kierunkowskazy

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
paczu
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 173
Rejestracja: sob lut 17, 2007 13:31
Lokalizacja: stamtąd

kierunkowskazy

Post autor: paczu » ndz lis 09, 2008 14:26

napiszę najpierw o co chodzi i skąd pomysł a potem będzie pytanie.
otóż, podczas wyprzedzania czy zmieniania pasa ruchu kierownicą robi się za mały obrót aby kierunkowskazy samoczynnie się wyłączyły, dlatego sygnalizowanie tego manewru jest "uciążliwe" bo trzeba dźwignię kierunków przełączyć w sumie 4 razy np. podczas wyprzedzania, można ją też przytrzymywać palcem w pozycji naciśniętej ale nie przełączonej ale to jest jeszcze gorsze rozwiązanie. sprawę tą sprytnie rozwiązał ford. krótkie naciśnięcie dźwigni kierunków (nie przełączenie) powoduje 3 mignięcia. genialne! jeżdżę fordem w pracy i ta funkcja tak mi się spodobała, że chciałbym coś takiego zrobić w moim goferku bo z czystego lenistwa (mimo że to jest tylko ruch palcem) coraz rzadziej używam kierunków przy wyprzedzaniu. nie chce mi się po prostu machać tą dźwignią a w fordzie używam ich zawsze dzięki tej właśnie funkcji. i teraz pytanie, jak tą funkcję zrealizować w golfie? jak podtrzymać impuls z krótkiego naciśnięcia manetki kierunków na 3-4 sekundy? puścić to przez przekaźnik czasowy czy może coś innego i gdzie najlepiej wpiąć się w przewody?



Awatar użytkownika
Kamel
VW Baron
VW Baron
Posty: 3278
Rejestracja: pt kwie 20, 2007 16:32
Lokalizacja: WB / WZ
Kontakt:

Post autor: Kamel » ndz lis 09, 2008 14:36

Są dostępne kompletne zestawy do montażu inteligentnego/komfortowego kierunkowskazu.
Np. http://www.allegro.pl/item476989312_hit ... assat.html
Ale w ASO VW też są dostępne.
Też się nad tym zastanawiałem, tylko troszkę ta cena odstrasza :-)


. . . . . . . . . . MOJA BYŁA GOLFINA . . . . . . . . . . . . . MOJA OBECNA JETTA . . . . . . . . . .

pb11
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: pt kwie 01, 2005 10:46
Lokalizacja: szczecin

Post autor: pb11 » ndz lis 09, 2008 14:40




Awatar użytkownika
paczu
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 173
Rejestracja: sob lut 17, 2007 13:31
Lokalizacja: stamtąd

Post autor: paczu » ndz lis 09, 2008 14:53

no prosze, w vw też na to wpadli :grin: cena rzeczywiście niezbyt zachęcająca ale zrobienie tego samemu dużo taniej chyba nie wyjdzie przekaźniki czasowe też kosztują plus babranie się w kablach... może i warto zainwestować w gotowe rozwiązanie. są kosteczki, przewody, wystarczy tylko wpiąć i dila. dzięki za info



viper82
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: śr lut 06, 2008 17:27
Lokalizacja: Koziegłowy, Częstochowa
Kontakt:

Post autor: viper82 » śr lis 12, 2008 21:10

Nie wiem czemu ale nie ma połowy postów ;/ więc piszę jeszcze raz:

Cena za układ zrobiony przeze mnie to 80zł. Samemu ciężko jest to zrobić, chociaż nie mówię, że nie :) Trzeba zaprogramować procesor odpowiednim wsadem i poskładać to w całość. Wpinasz się tym układem bezpośrednio pod kable, które idą od wyłącznika świateł awaryjnych. Dziś będę montował układ dla "Stopera" to mogę zrobić zdjęcia jak to wygląda. Jeśli ktoś chce taki układ, a nie będzie umiał sobie go zamontować, to może podjechać do mnie, wtedy cena z montażem 100zł. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony śr lis 12, 2008 21:12 przez viper82, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » śr lis 12, 2008 21:16

A gdyby tak tu schemacik, a oferta sprzedaży na przykład samych zaprogramowanych kostek czy całego układu na odpowiednim dziale?


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Stoper
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: wt lip 01, 2008 17:11
Lokalizacja: z tąd

Post autor: Stoper » czw lis 13, 2008 02:02

Własnie niedawno wrocilem od vipera82 i u mnie procesorek juz zamontowany i dziala. Dzieki viper za pomoc :D.


Brum Brum

viper82
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: śr lut 06, 2008 17:27
Lokalizacja: Koziegłowy, Częstochowa
Kontakt:

Post autor: viper82 » pt lis 14, 2008 01:26

Paweł Marek pisze:A gdyby tak tu schemacik, a oferta sprzedaży na przykład samych zaprogramowanych kostek czy całego układu na odpowiednim dziale?
Schemacik mogę podesłać, tylko muszę go jeszcze przerobić, dodać trochę informacji, które kable gdzie dokładnie podłączyć. Mam to wszystko w głowie, a przydałoby się to przelać na schemat :)
Zamieszczam zdjęcia gotowego produktu w wersji SMD, jeszcze robiłem taki układ w normalnej wersji, ale sporo dziurek jest do wiercenia :smoke: a że ze mnie jest leń, to wolałem zrobić to postaci mini ;) Co do sprzedaży samych zaprogramowanych układów, to nie ma problemu :okej: powiedzmy 30zł za kostkę.Jeżeli jest ktoś w stanie zrobić sobie płytkę i umie lutować to zaoszczędza ok 50zł :jezor:

Robię również emulatory zmieniarki do oryginalnych radyjek VW :) Po zastosowaniu takiego emulatora, można słuchać muzyki z dowolnego źródła audio... np mp3, mp4, navi itp.

Oto zdjęcia układu 3x kierunek :bajer: Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam :bigok:

[ Dodano: 21 Lis 2008 16:33 ]
Witam ponownie :helm:

Opisze jak ten układ działa, posłużę się kolegi mailem: :chytry: mam nadzieje, że nie będzie miał mi tego za złe :okej:

- czy po pierwszym bądź drugim mignięciu można wyłączyć układ poprzez naciśnięcie manetki w przeciwnym kierunku? i co się stanie gdy w czesie pracy układu przełączę manetkę w przeciwną stronę (czy od razu włączy się przeciwny kierunek)?

po pierwszym lub drugim mignięciu można wyłączyć kierunek poprzez naciśnięcie manetki w przeciwnym kierunku. Jeżeli w czasie pracy naciśnimy manetkę w przeciwnym kierunku na dłużej niż 1s, to wtedy zaczyna migać w drugą stronę.


- co się stanie gdy podczas jego pracy jeszcze raz naciśnie się manetkę? czy przedłuży on miganie o kolejne 3 razy czy nie zareaguje na dodatkowy impuls?

Niestety, nie. Układ zlicza co 3 impulsy, nie da się tego przedłużyć.

- czy krótkie włączenie i wyłączenie świateł awaryjnycj też spowoduje ich 3-krotne mignięcie?

Nie, światła awaryjne pracują normalnie, układ nie ma wpływu na wyłącznik awaryjnych.

- jak zareaguje ten układ jak przytrzymam wciśniętą manetkę dłużej niż 3 mignięcia? czy wykona kolejne trzy po jej zwolnieniu?

Tak, układ wykonuje prace cykliczną 3x mignie i znów od nowa, czyli jeżeli trzymamy manetkę 4 mignięcia, to mignie 6x.

Dołączam filmik pokazujący jak to działa.
http://kozieglowy.one.pl/~viper/pliki/VW.avi



Mihó
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: czw sie 23, 2007 05:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mihó » czw sie 13, 2009 09:46

Na VKP nad tym myślimy. Czy możesz powiedzieć, jakich sygnałów potrzebuje Twój układ do działania ?



viper82
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: śr lut 06, 2008 17:27
Lokalizacja: Koziegłowy, Częstochowa
Kontakt:

Post autor: viper82 » pt sie 14, 2009 01:27

Mihó pisze:Na VKP nad tym myślimy. Czy możesz powiedzieć, jakich sygnałów potrzebuje Twój układ do działania ?
Zasada działania układu jest bardzo prosta, zlicza on impulsy na żarówkach od kierunków, podczas pracy pojawiają się na zmianę masa i plus, to właśnie te zmiany zlicza ten układ i po trzech mignięciach wyłącza kierunki. Ostatnio miałem Astrę I od klienta, chciałem założyć na próbę ten układ, ale brakło mi czasu :( Podłącza się go pod stały plus np po stacyjce, masa, lewa strona kierunków, prawa strona kierunków, oraz pod wyjście z przerywacza. Można również podłączyć się bezpośrednio pod manetkę od kierunków, bo tam są kable które nas interesują. Pozdrawiam - Tomasz



Mihó
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: czw sie 23, 2007 05:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mihó » pt sie 14, 2009 01:29

Ale rozumiem, że on niejako wydłuża krótkotrwały ruch manetki na 3 mignięcia, tak ?



viper82
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: śr lut 06, 2008 17:27
Lokalizacja: Koziegłowy, Częstochowa
Kontakt:

Post autor: viper82 » pt sie 14, 2009 23:38

Dokładnie tak to działa, wystarczy na chwile mrugnąć (zrobić zwarcie na manetce), a układ podtrzymuje to zwarcie przez 3 mignięcia i to nie jest czasówka:)



Awatar użytkownika
Jackq
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 139
Rejestracja: pn gru 26, 2005 11:37
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Jackq » ndz sie 16, 2009 08:29

moj moduł działa dokładnie na takiej samej zasadzie. czas = ilość mrugnięć mogę ustawić dowolnie, przepisując wartości w programie. Dla modułu ważny jest tylko impuls który dostaje z manetki, jego długość również można dowolnie zmieniać.

ps. zastanawiam się skąd kolega wziął pomysł, bo ja tym handluje już ponad 2 lata ;)
Ostatnio zmieniony ndz sie 16, 2009 08:34 przez Jackq, łącznie zmieniany 1 raz.


Audi A3 1,8T Quattro 201PS by COMPsport

komfortowy kierunkowskaz raz ruszasz manetka kierunek mignie 3 razy.
Info na PW.

AUKCJA ALLEGRO

Mihó
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: czw sie 23, 2007 05:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mihó » ndz sie 16, 2009 11:40

viper82, jaki jest protokół transmisji na tych zmieniarkach ? Jeśli to jest sprzęt Blaupunkt/Philips, to może byś popróbował z emulacją zmieniarek w Oplu ?



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości