Golf IV - wycieraczki

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
JacekB
let it green.
let it green.
Posty: 780
Rejestracja: śr mar 09, 2011 14:57
Lokalizacja: DPL

Golf IV - wycieraczki

Post autor: JacekB » czw mar 01, 2012 18:02

Koledzy u mnie coś skrzypi przy pracy wycieraczek od dłuższego czasu, wykręcać to wszystko i czyścić czy jakoś mniej inwazyjnie można temu zaradzić?


Obrazek

Kupię:
- fotele 5d recaro lub półkubły czarno-białe
- dystanse przelotowe 20mm 5x100 z śrubami

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Golf IV - wycieraczki

Post autor: Qto » czw mar 01, 2012 22:30

JacekB, możesz psikać WD-40 itp...ale to będzie zdawało egzamin na krótko. Ja u mnie rozbierałem prawidłowo pracujące wycieraczki...od tak sobie, profilaktycznie...i po wyczyszczeniu wszystkiego i tak zauważyłem poprawę pracy wycieraczek. Także polecam taki zabieg...tym bardziej że u Ciebie coś piszczy. Tylko jak nie będziesz mógł zdjąć wycieraczek to nie postępuj zbyt pochopnie...nie wiem jak BlueBerry zrobił to co zrobił bo nie opisał...ale jeżeli szarpiemy za ramię wycieraczki to z wyczuciem...jeżeli pukamy młotkiem to delikatnie i najlepiej przez kawałek drewienka.



Awatar użytkownika
JacekB
let it green.
let it green.
Posty: 780
Rejestracja: śr mar 09, 2011 14:57
Lokalizacja: DPL

Golf IV - wycieraczki

Post autor: JacekB » czw mar 01, 2012 23:01

Qto, no właśnie ja się obawiam tego co się stało właśnie u kolegi BlueBerry, ale w sobotę postaram się poświęcić na to kilka godzin żeby niczego nie uszkodzić. Jakiego smaru użyć? W garażu mam zielony mineralny Orlenowski smar, zda to egzamin? WD-40 odpada bo wysusza element po tym jak spłynie.


Obrazek

Kupię:
- fotele 5d recaro lub półkubły czarno-białe
- dystanse przelotowe 20mm 5x100 z śrubami

Awatar użytkownika
BlueBerry
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: pn sty 30, 2012 00:03
Lokalizacja: Wrocław

Golf IV - wycieraczki

Post autor: BlueBerry » pt mar 02, 2012 00:09

Qto, już opisuje. Mianowicie to ściągnięciu problem dotyczył tylko i wyłącznie strony kierowcy. Pukałem delikatnie młotkiem, używałem imadła. Cała akcja trwała 2 godziny, non stop w miedzy czasie psikane było WD-40. Bez skutku. Postanowiłem zanurzyć ten element w Coca-Coli. Leżał w niej cały zanużony dwa dni, więc raczej długo. Stukanie młotkiem bez skuteczne, ale imadło... No właśnie, doprowadziło do takiego efektu. Zatem spostrzeżenie godne uwagi przyszłym zmagającym się z tym problemem:

Po zanużeniu części do Coca-Coli element zdaje się być osłabiony i podatny na pęknięcia.

Wnioskuje to po tym, że gdy już się złamał można było zauważyć, że wierzchnie warstwy tego elementu było wilgotne (miały ciemny kolor) Obrazek


Honda CBF 250 Obrazek, Ducati Monster 750 Obrazek, Volkswagen MK4 Obrazek

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Golf IV - wycieraczki

Post autor: Qto » pt mar 02, 2012 00:46

JacekB pisze:no właśnie ja się obawiam tego co się stało właśnie u kolegi BlueBerry
nic na siłę i na pewno takie coś się nie przytrafi...
JacekB pisze:Jakiego smaru użyć? W garażu mam zielony mineralny Orlenowski smar, zda to egzamin?
specjalnych wymagań nie ma więc myślę że będzie ok (chociaż nie wiem jaki tam smar masz)...ja używam (jeżeli nie ma specjalnych zaleceń) smaru łożyskowego łt 43 - ot taki smar dostępny w pierwszym lepszym sklepie
JacekB pisze:WD-40 odpada bo wysusza element po tym jak spłynie
WD-40 miałem na myśli jako doraźne rozwiązanie...w przypadku rozbierania mechanizmu oczywiście nie zda egzaminu
BlueBerry pisze:Po zanużeniu części do Coca-Coli element zdaje się być osłabiony i podatny na pęknięcia.

Wnioskuje to po tym, że gdy już się złamał można było zauważyć, że wierzchnie warstwy tego elementu było wilgotne (miały ciemny kolor)
nie wiem czy mój chiwly monitor coś oszukuje czy co...ale ja widzę na całym tym obrazku poglądowym jeden kolor, a w legendzie dwa inne (suchy i mokry) :crazy:
...zastanawiam się jak zanurzyłeś ten element w jakimś specyfiku skoro jest on pod podszybiem...a żeby zdjąć podszybie trzeba zdjąć wycieraczki...a zdaje się właśnie tego nie mogłeś zrobić. Nie wiem czy ze zmęczenia coś źle ogarniam czy co :kac:



Awatar użytkownika
JacekB
let it green.
let it green.
Posty: 780
Rejestracja: śr mar 09, 2011 14:57
Lokalizacja: DPL

Re: Golf IV - wycieraczki

Post autor: JacekB » pt mar 02, 2012 16:27

Qto pisze:
BlueBerry pisze: Wnioskuje to po tym, że gdy już się złamał można było zauważyć, że wierzchnie warstwy tego elementu było wilgotne (miały ciemny kolor)
nie wiem czy mój chiwly monitor coś oszukuje czy co...ale ja widzę na całym tym obrazku poglądowym jeden kolor, a w legendzie dwa inne (suchy i mokry) :crazy:
...zastanawiam się jak zanurzyłeś ten element w jakimś specyfiku skoro jest on pod podszybiem...a żeby zdjąć podszybie trzeba zdjąć wycieraczki...a zdaje się właśnie tego nie mogłeś zrobić. Nie wiem czy ze zmęczenia coś źle ogarniam czy co :kac:
Obramowanie tej figury jest ciemne, środek jasny. Tak ja to odbieram.


Obrazek

Kupię:
- fotele 5d recaro lub półkubły czarno-białe
- dystanse przelotowe 20mm 5x100 z śrubami

Awatar użytkownika
BlueBerry
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: pn sty 30, 2012 00:03
Lokalizacja: Wrocław

Golf IV - wycieraczki

Post autor: BlueBerry » sob mar 03, 2012 23:39

Qto
Wycieraczki w końcu ściągnąłem, tym samym zanurzenie tego w coli nie sprawiło większych problemów :)

JacekB
Dobrze to odbierasz. Tym samym chodziło mi o to, że wierzchnia warstwa była nasiąknięta colą. Może to być przyczyną osłabienia -> pęknięcia tej części.

Qto
Naprawdę nie było używania dużej siły.

---

A teraz relacja z naprawy:

Na tym etapie miałem już wszystko zdemontowane. Nowy mechanizm był już zakupiony. Jedynie silniczek elektryczny został "transplantowany" ze starych części :) Zdjęcie przedstawia komorę podszybia podczas pucowania :) Wam też to polecam.
Obrazek

Nowy mechanizm z 12 miesięczną gwarancją - zamontowany!
Obrazek

Koniecznie wyczyścić podszybie
Obrazek

A później je założyć
Obrazek

I tu nachodzi mnie niepewność. Czy podszybie przy słupkach idzie pod czy nad uszczelkę? Dałem pod, ale powiedzcie jak jest u Was :)
Obrazek

Zakładamy osłonę filtru powietrza
Obrazek

Ją też pucujemy na błysk
Obrazek

I na koniec uszczelka
Obrazek

Teraz zostało jedynie przykręcić pióra, dolać płynu do spryskiwaczy do zbiorniczka, dokonać próby i radować się jak głupi z tak błahej rzeczy ;) Dziękuję wszystkim za pomoc. W przyszłości czeka mnie jeszcze naprawa tylnej wycieraczki. Pozdrawiam.


Honda CBF 250 Obrazek, Ducati Monster 750 Obrazek, Volkswagen MK4 Obrazek

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Golf IV - wycieraczki

Post autor: Qto » ndz mar 04, 2012 03:22

BlueBerry pisze:Wycieraczki w końcu ściągnąłem, tym samym zanurzenie tego w coli nie sprawiło większych problemów
to tym bardziej nie wiem po co to moczyłeś w coli...po zdjęciu ramion wycieraczek resztę można już rozebrać siłowo...
JacekB pisze:Obramowanie tej figury jest ciemne, środek jasny. Tak ja to odbieram.
faktycznie, zupełnie inaczej kombinowałem...teraz BlueBerry to potwierdza...tylko nie wiem po co to moczył w coli :crazy:
Robiłem kilka takich mechanizmów, za każdym razem imadło i typowo siłowe rozwiązania - żadnych uszkodzeń, mechanizmy rozebrane na części pierwsze



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9210
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Golf IV - wycieraczki

Post autor: wesol » ndz mar 04, 2012 10:18

palnik z marketu kosztuje jakies 70 zl ale mozna tez i nad kuchenka gazowa lub turystyczna. Pusci bez wysiłku na 100%.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
JacekB
let it green.
let it green.
Posty: 780
Rejestracja: śr mar 09, 2011 14:57
Lokalizacja: DPL

Golf IV - wycieraczki

Post autor: JacekB » ndz mar 04, 2012 11:04

Qto, wczoraj ogarnąłem to u siebie, ale niestety jest to rozwiązanie "przejściowe", no niby wszystko działa już jak należy ale poprzedni właściciel coś tam kombinował i jest urwana jedna łapa mocująca mechanizm do szkieletu auta. Nie mogę tego pospawać bo to stop aluminium a w dodatku nie mam brakującej części tego ucha. Patrząc na podszybie od strony przedniego zderzaka to brakuje lewego mocowania (tego jedynego "na wierzchu") a w dodatku widać było, że jedno z ramion tego mechanizmu było lutowane. Chyba też czeka mnie wymiana oraz przekładka silniczka.


Obrazek

Kupię:
- fotele 5d recaro lub półkubły czarno-białe
- dystanse przelotowe 20mm 5x100 z śrubami

Awatar użytkownika
popak20
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 167
Rejestracja: pn wrz 07, 2009 17:53
Lokalizacja: B-tów
Kontakt:

Re: Golf IV - wycieraczki

Post autor: popak20 » ndz mar 04, 2012 14:09

Witam
Jestem ma etapie naprawy nieszczęsnych wycieraczek w moim goferku i mam problem ze zdjęciem plastikowej osłony na podszybiu.
Czy może mi ktoś opisać łopatologicznie (krok po kroku) jak ją zdjąć? :banghead: Podważam ją ale nie chce wyjść, tylko przesuwa się na boki a nie chce jej połamać :crazy:

Pozdrawiam



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Golf IV - wycieraczki

Post autor: Qto » ndz mar 04, 2012 14:34

popak20, po prostu pociągnij od strony pasażera. Podszybie trzyma się na szybie, więc podważając możesz uszkodzić szybę...złap i odciągnij podszybie od szyby...jak kawałek wyskoczy to dalej już będzie z górki.



Awatar użytkownika
JacekB
let it green.
let it green.
Posty: 780
Rejestracja: śr mar 09, 2011 14:57
Lokalizacja: DPL

Golf IV - wycieraczki

Post autor: JacekB » ndz mar 04, 2012 15:10

popak20, ja zrobiłem tak:
stanąłem przy prawym błotniku auta, od rogu zacząłem palcami odrywać osłonę podszybia od szyby pod kątem prostym do szyby, zaczęła lekko odchodzić, wsadziłem więc plastikowy długopis i przejechałem wzdłuż szyby, zrobi się lekki odstęp, wtedy wróciłem do prawego błotnika, lewą ręką złapałem od góry, prawą od dołu (rękę wsadziłem w miejsce filtra kabinowego) i wyszło.


Obrazek

Kupię:
- fotele 5d recaro lub półkubły czarno-białe
- dystanse przelotowe 20mm 5x100 z śrubami

Awatar użytkownika
popak20
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 167
Rejestracja: pn wrz 07, 2009 17:53
Lokalizacja: B-tów
Kontakt:

Re: Golf IV - wycieraczki

Post autor: popak20 » pn mar 05, 2012 20:03

witam
Dzięki chłopaki!
Wycieraczki działają :grin: zrobiłem tak jak pisał JacekB tylko zamiast długopisu włożyłem drewniany trzonek od pędzelka, a reszta poszła jak po maśle. :P

Pozdrawiam



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości