Urwany odpowietrznik od hamulców

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

jgkurczak
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 175
Rejestracja: ndz lip 01, 2007 12:13
Lokalizacja: Nie wiem

Urwany odpowietrznik od hamulców

Post autor: jgkurczak » ndz lut 21, 2010 13:55

Jakiś czas temu wziąłem się za polepszenie spowalniaczy w aucie, kiedyś robiłem i nie są właściwie odpowietrzone. Oczywiście 3 odpowietrzniki się odkręciły 4 przy tylnym kole musiał się urwać bo by za pięknie było. Pytanie co ja mogę zrobić ? Kupiłem już odpowietrznik do zacisku żeby go naprawić. Tylko teraz muszę zdemontować cały zacisk, i się za to zabrać. Ale z tego co się pytałem to taka operacja jak wydobycie urwanego gnojka może nie wyjść. Poza tym trzeba nagwintować ponownie otwór odpowietrznika.

W warsztacie powiedzieli że oni to mogą zrobić, ale nie mam do nich zaufania po ostatnich cyrkach z pompą wspomagania. Gadali że potrafią a potem farmazony wymyślali :panna:

Zatem co mogę zrobić ? Kupować nowy zacisk czy spokojnie ten uda się zreanimować ?
Zrypie się gwint czy nie zrypie jak go rozwierce ?



qbanczyk691
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 98
Rejestracja: wt wrz 22, 2009 22:12
Lokalizacja: Grójec

Post autor: qbanczyk691 » ndz lut 21, 2010 14:10

Jak masz trochę zdolności manualnych to go wierć. Zacznij od malutkich wiertełek i stopniowo zwiększaj średnicę wiertła. Jak dobrze trafisz w środeczek odpowietrznika i nie zejdziesz w bok to jest duża szansa na odratowanie. Najlepsza byłaby do tego wiertarka stołowa z uchwytem.

Jeśli nie masz zdolności to oddaj do jakiegoś warsztatu i Ci to zrobią bez problemu.



Awatar użytkownika
-=ren=-
Forum Master
Forum Master
Posty: 1656
Rejestracja: pn sty 02, 2006 15:24
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Post autor: -=ren=- » ndz lut 21, 2010 18:39

na 90 procent nie uda Ci się go "rozwiercić", a najlepiej to zostaw tak jak jest, a odpowietrzyć można samym przewodem...


vwlifestyle.pl
Obrazek

Awatar użytkownika
Jesionvr6
...
...
Posty: 892
Rejestracja: ndz gru 19, 2004 16:25
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post autor: Jesionvr6 » ndz lut 21, 2010 18:44

trzeba rozwiercić wiertłem 4 wbić torx 20 i delitatnie podgrzać najlepiej palnikiem do lutowania i powinno sie wykręcić a co do odpowietrzania samym wężem to nie jest do końca skuteczne bo zawsze zostanie odrobina powietrza w zacisku


Obrazek

Awatar użytkownika
sas_gti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5063
Rejestracja: sob lip 16, 2005 01:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: sas_gti » ndz lut 21, 2010 18:47

Jak nie masz pewności czy Ci się uda to zrobić samemu a zacisk jest już wyjęty to każdy tokarz zrobi to w 5 min za 20 zł. Trudniej byłoby gdybyś nie chciał wyjmować zacisku.

Nie wiem czy miałeś stalowe czy aluminiowe odpowietrzniki ale kolejnym pomysłem jest dospawanie kawałka metalu do tego, tak żeby znowu było za co złapać.



Awatar użytkownika
-=ren=-
Forum Master
Forum Master
Posty: 1656
Rejestracja: pn sty 02, 2006 15:24
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Post autor: -=ren=- » ndz lut 21, 2010 19:00

jeson pisze:trzeba rozwiercić wiertłem 4 wbić torx 20 i delitatnie podgrzać najlepiej palnikiem do lutowania i powinno sie wykręcić a co do odpowietrzania samym wężem to nie jest do końca skuteczne bo zawsze zostanie odrobina powietrza w zacisku
taka metoda wygląda na bardzo profesjonalną, sam postaram się zapamiętać...


vwlifestyle.pl
Obrazek

Awatar użytkownika
sas_gti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5063
Rejestracja: sob lip 16, 2005 01:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: sas_gti » ndz lut 21, 2010 19:07

obawiam się ze skoro klucz urwał odpowietrznik to nie był problemem 'dobry chwyt' tylko sam materiał odpowierznika.
Jeśli byłoby inaczej to klucz by się omsknął a nie ukręciłby się odpowietrznik.
Wbicie torxa można porównać do wkręcenie wykrętaka ale z moich doświadczeń wynika że taka metoda sprawdza się tylko w przypadku omsknięcia klucza czyli obrobienia główki śruby a nie pęknięcia śruby (w tym przypadku odpowietrznika)
Choć z odpowietrznikiem może być faktycznie łatwiej bo ma on przewężenie w którym zawsze pęka. Dalej jest za pęknięciem ma już większą średnicę i może faktycznie da radę go złapać wykrętakiem lub wbic torxa i pójdzie. pzdr



Naparstek
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 150
Rejestracja: ndz sty 17, 2010 21:52
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Post autor: Naparstek » ndz lut 21, 2010 19:17

Możesz spróbować rozwiercić. Urwany odpowietrznik będzie miał otwór w środku to będzie dobre prowadzenie dla wiertła nie będzie się ślizgało na boki. Zmierz gwint suwmiarką na śrubie nowego odpowietrznika wewnątrz zwojów i takie właśnie wiertło użyj do rozwiercenia. Odpowietrznik wkręć w imadło i na małych obrotach zrób prowadzenia dla wiertła trzymając prosto wiertarkę nie przekrzywiając na boki żeby równo wyszło. Później natniesz gwint gwintownikami są trzy rodzaje: wstępny, zgrubny i wykańczający. Są oznaczone kreskami. Zaczniesz od gwintownika z jedną kreseczka, a skończysz na gwintowniku oznaczonym z trzema kreskami



jgkurczak
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 175
Rejestracja: ndz lip 01, 2007 12:13
Lokalizacja: Nie wiem

Post autor: jgkurczak » sob lut 27, 2010 23:37

Kurka, dawno mnie nie było i nie zdązyłem przeczytać co napisaliście a wziąłem się do roboty.
Niestety próbowałem rozwiercić, kombinowałem jeszcze żeby go wykręcić ale nic z tego nie wyszło. Otwór rozwiercony, zostało trochę materiału. Jedyne co pozostało to nagwintować na nowo. Odpowietrznik był aluminiowy.

Zacisk jest zdemontowany, a z tego co mierzyłem potrzebny jest gwintownik 10x1
To jest do zrobienia jeszcze ?

Poza tym był tak zapieczony że masakra....
Ostatnio zmieniony sob lut 27, 2010 23:39 przez jgkurczak, łącznie zmieniany 1 raz.



DaroW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 381
Rejestracja: czw sty 28, 2010 19:25
Lokalizacja: okol. Czewy

Post autor: DaroW » sob lut 27, 2010 23:47

Jeśli zacisku nie rozwierciłeś na wylot to szansa jeszcze jest.



jgkurczak
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 175
Rejestracja: ndz lip 01, 2007 12:13
Lokalizacja: Nie wiem

Post autor: jgkurczak » sob lut 27, 2010 23:51

Nie nie, rozwierciłem tylko na głębokość odpowietrznika.



DaroW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 381
Rejestracja: czw sty 28, 2010 19:25
Lokalizacja: okol. Czewy

Post autor: DaroW » ndz lut 28, 2010 00:27

To teraz znaleźć gwintownik tylko żeby był krótki, bo inaczej nie natniesz gwintu głęboko, a wtedy nie zakręcisz szczelnie odpowietrznika.



Naparstek
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 150
Rejestracja: ndz sty 17, 2010 21:52
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Post autor: Naparstek » ndz lut 28, 2010 00:53

Najlepiej iść z odpowietrznikiem do sklepu z narzędziami i tam dobiorą ci gwintownik pod ten gwint jeśli masz problem z ustaleniem gwintu :bajer:



jgkurczak
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 175
Rejestracja: ndz lip 01, 2007 12:13
Lokalizacja: Nie wiem

Post autor: jgkurczak » ndz lut 28, 2010 11:22

Chyba oddam to do warsztatu ;)
Gwintownika szukałem, pytałem.
Powiedziano mi że szanse kupienia takiego gwintownika u mnie w mieście to 10 %, tak mi powiedziano w największym sklepie narzędziowym w mieście.

Także lipa...



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 108 gości