Naprawa uszkodzonej linki w fotelu odchylanym

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

AndreasN1
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 161
Rejestracja: wt sie 08, 2006 09:14
Lokalizacja: świętokrzyskie

Naprawa uszkodzonej linki w fotelu odchylanym

Post autor: AndreasN1 » śr kwie 09, 2008 15:31

Witam!
Jeśli komuś z szanownych Kolegów urwała sie linka do odchylania fotela - to proponuję naprawę za pomocą złączki elektrycznej - wyjętej z kostki plastikowej do łączenia przewodów elektrycznych.
Na urwaną linkę zakładamy izolację termokurczliwą długości ok 2cm i średnicy 4mm lub 3mm. Linkę wcześniej skręcamy tak, by włoski trafiły na swoje miejsce - czyli były równo ułożone jak przed zerwaniem. Następnie zapalniczką ogrzewamy termokurcz, czekamy aż się skurczy i ostygnie.
Potem zakładamy złączkę na linkę z termokurczem (termokurcz oprócz ściśnięcia linki - ustawia ją w osi otworu złączki) i ustawiamy śrubką w kierunku drzwi. Mocno skręcamy - można pomóc sobie kombinerkami.
Następnie nakładamy złączkę na cięgno metalowe i skręcamy. Ja skręcałem aż się śrubka urwała - żeby nie puściła :P
Można wcześniej spiłować ostre krawędzie złączki - jeśli je ma.
Na zdjęciu zregenerowana linka - służy już 2 miesiące :)
Pozdro!
Obrazek



Awatar użytkownika
zodiak
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2584
Rejestracja: pn sty 03, 2005 00:17
Lokalizacja: gdzieś w Polsce

Post autor: zodiak » śr kwie 09, 2008 16:02

Potwierdzam, w identyczny sposób (za pomocą złączki z kostki elektrycznej) naprawiłem taką linkę w MK2 ładne parę lat temu i do czasu sprzedaży auta działała OK (przez ponad 5 lat) i pewnie jeszcze długo podziała.

P.S
Miała to być szybka prowizorka (bo jednak to uciążliwe nie mieć składanego fotela w 3-drzwiowym MK2) ale ...............


Zagazowany KR już sprzedany :( , teraz jeżdzi się ABFem :) Abf czyli Abfahrt
Nad ranem:
-żona :gdzie byłeś mordo?!!
-on : na Fylypynach.

AndreasN1
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 161
Rejestracja: wt sie 08, 2006 09:14
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post autor: AndreasN1 » śr kwie 09, 2008 22:24

zodiak pisze:Miała to być szybka prowizorka
W sumie to jest prawie niezauważalne - zwłaszcza jak się kolor dobierze i śrubki zetnie :)
U mnie o nic nie trze ani nie zahacza :)



tomkaro
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 114
Rejestracja: czw lis 23, 2006 17:29
Lokalizacja: poznan
Kontakt:

Post autor: tomkaro » śr kwie 09, 2008 22:29

a co zrobic jesli linka sie zerwała gdzies w srodku fotela ? pod tapicerką ?



AndreasN1
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 161
Rejestracja: wt sie 08, 2006 09:14
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post autor: AndreasN1 » czw kwie 10, 2008 10:04

tomkaro pisze:a co zrobic jesli linka sie zerwała gdzies w srodku fotela ?
Wtedy trzeba rozebrac do momentu gdzie się urwała - najczęściej na końcach się rwie :)



Awatar użytkownika
Adrian1989
Łysy z Brazzers
Łysy z Brazzers
Posty: 7797
Rejestracja: wt mar 25, 2008 16:22
Lokalizacja: Słupsko/Wieluń EWI
Kontakt:

Post autor: Adrian1989 » czw kwie 10, 2008 11:18

mi sie zerwala tez i bylem zmuszony drutowac tymczasowo:(bo gdzies mi wcielo ten drut co w niego linka wchodzila;/


"Lubię dobre towarzystwo- dlatego tyle piję sam " ;)
:weedman: "Sadzic,palic,zalegalizowac" "mam taki luz ze bieg wypada w furze,Mordo.."

Awatar użytkownika
Łyskacz
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 519
Rejestracja: sob maja 21, 2005 08:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łyskacz » śr lip 23, 2008 21:54

W moim przypadku (urwała mi się na zaczepie) postanowiłem się pobawić i kupiłem linkę od hamulcy rowerowych. Z jednej strony zaczep już był (ołowiany kwadracik solidnie wtopiony w koniec linki) przepuściłem linkę przez wszystkie konieczne przelotki, obciąłem drugi koniec na taką długość jaka była potrzebna. Jeżeli chodzi o drugi zaczep to troszeczkę musiałem pokombinować. Wziąłem starą śrubkę obciąłem łeb (tak żeby sam gwint miał z 1,5 ~ 2 cm) nakręciłem 2 nakrętki, linkę wcisnąłem między nakrętki i dwoma kluczami skręciłem wszystko solidnie do kupy :bigok: Śmigam tak już 3 rok i puki co działa :helm: Oczywiście koniecznym było zdjęcie tapicerki z tyłu fotela.
Ostatnio zmieniony śr lip 23, 2008 21:57 przez Łyskacz, łącznie zmieniany 2 razy.


Był Mk2 1,6 LPG 88r. Sprzedany śmiga dalej :)
Jest Renault Megane Coupe <---- sprzedałem tą pomyłkę
Mk2 1,6 D <---- sprzedany śmiga dalej
Jest octavia 1,9 Tdi ASV
Clio mk4 1,2 Limited (fajny bo nowy i na gwarancji) ;]

Olaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 342
Rejestracja: sob sty 14, 2006 20:20
Lokalizacja: ok. Krakowa

Post autor: Olaf » pt cze 12, 2009 17:14

Witam :bigok:

od siebie dodam, że jeżeli nie ma możliwości naprawy linki sposobem zaproponowanym przez Kolegę konieczne będzie :

/dłuższa linka - MK2/

- zakupienie linki : Topran - ca 14 zł,
- opuszczenie oparcia fotela i odgięcie trójkątnych blaszek podtrzymujących tapicerkę,
- zdjęcie tapicerki z blaszek i podniesienie jej (do zagłówków),
- wypięcie starej linki (łącznie z czarną plastikową prowadnicą),
- założenie nowej linki za klamkę,
- założenie linki za sprężyny fotela (w sprzedaży nie ma linki takiej jak oryginalna, która idzie przez plastikową rurkę w kształcie litery S, przez to zakupiona w sklepie linka jest za długa a nie bardzo jak można ją wcisnąć w oryginalna rurkę) - jeżeli przerwała się nam krótsza linka, wtedy nie ma tego problemu, ponieważ idzie ona bezpośrednio - bez żadnych rurek, prowadnic etc.
- sprawdzamy czy fotel działa i zakładamy tapicerkę.

Czas pracy : około 30 minut
Przydatne narzędzia : śrubokręt gwiazda, nowa linka, kombinerki, pistolet z klejem (żeby klamka dobrze siedziała ;) ).

Pzdr. :bigok:
Ostatnio zmieniony pt cze 12, 2009 19:20 przez Olaf, łącznie zmieniany 1 raz.


:okej: [b] Pozdrawiam [/b] :okej:

raven104
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: pn mar 08, 2010 23:53
Lokalizacja: koluszki

Post autor: raven104 » wt lip 13, 2010 18:25

Witam

a jak mi sie cos takiego zrobilo tylko ze w mk3 to jak mam to rozebrac prosilbym o pomoc bo nie widac zadnej linki ani nic;/
Ostatnio zmieniony wt lip 13, 2010 18:26 przez raven104, łącznie zmieniany 1 raz.



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości