[mk4] podgrzewanie siedzeń - montujemy - krok po kroku

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

greg

[mk4] podgrzewanie siedzeń - montujemy - krok po kroku

Post autor: greg » czw paź 19, 2006 13:02

Podkusiło mnie żeby zakupić podgrzewanie siedzeń, a następnie je zamontować. Potrzebujemy:
1. Włączniki
Obrazek
2. Wtyczki do włączników sztuk 2 -
Obrazek Uploaded with fotem.pl
3. Maty grzewcze - 2 komplety - ja kupiłem u quby - mam od niego 2 modele
Obrazek
Jak widać różnica polega na tym że jedna ma też grzałki do grzania boczków okalających uda
4. Wtyczki do mat - ja kupiłem takie - mój błąd i musiałem troszkę nożykiem rzeźbić

5. Najważniejsze - do kupienia tylko w ASO - wsuwki do wtyczek (najciekawsze ze te mniejsze są dostępne w sklepach i kosztują 2 razy tyle co w ASO) - wtyczki szersze mają numer n907 326 03 (te sa tylko w ASO) i ich potrzeba ąż 20 - cena za szt. 0,81zł węższew sklepie - cena 1,5zł - potrzeba 4
Obrazek
6. Końcówka kabla - okrągła - oczko - do przewodu masowego
7. Bezpiecznik
8. Przewody elektryczne - ja wziałem kolory brązowy - 8 metrów - grubość 1mm, czerwony 8m. niebieski 2m, czarny 10m, żółtozielony 5m
9. Taśma izolacyjna (mnie poszło 2 rolki) + termokurcze
10. Narzędzia: lutownica, kombinerki lub zaciskarka do przewodów, zapalniczka (termokurcze), nóż, śrubokręt płąski, śrubokręt krzyżowy, nasadowy klucz 13 z przedłużką, klucz 10 z przedłużką, klucz torx 45, śrubokręt torx 20 i duuużo cierpliwości i trochę czasu - mnie zajęło to w sumie ok 8 godzin ale to spowodowane było też tym ze nie miałem czym się podeprzeć - dokumentacja to tylko schematy i kilak słabo wyraźnych fotek wtyczek
koszty:
1. Włączniki na allegro - 80zł za komplet
2. Maty od quby - 150zł za 2 komplety
3. Wtyczki do włączników i do mat - 30zł 2 x 2szt. ASO
4. Końcówki przewodów - 20 grubszych x 0,82zł + 16,40zł
5. Końcówki przewodów - 4 cieńsze x 1,50zł - 6zł
6. Przewody + izolacja 20zł
Razem 302,40zł

Jak już kupiliśmy , zgromadziliśmy wszystkie te materiały i wygospodarowaliśmy sobie czas - zaczynamy od prac ręcznych w domu czyli robimy wiązki. - najpierw zrobiłem sobie śmieszny schemacik jak to ma wyglądać
Obrazek
Obrazek
a następnie zaciskając grubsze wsuwki na końcach z jednej strony zrobiłem coś takiego
Obrazek ObrazekObrazek

Wtyczka jedna ma kilka kabelków podwójnych - załączam zdjęcie oryginalnej wiązki żeby było wiadomo o co mi chodzi.
ObrazekObrazek
Jak już uporaliśmy się z wiązkami to wpinamy wtyczki, bierzemy akumulator. Zapomniałbym - ponieważ nie mogłem kupić kabla niebiesko-czarnego a idzie przecież czarny do mat na końcu kabla czarnego który ma iść do bezpieczników założyłem niebieskie termo kurcze - dzięki temu mam możliwość rozpoznawania który kabel jest który.

Wzięliśmy akumulator - oraz zakupione maty - od każdej wtyczki idzie nam żółty kabelek i czarny - oraz wspólny połączony przewód brązowy który idzie od skrzynki przekaźników i rozdziela się na oba włączniki i na maty- czyli do każdej z mat idą przewody: brązowy, żółto-zielony i czarny, gdzie brązowy to masa, żółtozielony to + z włącznika a czarny to sygnał zagrzania maty dla włącznika.
Teraz bierzemy też maty - w matach odcinamy przekaźnik - jest nam on w ogóle nie potrzebny a spinamy kable tak żeby mieć z wtyczki w kierunku mat brązowy , brązowo-żółty ma być połączony z 4 pinem wtyczki - na jednej z mat u mnie był tam kabelek czerwonożółty, który połączyłem dalej z kablem brązowo-żółtym oraz kabel czarno-biały - na jednej z wtyczek był czarno-niebieski który szedł do przekaźnika a z przekaźnika wychodził czarno-biały - należy je połączyć - uzyskamy coś takiego
ObrazekObrazekObrazek

- teraz z wiązki z 1 włącznika do brązowego podpinamy brązowy (na chwilę) do brązowo-żółtego podpinamy żółto-zielona, do czarno-białego podpinamy czarny. Z wiązki głównej włączników - czerwony i czarny z niebieskim termo kurczem podpinamy do +akumulatora a brązowy do -. Pozostaje nam jeszcze niebieski który możemy na chwilę przyłączyć do plusa akumulatora - zapali się czerwone podświetlenie włącznika. Teraz jak już podpięliśmy pod akumulator i pod maty możemy włączyć łączniki - po chwili zaczną być ciepłe maty. Jeśli jest tak - to wszystko w porządku i wiązkę możemy zacząć izolacja robić na kształt wiązki do auta - ja to zrobiłem tak że
Obrazek
Tak rozdzielone przewody poizolowałem w 3 wiązki z tym że jedna z wiązek idących do mat dostała na końcu termo kurcz celem zaznaczenia - co by w aucie po włączeniu włącznika kierowcy nie grzała czasem mata pasażera i odwrotnie..
tak mniej więcej wygląda schematycznie kolorami wiązka
Obrazek
Jeśli maty grzeją odpinamy od akumulatora i izolujemy - wiązki tak żeby otrzymać osobno koniec z 4 kablami do skrzynki przekaźników - bezpieczników, osobno dla maty kierowcy i osobno dla pasażera - ja wiązkę dla pasażera na końcu oznaczyłem grubym termo kurczem w innym kolorze, żeby nie pomylić wiązek i nie było tak że włączam dla kierowcy a grzeje u pasażera. Teraz uwaga - nie zapinamy na końcach żadnych wtyczek i żadnych łączek - będzie nam łatwiej przeciągnąć kable.
Teraz idziemy do samochodu - odłączamy akumulator - przesuwamy siedzenie kierowcy i pasażera do przodu - bierzemy cienki śrubokręcik i podważamy zaślepki w maskownicach szyn prowadnic siedzeń
Obrazek
jak podważyliśmy - w sumie 4 zaślepki mamy dostęp do wkrętów - na śrubokręt krzyżowy
Obrazek

po wykręceniu - wysuwamy osłony - trzeba lekko unieść i przesunąć. Zdjęliśmy osłony - teraz przesuwamy fotele do tyłu - bierzemy klucz torx 45 i wykręcamy po 2 śruby z przodu fotela, przy podłodze, w połowie szerokości siedziska Obrazek

Jak wykręciliśmy po 2 dla każdego fotela - podnosimy dźwignię przesuwania fotela i z fotelem wyjeżdżamy do tyłu, tak ze przód wyskoczy z mocowania- teraz podnosimy przód i jeżeli macie poduszkę w fotelu to odpinamy wtyczkę poduszki
Obrazek
Obrazek
i możemy z fotelem iść do domu - nie robimy nic na ziemi - bo trzeba fotel kłaść i na plecach i w innych możliwych pozycjach. Dobra - mamy już fotele w domu. Bierzemy jeden i odchylamy oparcie - tak jakbyśmy złożyli przy wysiadaniu pasażerów z tyłu - ci co mają fotele z 5-drzwiówki - należy przy nogach fotela znaleźć półksiężyce i je lekko do siebie pociągnąć - wtedy oparcie się położy. Jak już odchyliliśmy oparcie to mamy dostęp do dolnej partii tapicerki siedziska.
Obrazek
Teraz na końcach oddzielamy jedna część materiału od drugiej - polega to na wywinięciu plastiku zakańczającego materiał
Obrazek
Odchylamy materiał i widzimy w rurce wzmocnienia 2 otwory z wpiętym drutem - kombinerkami wypinamy te druty
Obrazek
Dzięki temu materiał przedni tapicerki odsunie nam się od gąbki - możemy teraz wziąć matę grzewczą - tą do której dochodzą 2 kabelki i ładnie ją wsuwamy pod materiał tapicerki, układamy, tak żeby nie było żadnych zagięć- ja wsunąłem go dość wysoko, tak że koniec maty był minimalnie wyżej nad otworem w środku gąbki obok rurki - przez ten otwór przesuwamy kabel i układamy go do nogi fotela - tam gdzie jest zapięcie pasa, odpinamy zaślepkę - osłonę tą pod zapinką pasa i ładnie układamy kabel tak żeby wszedł w dół pod siedzisko
Obrazek
opieramy oparcie żeby sprawdzić czy dobrze się układa i nie jest przytrzaskiwany, jeśli jest ok, odchylamy oparcie ponownie i zapinamy najpierw oba druty, a potem zapinamy plastikowe zakończenia tapicerki oraz zakładamy tą zaślepkę przy zapince pasa. Jeśli to zrobiliśmy to oparcie fotela mamy z głowy. Teraz kładziemy na plecach tj na oparciu zgięty jak do wysiadania w 3-drzwiówce fotel - dzięki temu widzimy spód siedziska - odchylamy łądnie z jednej strony plastik zakańczający tapicerkę który jest wciśnięty pomiędzy blachę
Obrazek
i tak oddzielamy cały tył - możemy sobie nawet podwinąć tapicerkę - fotel obróciłem tylko dla lepszego wykonania zdjęcia - wy go nie obracajcie
Obrazek
teraz trzeba podłubać przy przodzie fotela - spotkałem się już fotelem który nie miał dolnego plastiku ale zakładamy ze macie fotele w pełni wyposażone czyli z plastikami. Na przodzie fotela tj. tam gdzie jak siedzicie to macie zawiasy swoich kolan jest 1 wkręt na śrubokręt krzyżowy. Wykręcamy wkręt, następnie z boku w plastiku macie następny wkręt który trzeba wykręcić, następnie trzeba oddzielić tą węższą krótszą osłonę - trzeba odpiąć ząbek
Obrazek
poprzez naciśnięcie np śrubokrętem płaski - zdejmujecie osłonę - pod nią jest następny wkręt który trzyma tą większą osłonę - wykręcamy, przy nodze fotela w osłonie jest zatyczka którą musicie wysunąć
Obrazek
a następnie delikatnie wypiąć siedzący plastik w oczku metalowym w którym to plastiku był ten trzpień
Obrazek
następnie odpinamy 2 ząbki - jeden na fotce powyżej drugi tu
Obrazek
mamy odpięte więc obie osłony. Teraz podważamy plastik zakańczający tapicerkę i wyciągamy dookoła
Obrazek
teraz jak już mamy odpięte to możemy wywinąć tapicerkę siedziska dookoła i zdjąć ja ze stelaża fotela co też czynimy
Obrazek Obrazek

Teraz musimy najpierw odpiąć tapicerkę od gąbki - 2 rzepy - trzymacie za rzepy żeby ich nie oderwać od gąbki i odpinacie tapicerkę.
Obrazek
Następnie trzeba odpiąć z jednej strony druty
Obrazek
aby móc wsunąć i ułożyć matę siedziska.
Następnie układamy matę
Obrazek
i zapinamy s powrotem druty - część z was uzna że to jest a wykonalne - ja to Robię tak - naciskam z jednej strony na gąbkę, w tym czasie łapiąc śrubokrętem za oczko drutu i odpinam z drutu stelaża w gąbce, przy zakładaniu robię tak samo. Dobra - mata ułożona, druty zapięte, więc zapinamy tapicerkę tj plastik dookoła, a potem te osłony.
Mamy fotel zrobiony. Na razie niech one sobie stoją a my idziemy z wiązką do samochodu. Akumulator mamy odpięty więc musimy najpierw odpiąć plastiki osłaniające bezpieczniki i przekaźniki. Potrzeby kluczyk-śrubokręt torx. Odkręcamy śrubki które są w osłonie poniżej kierownicy - poziomy koniec osłony deski - od strony kierowcy - jak odkręcicie - można wtedy wypiąć dolna osłonę tą co jest nad pedałami gazu hamulca i sprzęgła, potem odpinacie lewą część osłony nad nią i ten plastik co zakrywa bezpieczniki - uwaga plastik zakrywający bezpieczniki ma 3 poprzecznie do deski zapinki + jeden ząb-uchwyt spinający z ta osłoną więc jak wyciągniecie w kierunku drzwi plastik osłony bezpieczników to potem ciągniecie razem z ta lewą osłoną w kierunku siedzenia które wyjęliście. Głupia sprawa - trzeba odpinać prawą osłonę a ja nie wiem jak - nie miałem potrzeby bo wzmocnienie pod nią było pęknięte tak ze odkręciłem wzmocnienie tj ten lewy kawałek i miałem podejście do przekaźników ale wy musicie odpiąć z zatrzasków tą prawą osłonę a dopiero odkręcić tą osłonę.

Skrzynka bezpieczników jest przykręcona na 2 śruby torx
Obrazek ObrazekObrazek

Teraz musimy otworzyć skrzynkę przekaźników którą odkręciliśmy (2 śrubki). Skrzynka przekaźników ma na bokach 2 zapinki, rozchylamy je i otwieramy skrzynkę. Zobaczymy piękna plątaninę kabli. Odwracamy skrzynkę, znajdujemy miejsce gdzie jest bezpiecznik 44 i tam musimy wpiąć czerwony kabel puszczony ze skrzynki przekaźników z punktu 30 - czerwony kabelek zakończony oczkiem przykręcamy nakrętką - tam gdzie jest zaznaczone 30 i wpinamy w jedno z pustych miejsc w skrzynce bezpieczników gdzie bezpiecznik 44 a w drugie wpinamy jeden z kabli z wiązki co idzie do przełączników - kolor czerwony. Następnie bierzemy kabelek - kolor niebiesko/czarny i wpinamy tj podpinamy do kabla idącego z bezpiecznika nr 5
Ostatnio zmieniony śr mar 24, 2010 16:48 przez greg, łącznie zmieniany 19 razy.



greg

Post autor: greg » czw wrz 27, 2007 19:20

teraz mała poprawka - spotkałem się juz z matami które zamiast pastylki bimetalu (najczęstsza usterka) maja wstawiony zielony przewód długości ok 50cm - widać go bardzo ładnie w macie - dlaczego piszę ano dlatego ze ktoś może szukać pastylki bimetalu celem naprawy a w jego macie właśnie będzie inaczej.
Druga sprawa maty i zrobioną wiązkę z włącznikami sprawdzać pod akumulatorem przed zamontowaniem do foteli nie pod prostownikiem - bo będziecie do mnie pisać że " nie działa"



mirekski07
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: śr lis 07, 2007 01:23
Lokalizacja: Swidnica

Post autor: mirekski07 » czw sty 10, 2008 02:12

Witam.
Jaki Nr katalogowy mają wtyczki do włączników zdięcie Nr: 2 i wtyczki do siedzeń zdięcie Nr: 4.



Awatar użytkownika
Kamel
VW Baron
VW Baron
Posty: 3278
Rejestracja: pt kwie 20, 2007 16:32
Lokalizacja: WB / WZ
Kontakt:

Post autor: Kamel » pt lut 22, 2008 17:50

mirekski07 pisze:Jaki Nr katalogowy mają wtyczki do włączników zdięcie Nr: 2 i wtyczki do siedzeń zdięcie Nr: 4.
Przecież na zdjęciach masz numery :-P

A tak poważnie to są następujące numery:
- wtyczki do włączników: 8L0 971 971
- wtyczki do mat od strony wiązki (damskie): 191 972 703
- wtyczki do mat od strony mat (męskie): 191 972 713

A jakby co to włączniki mają numery: 1J0 963 563B i 1J0 963 564B.


. . . . . . . . . . MOJA BYŁA GOLFINA . . . . . . . . . . . . . MOJA OBECNA JETTA . . . . . . . . . .

Awatar użytkownika
thomas1919
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 207
Rejestracja: sob cze 16, 2007 15:57
Lokalizacja: Zawiercie woj. śląskie
Kontakt:

nr maty

Post autor: thomas1919 » wt kwie 01, 2008 15:00

1J0 963 557C nr maty na siedzisko do mk4
Ostatnio zmieniony śr maja 27, 2009 12:56 przez thomas1919, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
imp
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 845
Rejestracja: ndz kwie 10, 2005 23:31
Lokalizacja: mysłovwice/glivwice
Kontakt:

Post autor: imp » pn paź 13, 2008 22:39

Do RECARO w mk4 też wejdą maty w taki sposób ??


[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=53310&postdays=0&postorder=asc&start=0]my ex mk3 GTI 20 jahre by ABF[/url]
[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=2269482#2269482]actual mk4 GTI Exlusive by AGU[/url]

6N 1.4 8V/MK4 1.6 8V/MK3GTI 2.016v/DERBY 1.1 8V/MK4GTI 1.8T 20V/6N 1.3 8V/A4 B6 1.9TDI/A4 B7 2.0TDI

greg

Post autor: greg » wt paź 14, 2008 07:40

nie rozbierałem recaro ale jeśli mówisz o kubełkach orginalnie montowanych w golfach to tak



Awatar użytkownika
imp
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 845
Rejestracja: ndz kwie 10, 2005 23:31
Lokalizacja: mysłovwice/glivwice
Kontakt:

Post autor: imp » wt paź 14, 2008 08:56

greg pisze:nie rozbierałem recaro ale jeśli mówisz o kubełkach orginalnie montowanych w golfach to tak
Ok ,no nic najwyzej zaczne od siedzeń i sprawdze czy da się maty wsunąć.


[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=53310&postdays=0&postorder=asc&start=0]my ex mk3 GTI 20 jahre by ABF[/url]
[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=2269482#2269482]actual mk4 GTI Exlusive by AGU[/url]

6N 1.4 8V/MK4 1.6 8V/MK3GTI 2.016v/DERBY 1.1 8V/MK4GTI 1.8T 20V/6N 1.3 8V/A4 B6 1.9TDI/A4 B7 2.0TDI

Awatar użytkownika
Zioolko00
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob mar 21, 2009 01:22
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Post autor: Zioolko00 » czw paź 15, 2009 19:34

najlepiej zrobic tak jak ja zrobilem... mianowicie kupic komplet siedzen z golfa albo passata z matami grzewczymi i za calosc sie zaplaci 200zl jak sie trafi ja tak dalem i maty mi znajomy tapicer wyciagnal a fotele mu zostawilem takze mnie maty 2 sztuki kosztowaly 200zl a nieraz sie trafi siedzenia z poduszkami to wtedy poduszki sprzedac a siedzenia mozna wywalic i maty praktycznie za darmo :)) przyciski kupilem na allegro 80zl najgorzej z wiazka jest mozna zrobic samemu na forum greg pokazal jak a ja czekalem i trafil sie ktos kto mi taka wiazke rozplatal z calej wiazki chyba za 120 zl takze mnie kosztowaly fotele 400zl zrobienie jak cos ten jeszcze to prosze pytac :))



DariuszK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 250
Rejestracja: pt maja 16, 2008 18:51
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: DariuszK » pn paź 19, 2009 19:48

to ile tych mat trzeba kupic? bo sie zgubilem:)



greg

Post autor: greg » pn paź 19, 2009 19:57

1 fotel ma 2 maty - ile masz foteli? albo ile ma być grzanych? 1 fotel - 2maty, 2 fotele - 4 maty, 4 fotele - 8 mat,



Awatar użytkownika
buli87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: ndz sty 25, 2009 20:21
Lokalizacja: SMI

Post autor: buli87 » pn paź 19, 2009 20:38

Wie moze ktos czy te maty po 25zl z tego linku http://www.allegro.pl/item785734270_mat ... zedaz.html to maja dodatkowo podgrzewanie boczków? Pozatym wejdą w siedzisko mk4?


KUPIĘ - fotele z elektryką 3d -

greg

Post autor: greg » pn paź 19, 2009 21:34

buli87, pzrecież to nie są maty vw

[ Dodano: Pon Paź 19, 2009 9:36 pm ]
ja was nie rozumiem - podaję na tacy co i jak kupić a wy kombinujecie jak konie pod górę - boczków się zachciewa - brak słów - wolisz z boczkami to kup fotele recaro po 250zł za sztukę minimum i je wytnij - trzeb asie zastanowić - chcesz tanio to sa nówki po 15 - chcesz mieć jakiś wybrany model to kup kompletne fotele :grrr:



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości