[MK4]Montaż od podstaw el. szyb + central + lustra + komfort

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5929
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

[MK4]Montaż od podstaw el. szyb + central + lustra + komfort

Post autor: grg474 » czw paź 09, 2008 23:44

Temat zakładam chociaż mnie już nie dotyczy. Ale.. zamontowałem - więc tu krok po kroku postaram się wyjaśnić jak zamontować , jak dobrać jeśli ktoś się pokusi o taki zestaw.
Na początku zacznijmy od modułów komfort i silniczków. Problem polega na tym że mamy 2 rodzaje modułów komfort i silniczków tj z CAN i bez CAN - - moduły komfort z początkowym 1J0 będą bez CAN a oznaczone 1C0 z CANem. Z silniczkami jest podobnie, z tym ze pamiętać trzeba ze nie pasują od anglika. Po co o tym piszę. Jeśli ktoś ma np auto rocznik 98 - 99 najczęściej nie ma CANa a zatem nie da sygnału dla modułu komfort i odwrotnie.
Montując taki zestaw potrzebujemy:
1. zamki od centralnego
2. silniczki szyb
3. wiązki drzwi
4. przyciski sterowania szybami i sterowanie lusterkami
5. elektryczne lusterka
6. przynajmniej boczek kierowcy
7. jeśli montujemy w tylnych drzwiach to całe podnośniki
8. sprawdzić i ewentualnie kupić blachy podnośników drzwi przednich - u mnie był zestaw ze zdejmowanymi korbkami i na ich miejsce można było przykręcić silniczki
9. moduł komfort - najlepiej wersja z 2 wtyczkami czyli pod sterowanie pilotem - kluczykiem scyzorykiem
10. wiązka centralna - z braku laku da się zrobić i to wcale nie tak wielkim kosztem.

Każdy kto będzie się przymierzał do takiego montażu będzie się musiał zapoznać ze schematami
schemat komfort z el. szyb
schemat systemu alarmowego
Na wstępie muszę ostrzec - do wykonania takiego montażu trzeba będzie zrobić lekką demolę w aucie
Obrazek
Żeby było jasne - to tylko strasznie wygląda - tak naprawdę to chcąc wszystko dobrze popodpinać musicie mieć dostęp do wielu miejsc - w związku z tym samo rozebranie tylko dolnych osłon nie ma sensu tym bardziej ze zdjęcie deski to tylko dodatkowo odkręcić kierownicę + wajchy oraz 7 śrubek mocujących deskę.
Potrzebny czas na montaż wg moich prac wyliczam na cały dzień - ja to w sumie robiłem 3 dni ale po 3 godziny (nie mam garażu a szybko się ciemno robi)
Załóżmy ze zebraliśmy wszystkie niezbędne materiały - ja to zacząłem od montażu wszystkiego w drzwiach ale.. polecam prace od drugiej strony tj. najpierw demontaż dechy i wlutowanie kabli a dopiero po zakończeniu i podpięciu samych wiązek drzwi z silniczkami, zamkami i lusterkami należy sprawdzić czy wszystko działa - jak działa - końcowy montaż czyli wsadzenie bebechów do drzwi. Dlaczego akurat tak - bo jeśli np uwalony będzie silniczek kierowcy to nie będzie działać wam i centralny i lusterka no i nieszczęsna szyba kierowcy a pomimo że będzie wsadzony moduł z wiązką nie będzie to w niczym przeszkadzać w jeżdżeniu dalej z korbkami do momentu dokupienia silniczka.

Podpinanie kabli modułu komfort ja rozpocząłem od sfotografowania orginału i sprawdzeniu numerów kabli i ich kolorów z posiadanymi schematami.
Obrazek
Obrazek
Schematy które macie wyżej - są dla modułu komfort oznaczonego 1J0 959 799 AH a wtyczki które wchodzą do takiego modułu komfort maja numery:
1. niebieska 1J0 962 623 A - cena ok 6zł
Obrazek
2. Beżowa 1J0 962 615B - cena ok 6zł
Obrazek
Obrazek
zakładam ze nie macie orginalnej wiązki do modułu komfort więc mając zakupione wtyczki + jakieś przewody - grubość 0,35 i 1mm - najlepiej w różnej kolorystyce oraz złączki o nr N10335807 (16szt do niebieskiej wtyczki) i N90684505 (2szt do niebieskiej wtyczki) możemy zacząć produkcję wiązki
Obrazek
Obrazek
Opisuję wtyczkę niebieską modułu komfort - kolory opisane - takie jak na schematach - jakie dacie - wasza sprawa - tylko sobie odnotujcie jakbyście potem mieli np brak styku na czymś
1. Brązowo/czarny - ciągniemy kabelek do wtyczki grzania szyby - pin 3
2. pusty
3. żółto/czerwony wtyczka niebieska zegarów - pin 30 lub do bezpiecznika 37 w skrzynce bezpieczników (dolutować się do kabelka od tego bezpiecznika)
4. brązowo/niebieski - ciągniemy do pinu 5 wtyczki 5 pinowej klapy (dodatkowa - jest to sygnał otwarcia zamka kluczykiem w klapie)
5. czarno/fioletowy - do bezpiecznika 6
6. pomarańczowo/brązowy - łączy się z wtyczkami w słupkach A i słupkach B - pin 7
7. pusty
8. brązowo/żółty - licznik - pin 21 niebieskiej wtyczki
9. pomarańczowo/zielony - łączy się z wtyczkami w słupkach A i słupkach B - pin 6
10. pusty
11.szaro/biały - linia K - łączymy się z kablem tego samego koloru np niebieska wtyczka zegarów pin 25 lub wtyczka radia
12. szaro/niebieski - kabel od podświetlenia - możemy się dopiąć do jakiegokolwiek kabla w tym kolorze - jak nie możemy znaleźć - to pin 5 - wtyczki od regulacji podświetlenia obok włącznika świateł oraz wysyłamy do wtyczki w słupku A - strona kierowcy - pin 10
13. pusty
14. niebiesko/biały - musimy się dostać i dolutować do kabla o tym samym kolorze we wtyczce koloru pomarańczowego pin 6 - wtyczka ta znajduje się za przekaźnikami - po skosie do góry - jest wpięta w poziome mocowanie będące przejściem do przedziału silnika
Obrazek

Obrazek

15. brązowo/czarny - ciągniemy do pinu 3 wtyczki 5 pinowej klapy (dodatkowa - jest to sygnał otwarcia klapy) lub jeśli mamy podświetlenie bagażnika - lampkę z diodą zaporową to możemy się dopiąć tam
16. niebiesko/szary - podpinamy się do podświetlenia wewnątrz (lampka nad lusterkiem)
17. liliowo/biały - do wtyczki sterownika airbag - pin 34 wtyczki 50pinowej - sterownik wysyła sygnał o wypadku celem otwarcia wszystkich zamków centralnego
18. czerwono/niebieski - zasilanie dla wtyczek w słupkach A i B - pin 2 + wtyczka od żarówki podświetlenia bagażnika - orginalnie już w tych wtyczkach powinniście mieć taki kabel - więc wystarczy dopiąć się do jednej z nich do tego koloru
19. zielony - ciągniemy do pinu 2 wtyczki 5 pinowej klapy (dodatkowa - jest to sygnał dla zadziałania siłownika)
20. niebieski - ciągniemy do pinu 4 wtyczki 5 pinowej klapy (dodatkowa - jest to sygnał dla zadziałania siłownika)
21. pusty
22. czerwono/czarny - do bezpiecznika 14
23. brązowy - masa

beżowa wtyczka
T15/1 - do czujnika otwarcia maski
T15/6 - kabel czarno/żólty - pin 3/1 trąbki alarmu z własnym zasilaniem
T15/7 - kabel osłonowy anteny
T15/8 - pin 6/6 lampki kontroli wnętrza - kabel niebiesko/czerwony
T15/9 - pin 3/1 wtyczki wyłącznika kontroli wnętrza oraz pin 6/5 lampki kontroli wnętrza
T15/10 - kabel anteny
T15/11 - kabel czarno/żółty 1,5mm - pin 2/2 trąbki alarmu bez własnego zasilania (opcja jak nie ma z własnym)
T15/12 - 1,5mm czerwono/żółty - bezpiecznik dodatkowy obok przekaźników 15A - z tego bezpiecznika dajesz też napięcie dla dodatkowej syreny z podtrzymaniem - pin 3 (jeśli ją założysz)
T15/13 - czarno/zielony 1,5mm do wiązki kierunków np włącznik awaryjnych ten sam kolor
T15/14 - czarno/biały 1,5mm do wiązki kierunków np włącznik awaryjnych ten sam kolor
T15/15 - 1,5mm czerwono/czarny - następny bezpiecznik dodatkowy obok przekaźników 15A

ponieważ część z tych kabli idzie do słupków A i B to tak wyglądają wtyczki tych słupków
Słupek A
Obrazek
Słupek B
Obrazek

w miarę wolnego czasu będę uzupełniał
Ostatnio zmieniony wt sty 05, 2010 15:56 przez Anonymous, łącznie zmieniany 11 razy.


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

szaki
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 75
Rejestracja: pt kwie 03, 2009 06:58
Lokalizacja: Żory

Post autor: szaki » pt lip 10, 2009 16:47

Witam,
Podpinam się pod temat - zakupiłem zamki z centralem, silniczki o numerach 1J1 959 802 C oraz 1J1 959 802 D , boczek kierowcy z panelem szyb do 3D, gałke sterowania lusterek.
Brakuje mi więc lusterek i modułu komfortu - i tu pytania - z jakim numerkiem kupić moduł ? Auto bez cana, chciałbym zeby obsługiwało scyzory i szyber który w aucie jest no i centrale.
Ktos sie orientuje z jaka końcówka ma być ten moduł ? Lusterka dowolnie jakie ?



MichałP
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: czw maja 17, 2007 23:25
Lokalizacja: lubraniec

Post autor: MichałP » pn lip 20, 2009 18:24

- zakupiłem zamki z centralem, silniczki o numerach 1J1 959 802 C oraz 1J1 959 802 D , boczek kierowcy z panelem szyb do 3D, gałke sterowania lusterek.

no nie bardzo udał Ci się zakup zakupiłeś dwa silniki na tę samą stronę . Silnik na drugą srtonę ma nr 1J1 959 801

[ Dodano: 21 Lip 2009 23:20 ]
Greg jeżeli obserwujesz temamt to prosze npisz jak z klapą bagażnika w variancie?
czy trzeba wymieniać mikroswicze na zamku (bembenku z kluczem ).

mam jeszcze jedno pytani, który z mikrowyłączników w zamku kierowcy odpowiada za zapalanie świateł ?

mam taki obiaw z panela wewnątrz zamykają mi się wszystki zamki z klucza działa tylko w drzwiach kierowcy, po otwarciu drzwi ni zapala się ani lampka na drzwiach ani sufitowa na wyświetlaczu w zegarach nie pojawia się kontreolka otwartych drzwi. wiem, że w zamku są trzy mikroswicze mam wiąc pytanie do któredo się doczepić?

jeżeli ktoś wie to prosze o pomoc



MichałP
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: czw maja 17, 2007 23:25
Lokalizacja: lubraniec

Post autor: MichałP » śr lip 29, 2009 14:54

Zwracałem się z prośbą o pomoc odnośnie zamka kierowcy , już sobie poradziłem. Mam problem z podłączeniem zamka centralnego klapy w golfie variancje. czy siłownik z golfa bez C.Z. jest taki sam jak w wersji z centralnym ? i czy zamek górny ( z kluczykiem ) dla wersji z zamkiem centralnym jest taki sam jak w klapie Bory limuzyny ( chodzi mi o te przełączniki oraz konstrukcję korpusu)? Jeżeli ktoś ma tyę wiedzę to proszę o pomoc.



greg

Post autor: greg » śr lip 29, 2009 15:39

MichałP pisze:Mam problem z podłączeniem zamka centralnego klapy w golfie variancje. czy siłownik z golfa bez C.Z. jest taki sam jak w wersji z centralnym ? i czy zamek górny ( z kluczykiem ) dla wersji z zamkiem centralnym jest taki sam jak w klapie Bory limuzyny ( chodzi mi o te przełączniki oraz konstrukcję korpusu)?
bez centralnego - siłownik anie ma, siłownik od varianta jest inny niż z golfa, w sumie - od varianta dajesz do varianta - najrozsądniej



MichałP
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: czw maja 17, 2007 23:25
Lokalizacja: lubraniec

Post autor: MichałP » śr lip 29, 2009 19:07

GREG dzięki za podjęcie problemu, ja mam zerową wiedzę na tematy elektroniki samochodowej i nie zawsze nadążam za Waszym tokiem wypowiedzi. Więc jeszcze raz od początku :
mam golfa 4 combi zakupionego w salonie i był goły bez szyb i CZ
zainstalowałem centralny (komfort 1C0 959 977 B) i to działa na kabinie ( zamek szyby alarm)
nie zamyka i nie otwiera mi klapy bagażnika. a ściślej kiedy zamykam auto z pilota to klapę otwiera ( dolny zamek)

a teraz co zrobiłem
zamieniłem mikrowyłącznik na zamku z kluczem na pozyskane z Bory sedan pozostałe elementy zostawiłem oryginalne ( siłownik klamkę i zamek dolny) oczywiście zrobiłem wiązkę zgodnie ze schematem ze str 16 zestawu schematów BORA GOLF 75 czyli
- silnik siłownika - 18 pin wtyczki komfortu
- przełącznik na zamku - 13 pin wtyczki komfortu
- klamka nad tablicą rej. - 2 pin wtyczki komfortu
a teraz pytania

czy te przełączniczki na górnym zamku są takie same w wariancie i w borze limuzynie
i czy słownik w variancie bez komfortu i z jest taki sam
Dzięki za podpowiedzi

[ Dodano: 26 Sie 2009 10:52 ]
greg - ponownie zwracam się do Ciebie z prośbą o pomoc z tą klapą .
załączyłem wszystko zgodnie ze schematem i kicha
Zacznę więc od początku mam golfa 4 varianta był goły założyłem komfort 1C0 959 799 B
szyby i lusterka działają poprawnie problem mam z zamkiem centralnym, W chwili otwierania drzwi z pilota na klapie bagażnika nie mam żadnej reakcji za to w momencie zamykania silnik siłownika otwiera klapę ( działa dokładnie odwrotnie) założyłem zgodnie Twoją sugestią elementy zdemontowane z klapy Golfa varianta jednak działanie nie uległo żadnej zmianie. Co jeszcze można z tym zrobić ? jak rozwiązać ten problem?

Wprawdzie piszę do Greg-a ale proszę o pomoc każdego kto ma jakąkolwiek wiedzę i sugestie



Patryk0189
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 399
Rejestracja: śr lis 04, 2009 13:46
Lokalizacja: Malbork
Kontakt:

Post autor: Patryk0189 » śr lis 04, 2009 14:15

greg, Witam.Chciałbym w swoim aucie zamontować mechanizm sterowania elektrycznie szybami i ster. lusterek zewnętrznych ale co do szyb to tylko na przednia parę drzwi, orientuje się Pan ile mogą wynieść wszystkie potrzebne mi do tego części??jeśli nie był by to problem to proszę odpisać na nr GG 11305513



Awatar użytkownika
luki24
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 112
Rejestracja: wt paź 20, 2009 15:10
Lokalizacja: dolnoślaskie
Kontakt:

Post autor: luki24 » pt lis 06, 2009 22:40

Witam. Ostatnio miałem mały wypadek (koleś na parkingu uderzył mi w lewe drzwi) i zdecydowałem się na zakup drzwi z innego auta okazało się że są z elektryką. Naszła mnie myśl żeby dokupić komplet na prawy bok i mieć elektrykę na przednie drzwi. Z tego co wyczytałem wcześniej jak mam centralny i światła z opóźnionym gaszeniem tzn że mam moduł komfort wiec co mi jeszcze potrzeba? Jak założę te kupione drzwi to nie wystarczy ich podpiąć tam gdzie te są podłączone w słupku A?



greg

Post autor: greg » sob lis 07, 2009 00:02

luki24 pisze:Z tego co wyczytałem wcześniej jak mam centralny i światła z opóźnionym gaszeniem tzn że mam moduł komfort wiec co mi jeszcze potrzeba?
innego modułu komfort, wiązki wiązki prawych drzwi



sadlaczek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: czw sie 06, 2009 16:48
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Post autor: sadlaczek » czw sty 28, 2010 17:27

Greg a mam pytanie, jak się podpiąć z szybami do takiego modułu 1C0 962 258 N
Obrazek



Awatar użytkownika
RicS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 255
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 13:13
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: RicS » śr mar 31, 2010 23:18

Mi w sumie po części też się udało ale nie obeszło się bez problemów. Po podłączeniu okazało się, że szybki przy włączonym zapłonie otwierają się w 3 pozycjach:
1-automatyczne opuszczanie
2-opuszczanie na tyle ile się trzyma przycisk(to nie działa choć czasami jak przytrzymam dłużej to albo się szybka domknie albo pójdzie lekko w gore, z prawą szybka jest trochę inaczej bo czasami pójdzie lekko w dol)
3-automatyczne podnoszenie
4-podnoszenie na tyle ile się trzyma przycisk
I nie wiem czy można to uznać za problem czy może jest to normalne ale po wyłączeniu zapłonu mogę szyby otwierać i zamykać na tyle ile przytrzymam przycisk tylko. I nie działa mi też automatyczne domykanie szybek z kluczyka a wiem, że w moim module jest taka opcja. Z resztą jak przekręcę kluczyk i przytrzymam to słychać pyknięcie w sterowniku silniczka. Wszystkie połączenia sprawdzałem kilka razy i wydaje się wszystko ok. Nie mogę niestety sprawdzić kabli sygnałowych ze słupka bo nie wiem czy w ogóle istnieje jakis sposób sprawdzenia czy przebiega nimi sygnał.Czy jest ktoś z was w stanie pomóc mi się z tym uporać? Sprawdziłem już zamek i silniczek szyby. W silniczku szyby wydawało mi się, że jakaś ścieżka się utleniła ale po jej połączeniu gasło mi oświetlenie wnętrza przy otwartych drzwiach. Prawych drzwi nie sprawdzałem bo jak je odłączę w słupku to dalej jest to samo z lewą szybą.



Abacoran5
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt lip 10, 2007 13:26
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Abacoran5 » pt kwie 09, 2010 00:24

[quote="sadlaczek"]Greg a mam pytanie, jak się podpiąć z szybami do takiego modułu 1C0 962 258 N
[quote]


Mam ten sam moduł i ponawiam pytanie kolegi, czy da się podłaczyć do tego modułu elektryczne szyby i lusterka na przednie drzwi.
Ostatnio zmieniony czw wrz 23, 2010 23:06 przez Abacoran5, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Oli
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 725
Rejestracja: pt wrz 09, 2005 22:02
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Post autor: Oli » pt kwie 16, 2010 23:15

sadlaczek pisze:Greg a mam pytanie, jak się podpiąć z szybami do takiego modułu 1C0 962 258 N
Abacoran5 pisze:Mam ten sam moduł i ponawiam pytanie kolegi, czy da się podłaczyć do tego modułu elektryczne szyby i lusterka na przednie drzwi.
to jest sterownik "tylko" centralnego zamka :goof: do szyb trzeba inny sterownik


[b]148KM/326Nm[/b]

Awatar użytkownika
szu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: pt wrz 18, 2009 23:25
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szu » czw cze 17, 2010 16:01

To ja mam takie pytanie jak Maciu$, pozostał bez odpowiedzi.

Nie mam pilota (fabrycznie), alarmu ani immo (autko z niemiec). Co potrzebuje, żeby to doposażyć?
Czy ring od immo jest w każdej stacyjce? Wystarczy zmienić moduł komfortu i dokupić piloty?
Czy szkoda pałowania i lepiej kupic Alarm CAN z pilotem (najlepiej scyzoryk - widzialem ze ktos z wroclawia takie ma)?



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości