Wymiana tulei belki tylnej-foto porada

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14608
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Wymiana tulei belki tylnej-foto porada

Post autor: Michał_1977 » ndz gru 12, 2010 14:26

Witam.
Poniżej zamieszczam fotoporadę, jak wymienić tłukące się tuleje w tylnej belce MK4 :bajer: .

Więc tak - podnosimy tył samochodu, zdejmujemy koła i stawimy na kobyłkach.
Obrazek

Odkręcamy nakrętki śrub mocujących belkę oraz luzujemy metalowe rurki w gumowych wężykach po obu stronach.
Obrazek

Postawiamy podnośnik po środku belki.
Obrazek

Następnie ściskamy gumowe wężyki hamulcowe kleszczami zaciskowymi lub ściskiem stolarskim, wykręcamy z nich metalowe rurki idące do zacisków i wybijamy śruby.
Obrazek
Obrazek

Opuszczamy belkę i widzimy mniej lub bardziej sfatygowane tuleje. Podnośnik możemy usunąć żeby nie przeszkadzał a belka będzie sobie swobodnie wisieć na amorkach.
Obrazek
Obrazek

Gratulacje dla tego mechanika, który tuningował je już wcześniej... :panna: .

Nowe tuleje wkładamy do woreczka i umieszczamy w zamrażarce.
Obrazek

Zmrożona tuleja kurczy się i łatwiej będzie ją umieścić w belce.

Za pomocą elektrycznej opalarki lub małego palnika do lutowania miedzi, grzejemy tuleje ile wlezie aż zacznie z niej mocno dymić.
Obrazek
Grzejąc tuleję, stara guma oddzieli się od metalu.

Za pomocą rurki i solidnego młotka wybijamy środek tulei.
Obrazek
Obrazek

Następnie wykuwamy zewnętrzną część starej tulei.
Obrazek

Ja do tego użyłem młotka udarowego na powietrze, ale równie dobrze można posłużyć się zwykłym młotkiem i ostrym przecinakiem. Należy jednak uważać, żeby nie pokancerować gniazda w belce!

Tak wygląda wydobyta z belki stara tuleja :grin: .
Obrazek

Czyścimy gniazdo tulei z wszelkich zadziorów i rdzy.
Obrazek
Obrazek

Smarujemy smarem miedziowym.
Obrazek
Obrazek
To nam ułatwi wsunięcie nowych tulei i zapobiegnie zapiekaniu się nowych tulei.

Robimy sobie taki oto zestawik do wciągnięcia tulei i przynosimy po jednej tulei z zamrażarki.
Obrazek

Czerwoną strzałką zaznaczyłem dół tulei a zieloną jej oś, czyli ma być równolegle do wahacza belki.
Obrazek

Przystawiamy nową tuleję, montujemy zestaw do wciągania i kręcimy śrubą. Tuleja zacznie wsuwać się do środka.
W trakcie wciągania zorientowałem się, że trzeba czymś przedłużyć gniazdo (czerwona strzałka), bo jak widać tuleja ma dłuższą część wewnętrzną i gdy dojdzie do płaskownika to stanie niemalże w połowie.
ObrazekObrazek

Guma na kołnierzu tulei jest pod skosem, więc trzeba czymś zniwelować różnicę. Podłożyłem kawałek płaskownika.
Obrazek

Nowa tuleja na swoim miejscu :bigok: .
Obrazek
Obrazek

Następnie znów bierzemy podnośnik i podnosimy belkę do góry.
Obrazek

Wkładamy śruby na smarze miedziowym i składamy wszystko w kolejności odwrotnej do demontażu :food: .
Obrazek

Uwaga! Śruby te dokręcamy dopiero wtedy, gdy auto całym ciężarem stanie na kołach!
Pozdrawiam i życzę miłej pracy :) .


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Awatar użytkownika
Ares1990
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt lip 03, 2009 16:42
Lokalizacja: Lublin-Zemborzyce

Wymiana tulei belki tylnej-foto porada

Post autor: Ares1990 » pn gru 27, 2010 23:46

Bardzo fachowa porada. Napewno przyda się niejednemu użytkownikowi Golfa z drażniącymi odgłosami z tylnej belki. Na szczęście ja mam to już za sobą u mamusi w samochodzie. :bajer:

PS. Jeśli ktoś nie ma opalarki czy palnika to można wziąść wiertarkę założyc wiertło 6 czy 8 i rozwiercać gumę w tulejce, następnie wygrzebać gumę oraz tulejkę wewnętrzną. Gdy zostanie zewnętrzna częśc tulejki to albo wybijamy ją przecinakiem, lub też rozpiłowujemy ja brzeszczotem (oczywiście także uważając aby nie poharatać belki) :grin:


Był Golf mkII 1.6PN
Przyszedł czas na A-trójeczkę 1.8 z literką T

Awatar użytkownika
szumnyvw
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 833
Rejestracja: wt gru 08, 2009 23:53
Lokalizacja: Jawor

Wymiana tulei belki tylnej-foto porada

Post autor: szumnyvw » sob sty 01, 2011 16:50

Taki przyrząd bede musiał sobie zrobic kolego jaka długośc sruby ? i jaka to jest 8? 10 ? ;)



adam aa22
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 166
Rejestracja: pt lis 17, 2006 13:40
Lokalizacja: Pajęczno
Kontakt:

Wymiana tulei belki tylnej-foto porada

Post autor: adam aa22 » wt kwie 05, 2011 10:21

Ja bym tylko jedną rzecz poprawił w tej fotoporadzie.
Zamiast zaciskać gumowe przewody hamulcowe, które mają metalowy pancerz w środku lepiej poluzować obydwa odpowietrzniki zacisków tylnych, potem nacisnąć pedał hamulca do samej podłogi i zablokować go w takiej pozycji np kawałkiem deski o siedzenie.
Gwarantuje, że po rozkręceniu przewodów hamulcowych nie spadnie kropla płynu.
Tłok pompy hamulcowej przy wciśniętym pedale do spodu znajduje się w pozycji, w której zamknięte są wszystkie kanały.



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14608
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Wymiana tulei belki tylnej-foto porada

Post autor: Michał_1977 » wt kwie 05, 2011 17:11

szumnyvw pisze:jaka długośc sruby ? i jaka to jest 8? 10 ?
Ok. 15cm długości i średnica 10mm.
adam aa22 pisze:Zamiast zaciskać gumowe przewody hamulcowe, które mają metalowy pancerz w środku
Nie mają metalu w środku.Takie wężyki tnie się zwykłym nożem,jednym pociągnięciem.
Poza tym,jak odkręcisz wężyk,to siłą rzeczy,na pewno coś będzie ciekło,a odkręcić trzeba :bajer:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

adam aa22
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 166
Rejestracja: pt lis 17, 2006 13:40
Lokalizacja: Pajęczno
Kontakt:

Re: Wymiana tulei belki tylnej-foto porada

Post autor: adam aa22 » śr kwie 06, 2011 07:48

Nie mają metalu w środku.Takie wężyki tnie się zwykłym nożem,jednym pociągnięciem.
Poza tym,jak odkręcisz wężyk,to siłą rzeczy,na pewno coś będzie ciekło,a odkręcić trzeba :bajer:
Dobra nie będę się kłócił czy mają metal czy nie, fakt faktem po takim ściśnięciu takiego węża pozostają odkształcenia.
Wąż się bardzo spłaszcza, więc musi być w środku czymś wzmocniony. W mk3 były chyba inne węże bo po ściśnięciu nie powstawały pózniej takie duże odkształcenia. Z resztą po co kaleczyć przewody hamulcowe jeśli jest dużo prostszy, skuteczniejszy i mniej inwazyjny sposób opisany w wielu publikacjach motoryzacyjnych :bajer: . Jeśli ktoś chce to może dalej ściskać węże hamulcowe czym popadnie.



Awatar użytkownika
J.B.S.
Forum Master
Forum Master
Posty: 1819
Rejestracja: sob mar 22, 2008 19:08
Lokalizacja: Radom

Wymiana tulei belki tylnej-foto porada

Post autor: J.B.S. » śr kwie 06, 2011 22:27

Jeśli ktoś chce to może dalej ściskać węże hamulcowe czym popadnie.
No za mocno nie wolno ,ale delikatnie nic się nie stanie.Wiele razy tak robiłem jak Michał_1977, opisał i nigdy nic sie nie stało.

Jednak taka operacja może być bodźcem do wymiany płynu hamulcowego,o którym większość użytkowników zapomina.
Więc radził bym spuścić płyn i przy okazji wymienić na nowy.Bezpieczeństwo przede wszystkim. :helm:



jacek20084
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 23, 2010 22:19
Lokalizacja: Siedlce

Re: Wymiana tulei belki tylnej-foto porada

Post autor: jacek20084 » czw sie 30, 2012 21:49

wiem ze temat z 2011 r ale po co w ogóle wy coś robicie z układem hamulcowym ? nie wiem jak w mk4 ale w borze tuleje idzie wymienić bez odkręcania przewodów



Awatar użytkownika
maciejhan
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 226
Rejestracja: ndz lis 21, 2010 16:14
Lokalizacja: WLKP okolice Poznania

Wymiana tulei belki tylnej-foto porada

Post autor: maciejhan » sob wrz 15, 2012 00:31

w MK4, borze i wielu audi masz zaciski które wystarczy zdjąć i odczepić przewody hamulcowe od belki, tak samo w mk3 z tarczami na tyle, ale pamiętajmy że wiele z tych aut jeździło z bębnami na tyle i wtedy trzeba wg tej instrukcji.



jacek20084
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 23, 2010 22:19
Lokalizacja: Siedlce

Wymiana tulei belki tylnej-foto porada

Post autor: jacek20084 » sob wrz 15, 2012 21:40

ja przy wymianie nic nie odpinałem



Przemula
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: sob gru 03, 2011 12:55

Wymiana tulei belki tylnej-foto porada

Post autor: Przemula » śr mar 06, 2013 13:56

pytanie czy jest jeden rozmiar tuleii czy 2 bo jak patrzyłem na poliuteranowe to są dwa wymiar 69mm i 72 mm



Awatar użytkownika
J.B.S.
Forum Master
Forum Master
Posty: 1819
Rejestracja: sob mar 22, 2008 19:08
Lokalizacja: Radom

Wymiana tulei belki tylnej-foto porada

Post autor: J.B.S. » śr mar 06, 2013 22:35

Sa dwa rodzaje tuleii. Jednak jak kupisz te plastikowe w wymiarze 72 mm pasują równiez do otworu mniejszego.
Co do poliuretanów musisz znac dokladnie wymiar w belce.



Przemula
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: sob gru 03, 2011 12:55

Wymiana tulei belki tylnej-foto porada

Post autor: Przemula » czw mar 07, 2013 12:26

ok dzięki



Awatar użytkownika
KoJ@K
...
...
Posty: 5923
Rejestracja: pt maja 28, 2010 08:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Wymiana tulei belki tylnej-foto porada

Post autor: KoJ@K » wt sty 21, 2014 19:32

Michał_1977, Łoł nie zły druting z tymi wkrętami. :shock: Te nowe tuleje, które zakładałeś były plastikowe, a stare metalowe, czyli są one "zamienne" ? Po odkręcaniu tych przewodów konieczne jest chyba później odpowietrzenie co nie ? :chytry: Jakie miewacie dokładniejsze objawy zużytych tulei ? No i jak wrażenia, odczucia po wymianie tych tulei w belce, jakaś zmiana, poprawa itd ? :chytry:


Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości