zlomowanie samochodu

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
kwasmx
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 127
Rejestracja: wt wrz 15, 2009 10:05
Lokalizacja: Tarnobrzeg/lublin

zlomowanie samochodu

Post autor: kwasmx » pt kwie 23, 2010 23:27

kupielm auto ktorego nie rejestrowalem na siebie. mam umowe kupna sprzedazyy itd
tera zauto chce ze zlomowac . i powiedzieli mi ze musze miecmskany dowodu poprzedniego wlasiciela na zlomowisku. czy jest to potrzebne? gdyz poprzedni wlasciciel leci w ch.. i niechce mi tego zeskanowac. znacie dokladnie przepisy mozecie mi pomoc? dzieki z gory


SPRZEDAM
silnik 1,6td JR+skrzynia5 biegowa w bdb stanie ,po remontach wiecj info gg 9415016

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10502
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Post autor: doggie » pt kwie 23, 2010 23:51

kwasmx pisze: skany dowodu poprzedniego wlasiciela na zlomowisku.
bzdura, nie masz takiego obowiązku skoro masz umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (o ile była wydana), ich zachowanie jest niezgodne z prawem, niech ci podadzą podstawy prawne wobec których chcą skany DO

ps. ale tak na marginesie to wiem o co im chodzi - chcą się po prostu zabezpieczyć przed sfałszowaną umową, gdyż ludzie często tak robią żeby złomować auta i niepłacić OC
W momencie oddawania samochodu na złom musisz okazać:

- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,

- dowód rejestracyjny pojazdu oraz kartę pojazdu, jeżeli była wydana, lub inny dokument potwierdzający dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym.

Jeśli robi to upoważniona przez ciebie osoba, niewpisana w dowodzie rejestracyjnym, musi dodatkowo przedstawić dokument potwierdzający własność.



Obowiązkiem przedsiębiorcy jest wówczas:

- unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych,

- wydanie ci zaświadczenia o demontażu pojazdu wraz z oświadczeniem, że unieważnił wspomniane dokumenty,

- jeśli pojazd był niekompletny, wydanie zaświadczenia o przyjęciu niekompletnego pojazdu,

- wysłanie w ciągu siedmiu dni egzemplarza zaświadczenia o demontażu samochodu do wydziału komunikacji urzędu gminy, w którym ostatnio twój samochód był zarejestrowany.



W ciągu 30 dni od otrzymania tych dokumentów musisz złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Pamiętaj o tym, żeby zanim zgłosisz się do wydziału komunikacji, zapłacić zaległe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Ostatnio zmieniony pt kwie 23, 2010 23:53 przez doggie, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
kwasmx
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 127
Rejestracja: wt wrz 15, 2009 10:05
Lokalizacja: Tarnobrzeg/lublin

Post autor: kwasmx » sob kwie 24, 2010 08:11

dzieki wielkie :pub: :pub: :pub: :pub: poleciolo pomogl;d a zna ktos to dokladnie jaka to ustawa czy cos takiego? bo bym z tym do nich poszedl i udowodnil ze nie trzeba zeby sie nie czepiali... z gory dzieki
Ostatnio zmieniony sob kwie 24, 2010 09:01 przez kwasmx, łącznie zmieniany 1 raz.


SPRZEDAM
silnik 1,6td JR+skrzynia5 biegowa w bdb stanie ,po remontach wiecj info gg 9415016

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10502
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Post autor: doggie » sob kwie 24, 2010 14:15

Głównie są to:

* USTAWA z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji

* Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 15 czerwca 2005 r. w sprawie listy istotnych elementów pojazdu kompletnego.


oraz dodatkowo:

* Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2005 r. w sprawie sposobu unieważniania dokumentów pojazdów wycofanych z eksploatacji, wzorów zaświadczeń wydawanych dla tych pojazdów, sposobu przechowywania, zaświadczeń oraz prowadzenia ich ewidencji.



Awatar użytkownika
kwasmx
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 127
Rejestracja: wt wrz 15, 2009 10:05
Lokalizacja: Tarnobrzeg/lublin

Post autor: kwasmx » pn kwie 26, 2010 09:36

mam kolejne pytanie koledzy. jesli nie rejstrowalem auta na siebie nie placilem skarbowki a teraz je zezlomuje czekaja mnie jakies nie przyjemnosci w skarbowce? lub w urzedzie komunikacji? na umowie kupna sprze3dazy wpisane jest 600zl czyli ponizej tysiaka od ktorego sie nie placi wzbogacenia po 2 auto to golf 2 wpisane w dowodzie 97 nie wiem czy to ma znaczenie jakies.


SPRZEDAM
silnik 1,6td JR+skrzynia5 biegowa w bdb stanie ,po remontach wiecj info gg 9415016

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10502
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Post autor: doggie » pn kwie 26, 2010 12:52

kwasmx, po pierwsze nie liczy się cena podana na umowie kupna-sprzedaży tylko cena z odpowiednich tabel typu *eurotax* chyba że cena na umowie k-s jest wyższa, to wówczas jest brana pod uwagę, tak więc skąd masz pewność że wg eurotaxu wartość kupionego przez ciebie auta jest niższa od kwoty 1000 zł, bo poniżej tej kwoty nie płacisz skarbówki
po drugie - nawet jeśli jesteś zwolniony z opłaty skarbowej czyli 2% wartości pojazdu, to i tak masz obowiązek wypełnienia druku PCC-3 http://www.v10.pl/archiwum/prawo/wzoryd ... w/pcc3.pdf i złożenia go w skarbówce
Obowiązuje od 01.01.2007 deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilno prawnych, czyli formularz PCC-3.

PCC-3 trzeba wypełnić kupując używany samochód, np. na giełdzie. Istotną zmianą jest fakt, iż formularz PCC-3 nie musi być podpisany przez sprzedającego, co było znacznym utrudnieniem w przypadku PCC-1. Obecnie wypełnia go i podpisuje tylko kupujący.

Deklaracja PCC-3 ma trzy strony, które musi wypełnić podatnik
Było o tym wiele razy więc na przyszłość postaraj się użyć wyszukiwarki :wink:
Ostatnio zmieniony pn kwie 26, 2010 12:55 przez doggie, łącznie zmieniany 2 razy.



Bakamura
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 156
Rejestracja: sob sty 05, 2008 18:31
Lokalizacja: Katowice

zlomowanie samochodu

Post autor: Bakamura » pn mar 28, 2011 21:26

Sorki za odkopanie tematu ale temat pokrewny i można tu umieścić.

Wie ktoś jak wygląda takie zaświadczenie o złomowaniu auta?
Są to jakieś druki urzędowe czy zwykła kartka i np w takiej firmie wypisują dane i dają pieczątkę?

Pytam dlatego, że w moim mieście znalazłem ogłoszenie o skupie pojazdów. Chce zezłomować auto i facet mówi, że wydaje takie zaświadczenia. Ale nie chciałbym dać się zrobić w konia bo nie mam pojęcia jak ma takie zaświadczenie wyglądać.

A kłopotów nie chcę :)

Z góry dziękuję za pomoc..



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10502
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: zlomowanie samochodu

Post autor: doggie » wt mar 29, 2011 11:48

Bakamura pisze:

Wie ktoś jak wygląda takie zaświadczenie o złomowaniu auta?.
proszę bardzo:

http://www.auto-swiat.pl/sites/www.auto ... 502138.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;



Bakamura
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 156
Rejestracja: sob sty 05, 2008 18:31
Lokalizacja: Katowice

zlomowanie samochodu

Post autor: Bakamura » śr mar 30, 2011 23:44

doggie, dziękuję Ci bardzo :)

Na pewno porównam :)



StaniooL
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: śr paź 07, 2009 19:36
Lokalizacja: Rypin

zlomowanie samochodu

Post autor: StaniooL » śr kwie 06, 2011 22:27

Mam pytanie co do złomowania, bo dla mnie coś jest nie jasne.. Kupuje samochód który jest po dachowaniu. Golf 3 dokładnie. Ma zabrany dowód rejestracyjny przez policję. Wycinam dach który jest zniszczony, wyciągam silnik, środek przykładowo zostawiam i idę na stację demontażu pojazdów, i oni mi wystawiają kwitek bez dowodu rejestracyjnego? Czy trzeba coś płacić za zezłomowanie budy? Jak wygląda sprawa z OC, jak jest ważne, albo jak nie jest ważne. Pogubiłem się już w tym..



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10502
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: zlomowanie samochodu

Post autor: doggie » pt kwie 08, 2011 09:04

StaniooL pisze:Mam pytanie co do złomowania, bo dla mnie coś jest nie jasne.. Kupuje samochód który jest po dachowaniu. Golf 3 dokładnie. Ma zabrany dowód rejestracyjny przez policję. Wycinam dach który jest zniszczony, wyciągam silnik, środek przykładowo zostawiam i idę na stację demontażu pojazdów, i oni mi wystawiają kwitek bez dowodu rejestracyjnego? Czy trzeba coś płacić za zezłomowanie budy? Jak wygląda sprawa z OC, jak jest ważne, albo jak nie jest ważne. Pogubiłem się już w tym..

musisz wiedzieć że za każdy brakujący kilogram samochodu musisz dopłacać, czasem nawet 10 zł z 1 kg, więc nie możesz sobie ot tak wyciągnąć silnika i innych podzespołów (przynajmniej bez uprzedniego uzgodnienia ze stacją demontażu), DR nie musisz mieć, wystarczy pokwitowanie na zatrzymany DR, po otrzymaniu zaświadczenia o złomowaniu ze stacji złomowania udajesz się do WK wyrejestrować auto i ubezpieczalni wycofac polisę



anko1973
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 105
Rejestracja: sob sty 23, 2010 01:35
Lokalizacja: Warszawa

zlomowanie samochodu

Post autor: anko1973 » śr sie 17, 2011 00:11

więc nie możesz sobie ot tak wyciągnąć silnika i innych podzespołów (przynajmniej bez uprzedniego uzgodnienia ze stacją demontażu),
@doggie - mógłbyś trochę więcej szczegółow podać? chcę kupić MK2 z dobrą budą i wsadzić silnik od mojego. Czy jak wsadzę silnik od tego kupionego do mojej starej budy to przy kasacji beda się czepiać? czy raczej masa ich interesuje? silnik będzie inny (zamiast 1.8 będzie 1.6) będa na to zwracac jakoś uwagę?



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10502
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: zlomowanie samochodu

Post autor: doggie » pt sie 19, 2011 21:27

Czy jak wsadzę silnik od tego kupionego do mojej starej budy to przy kasacji beda się czepiać? czy raczej masa ich interesuje? silnik będzie inny (zamiast 1.8 będzie 1.6) będa na to zwracac jakoś uwagę?
nie powinni, chyba że nie będą mieli się czego czepić to czepią się tego, najszybciej dowiesz się jadąc do stacji demontażu i pytając na miejscu, zawsze lepiej niż telefonicznie



anko1973
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 105
Rejestracja: sob sty 23, 2010 01:35
Lokalizacja: Warszawa

zlomowanie samochodu

Post autor: anko1973 » sob sie 20, 2011 08:12

dzięki za odpowiedź; udało mi się znaleźć taki sam model z takim samym silnikiem - będzie mniej roboty z elektryką



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości