PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » pn wrz 04, 2017 15:36

strzałka pisze: czy jest sens według was się odwoływać i na jakiej podstawie?
Tak. Nie sądziłem, że drzwi do Vectry są takie drogie. Kosztorys jest zrobiony poprawnie tylko w kwestii zakresu prac, natomiast stawka rbg jest zaniżona (56 zł to o połowę za mało). Ponadto masz na 4 stronie pozycję potrącenia 29% do części zamiennych. To jest bezprawne. Owe potrącenia są zapewne albo uzasadnieniem rzekomego wzrostu wartości pojazdu po naprawie, albo uwzględnionym w kosztorysie rabatem na części (powinno być zresztą wyjaśnione dlaczego zastosowano potrącenia). Wytyczne KNF (instytucja nadzorująca pracę ubezpieczycieli) zabraniają stosowania takich potrąceń. Jeśli jest to rzekomy wzrost wartości, to zwykle wartość pojazdu z przeszłością kolizyjną spada, a nie wzrasta, natomiast rabat na części zamienne nie może być naliczany w wycenie szkody, bowiem ubezpieczyciel nie może z góry zakładać, że poszkodowany taki rabat otrzyma.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

gruszka6969
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 07, 2017 09:02

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: gruszka6969 » czw wrz 07, 2017 09:29

Witam, Pacjent to Fiat Stilo 3D 1.6 z LPG wersja Dynamic (z wyposażenia ponad podstawowego to ASR, dwustrefowy klimatronik, 6xAirBag). Tydzień temu gość z BMW 5 (likwidacja z jego OC - AXA) wjechał mi w lewy tył, uszkodzony mam tylni błotnik, zarysowany oraz minimalnie opuszczony zderzak i zarysowaną listwę ozdobną (delikatnie muśnięta)- tyle z kosmetyki. Dostało też koło (pęknięty kołpak) i teraz nie wiem czy to tylko autosugestia i po kolizji jestem bardziej wyczulony, ale na zakrętach czuję jakby tył chciał mi uciekać. Nie wiem czy to od powiewów wiatru, nierównej nawierzchni itd. (na co wcześniej pod tym kontem nie patrzyłem bo zdawałem sobie sprawę, że to przez to) czy rzeczywiste uszkodzenie zawieszenia.
Ile mogę otrzymać za takie uszkodzenia?
Jak ugryźć temat z tym kołem? Podejrzewam, że rozebranie samochodu w warsztacie i ponowne oględziny mogą nic nie ujawnić i trzeba będzie sprawdzić zbieżność. Jechać na sprawdzenie zbieżności i z wynikiem i fakturą zgłosić się do ubezpieczyciela o ewentualną dopłatę? Jeśli wyjdzie, że jest coś nie tak to jak udowodnić co trzeba wymienić?
Co jeśli wyjdzie rozjechana zbieżność na wszystkich kołach - z przodu delikatnie mi tnie opony? Mogą odmówić powołując się, że samochód przed kolizją nie był idealny?
Co jeśli wyjdzie, że jest wszystko w porządku, zwrócą za sprawdzenie zbieżności - czy uznają to za moje widzimisię i próbę wyłudzenia?
ObrazekObrazekObrazek



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » czw wrz 07, 2017 13:40

Ten błotnik powinien zostać wymieniony, a taka operacja spowoduje, że koszt naprawy będzie bliski wartości auta przed zdarzeniem (niestety nie napisałeś rocznika auta). Na wizytę rzeczoznawcy możesz umówić się w warsztacie, w którym będzie możliwość sprawdzenia geometrii tylnego zawieszenia. Silne uderzenie w koło mogło spowodować uszkodzenie wahacza lub jego mocowań. Kosztorysowy koszt naprawy powinien być bliski 5 tyś.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

gruszka6969
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 07, 2017 09:02

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to napr

Post autor: gruszka6969 » czw wrz 07, 2017 13:49

Rocznik 2002r.
Czyli rozumiem, że sam kwitek z geometrii nie wystarczy? przy badaniu powinien być rzeczoznawca?

Kurde będę musiał wzywać jeszcze raz rzeczoznawcę bo oględziny już były;/



sibuszka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: wt kwie 01, 2014 11:30

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to napr

Post autor: sibuszka » pt wrz 08, 2017 09:32

sibuszka pisze:proszę o pomoc w wycenie uszkodzeń, golf IV, arl, FWD. Uszkodzenia to prawie cały rant felgi dookoła przeszlifowany o krawężnik oraz po zdarzeniu auto podczas jazdy znosi w lewą stronę. Felga to zamiennik firmy MAM8 18 cali, swego czasu takie zamienniki były dostępne do kupienia w aso, teraz już ich nie ma. Nowe felgi są nie do dostania. Poza uszkodzeniami powstałymi podczas zdarzenia felga ideał, wypolerowana, brak innych rys czy uszkodzeń.
Jak podejść do tematu ściągania w lewo? Auto miało robioną tydzień przed zdarzeniem zbieżność z powodu wymiany końcówki drążka kierowniczego, całość robiona w aso i wtedy było ok.
Dodam, że całość będzie naprawiana z OC sprawcy, który miał ubezpieczenie graniczne w TUZ TUW(auto na białoruskich tablicach, kierowane przez polaka).

Obrazek
Obrazek
Rzeczoznawca twierdzil, ze felga nadaje sie do wymiany. Likwidator w kosztorysie przyznal naprawe. Co sadzisz?
https://i.imgur.com/aEoYFzb.png" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek



gruszka6969
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 07, 2017 09:02

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to napr

Post autor: gruszka6969 » sob wrz 09, 2017 12:31

Dostałem dzisiaj kalkulację co o tym sądzicie? nie znam się na tym, ale piszą o montażu/demontażu tylu elementów, a błotnik do naprawy a nie wymiany? ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » sob wrz 09, 2017 14:48

Jedyne części, które ujęto w kalkulacji szkody, to kołpak koła i klej do szyby. Możesz podjechać do jakiegokolwiek warsztatu i uzyskać opinię, że tylny błotnik (z uwagi na jego stopień uszkodzenia) kwalifikuje się wyłącznie do wymiany. Na tej podstawie piszesz odwołanie z żądaniem korekty wyceny szkody i uwzględnienie wymiany błotnika. To powinno dać około 3 tyś więcej.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

gruszka6969
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 07, 2017 09:02

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to napr

Post autor: gruszka6969 » sob wrz 09, 2017 14:58

Boję się, że wtedy przeliczą dołożą 3500zł i powiedzą, że jednak całka i dadzą mi jakie marne grosze;/ Z drugiej strony jeśli uznali, że to się da naprawić to po co demontaż tylu elementów ?! (dla mnie to na plus o ile da się to naprawić, bo to zrobiło koszty) Czy ewentualnie wtedy jak przedstawia mi drugi kosztorys moge wrócić do pierwszego?
Czy jeśli wezmę to co mi dają to zamyka mi to drogę do walczenia o więcej? To co przeleją to już chyba nie mogą mi zabrać? Czy jeśli wezmę to co dają, a uznają że błotnik do wymiany i przekroczy to wartość samochodu to co wtedy muszę im oddać kasę bo wyjdzie mniej?
Proszę o pomoc, ta sprawa mnie przerasta;/



MK II
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 108
Rejestracja: sob gru 25, 2010 02:05
Lokalizacja: Brzeszcze/Oświecim

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: MK II » sob wrz 16, 2017 09:32

Panowie pytanie.Pacjent octavia 1 ,"szkoda parkingowa" .Na szybko to maska i blotnik raczej cale,zbity kierunek,klosz lampy przerysowany i urwany zaczep po krzykrecania kierunku.Lampa razem z kierunkiem jest cofnieta ok 1 cm górą pod maske(prawdopodobnie urwane zaczepy) zderzak nie wydaje mi sie pekniety ale lakier popekal i troche odpadl.Nie wiem co pod zderzakiem bo nie chce tego ruszac.I pytanie:dobił znajomy.Dogadywac sie na jakąs kwote czy zalatwiac z oc sprawcy?(Dwuletnie auto,wlasciciel ma pelne znizki jesli ma to jakies znaczenie)Obrazek



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » sob wrz 16, 2017 11:24

Zgłoś szkodę ubezpieczycielowi (potrzebujesz oświadczenie sprawcy). Na wizytę rzeczoznawcy umów się w jakimś warsztacie, lub na stacji diagnostycznej (chodzi o to by do oględzin zdjąć zderzak, bo pod nim znajdziesz kolejne uszkodzenia). Kierunkowskaz i reflektor do wymiany, zderzak (moim zdaniem) także. To jest szkoda na 2 tyś w górę, więc dogadywanie się ze znajomym nie ma sensu, bo on pewnie liczy, że plastiki pokleisz "kropelką", a zderzak pomalujesz pędzlem w stodole.
MK II pisze:(Dwuletnie auto,wlasciciel ma pelne znizki jesli ma to jakies znaczenie)
Dla niego ma. Dla ciebie, takie samo jak to, czy poranne płatki zalewasz mlekiem od "Krasuli" czy "Mućki"...


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

MK II
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 108
Rejestracja: sob gru 25, 2010 02:05
Lokalizacja: Brzeszcze/Oświecim

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: MK II » sob wrz 16, 2017 11:53

Dziekuje za odpowiedz.A czy ubezpieczyciel pokrywa ew.koszta zdjecia i zalozenia takiego zderzaka w warsztacie do ogledzin?



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » sob wrz 16, 2017 16:52

MK II pisze:A czy ubezpieczyciel pokrywa ew.koszta zdjecia i zalozenia takiego zderzaka w warsztacie do ogledzin?
Kolejny leniwy?! Kilka stron wstecz napisałem, do czego jest zobowiązany ubezpieczyciel. Ma obowiązek zrekompensować wszelkie koszty związane ze zdarzeniem szkodzącym . Rozebranie elementów pojazdu do oględzin także.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

MK II
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 108
Rejestracja: sob gru 25, 2010 02:05
Lokalizacja: Brzeszcze/Oświecim

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: MK II » sob wrz 16, 2017 17:46

:pub: :pub: jeszcze raz dziekuje.



staniek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr sty 06, 2016 16:53

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: staniek » wt wrz 26, 2017 20:24

Witam,

Panowie, taka sprawa. Skorzystałem z bezpośredniej likwidacji szkody, jestem ubezpieczony w PZU, sprawca w ErgoHestia. Dostałem kilka dni temu kosztorys i o ile wycena jest na oryginalnych częściach, to został naliczony 30% rabat na części w serwisie Audi, oraz zaniżona została stawka roboczogodziny 48zł netto.

I teraz zasadnicze pytanie czy korzystając z BLS mogę odwołac się od tej decyzji i żądac od PZU dopłaty do odszkodowania?

Pozdr i z góry dziękuję za podpowiedź :)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości