Sprzęgiełko alternatora?

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
guziolek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1400
Rejestracja: czw mar 11, 2010 14:31
Lokalizacja: Lublin okolice
Kontakt:

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: guziolek » pt sty 07, 2011 13:14

Problem wygląda tak. Po kupnie samochodu była cisza nic nie buczało. Przy wymianie rozrządu kolego podpowiedział, że przydałoby się wymienić też pasek od altka, bo spękany i łożysko przy tłumiku drgań tez ma delikatny luz. Pojeździłem tak jeszcze trochę i jak były zbędne pieniążki to wymieniłem wszystko sam, bo nawet ten kolega mechanik nie chciał sobie rąk brudzić, bo za prosta robota :grin: Nadal w autku była cisza, po paru tygodniach jazdy zaczęło się takie jak na filmiku buczenie
[youtube][youtube]. Filmik nie mojego autorstwa, ale dźwięk zbliżony (cichszy). Potrafi ono ustać przy zmianie obciążenia alternatora, by po chwili znowu dawać o sobie znać. Występuje jedynie na wolnych obrotach.
Z tego, co wyszperałem w paru tematach na temat sprzęgiełka alternatora, to taki objaw może dawać zużyty pasek, napinacz sprzęgiełko, pompa wspomagania (poziom płynu ok). Z powyższych do wymiany zostało się tylko sprzęgiełko i pompa, tego bym nie chciał uskutecznić z wiadomych powodów :jezor:
Na koniec 2 pytania:
1. Jak zachowuje się sprawne sprzęgiełko po zdjęciu paska, czy powinno mieć jakiś luz, bezwładność w jedną czy drugą stronę (ponoć powinno, a moje nie ma, chyba, że źle badam).
2. Na kole sprężarki klimy wyczuwam lekki luz, z tym że nie była ona wtedy załączona przez elektromagnes. Tak ma być czy coś tam jest też popsute i to jest przyczyną drgania?
Z dodatkowych informacji: alternator Valeo 120A nr 038 903 023 S
Ostatnio zmieniony czw lut 17, 2011 21:44 przez guziolek, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: italiano_83 » pt sty 07, 2011 19:34

Sprzęgło na alternatorze jest "kierunkowe" przenosi napęd tylko w jedna stronę czyli może napędzać alternator, ale nie ma możliwości zwolnienia jego obrotów, ale nie działa ono "delikatnie" moje nowe sprzęgło stawiało wyraźny opór przy próbie kręcenia. Jak sprzęgło terkocze/stuka to znaczy, że zatarło i wtedy porusza się skokowo, co bardzo dobrze się czuje podczas przyspieszania( szybkie poszarpywanie silnika).
Żeby je sprawdzić musiałbyś zablokować jakoś wałek alternatora i próbować przekręcać rolkę alternatora przeciwnie do kierunku napędu, jeśli nie da rady to jest zatarta i trzeba ją wymienić, a do wymiany potrzebne są dwa klucze aby zablokować i odkręcić rolkę.
Sprzęgiełko terkocze na wolnych obrotach i kiedy silnik schodzi z obrotów(zazwyczaj słychać w dolnym zakresie obrotów) , jak na jałowym biegu depniesz gaz do spodu i gwałtownie odpuścisz to zazwyczaj słychać podczas schodzenia z obrotów takie szybkie (trrrrtr) :hmm:
Dobry zamiennik kosztuje ~120zł, wymiana jest nie zaciekawa bo masz klimatyzacje i altek jest pośrodku na dole kompresor klimy na górze pompa wspomagania a z boku na nadkolu węże od wspomagania
Natomiast napęd klimy masz realizowany za pomocą sprzęgła włączasz klimę i napęd przekazywany jest na kompresor, na wyłączonej klimatyzacji rolka kręci się "bez oporu" .


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Awatar użytkownika
Rafał 21
Forum Master
Forum Master
Posty: 1329
Rejestracja: ndz paź 04, 2009 12:08
Lokalizacja: Slask-Zabrze

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: Rafał 21 » pt sty 07, 2011 19:35

guziolek pisze: Jak zachowuje się sprawne sprzęgiełko po zdjęciu paska,
Kol. guziolek, sprzęgiełko jednokierunkowe to prosta zasada sprawdzenia! . Odchylasz napinacz i obracasz zgodnie z kierunkiem obrotów alternatora jednocześnie blokując delikatnie wałek , powinno sie obracać z walkiem swobodnie.Jeżeli wałek stoi w miejxcu a zewnętrzny pierścień sie porusza / sprzęgielko do wymiany .I odwrotne obroty-zmiana kierunku ! Blokując wałek - zewnętrzny pierścień sie obraca swobodnie wałek stoi w miejscu .Jak są opory i zatarcia do wymiany :lol: Blokada to juz nie muszę tłumaczyć by przytrzymać delikatnie wirnik ,bądź śrubokrętem palcem itp. Każdy sie domyśla by nie tak zablokować aby złamać palec lub wygiąć śrubokręt :lol: A SPRĘŻARKA jest uruchamiana za pomocą cewki o takiej http://www.ceneo.pl/3256779s" onclick="window.open(this.href);return false; Może ktos mnie poprawi jak coś zle zinterpretowałem :lol:


Zawsze może być Ciut Ciut więcej!!!

Awatar użytkownika
guziolek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1400
Rejestracja: czw mar 11, 2010 14:31
Lokalizacja: Lublin okolice
Kontakt:

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: guziolek » pt sty 07, 2011 20:02

Alternator blokowałem wkładając tak jak kolega pisze śrubokręt w łopatki, wiadomo, z wielką siłą nie kręciłem żeby czegoś nie uszczypać nie zgiąć, ale sprzęgiełko odmawiało współpracy. Z tego co sam się w etce dopatrzyłem to Valeo ma sprzegiełko, z resztą jak wszystkie chyba 120A? Aha, co do pierwszej odpowiedzi i wątku na temat dostępu,to mam pompowtrysk (AXR) i dostęp do alternatora jest elegancki, jakieś tam przewody od klimy czy paliwowe sobie idą ale można odchylić. Nie zmienia to jednak faktu, że nie mam klucza i sam tego nie będę robił. Myślę jedynie nad wymontowaniem alternatora i podjechaniem do jakiegoś zakładu żeby tylko rolkę wymienili, jak zadzwoniłem do jednych to sobie krzyknęli za całą robotę 160PLN plus rolka około 230 :shock: Może mało, może dużo, ale robota prosta jak budowa cepa więc mnie zniechęcili tą kwotą.
Skoro już w sumie wiadomo, że sprzęgiełko jest dd, to mam takie pytanie czy ta http://allegro.pl/sprzegielko-alternato ... 60240.html rolka będzie ok?



Awatar użytkownika
gluchy1984
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 136
Rejestracja: pn maja 21, 2007 22:00
Lokalizacja: Warszawa

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: gluchy1984 » pt sty 07, 2011 20:06

to duzo krzykneli
Najlepeij wymontuj altka i pojedź do jakiegoś zakładu gdzie sprzedają te kółka plus takie rzeczy robią. Powinni Ci to przerzucić w cenie kółka czyli łącznie wszystko ok 160 PLN.



Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: italiano_83 » pt sty 07, 2011 20:20

guziolek pisze:rolka około 230 :shock:
Pozłacana czy z ASO :blush: :hmm:


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Awatar użytkownika
guziolek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1400
Rejestracja: czw mar 11, 2010 14:31
Lokalizacja: Lublin okolice
Kontakt:

Re: Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: guziolek » pt sty 07, 2011 20:28

italiano_83 pisze:
guziolek pisze:rolka około 230 :shock:
Pozłacana czy z ASO :blush: :hmm:
No właśnie też mnie zdziwiła cena, bo robione u nich już było pare rzeczy w różnych autach i dość w porządku ceny mają, a tu taka niespodzianka:P
Ale nie spamować mi tu tylko odpowiadać czy to http://allegro.pl/show_item.php?item=1372217308 (oferta z forum, nie wie czy aktualna, ale można się dowiedzieć), albo to http://allegro.pl/sprzegielko-alternato ... 60240.html się nadaje do mojego alternatora Valeo 120A nr 038 903 023 S



Awatar użytkownika
gluchy1984
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 136
Rejestracja: pn maja 21, 2007 22:00
Lokalizacja: Warszawa

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: gluchy1984 » pt sty 07, 2011 20:38

Mam nadzije, ze to nie będzie spam tylko rzeczowa odpowiedź :)
Ja mam alternator o takim samym numerze jak Ty tylko 90 A i Kolega Krół Julian dopasował mi takie nr ori kółka ze sprzęgiełkiem 030 903 119 C
Czekam na wiosenny zryw gotówkowy i wtedy będe mógł potiwerdzić czy miał rację, a tym czasem mam nadzieję że Tobie pomoże to dobrac odpowiednie kółko :) Długo czytałem czytałem i jeszcze raz czytałem i z tym Valeo to cięzko cos na forum znaleźć, do Bosha jest więcej info.

Przepraszam mała korekta, mój numer altka ma na końcu C a twó S,



Awatar użytkownika
Rafał 21
Forum Master
Forum Master
Posty: 1329
Rejestracja: ndz paź 04, 2009 12:08
Lokalizacja: Slask-Zabrze

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: Rafał 21 » pt sty 07, 2011 21:39

guziolek pisze:Ale nie spamować mi tu tylko odpowiadać
Ale w czym problem?? wchodzisz w katalog INA i kupujesz do swojego AXR :lol: http://toc.luk-as.de/toc/pl/E7B13E710B1 ... ramesetJsp" onclick="window.open(this.href);return false; Zresztą nie wiem po co tyle zachodu i tak tego sam nie zrobisz Potrzeba odpowiedni klucz ściągacz itp. Sam klucz to 40żl. A w serwisie z prawdziwego zdarzenia- u mnie taki jest INA sprzęgiełko 90 zł. zamontowanie sprawdzenie 150 -180żł wszystko .. Nigdzie bym taniej nie dostał +przesyłka wiec nie ma o czym rozmawiać :lol:


Zawsze może być Ciut Ciut więcej!!!

Awatar użytkownika
guziolek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1400
Rejestracja: czw mar 11, 2010 14:31
Lokalizacja: Lublin okolice
Kontakt:

Re: Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: guziolek » pt sty 07, 2011 22:32

Rafał 21 pisze:
guziolek pisze:Ale nie spamować mi tu tylko odpowiadać
Ale w czym problem?? wchodzisz w katalog INA i kupujesz do swojego AXR :lol: http://toc.luk-as.de/toc/pl/E7B13E710B1 ... ramesetJsp" onclick="window.open(this.href);return false; Zresztą nie wiem po co tyle zachodu i tak tego sam nie zrobisz Potrzeba odpowiedni klucz ściągacz itp. Sam klucz to 40żl. A w serwisie z prawdziwego zdarzenia- u mnie taki jest INA sprzęgiełko 90 zł. zamontowanie sprawdzenie 150 -180żł wszystko .. Nigdzie bym taniej nie dostał +przesyłka wiec nie ma o czym rozmawiać :lol:
To żart z tym spamowaniem, ale właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem, sam nie będę robił, bo z tego co się orientowałem to odkręca się to ciężko, najlepiej pneumatem, 2 nie mam klucza i pewnie mi się nie przyda on już nigdy poza wymianą tej rolki, więc nie mam po co go kupować. Muszę tylko, znaleźć zakład z "normalnymi cenami" bo zobacz co wyżej napisałem na temat jednego, który do tej pory był bardzo ok. Natomiast na te rolki to mają taką cenę, że musiałby mi silnik z pod maski wyskakiwać żebym u nich zmieniał :jezor: W takiej cenie jak oni zaśpiewali to cały alternator na aledrogo, i podejrzewam, że pojeździł bym na nim pare tysięcy, a potem go sprzedał i kupił kolejny, na kolejne pare tysięcy. Plan jest ogólnie taki żeby wywlec alternator z pod maski i podrzucić go jakiemuś mechanikowi, który wtedy wymieni mi to, podejrzewam, w ciągu 20 minut i odbiorę go od ręki, bez czekania.



Awatar użytkownika
Rafał 21
Forum Master
Forum Master
Posty: 1329
Rejestracja: ndz paź 04, 2009 12:08
Lokalizacja: Slask-Zabrze

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: Rafał 21 » sob sty 08, 2011 11:19

guziolek pisze: W takiej cenie jak oni zaśpiewali to cały alternator na aledrogo, i podejrzewam, że pojeździł bym na nim pare tysięcy, a potem go sprzedał i kupił kolejny,
No tu sie z tobą zgadzam 150 to Valeo kupisz . Ale musiałbyś albo sam sprawdzić przed zakupem , lub szukać gdzie sprzedawca juz w opisie zapewnia że sprzęgiełko OK .. Tak tu na forum robią ,ostatnio posty kol. Sztomel to potwierdzają , w przyszłości kupisz sprzęgiełko do swojego i sprzedasz , wydatek sie pomniejszy i to sporo :lol: Co do klucza to fakt , będzie ci siedział kilka lat ,no chyba że otworzysz na forum wypożyczalnie i koszty sie zwrócą [gorzej z kluczem :rotfl: ] http://www.autonarzedzia.com.pl/Katalog ... VALEO.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.toolmar.pl/pl/p/KLUCZ-SERWIS ... RCEDES/140" onclick="window.open(this.href);return false;


Zawsze może być Ciut Ciut więcej!!!

Awatar użytkownika
guziolek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1400
Rejestracja: czw mar 11, 2010 14:31
Lokalizacja: Lublin okolice
Kontakt:

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: guziolek » sob sty 08, 2011 14:39

Co do kupna to już wiem co siedzi w samochodzie i nr z auta zgadza się z tym co jest na kilku aukcjach więc tylko kupić i poszukać kogoś, kto przerzuci. Do wiadomości innych którzy mają alternator Valeo 120A nr 038 903 023 S , w tej chwili mam rolkę INA o nr F-2276286, zastępują ją rolki tego producenta o nr F55347001 i 535 0012 10 i być może jeszcze jakieś, do których nie dotarłem.
Rolka ta odpowiada oryginałom o numerach:
VW 021 903 119 G
VW 022 903 119 A
VW 022 903 119 C
VW 028 903 119 AM
VW 038 903 119 A
VW 038 903 119 S
VW 038 903 119 T
VW L 038 903 119 S
Rolka nadaje się do alternatorów o numerach:
=Bosch, Prąd ładowania alternatora: 70 A, dla numeru OE: 038903023K, 038903023B, Prąd ładowania alternatora: 90 A, dla numeru OE: 038903023L, 038903024D, Prąd ładowania alternatora: 120 A, dla numeru OE: 028903023E
=Valeo, Prąd ładowania alternatora: 70 A, dla numeru OE: 028903023Q, 038903024C, Prąd ładowania alternatora: 90 A, dla numeru OE: 038903023R, 038903024E, Prąd ładowania alternatora: 120 A, dla numeru OE: 03890023S, 038903024G, artykuł uzupełniający / informacja uzupełniająca 2: wymagane narzędzie specjalne do montażu

Powyższe dane pochodzą ze strony producenta oraz z moich wniosków wyciągniętych w oparciu o ETKE. Mam nadzieję, że komuś się to przyda.
Jak już założę, to napisze czy pomogło.



Awatar użytkownika
guziolek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1400
Rejestracja: czw mar 11, 2010 14:31
Lokalizacja: Lublin okolice
Kontakt:

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: guziolek » czw sty 13, 2011 20:35

No więc tak. Rolka wymieniona, stara jak się okazało miała zatarte sprzęgiełko, chodziło z dużym oporem. Teraz zero jakichkolwiek niepokojących odgłosów z okolic alternatora i paska. Tylko "kle kle kle" i spokojny szum.

PS. Przepraszam, że 2 posty pod sobą, ale problem rozwiązany, to może komuś się przyda ta wiadomość jak będzie wyżej. Dzięki wszystkim za pomoc.



Awatar użytkownika
hutnik
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 116
Rejestracja: pn sty 11, 2010 22:13
Lokalizacja: Kraków

Sprzęgiełko alternatora?

Post autor: hutnik » czw lut 17, 2011 20:29

witam,
od paru dni słyszałem delikatne rytmiczne popiskiwanie na wolnych obrotach z pod maski
dzis chciałem sprawdzić czy to pasek czy coś innego, pilalem woda pasek piski na chwilkę ustały, wsiadłem sobie do auta delikatnie dodałem gazu (wtedy piski ustawały) mialem gdzies z 1200 pbr a tu nagle trzask, zgasiłem szybko motor patrze a tu niema sprzęgiełka alternatora:///
chyba sie posypało całkiem.... pasek cały, alternator ładnie sie kręci, luzu też niema...
co koledzy radzicie zrobić? zdemontować alternator? poziom trudności duży? alternator widac dobrze dojście tez widziałem ze ok.
czy może da sie założyć sprzęgiełko bez demontarzu alternatora? trzeba do tego jakiś narzedzi specjalnych?
przejechać pare km do serwisu tez mozna? poza brakiem ładowanie wspomagania klimy nic sie niestanie?
napinacz paska da się odchylić od góry zeby nałożyć potem pasek na sprzęgiełko?
jakie sprzęgiełko polecacie kupić?
motor TDI PD AXR 101KM alt. 120 A
prosze o pomoc :?


Jeżdżę też VW Sharan 1.9TDI PD 130KM ASZ rocznik 2005

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości