[MK4] Montaż podgrzewanej multifunkcyjnej kierownicy

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
thomas1919
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 207
Rejestracja: sob cze 16, 2007 15:57
Lokalizacja: Zawiercie woj. śląskie
Kontakt:

[MK4] Montaż podgrzewanej multifunkcyjnej kierownicy

Post autor: thomas1919 » pt gru 10, 2010 03:05

Dzięki koledze Xander kupiłem na allegro podgrzewaną kierownice multifunkcyjną od Sharana o nr 7M3 419 091 AE. Wcześniej montowałem już u siebie kierownice multifunkcyjną dlatego poduszkę i instalację miałem, wystarczyło zamienić kierownice i zmienić taśmę kierownicy, o której dalej.

Kierownica niestety miała wypalony moduł od podgrzewania, który jest w środku i można go wyjąć. Wcześniej ktoś.. próbował podłączyć kierownice bez schematu i spalił moduł. Moduł jak i kierownica jest z TRW ale nie udało mi się go kupić w serwisie TRW.

Kierownica z modułem po zakupie ---> http://img600.imageshack.us/img600/3267/multi.jpg

W oryginale jest tak, że Sharan miał specjalne włączniki podgrzewanych foteli z funkcją podgrzewania kierownicy. Sygnał szedł z pinu 7 włącznika siedzeń i był włączany równocześnie jak było wł. podgrzewanie fotela kierowcy. Po nagrzaniu się kierownicy do ok 25 stopni, podgrzewanie się wyłączało.
Obrazek
Łatwo przerobić pionowy wł. od Sharana do poziomych włączników w MK4 ale odpuściłem ze względu na spalony moduł w kierownicy.
Wpadłem na pomysł, że skoro jest w kierownicy mata i czujnik nagrzania tzn., że można zastosować ten sam osobny włącznik jak od podgrzewanych foteli i posiłkować się schematem podgrzewanych foteli od mk4.
Obrazek
Ponieważ nie miałem już miejsca w kokpicie na szósty włącznik :D to musiałem kupić dodatkowy panel do mk4 na dwa włączniki. Nr panelu to 1J0 858 105 01C , kosztował w VW 14,98zł.
Obrazek
Pochodzi od wersji MK4 z gazem BiFuel. Można do niego dokupić gotowy panel z dziurą o nr 1J1858366B2QL
Obrazek
ale wolałem wyciąć dziurę i dopasować panel samemu.
Efekt:
Obrazek
Zrobiłem swój schemat podgrzewania kierownicy i do roboty…
Obrazek
Odpinamy akumulator żeby nie było błędu poduszki pod jej wypięciu. Zdejmujemy poduszkę i odkręcamy kierownice oraz plastiki pod nią żeby dostać się do bezpieczników od środka.

Posiłkując się schematem od włącznika podgrzewania fotela idzie z pinu 1 podświetlenie włącznika, które można wziąć z sąsiednich włączników albo w włącznika świateł z kpt. 58b.
Następnie pin 2 to zasilanie maty w kierownicy a pin 3 to sygnał nagrzania maty kierownicy. Pin 4 idzie do bezpiecznika 44 i jest to stały plus od śruby 30 a pin 4 jest to plus po stacyjce i idzie od bezpiecznika nr 5.
Pozostaje masa idąca na pin 6 włącznika podgrzewania fotela.
Oryginalna taśma pod multi. podgrzewana kierownice ma nr 1J0 959 654 BH (bez ESP) ale z barku ori
kupiłem na allegro taśmę od Audi A4 o nr 4B0 951 543, która pasuje bez problemu. Taka taśma pod MFL różni się tym, że posiada dodatkowo dwa przewody pod sygnały od MFL.
Taśma pod kierownice MFL od audi:
Obrazek

Tu pojawił się problem ponieważ potrzebowałem trzech przewodów wychodzących z taśmy na włącznik czyli masa, czujnik nagrzania i mata a były tylko dwa. Kolega Greg doradził, że masa może być wzięta z śruby kierownicy co będzie nawet lepszym rozwiązaniem ponieważ była obawa o przepalenie delikatnej tasiemki kierownicy bo na schemacie z Elsy przy podgrzewanych fotelach jest zastosowany przewód masowy 1,5mm. Problem stał się rozwiązaniem :D
Obrazek
Z podgrzewanej kierownicy wychodzą dwa niebieskie przewody od czujnika nagrzania i dwa czarne przewody od maty, które później na białej wtyczce zmieniają się na zielony i biały.
Obrazek
Wystarczy w kierownicy od czujnika nagrzania i maty podłączyć po jednym przewodzie (nieważne jaki) i zrobić z niego masę podaną na śrubę. Drugi wolny przewód od maty dajemy na taśmę i dalej do pinu 2 wł. fotela i to tak samo drugi przewodów czujnika dajemy na taśmę i na pin 3 wł. fotela.
Obrazek
Gotowa wiązka wychodząca na kierownice za taśmą
Obrazek

Wszystkie połączeni lutujemy i izolujemy termo kurczami. Ja jeszcze owijałem wiązki taśmą z meszkiem żeby nic nie stukało podczas jazdy. Efekt jest niesamowity kiedy nie marzną dłonie w zimne dni.
Przycisk LPG wszedł w nowy panel na dole a w jego miejscu jest włącznik fotela od podgrzewanej kierownicy. Wykorzystując tarcze od MK5 gdzie jest ikonka kierownicy wyciąłem ją i przykleiłem w miejsce ikonki fotela w włączniku podgrzewania.

Obrazek

Jako ciekawostkę wyczytałem, że w audi podgrzewanie włączało się albo guzikiem w kierownicy albo automatycznie poniżej 5 stopni Celsjusza :D
Ostatnio zmieniony pn lis 07, 2011 00:55 przez thomas1919, łącznie zmieniany 3 razy.



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

[MK4] Montaż podgrzewanej multifunkcyjnej kierownicy

Post autor: Shmatan » pt gru 10, 2010 11:02

Profesionalna robota :)
thomas1919 pisze:Ponieważ nie miałem już miejsca w kokpicie na szósty włącznik to musiałem kupić dodatkowy panel do mk4 na dwa włączniki. Nr panelu to 1J0 858 105 01C , kosztował w VW 14,98zł.

Pochodzi od wersji MK4 z gazem BiFuel.
Sorry za ot, ale czy masz jakieś inne informacje o tym panelu? tzn jakie przyciski do niego wchodziły (o jakich numerach)?



Awatar użytkownika
thomas1919
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 207
Rejestracja: sob cze 16, 2007 15:57
Lokalizacja: Zawiercie woj. śląskie
Kontakt:

Re: [MK4] Montaż podgrzewanej multifunkcyjnej kierownicy

Post autor: thomas1919 » pt gru 10, 2010 15:38

Shmatan pisze:Profesionalna robota :)
thomas1919 pisze:Ponieważ nie miałem już miejsca w kokpicie na szósty włącznik to musiałem kupić dodatkowy panel do mk4 na dwa włączniki. Nr panelu to 1J0 858 105 01C , kosztował w VW 14,98zł.

Pochodzi od wersji MK4 z gazem BiFuel.
Sorry za ot, ale czy masz jakieś inne informacje o tym panelu? tzn jakie przyciski do niego wchodziły (o jakich numerach)?
Dzięki :D

Numer panelu i cenę masz podaną odnośnie samego panelu. Kolor tylko czarny niestety, pytałem w VW. Co do włączników to jest to samo co w panelu środkowym czyli lewe i prawe przyciski (tylna szyba, fotele, ASR, ESP itp) pomijając awaryjne.

Tu jest jeszcze trochę o tym:
http://www.passatplus.de/sonstiges/vw_g ... /index.htm

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4133210



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

[MK4] Montaż podgrzewanej multifunkcyjnej kierownicy

Post autor: Shmatan » ndz gru 12, 2010 10:55

thomas1919, dzięki za info ;) w ASO w Rzeszowie panowie uparcie twierdzą że taki panel nie istnieje, więc zostaje chyba getem ;)



Awatar użytkownika
thomas1919
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 207
Rejestracja: sob cze 16, 2007 15:57
Lokalizacja: Zawiercie woj. śląskie
Kontakt:

Re: [MK4] Montaż podgrzewanej multifunkcyjnej kierownicy

Post autor: thomas1919 » ndz gru 12, 2010 11:49

Shmatan pisze:thomas1919, dzięki za info ;) w ASO w Rzeszowie panowie uparcie twierdzą że taki panel nie istnieje, więc zostaje chyba getem ;)

Zamów 1J0 858 105 01C tu http://sklep.gajos.com.pl/sklep/



Awatar użytkownika
wojtek06061989
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: śr lut 10, 2010 23:36
Lokalizacja: Kotuń
Kontakt:

[MK4] Montaż podgrzewanej multifunkcyjnej kierownicy

Post autor: wojtek06061989 » ndz gru 12, 2010 13:29

o ile się nie mylę to w tym dodatkowym panelu był montowany taki przycisk z dzwonkiem dla MKIV które chodziły w Niemczech jako auta do nauki jazdy "L" (funkcji dokładnie nie znam było to związane z sygnałem o zdaniu lub oblaniu egzaminu-chyba)

P.S kolego thomas1919 świetna robota!



Awatar użytkownika
thomas1919
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 207
Rejestracja: sob cze 16, 2007 15:57
Lokalizacja: Zawiercie woj. śląskie
Kontakt:

Re: [MK4] Montaż podgrzewanej multifunkcyjnej kierownicy

Post autor: thomas1919 » ndz gru 12, 2010 20:54

wojtek06061989 pisze:o ile się nie mylę to w tym dodatkowym panelu był montowany taki przycisk z dzwonkiem dla MKIV które chodziły w Niemczech jako auta do nauki jazdy "L" (funkcji dokładnie nie znam było to związane z sygnałem o zdaniu lub oblaniu egzaminu-chyba)

P.S kolego thomas1919 świetna robota!
Dzięki :D

Nie mylisz się, były MK4 L-ki jak też policyjny i Taxi
Obrazek

no i wspomniany Bi Fuel, z którego się dowiedziałem o panelu
Obrazek



Awatar użytkownika
truckman
Varia(n)t
Varia(n)t
Posty: 11847
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 20:25

[MK4] Montaż podgrzewanej multifunkcyjnej kierownicy

Post autor: truckman » pt gru 17, 2010 20:58

Pierwsze widzę biedoklepa w prospekcie ;)

Co do kierownicy czy masz jakiś numer tej maty, może jest dostępna i można wrzucić pod skórkę do trójramiennej


Obrazek

Awatar użytkownika
thomas1919
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 207
Rejestracja: sob cze 16, 2007 15:57
Lokalizacja: Zawiercie woj. śląskie
Kontakt:

Re: [MK4] Montaż podgrzewanej multifunkcyjnej kierownicy

Post autor: thomas1919 » pt gru 17, 2010 23:03

truckman pisze:Pierwsze widzę biedoklepa w prospekcie ;)

Co do kierownicy czy masz jakiś numer tej maty, może jest dostępna i można wrzucić pod skórkę do trójramiennej
Mata i czujnik jest razem z kierownicą, nie występują osobno.



Awatar użytkownika
Kamel
VW Baron
VW Baron
Posty: 3278
Rejestracja: pt kwie 20, 2007 16:32
Lokalizacja: WB / WZ
Kontakt:

[MK4] Montaż podgrzewanej multifunkcyjnej kierownicy

Post autor: Kamel » śr gru 22, 2010 13:45

thomas1919 a to grzanie kierownicy koniecznie musi być z przełącznika grzanych foteli?
Nie dałoby się tego zrobić za pomocą np. przycisku grzania szyby? :chytry:

I jeśli chodzi o wycięcie otworu w dolnej osłonie deski to od wewnętrznej strony są tam jakieś ślady cięcia czy trzeba ciąć "na oko"?


Co do nr OEM kierownicy to:
- 7M3 419 091 AE - kierownica skórzana podgrzewana do manuala
- 7M3 419 091 AE - kierownica skórzana podgrzewana do automata
Ostatnio zmieniony pn lis 07, 2011 09:51 przez Kamel, łącznie zmieniany 1 raz.


. . . . . . . . . . MOJA BYŁA GOLFINA . . . . . . . . . . . . . MOJA OBECNA JETTA . . . . . . . . . .

Awatar użytkownika
thomas1919
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 207
Rejestracja: sob cze 16, 2007 15:57
Lokalizacja: Zawiercie woj. śląskie
Kontakt:

[MK4] Montaż podgrzewanej multifunkcyjnej kierownicy

Post autor: thomas1919 » śr gru 22, 2010 21:01

Da się z włącznika grzania szyby podając z niego napięcie na mate ale wtedy możesz ja szybko spalić bo czujnik nagrzania w kierownicy powinien kontrolować nagrzanie a przy włączniku szyby tego nie będzie.

Otwór niestety na oko i dużo cierpliwości. Nowy panel z dziurą w ASO kosztuję 149.54zł.



unlimited1991
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 23, 2011 18:42

[MK4] Montaż podgrzewanej multifunkcyjnej kierownicy

Post autor: unlimited1991 » wt maja 03, 2011 19:47

Ale nie każda multi-funkcyjna musi mieć akurat grzanie samej siebie ?
Na alle nie widać takich po numerze części.



Awatar użytkownika
thomas1919
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 207
Rejestracja: sob cze 16, 2007 15:57
Lokalizacja: Zawiercie woj. śląskie
Kontakt:

Re: [MK4] Montaż podgrzewanej multifunkcyjnej kierownicy

Post autor: thomas1919 » wt maja 03, 2011 22:31

unlimited1991 pisze:Ale nie każda multi-funkcyjna musi mieć akurat grzanie samej siebie ?
Na alle nie widać takich po numerze części.
Według ETKA tylko kierownica o nr podanych w poradzie jest podgrzewana i występowała w sharanie ze skrzynia manualną (pasująca do MK4). Ogólnie ciężko taką trafić na allegro, prędzej na ebay.



Awatar użytkownika
sławomir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 286
Rejestracja: ndz gru 23, 2007 14:12
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

[MK4] Montaż podgrzewanej multifunkcyjnej kierownicy

Post autor: sławomir » pt paź 05, 2012 20:37

thomas1919, a jak podłączyłeś sterowanie multifunkcją? Na forum passata jest opis, ale passaty miały CAN. U mnie go nie ma.
http://forum.vw-passat.pl/threads/10482 ... fotoporada" onclick="window.open(this.href);return false;



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości