna, u mnie to nic nie dało ale warto spróbować :jezor:


"Nie jedź na długich, bo trawe popalisz"

klusek106
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: śr maja 19, 2010 21:04

Czyszczenie przepustnicy - instrukcja

Post autor: klusek106 » wt maja 03, 2011 19:40

Panowie potrzebuje pomocy...
Robię a raczej staram się zrobić adaptacje przepustnicy tym sposobem

Kod: Zaznacz cały

[01 - Silnik]
[Bloki pomiarowe - 08]
Wybierz grupę "098" (lub grupę "001" w niektórych pojazdach wyposażonych w sterowniki SIMOS
i Marelli np. silniki ADY i AEE).
[Idź!]
[Przełącz na Nastawy - 04]
Po przełączeniu na Nastawy podstawowe w górnym, prawym polu ekranu pojawi się informacja:
"Adapt. trwa" i rozpocznie się proces adaptacji. Można będzie również usłyszeć pracę przepustnicy i zauważyć jak zmieniają się pewne wartości wyświetlane przez program VAG-COM.
System należy pozostawić w nastawach podstawowych przez około 30 sekund, po czym można ponownie przełączyć na :
[Bloki pomiarowe - 08]
Robie wg instrukcji a zadna informacja o adaptacji nie wychodzi... w czym problem ?



Ths
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: czw lut 04, 2010 12:43
Lokalizacja: Wieluń

Re: Czyszczenie przepustnicy - instrukcja

Post autor: Ths » śr maja 04, 2011 12:49

klusek106,
jak jesteś na kanale 098 i klikniesz na "switch to basic sett.." (z tego co pamiętam) to powinno słychać jak pracuje silniczek i stawia klapkę przepustnicy. Dodatkowo informacje powinny się w okienkach zmieniać. W niektórych modelach pojawia się w ostatnim oknie ADP OK. u mnie tego nie ma.
Jest jeszcze jeden sposób adaptacji przepustnicy. Robiłem go kilka dni temu. Usuń błędy ze sterownika silnika. Wyczyść wyuczone wartości przepustnicy. Odłącz akku na godzinę (to tak profilaktycznie). Włącz silnik i nie dotykaj pedału przyspieszenia. Poczekaj jak silnik osiągnie temp ok 97 stopni i muszą włączyć się wentylatory chłodnicy. Po tym wyłącz silnik i możesz palić jeszcze raz i jechać. Będzie dobrze :)



Grzechu29
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: śr kwie 08, 2009 14:45
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Czyszczenie przepustnicy - instrukcja

Post autor: Grzechu29 » śr maja 04, 2011 21:32

Spróbuj wcześniej wyzerować aktualne ustawienia starej przepustnicy przy wyłączonym silniku ? (kanał 00 , SAVE - ustawienia farbyczne)


"Nie jedź na długich, bo trawe popalisz"

Awatar użytkownika
Golf_Ekipa
GOLF BANDA
GOLF BANDA
Posty: 664
Rejestracja: wt maja 26, 2009 22:02
Lokalizacja: kraina KRA

Czyszczenie przepustnicy - instrukcja

Post autor: Golf_Ekipa » czw maja 12, 2011 16:48

Grzechu29 wyczysciłem jakiś czas temu już, bez konieczności adaoptacji ;) :) ale mimo to zaadaptowałem ją.


VW GOLF MK IV

daszma2
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 73
Rejestracja: czw gru 30, 2010 11:52
Lokalizacja: Cieszyn

Czyszczenie przepustnicy - instrukcja

Post autor: daszma2 » pn maja 16, 2011 10:35

Witam,

Ostatnio przeczyściłem przepustnicę bez jej rozbierania preparatem do czyszczenia przepustnic. Po takiej operacji obroty niekiedy są ok ustalają się na poziomie około 770 i nie falują, ale zdarza się tak że występuje falowanie w granicach 850-950 (Najczęściej tak się dzieje po cofaniu na wstecznym nie wiem czy to może mieć znacznie). Dodam że często występuje taka sytuacja że po zdjęciu pedału gazu obroty spadają, a po dojechaniu do skrzyżowania i wciśnięciu sprzęgła i wrzucenia na luz podnoszą się do 1100-1200 i po sekundzie spadają do tych 770 lub zaczynają falować w tych małych granicach o których mówiłem wyżej. Nie wiem czy powinien przeprowadzić adaptację? Czy powinien jeszcze poczekać aż przepustnica samą się zaadoptuje?? a może to normalne zachowanie i nic się z tym nie da zrobić. Proszę o pomoc Aha silnik 1.6 SR + lpg.



archer80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: sob lip 25, 2009 11:09
Lokalizacja: Lublin / Janów Lubelski
Kontakt:

Re: Czyszczenie przepustnicy - instrukcja

Post autor: archer80 » pn maja 16, 2011 17:47

daszma2 pisze:Witam,

Ostatnio przeczyściłem przepustnicę bez jej rozbierania preparatem do czyszczenia przepustnic. Po takiej operacji obroty niekiedy są ok ustalają się na poziomie około 770 i nie falują, ale zdarza się tak że występuje falowanie w granicach 850-950 (Najczęściej tak się dzieje po cofaniu na wstecznym nie wiem czy to może mieć znacznie). Dodam że często występuje taka sytuacja że po zdjęciu pedału gazu obroty spadają, a po dojechaniu do skrzyżowania i wciśnięciu sprzęgła i wrzucenia na luz podnoszą się do 1100-1200 i po sekundzie spadają do tych 770 lub zaczynają falować w tych małych granicach o których mówiłem wyżej. Nie wiem czy powinien przeprowadzić adaptację? Czy powinien jeszcze poczekać aż przepustnica samą się zaadoptuje?? a może to normalne zachowanie i nic się z tym nie da zrobić. Proszę o pomoc Aha silnik 1.6 SR + lpg.
obroty powinienes miec na poziomie 800/min, wiec to normalne na pewno nie jest.
sprawdz czy czujnik temperatury dobrze podaje temperature do komputera i czy sa jakies roznice w tym co jednoczesnie wskazuje zegar. bardzo czesta przypadloczcia mk4 jest padajacy czujnik temperatury (niekiedy nawet raz na rok/dwa lata).



daszma2
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 73
Rejestracja: czw gru 30, 2010 11:52
Lokalizacja: Cieszyn

Czyszczenie przepustnicy - instrukcja

Post autor: daszma2 » pn maja 16, 2011 23:41

Ok,
W tym tygodniu może mi się uda u kolegi podłączyć auto pod VAGa i zobaczę jak to jest z tą temperaturą.



daszma2
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 73
Rejestracja: czw gru 30, 2010 11:52
Lokalizacja: Cieszyn

Czyszczenie przepustnicy - instrukcja

Post autor: daszma2 » czw maja 19, 2011 21:17

Sprawdziłem na Vagu i wyskoczył tylko błąd

00668 - Supply Voltage terminal 30
36 00 - Open Circut

Ale on chyba nie jest z tym związany.



Awatar użytkownika
Golf_Ekipa
GOLF BANDA
GOLF BANDA
Posty: 664
Rejestracja: wt maja 26, 2009 22:02
Lokalizacja: kraina KRA

Czyszczenie przepustnicy - instrukcja

Post autor: Golf_Ekipa » sob maja 21, 2011 20:53

Panowie, moje problemy sprzed bardzo niedawna powróciły. Pozatym nie da się wykasować błędu :

16891 - Idle Control System RPM Higher than Expected.
P0507 - 35-10 - - - Intermittent

To znaczy wykasowuje się normalnie, ale po przejechaniu paruset metrów i podłączeniu do VAG-a on jest na nowo...
Opłaca sie jeszcze raz przeczyścić przepustnicę i zaadaptować ? Czy może byc uwalony czujnik temperatury ?

Dobra panowie, mój problem polegał na tym, że świrowała również wskazówka prędkościomierza !! Sygnał był wysyłany do obrotomierza i wywalało ten błąd i silnik nie schodził szybko z obrotów. Także jak komuś nie pomoże przeczyszczenie przepustnicy, polecam przeczyścić a jak to nie da wymienić czujnik prędkościomierza !!

Pozdrawiam


VW GOLF MK IV

Awatar użytkownika
herbu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2350
Rejestracja: pn paź 15, 2007 10:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Czyszczenie przepustnicy - instrukcja

Post autor: herbu » śr lis 02, 2011 23:28

Czy przepustnicę w silniku 16V (AZD) łatwo się adaptuje? Pytam, iż dzisiaj byłem z autem u mechanika na wymianie oleju i filtrów i rozmawiałem z nim o czyszczeniu przepustnicy. Sam w piątek wykonałem sprayem do czyszczenia przepustnic szybkie czyszczenie bez odkręcania przepustnicy. Wyczyściłem tyle ile można. Niestety w tym silniku przepustnica otwierana jest nie linką gazu jak w silniku 8V, tylko za pomocą elektroniki. Mechanik mówił, że mogą być duże problemy z adaptacją tej przepustnicy - w silniku 8V nie ma ponoć najmniejszych problemów.
Moje prowizoryczne czyszczenie pomogło częściowo - obroty nie falują, auto odpala już bez prawie idealnie (wcześniej musiałem kręcić 2-3 sek. zanim silnik zaskoczył), lecz jeszcze po zapaleniu ma ułamek sekundy chwilę zastanowienia i potem dopiero wchodzi na obroty. Silnik nie muli też na zimnym. Lecz mogłoby być lepiej. Ale szczerze, to boję się zdejmować przepustnicę i dokładnie ją czyścić. A może niepotrzebnie?


Skoda Octavia 1.9TDI PD Obrazek

Awatar użytkownika
silver
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 201
Rejestracja: czw lis 17, 2011 13:16

Re: Czyszczenie przepustnicy - instrukcja

Post autor: silver » sob sty 07, 2012 19:12

Ja dziś przeczyściłem przy okazji wymiany filtra powietrza przepustnicę preparatem do czyszczenia gaźników i przepustnic firmy wurth, bez jej rozbierania i koniecznej adaptacji

miałem problem z falowaniem obrotów, na biegu jałowym obroty wachały się pomiędzy 800-900 rpm

po złożeniu w całość odpaliłem auto i obroty cały czas 800 rpm :D polecam ten preparat


Moje MK4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=439313" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
gora151
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: śr sty 04, 2012 17:19

Czyszczenie przepustnicy - instrukcja

Post autor: gora151 » sob sty 14, 2012 15:44

Witam. Mam golfa 4 1.6 SR 101 km na sekwencji. od jakiegoś czasu występuje taka usterka: po jeździe około 15 min od uruchomienia silnika obroty zawieszają się na poziomie 2000 obr i falują od 2000 do 2200 obr. Czy czyszczenie przepustnicy cos w ogóle pomoże? czy to jest wina zintegrowanego silnika krokowego, który tak jakby się zawieszał na tych obrotach? czasem jest dobrze więc nie uważam żeby to byłą usterka mechaniczna- wrzucam na luz i obroty ustatkowują się na poziomie własciwych 800. ponadto oczywiście kiedy się zawiesi spalanie jest podwyższone.
prosze o pomoc! :rozpacz:
pozdrawiam


Obrazek

archer80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: sob lip 25, 2009 11:09
Lokalizacja: Lublin / Janów Lubelski
Kontakt:

Re: Czyszczenie przepustnicy - instrukcja

Post autor: archer80 » sob sty 14, 2012 22:06

gora151 pisze:Witam. Mam golfa 4 1.6 SR 101 km na sekwencji. od jakiegoś czasu występuje taka usterka: po jeździe około 15 min od uruchomienia silnika obroty zawieszają się na poziomie 2000 obr i falują od 2000 do 2200 obr. Czy czyszczenie przepustnicy cos w ogóle pomoże? czy to jest wina zintegrowanego silnika krokowego, który tak jakby się zawieszał na tych obrotach? czasem jest dobrze więc nie uważam żeby to byłą usterka mechaniczna- wrzucam na luz i obroty ustatkowują się na poziomie własciwych 800. ponadto oczywiście kiedy się zawiesi spalanie jest podwyższone.
prosze o pomoc! :rozpacz:
pozdrawiam
przeczytaj uwaznie caly temat. uwazam ze wyczerpano pomysly. na pewno cos trafisz. zacznij od najtanszych rozwiazan :)



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości