Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: zajac, doggie, VIP

Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Postprzez MR_Piterr^ » N kwi 05, 2009 20:05

Czy w Polsce mogą być montowane obrysówki ??
Chodzi mi o takie lampeczki.
LINK
Lubie mojego golfika
MR_Piterr^
Mały gagatek
Mały gagatek

Online: 13h 40m
Auto: BORA Variant
Silnik: ASV110

Re: Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Postprzez doggie » Pn kwi 06, 2009 09:03

MR_Piterr^ napisał(a):Czy w Polsce mogą być montowane obrysówki ??
Chodzi mi o takie lampeczki.

mówisz o tym Passacie? Jeżeli działają na zasadzie kierunkowskazów, to mogą być, natomiast jako typowe obrysówki nie mogą być LEGALNIE dopuszczone do ruchu w Polsce
"....w samochodzie ważniejszy jest stan techniczny od stanu licznika..."

VCDS, przydatne informacje, kodowania, bloki pomiarowe
doggie
V.I.P.
V.I.P.

Online: 52d 16h 33m
Auto: inny VW 4WD
Silnik: CBAB

Postprzez MR_Piterr^ » Pn kwi 06, 2009 10:54

Czyli jak podepnę je z kierunkami to prawnie będzie OKI?? A jak bym podpiął tak, że by świeciło cały czas, a gdy włączę kierunki to będzie świecić z kierunkowskazami na zmianę to mogą się przyczepić?? Bo sam już nie wiem jak podpiąć, zęby jeździć spokojnie...pomóżcie jeżeli ktoś ma doświadczenie z policją ....
Lubie mojego golfika
MR_Piterr^
Mały gagatek
Mały gagatek

Postprzez doggie » Wt kwi 07, 2009 20:02

MR_Piterr^ napisał(a):Czyli jak podepnę je z kierunkami to prawnie będzie OKI?? A jak bym podpiął tak, że by świeciło cały czas, a gdy włączę kierunki to będzie świecić z kierunkowskazami na zmianę to mogą się przyczepić?? Bo sam już nie wiem jak podpiąć, zęby jeździć spokojnie...pomóżcie jeżeli ktoś ma doświadczenie z policją ....

jak będą działać na zasadzie kierunkowskazów to będzie OK, w innym przypadku nie mogą się palić.

doggie
V.I.P.
V.I.P.

Postprzez MR_Piterr^ » Śr kwi 08, 2009 22:54

mettenos napisał(a):
MR_Piterr^ napisał(a):Czyli jak podepnę je z kierunkami to prawnie będzie OKI?? A jak bym podpiął tak, że by świeciło cały czas, a gdy włączę kierunki to będzie świecić z kierunkowskazami na zmianę to mogą się przyczepić?? Bo sam już nie wiem jak podpiąć, zęby jeździć spokojnie...pomóżcie jeżeli ktoś ma doświadczenie z policją ....

jak będą działać na zasadzie kierunkowskazów to będzie OK, w innym przypadku nie mogą się palić.

Dzięki za odpowiedz...jednak zrezygnowałem z obrysówek US bo nie chce czepiania się policji ;/
Lubie mojego golfika
MR_Piterr^
Mały gagatek
Mały gagatek

Postprzez Gingers » Cz kwi 09, 2009 16:23

sorry ze odsiwezam temat ale takie obrysowki sa montowane seryjnie w Volvo S/V40 i nie chodzi mi o wersje USA ale o europejska moj sasiad ma wlasnie takie volvo europejskie i ma obrysowki ktore zapalaja sie po wlaczeniu swiatel a nie jako kierunkowskaz Obrazek
NocneMarySquad
Gingers
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy

Online: 148d 23h 24m

Postprzez doggie » Pt kwi 10, 2009 07:29

gingers99 napisał(a):sorry ze odsiwezam temat ale takie obrysowki sa montowane seryjnie w Volvo S/V40 i nie chodzi mi o wersje USA ale o europejska moj sasiad ma wlasnie takie volvo europejskie i ma obrysowki ktore zapalaja sie po wlaczeniu swiatel a nie jako kierunkowskaz [url=http://x.screeny.pl/ga4282/e4dd8aff4c1abb3f12040711/120407.jpg]Obrazek[/URL]

bo posiadają fabryczną homologację, to jest inna bajka

doggie
V.I.P.
V.I.P.

Postprzez Gingers » Pt kwi 10, 2009 10:01

aha no chyba ze tak
NocneMarySquad
Gingers
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy

Online: 148d 23h 24m

Postprzez Rafit » Pt kwi 10, 2009 10:09

No ale obrysówki USA też posiadają przecież homologację :helm:
Rafit
Forum Master
Forum Master

Online: 3d 21h 20m

Postprzez doggie » Pt kwi 10, 2009 10:29

Rafit napisał(a):No ale obrysówki USA też posiadają przecież homologację :helm:

zgadza się, jak przedstawiany Passat czy też inny pojazd będzie spełniał wymogi zawarte w Rozporządzeniu odnoście warunków technicznych, jakie powinny spełniać pojazdy oraz warunki zawarte w rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów przy tym stosowanych to będzie mógł być wyposażony w te światła :bigok:

Rozdział III
par. 12 ust 3. Ponadto dopuszcza się wyposażenie w następujące światła:
(...) pkt 9 mówi, że światła obrysowe przednie i tylne - pojazdu samochodowego i przyczepy, o szerokości od 1,8 m do 2,1 m ... .
oraz art. 13
2. Połączenia elektryczne powinny zapewniać, aby:
1) światła pozycyjne przednie i tylne, światła obrysowe (jeśli pojazd jest w nie wyposażony), światła pozycyjne boczne (jeśli pojazd jest w nie wyposażony) i światła oświetlające tylną tablicę rejestracyjną mogły być włączane i wyłączane tylko jednocześnie; warunek ten nie obowiązuje, gdy światła pozycyjne pełnią funkcję świateł postojowych lub kiedy światła pozycyjne boczne migają (świecą światłem przerywanym) razem z kierunkowskazami po tej samej stronie pojazdu;

Passat ma szerokość ponad 1,80 m, więc teoretycznie można, ale -
3. Światła i oznakowanie odblaskowe powinny ponadto odpowiadać warunkom szczegółowym, określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia.

Więc mniejsze pojazdy, które nie przekraczają szerokości 1,80 m odpadają do takich przeróbek
Ostatnio edytowano Pt kwi 10, 2009 10:54 przez doggie, łącznie edytowano 3 razy

doggie
V.I.P.
V.I.P.

Postprzez figo58 » Wt cze 09, 2009 12:17

czyli co ?? mój golfik nie może mieć obrysu z przody bo nie przekracza 1,8 m ?? a jak sprowadzę takiego golfa z USA i on seryjnie ma już taki obrys to mogę jeździć po naszych drogach legalnie itd.?? bo jak maja się czepiać to nie wiem czy bawić się w zakładanie:p a jeżdżę dość dużo to troszkę bym ryzykował ??
figo58
Nowicjusz
Nowicjusz

Online: 10h 21m
Auto: mk4
Silnik: AXR

Postprzez maszynistapawel » Pt wrz 25, 2009 14:22

Ja mam passata b4 z obrysówkami z przodu (dokuponymi oryginalnymi) i nigdy nikt się nie czepiał nawet diagnosta. Obrazek
maszynistapawel
Nowicjusz
Nowicjusz

Online: 0s

Postprzez doggie » Pt wrz 25, 2009 14:52

maszynistapawel napisał(a):Ja mam passata b4 z obrysówkami z przodu (dokuponymi oryginalnymi) i nigdy nikt się nie czepiał nawet diagnosta.

i bardzo dobrze bo osobiście ten przepis uważam za "przestarzały" pochodzący z epoki PRL-u, kiedy zgodnie z przepisami pojazdy w wersjach USA miały zakaz poruszania się po naszych drogach, dziś sytuacjawygląda radykalnie inaczej i przepis ten powinien być skreślony - takie jest moje zdanie

doggie
V.I.P.
V.I.P.

Postprzez WhiteRoute » Wt lip 27, 2010 12:15

dopnę sie do tematu - wg mnie ten przepis powinien zniknąć - mam US autko i chce obrysówki wpiąć na pozycyjne i nie mogę o jakiś głupi przepis - nawet kombinuję żeby "dwuwłuknowo" zrobić - lekkie światło led na pozycji obrys - a mocniejsza żarówka na kierunkowskaz. Skoro auto ma od 20 lat takie coś w błotnikach to jakiś głupi przepis zabroni ? Właśnie to nie PRL już tylko podobno normalny kraj - podobno.
WhiteRoute
Mały gagatek
Mały gagatek

Online: 41m
Auto: White Golf MK2 US
Silnik: 1.8 RV

Następna strona

Powrót do Ubezpieczenia, porady prawne