MK IV cieknące spryskiwacze reflektorów

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

nigol_jom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 485
Rejestracja: wt gru 04, 2007 11:29
Lokalizacja: SRC

MK IV cieknące spryskiwacze reflektorów

Post autor: nigol_jom » ndz sie 01, 2010 17:02

prefiksy!

Witam, nie znalazłem działu "manuale" tak wiec piszę tu o swoich osiągnięciach :D

Zauważyłem że jeden spryskiwacz cieknie, ostatnio padało więc nie zwróciłem bardzo uwagi ale teraz zaczęło być ciepło i miałem ciągle pod autem kałużę płynu do spryskiwaczy tak więc postanowiłem zobaczyć co to. Szukałem szukałem i poza kilkoma zdaniami że należy zdjąć zderzak i zobaczyć nic nie znalazłem tak więc postanowiłem działać na własną rękę :D

Poniższe rozwiązanie traktuję raczej tymczasowo. Rozbierałem spryskiwacz od strony kierowcy.

Łapiemy klapkę mocno i ciągniemy do góry. Ja odczepiłem klapkę i pracowałem na "złożonym" spryskiwaczu ale można odczepić sam spryskiwacz wyciągając i podważając języczek będzie lepszy dostęp

Obrazek


Po wyjęciu samego spryska można wymienić oring na nim i założyć zależy gdzie nam cieknie :D
jednakże później kluczem odkręcamy dwie śrubki trzymające sprysk

Obrazek

Obrazek

Ciężko idzie ale z odrobiną cierpliwości można zrobić. Pewnie lepiej by szło z elastyczną przedłużką ale takiej nie miałem niestety.

Pod autem należy odkręcić jeden z klaksonów i odczepić przewód doprowadzający płyn do spryskiwacza, jest tam zawleczka którą trzeba tylko lekko wyciągnąć. I tu mała uwaga... z przewodu będzie ciekło :D czy dużo to już zależy od ilości płynu w zbiorniku więc radzę przygotować miseczkę :D

Obrazek

teraz kiedy mam gada na wierzchu zaczynają się schody... jak toto rozebrać

Obrazek

sam "spryskiwacz" można wyjąć jak opisałem wyżej. Mnie ciekło z samego tłoczka więc musiałem rozebrać "nierozbieralne" :D po dokładnych oględzinach postanowiłem: tniemy!
Najpierw próbowałem piłka do metalu ale że szło ciężko to założyłem cienką tarczę do szlifierki kontowej i naciąłem DELIKATNIE!!! rowki w ZEWNĘTRZNYM plastiku. Należy uważać żeby nie naciąć za dużo ponieważ tam też jest uszczelnienie...

Obrazek

i mamy rozłożone

Obrazek

Ja miałem jakieś paprochy na uszczelce zimeringu (? uszczelce?) w środku tłoczka. Swoją drogą ciekawe czy jest jakiś zestaw naprawczy do tego? zamienne uszczelki?
Całość przeczyściłem i zacząłem składać.

wszystko szło dobrze aż doszedłem do momentu kiedy musiałem złożyć to co pociąłem... ale odrobina silikonu i opaska

Obrazek

trzeba tylko pamiętać żeby króciec gdzie zostaje podłączony wąż z płynem był obrócony we właściwą stronę...

Montaż spryskiwacza w odwrotnej kolejności niż demontaż :D z tym że trzeba więcej cierpliwości przy wkręcaniu śrubek :) ja użyłem małej wkrętarki na wolnych obrotach a do bita śrubkę przykleiłem lakierem do paznokci :D szybko schnie :D

całość operacji około 1,5 godziny.

Osobiście zamawiam spryskiwacz nowy i będę czekał aż się ten mój naprawiany znów rozcieknie to wymienię i napiszę ile wytrzymał...
Mam nadzieję że coś pomogłem...



Awatar użytkownika
mat06
Storm Beige
Storm Beige
Posty: 1049
Rejestracja: pn maja 18, 2009 21:08
Auto: Golf IV
Silnik: AZD

MK IV cieknące spryskiwacze reflektorów

Post autor: mat06 » ndz sie 01, 2010 19:35

Ten temat bardziej nadaje się do FAQ ;)


Obrazek

nigol_jom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 485
Rejestracja: wt gru 04, 2007 11:29
Lokalizacja: SRC

MK IV cieknące spryskiwacze reflektorów

Post autor: nigol_jom » pn sie 02, 2010 13:19

I mała uwaga... właśnie zmówiłem nowy tłoczek do spryskiwacza bo toto dzieli się na dysze i tłoczek (reszta) i tłoczek kosztuje 120zł ori... więc zabawa była dla zabawy...



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14084
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

MK IV cieknące spryskiwacze reflektorów

Post autor: Michał_1977 » ndz sty 26, 2014 10:21

Fajny,zaginiony temacik,który faktycznie warto przenieść do FAQ :bajer:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Awatar użytkownika
rafalvfr
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: pt sty 26, 2007 15:27
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

MK IV cieknące spryskiwacze reflektorów

Post autor: rafalvfr » śr paź 01, 2014 11:16

Obrazek

Napisałem już na forum ale znalazłem ten post a to właśnie z niego korzystałem naprawiając swoje spryskiwacze.

U mnie problem leżał w manszetach. To one względem cylindra były nieszczelne. Jest to zresztą główny element, ktory wykonuje pracę: góra dół i wiadomo - zanieczyszczenia, zima, lata etc ma prawo się zużyć.
Dokupić manszet nie udało mi się. Dorobienie ok 50 zł/sztuka. NA razie testowo założyłem jakieś oringi z czegoś wyjątkowo twardego i mało plastycznego - koszt 7,20 zł/ sztuka co jak za oring całkiem sporo.
Nie wierzą w sukces na razie bacznie obserwuję. I jest sucho. Nie wierząc - bo zderzak zdejmowałem już 4 razy zgłębiając przyczyny i metody naprawy.
I jeszcze jedno - rozłożenie spryskiwacza to - przynajmniej dla mnie nie - podważ i masz tylko naprawdę kawałek kombinacji. Być może ludzie są zwyczajnie bardziej ogarnięci manulanie ale wpisy z cyklu weż wkrętak i podważ chowam do lamusa. Nie jest to takie chop siup.Obrazek


Pozdrawiam
Rafalvfr
Golf IV kombi 4Motion (ASZ)
175 Km Compsport

Awatar użytkownika
Dzizas
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 78
Rejestracja: wt lip 12, 2011 16:50
Lokalizacja: WR

MK IV cieknące spryskiwacze reflektorów

Post autor: Dzizas » śr paź 22, 2014 21:15

W celu "rozpołowienia" znalazłem bezinwazyjną metodę. Nic nie trzeba ciąć i skręcać na opaski.
Wykorzystałem do tego celu szpilki (krawieckie). Należy podważyć płaskim wkrętakiem tą cześć, którą kolega poleca nacinać i w powstałą szczelinę wkładać szpilki ( 10-12, kto ile ma i ile uważa za słuszne). Zrobić tak na całym obwodzie spryskiwacza, a potem tylko pociągnąć i sprysk już mamy w 2 częściach. Dodam, iż należy uważać bo przy tej operacji szpilki chętnie polecą we wszystkie strony świata.
Montaż banalnie prosty, bo należy obie części wcisnąć, aż do kliknięcia.
A co najważniejsze, nie widać śladów jakiejkolwiek ingerencji. :-)


Był: Golf 3 1.8 ABS+LPG+Automat - będzie mi go brakowało. :rozpacz:
Było: Volvo V40 1.9DCi
Był: Golf MK IV AHF
Jest: Golf IV ARL+

Obrazek

gpel
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: pt sty 26, 2007 12:38
Lokalizacja: Krosno

Re: MK IV cieknące spryskiwacze reflektorów

Post autor: gpel » ndz gru 21, 2014 13:52

Witam
Mnie też dopadły cieknące spryskiwacze. Widać po ilości postów w internecie
internecie, że VW się w tej kwestii nie popisał. Długo szukałem dlaczego pojawia się kałuża, aż w końcu znalazłem. Na początku pomyślałem sobie po co mi taki bajer i chciałem zaczopować przewód i mieć na zawsze spokój, ale jednak ambicja mi nie pozwoliła.
Do rzeczy. Próbowałem metody ze szpilkami opisanej powyżej ale nie wyszło. Potem poszły w ruch śrubokręty. Otworzyłem ale trochę pękło. Zalałem to żywicą epoksydową i ścisnąłem opaską.
Drugi spryskiwacz też minimalnie ciekł więc też postanowiłem rozebrać. Też użyłem śrubokrętów, ale wcześniej rozgrzałem plastik suszarką. Odkształcił się trochę, ale nie pękł. Oczywiście wymieniłem też małe oringi na rozmiar większe smarując je smarem silikonowym.
Zobaczymy czy będzie trzymać. Obawiam się najbardziej o ten spryskiwacz, który pękł.
Dziwię się też dlaczego spryskiwacz, który praktycznie jest nierozbieralny nie uszczelniono lepiej lub nawet noe zgrzano.



Awatar użytkownika
rafalvfr
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: pt sty 26, 2007 15:27
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

MK IV cieknące spryskiwacze reflektorów

Post autor: rafalvfr » pn gru 22, 2014 09:56

A moje oringi ku mojemu zaskoczeniu trzymają ciśnienie i działają poprawnie.
Ku mojemu zaskoczeniu zresztą. Bo sam tłok działał dość ciężko - myślałem nawet, że nie będzie w stanie się wysunąć.
Ale nie - pływ widać jest również smarującym czynnikiem - słowem działa i o problemie zapomniałem.


Pozdrawiam
Rafalvfr
Golf IV kombi 4Motion (ASZ)
175 Km Compsport

Skrzak
Forum Master
Forum Master
Posty: 1520
Rejestracja: pt cze 14, 2013 15:23
Lokalizacja: Wilno
Auto: Bora kombi Highline
Silnik: ARL

MK IV cieknące spryskiwacze reflektorów

Post autor: Skrzak » ndz lis 29, 2015 17:20

Ciekł mi jeden spryskiwacz ale obyłem się bezinwazyjnie. Po prostu wymieniłem oring na dyszy oraz zalepiłem dokładnie silikonem miejsce gdzie pompka jest podzielona na dwie części, uprzednio ustawiając króciec tak jak ma być. Efekt - zero ubytku płynu.
Może zanim rozbierzecie pompkę, spróbujcie tylko silikon. Inna sprawa, że ja kupiłem nowe ori w ASO te pompki (dysze używki), więc może tylko troszkę przeciekało a nie było totalnie zużyte.



Awatar użytkownika
Adi 89
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 223
Rejestracja: sob gru 28, 2013 20:17

MK IV cieknące spryskiwacze reflektorów

Post autor: Adi 89 » sob lut 06, 2016 01:12

ile nowe pompki w aso??


Obrazek
MOJ BLUE JAZZ GOLF IV 25th USA :D http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=533474" onclick="window.open(this.href);return false;

Skrzak
Forum Master
Forum Master
Posty: 1520
Rejestracja: pt cze 14, 2013 15:23
Lokalizacja: Wilno
Auto: Bora kombi Highline
Silnik: ARL

MK IV cieknące spryskiwacze reflektorów

Post autor: Skrzak » ndz lut 07, 2016 20:43

Nie pamiętam dokładnie ale cena z kosmosu była pamiętam. Sprawdź w etka.



Awatar użytkownika
Adi 89
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 223
Rejestracja: sob gru 28, 2013 20:17

MK IV cieknące spryskiwacze reflektorów

Post autor: Adi 89 » pn lut 08, 2016 17:24

160zl sama pompka bez dyszy


Obrazek
MOJ BLUE JAZZ GOLF IV 25th USA :D http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=533474" onclick="window.open(this.href);return false;

Przemula
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: sob gru 03, 2011 12:55

MK IV cieknące spryskiwacze reflektorów

Post autor: Przemula » pt gru 16, 2016 10:37

A czy ktoś wie gdzie dorwać nowe oring czy są jakieś zestawy naprawcze do tych pompek . Czy trzeba z czegoś innego JE dopasować tzn kupić na oko podobne ?



Awatar użytkownika
psilos1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1152
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 12:25

Re: MK IV cieknące spryskiwacze reflektorów

Post autor: psilos1 » wt gru 27, 2016 17:26

Przemula pisze:A czy ktoś wie gdzie dorwać nowe oring czy są jakieś zestawy naprawcze do tych pompek . Czy trzeba z czegoś innego JE dopasować tzn kupić na oko podobne ?
Oringi są takie same jak w układzie klimatyzacji-kupiłem w ASO...nie mam numeru ale są koloru fioletowego zapakowane po dwie sztuki



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości