[MkIV] Światła do jazdy dziennej LED - podłączenie

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
maazidolo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt maja 08, 2009 22:50
Lokalizacja: Szczecin

[MkIV] Światła do jazdy dziennej LED - podłączenie

Post autor: maazidolo » czw lip 29, 2010 23:19

Mam problem z nowym forum i nic nie mogę znaleźć. Dlatego pozwoliłem sobie założyć nowy wątek.
Mam zamiar kupić światła LED do jazdy dziennej OSRAM.
Są trzy przewody " +/ - /sterowanie". Plusowy trzeba podłączyć do "stacyjki" i tak główkując wpadłem na takie rozwiązanie.

Pod maską mam małą skrzyneczkę z dwoma prażnikami
Obrazek
Miernikiem znalazłem + który pojawia się po przekręcaniu stacyjki i nie znika po odpaleniu. Napięcie jest na przewodzie żółto-niebieskim który mostkuje przekaźniki i wchodzi z zewnątrz.
To ten:
Obrazek

Mam pytanie, co to za przewód? Czy mogę się tu podłączyć? Światła biorą ok 9W.
Proszę o poradę.
Ostatnio zmieniony pt lip 30, 2010 12:05 przez maazidolo, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Bartek_R
Pasza dla Świń
Pasza dla Świń
Posty: 395
Rejestracja: pn gru 14, 2009 23:32
Lokalizacja: Krzemienna Podkarpackie
Kontakt:

Re: Światła do jazdy dziennej LED - podłączenie pod przekaźn

Post autor: Bartek_R » czw lip 29, 2010 23:42

Przy lampkach powinna być instrukcja,
ale wg mnie ma być tak:
+ do bezpiecznika i do +aku
- do -aku
sterujący do + z postojówki no chyba że chcesz aby włączały się same i bez postojówek to tam gdzie jest napięcie po kluczyku, więc jeśli się podepniesz tam gdzie chciałeś to nie powinno być problemów


Fortuna jeździ na jednym kole
a bieda na dwóch;
dlatego szybciej nas dogania
:rozpacz:
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Światła do jazdy dziennej LED - podłączenie pod przekaźn

Post autor: Zico63b » pt lip 30, 2010 01:06

Raczej nie polecam: jak widzę, jest to Golf IV TDI 1,9 a ten kabelek to sterowanie przekaźników, prowadzące do urządzenia sterującego wtryskiem paliwa...
Światła dzienne muszą być tak podłączone, by samoczynnie wyłączały się w chwili włączenia dowolnych reflektorów, a więc mijania lub drogowych; nie dotyczy to tylko włączenia ostrzegawczego błysku drogowymi. Tak więc, by być w zgodzie z przepisami to jeśli sterowanie to masa cewki przekaźnika Twoich nowych dziennych lamp - to podłączyć ją trzeba pod 56 włącznika głównego świateł.
Jeśli jest inaczej, czyli na sterowanie jest podawany plus - układ należy przerobić, tak by spełniał ten warunek.

Temat o dziennych:
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=2&t=340581" onclick="window.open(this.href);return false;



Awatar użytkownika
maazidolo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt maja 08, 2009 22:50
Lokalizacja: Szczecin

Re: Światła do jazdy dziennej LED - podłączenie pod przekaźn

Post autor: maazidolo » pt lip 30, 2010 07:23

Zico63b pisze: Światła dzienne muszą być tak podłączone, by samoczynnie wyłączały się w chwili włączenia dowolnych reflektorów, a więc mijania lub drogowych;
:bajer: Światła dzienne maja się zapalać w chwili przekręcenia kluczyka lub uruchomienia ślinika, a gasnąć wraz z zapaleniem postojówek/mijania.

"Sterowaniem" nazwałem przewód na którym, gdy pojawi się napięcie to światła do J.D. gasną. Jeśli " + " wezmę z przewodu który mnie interesuje, " - " z klemy a sterujący podepnę do " + " plusa z postojówek to mam wszystko z głowy.
Nie muszę rozbierać połowy deski i ciągnąc przewodu z kabiny do przegrody silnika, to mnie przerasta :(.
Nie mogę znaleźć oznaczeń tych przekaźników, mam książkę ale tam są tylko te co są w podszybiu. O tych co mnie interesują nie ma ani słowa.
Też mi się zdaje że jeśli zabiorę ok 10W z tego dość grubiutkiego przewodu to się nic nie stanie :hmm: , to jest chyba sterowanie przekaźników, biorąc pod uwagę że są podłączone razem.
Silnik to AXR 74kw
Proszę o pomoc :pub:



Awatar użytkownika
prezesik25
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2901
Rejestracja: pn gru 11, 2006 21:37
Lokalizacja: ELE Łęczyca
Kontakt:

Re: Światła do jazdy dziennej LED - podłączenie pod przekaźn

Post autor: prezesik25 » pt lip 30, 2010 08:31

Ja kabelek sterowania podłączyłem pod cienki kabelek wzbudzenia wychodzący z alternatora. (+) i (-) na przekaźnik z akumulatora a zasilanie przekaźnika (sterowanie) wziąłem od alternatora. Nie wolno podłączać bezpośrednio świateł do kabelka z altka, bo może coś się w ładowaniu posypać, bezpieczniej jest poprzez przekaźnik.

Przy uruchomieniu silnika pokazuje się (+) na tym kabelku i mamy włączone dzienne :).

Dodatkowo kabelek sterowania przeciągnałem do kabiny pod podświetlany włącznik (świeci jak dzienne są włączone), abym mógł wyłączyć dzienne po włączeniu mijania.


Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
maazidolo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt maja 08, 2009 22:50
Lokalizacja: Szczecin

Re: Światła do jazdy dziennej LED - podłączenie pod przekaźn

Post autor: maazidolo » pt lip 30, 2010 10:19

prezesik25 pisze:Dodatkowo kabelek sterowania przeciągnałem do kabiny pod podświetlany włącznik (świeci jak dzienne są włączone), abym mógł wyłączyć dzienne po włączeniu mijania.
To chyba nieprawidłowo, wymóg jest jednoznaczny. Muszą się samoczynnie/automatycznie wyłączyć po włączeniu pozycji/mijania.



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Światła do jazdy dziennej LED - podłączenie pod przekaźnik

Post autor: Zico63b » pt lip 30, 2010 11:01

http://lex.pl/ustawa/?akt=Dz.U.2009.75.639.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Punkt 18-ty tabeli, przypis 1), 2) oraz jako zalecenie nieobowiązkowe 3).
Kolego Maazidolo: problemem nie jest grubość przewodu do przekaźnika (wystarczająca w zasadzie), ale wytrzymałość elementu włączającego napięcie na niego w ECU czyli w komputerze, a ten to już kosztuje!
To jak Koledze tak zależy na tym miejscu by się podpiąć - proszę się podpiąć do przewodu z pinu 87 któregoś z tych przekaźników. Efekt ten sam a bezpiecznie, bo to pełne napięcie z akumulatora podane w chwili pojawienia się napięcia w cienkim. Zna Kolega zasadę pracy przekaźnika :bigok:



hauer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 362
Rejestracja: śr mar 15, 2006 11:15
Lokalizacja: Polska

[MkIV] Światła do jazdy dziennej LED - podłączenie

Post autor: hauer » pt lip 30, 2010 12:16

słuchaj ja swego czasu przeglądałem sobie instrukcje do świateł LED Philips. oni tam wykombinowali że światła (przekaźnik) podłącza się do akumulatora i jeden kabelek jest podpięty do wiązki świateł pozycyjnych. Światła uruchamiają sie po włączeniu silnika i wyłączają w chwili włączenia świateł mijania. W sumie wyglądało to bardzo rozsądnie.
Zobacz w necie http://www.lighting.philips.com/pl_pl/c ... ge.pdf.zip
pzdr



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

[MkIV] Światła do jazdy dziennej LED - podłączenie

Post autor: Zico63b » pt lip 30, 2010 12:23

Tak, bardzo to ładne lecz część z numerkiem 2 to sterownik reagujący zapewne na spadki napięć. Inaczej skąd układ "wiedziałby" kiedy ma świecić, jeśli nie jest podpięty do zapłonu?
Gdy Kolega Maazidolo ma taki sterowni - jest O.K. ale gdy nie?



hauer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 362
Rejestracja: śr mar 15, 2006 11:15
Lokalizacja: Polska

[MkIV] Światła do jazdy dziennej LED - podłączenie

Post autor: hauer » pt lip 30, 2010 12:33

Te DRL-y z diodami OSRAM kosztują ok 200zł, może lepiej dołożyć te 150zł i mieć komplet Philipsa który "bangla"?



Awatar użytkownika
maazidolo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt maja 08, 2009 22:50
Lokalizacja: Szczecin

[MkIV] Światła do jazdy dziennej LED - podłączenie

Post autor: maazidolo » pt lip 30, 2010 21:50

Zdecydowałem się na OSRAM prawie dwa razy tańsze od PHILIPSA.
Z tego co pamiętam to na tych dwóch grubych czerwonych jest cały czas + , a na czarnym - i dlatego padło na te co wskazałem.
Jutro jeszcze dokładnie sprawdzę, może to jakieś sterowniki/moduły a nie przekaźniki. Myślałem że ktoś ma schemat i dokładnie mi napisze co to jest za skrzyneczka, co to za przewody i czego służą.



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

[MkIV] Światła do jazdy dziennej LED - podłączenie

Post autor: Zico63b » sob lip 31, 2010 00:59

No to ja już pisałem "przekaźniki".
Kostki z numerem 100 oraz 53 to typowe Volkswagenowskie przekaźniki do wykonywania "ciężkiej roboty" czyli łączenia obwodów o dużym przepływającym prądzie - obwodem z maleńkim prądem sterującym. Te u Kolegi sterują zasilaniem podgrzewania płynu chłodzącego, sterowane z urządzenia kierującego wtryskiem paliwa. Napięcie jest tam tylko przy zimnym silniku, przy sprawdzeniu na gorącym, Kolega się zawiedzie bo napięcia nie będzie.
Schemat dam jak rozpatrzę się co do wstawiania na nowych opcjach forum.



Awatar użytkownika
maazidolo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt maja 08, 2009 22:50
Lokalizacja: Szczecin

[MkIV] Światła do jazdy dziennej LED - podłączenie

Post autor: maazidolo » sob lip 31, 2010 07:24

:( To teraz mnie zmartwiłeś, faktycznie sprawdzałem jak był zimny silnik.
To było najlepsze rozwiązanie jakie można było sobie wymarzyć. Skrzyneczka gotowa, miejsce żeby nawet przekaźnik włożyć, wolne gotowe miejsca na bezpiecznik.
Jak masz schemat to może znajdziesz w tej magicznej skrzyneczce gdzie mam się podpiąć, nawet na sterowanie przekaźnikiem.



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 69 gości