Montaż webasto

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

greg

Montaż webasto

Post autor: greg » ndz lis 18, 2007 19:08

Ponieważ montowałem u siebie webasto (wcale to nie jest takie trudne) to jakby ktoś miał pytania, lub też szukał instrukcji - ewentualnie chciał fotoporadę jak to wykonać - to pisać a ja służę pomocą :bigok:


Podkusiło mnie żeby zamontować sobie webasto mokre - ogrzewanie postojowe. Ponieważ trudno jest znaleźć informacje po polsku (po niemiecku są dostępne) i żeby inni nie mieli takich trudności jak ja postanowiłem opisać co i jak robić żeby mieć ciepełko w aucie.

Będziemy potrzebowali kilku rzeczy:
1. Piec webasto (są różne modele ale o tym potem), wraz z wiązką (i 3 bezpiecznikami i 1 przekaźnikiem)
2. możliwe ze pompkę paliwa
3. możliwe ze pompkę wody
4. zegar sterujący
Obrazek

Zacznijmy od pieca - jest kilka modeli tj. z pompką wody i paliwa w piecu
ObrazekObrazek

z pompką wody przykręconą obok do korpusu
Obrazek

z pompką paliwa w piecu i z pompką paliwa na zewnątrz

Później po zamieszczam zdjęcia. Dodatkowo mamy webasto / eberspeacher oraz hydronic. Zasada pracy taka sama - różnie wyglądają. Czyli to sobie wyjaśniliśmy. Teraz tak samo podłączenie tj zasada podłączenia jest dziecinnie prosta wbrew temu co wielu o tym sądzi. Nawet gdybyście kupili bez wiązki elektrycznej to i tak można sobie samemu taką wiązkę zrobić. Webasto posiada 3 bezpieczniki
1. Od samego pieca.
2. Od zasilania wentylatorów w systemie ogrzewania wnętrza auta
3. Od zegara sterującego.
Do pieca wchodzi i wychodzi płyn. Zasada wpięcia polega na tym ze wpinamy się w wąż łączący silnik z nagrzewnica tj tak jak płyn płynie z silnika do nagrzewnicy. Webasto kupujemy takie żeby było zasilane tym samym paliwem co silnik czyli webasto do diesla jak ktoś ma diesla i benzynowe jak macie benzyniaka. Przy piecu webasto jest sterownik , który podobno (informacja od serwisanta) zapisuje sobie czas pracy oraz błędy - można je więc diagnozować. Dobra - tyle teorii.

Montaż zaczynamy od zdemontowania zderzaka, następnie po stronie kierowcy pod akumulatorem montujemy piec - przykręcamy go do istniejących otworów w blasze nadkola i podłużnicy - ponieważ rzadko kto kupi dokładnie model z blachą montażową dla golfa 4 lub audi a3 - wyjaśniam - ja to zrobiłem za pomocą 3 kątowników, które przykręciłem najpierw do blachy z wężami tłumika i wlotu powietrza a następnie do nadwozia
Obrazek Obrazek Obrazek

Do tej blachy doczepiamy piec, który ma 2 otwory - wlotowe i wylotowe
Obrazek

Na webasto macie strzałki jak powinien wchodzić i wychodzić płyn i tak wpinamy czyli - wąż od silnika idzie do webasta, a z webasta do nagrzewnicy.

Układ paliwa- ja mam model przelewowy czyli ma pompkę w sobie - musiałem wpiąć sie w przewód powrotu paliwa (do webasta) a od webasta poszło w biały wężyk obok zbiorniczka wyrównawczego
ObrazekObrazek

Jeśli będziecie mieli z osobną pompką paliwa wpinacie sie pomiędzy zbiornikiem a pompką paliwa.

Elektryka - wpinamy się pod aku - idzie czerwony grubszy kabel do 3 bezpieczników webasta
Obrazek
1. odpowiada za sam piec
2. odpowiada za wentylator w kabinie
3. odpowiada za sterownik webasta
podpinamy masę.
Przecinamy kabel idący od bezpiecznika nadmuchu do nagrzewnicy i wpinamy go w przekaźnik webasta - dzięki temu jak webasto nie chodzi to jest napiecie po kluczyku dla wentylatorów, a jak chodzi - przekaźnik daje napięcie z aku. Ja mam panel klimatronik więc dodatkowo musiałem puścić kabelek do pinu 1 kostki 16 pinowej czarnej panelu (na rysunku kostka nr 1) Obrazek - webasto włącza sobie klimatronik i wyświetla sie wtedy w miejscu tym co zawsze jest wyświetlana temperatura zewnętrzna - napis HE

Jeszcze jedno - webasto ma zabezpieczenie w przypadku awarii np wody - nie załączy grzania - w moim przypadku umarła pompa wody, która jest wewnątrz pieca - w związku z tym w układzie zastosowałem inną pompę paliwa - zewnętrzną od innego modelu webasto (tutaj akurat od GM) a odciąłem przewody elektryczne od tamtej pompy i puściłem do tej
Obrazek
Ostatnio zmieniony wt lis 20, 2007 18:09 przez greg, łącznie zmieniany 10 razy.



Awatar użytkownika
B_e_n_e_k
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: ndz paź 14, 2007 19:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry (STA)
Kontakt:

Post autor: B_e_n_e_k » pn lis 19, 2007 08:56

Dokładnie dołączam sie do prośby o zdjęcia. Chetnie bym podejrzał jak wygląda cały piec. Ile pali L/h takie webasto?



greg

Post autor: greg » pn lis 19, 2007 20:55

zdjęcia w środę (bo muszę zderzak zdjąć a fdo robienia fotek ciemno jest).
B_e_n_e_k pisze:Ile pali L/h takie webasto?
około 0,15 litra na godzinę, żeby zagrzać samochód w środku webasto musi chodzić minimum 10 minut

[ Dodano: Pon Lis 19, 2007 8:32 pm ]
http://moto.allegro.pl/item269820341_we" onclick="window.open(this.href);return false; ... wanie.html - tutaj jest takie jak moje

[ Dodano: Wto Lis 20, 2007 5:08 pm ]
za pamięci - ktoś pewnie zapyta a jak jest piec montowany do tej blachy z wężami i tłumikiem - na zasadzie dociskowej blaszki na 2 śrubki Obrazek
Ostatnio zmieniony pn lis 19, 2007 20:58 przez greg, łącznie zmieniany 1 raz.



greg

Post autor: greg » ndz lis 25, 2007 23:55

masz taki sam zegar sterujący? jak tak to najpierw naciskasz przycisk zegarka i strzałkami ustawiasz aktualny czas. Jak chcesz na szybko włączyć grzanie to naciskasz płomyk - gasisz ponownie go naciskając. Programy ustawiasz naciskając SET - potem czas i znowu set aż przelecisz całosć - znowu set - czekasz chwilę - smao zgaśnie. Włączy sie na ustawiony czas



greg

Post autor: greg » pn lis 26, 2007 00:48

żwirek, a nie masz czasem obok takie małego przełącznika ze znaczkiem grzanie/wentylator? Naciśnięcie płomyka załącza grzanie od razu - jeśli masz klimatronik to załączy ci na taką temperaturę jak masz obecnie nastawioną. Jeśli nie masz klimatronika to zostawiając pokrętło grzania na max, a nadmuch wg uznania (najlepiej szyba). Nastawiając program ustawiasz czas kiedy ma sie załączyć - jeśli masz zielone podświetlanie to nawet jak nie przyjdziesz do auta - wyłączy sie za 30 minut, a jak czerwone to za godzinę. Są 3 programy bo możesz dowolnie ustawić np ma sie załączyć rano o 6.20 potem jak kończysz pracę o 14.20 itd.
kiss pisze:greg, jeszcze trochę a będziesz miał chyba najbardziej wypasione mk4
nie mam mowy - mają tu ludzie lepiej wypasione - a propo - będę montował lusterko automatycznie ściemniające sie - robić poradę?



RobertP
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2799
Rejestracja: śr gru 14, 2005 09:58
Lokalizacja: Ostróda

Re: montaż webasto

Post autor: RobertP » pn lis 26, 2007 21:41

greg pisze:z wężami tłumika
czy chodzi o tłumi odprowadzający spaliny ? :-k
możesz zrobić fotkę akurat tego elementu
greg pisze:Ja mam panel klimatronik więc dodatkowo musiałem puścić kabelek do pinu 1 kostki 16 pinowej czarnej panelu (na rysunku kostka nr 1) - webasto włącza sobie klimatronik i wyświetla sie wtedy w miejscu tym co zawsze jest wyświetlana temperatura zewnętrzna - napis HE
jak to bez ingerencji w wyświetlacz pokazuje się tam HE ? :-k ?
czy piszesz o kostce która jest za panelem klimatronika ? pytam bo szczerze nie zaglądałem tam jeszcze :)

a czy coś Ci wiadomo czy można sterować webastem z poziomu panela klimatronika
też pytam o to bo nie mam z tym żadnego doświadczenia, pokaże poźniej fotki
moich urządzeń fabrycznych, bo działają same i same się załączają tylko w czasie jazdy
póki co to mi wcale nie przeszkadza, ale może przy okazji rozwiążę problemik ... :-k
Ostatnio zmieniony pn lis 26, 2007 21:43 przez RobertP, łącznie zmieniany 1 raz.


remontuję, buduję łodzie, kajaki, canoe i jachty np. Mazurek650 -proszę pytać :)

Sharan - AFN

greg

Post autor: greg » pn lis 26, 2007 22:05

RobertP pisze:z wężami tłumika

czy chodzi o tłumi odprowadzający spaliny ? :-k
możesz zrobić fotkę akurat tego elementu
no przecież masz tam fotkę
RobertP pisze:jak to bez ingerencji w wyświetlacz pokazuje się tam HE
no jak załączy programator (ten zegarek) webasto to po około 2 minutach zaczyna pracować nadmuch w aucie - poprzez włączenie panelu webasto - wtedy w miejscu temperatury zewnętrznej wyświetla HE
a czy coś Ci wiadomo czy można sterować webastem z poziomu panela klimatronika
jedynie ustawiasz przed wyjściem tj przed zgaszniem auta jaka temperaturę ma dawać i kierunek np szyby +27



RobertP
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2799
Rejestracja: śr gru 14, 2005 09:58
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: RobertP » pn lis 26, 2007 22:28

greg pisze:
RobertP pisze:z wężami tłumika

czy chodzi o tłumi odprowadzający spaliny ? :-k
możesz zrobić fotkę akurat tego elementu
no przecież masz tam fotkę
dzięki już zauważyłem, jakoś nie mogłem na początku dojrzeć, dopiero na tych z allegro
poza tym kurcze SUPER porada i nie tylko !


remontuję, buduję łodzie, kajaki, canoe i jachty np. Mazurek650 -proszę pytać :)

Sharan - AFN

Awatar użytkownika
Svempa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: pn lut 19, 2007 13:56
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Svempa » wt lis 27, 2007 23:58

"dewasto" to taki zwrot ludzi którzy nie maja pojęcia o ogrzewaniu postojowym...
samo wyrażenie "webasto" to też tylko nazwa firmy która produkuje m.in ogrzewania postojowe i tak wiele ludzi upraszcza sobie zycie i slownik, to tak gwoli scislosci :)



Awatar użytkownika
Marecki_86
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 55
Rejestracja: czw gru 20, 2007 18:08
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: Marecki_86 » pn mar 10, 2008 20:28

żwirek pisze:Gitner, webasto i dewasto to jest jedno i to samo te same zadania mają i tak samo działają więc nie wiem o co ci chodzi :jezor: :jezor: :jezor: :jezor:

[ Dodano: 25 Lis 2007 23:00 ]
greg, ale czas czyli godzine właczenia?? bo sa tam 3 czasy i czy po włączeniu płomyka odrazu załacza ci sie??? bo ja mam identyczne w moim ale po właczeniu płomyka nic mi sie nie załacza a nawiewy też muszą być jakoś ustawione temperatura itp????
u mnie tez nic sie nie dzialo ale sprawdzielem bezpieczniki i okazalo sie ze jeden jest spalony! bezpieczniki masz na czerwonym kablu ktory jest podpiety pod akumulator! idz od aku wzdłuż kabla i znajdziesz napewno bezpieczniki :)

[ Dodano: 11 Mar 2008 23:19 ]
witam! mam problem a mianowicie jak nastawie webasto na jakas tam godzine to wlacza sie o tej godzinie ale chodzi tylko pare minut raz 5 a raz nawet tylko 2 minuty! wie ktos moze dlaczego? ustawia sie to gdzies?


[img]http://www.golf3.pl/images/signatures/407512221476edc5e2ed4a.jpg[/img]

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=140535

klaudia11000
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pt paź 12, 2007 19:54
Lokalizacja: dęblin

Post autor: klaudia11000 » ndz lis 16, 2008 13:23

Witam a spotkał się ktoś z takim sterownikiem ? Niemam pojęcia jak to obsługiwać. Cały czas miga mi to co na zdjęciu. Obrazek



greg

Post autor: greg » ndz lis 16, 2008 19:56

klaudia11000, a przyciśnij i przytrzymaj przycisk z zegarkiem - moze wtedy da sie regulować



klaudia11000
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pt paź 12, 2007 19:54
Lokalizacja: dęblin

Post autor: klaudia11000 » wt lis 18, 2008 21:44

probowałam zero reakcj jak prztrzymam 2 razem to sie zapala podswietlanie chyba ten sterownik jest popsuty



greg

Post autor: greg » wt lis 18, 2008 22:38

klaudia11000, nowy ale z większa ilością przycisków to wydatek 100zł na allegro



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości