Parkowanie auta 7m od budynku

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
Duber
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10830
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:30
Lokalizacja: FSW

Parkowanie auta 7m od budynku

Post autor: Duber » pt cze 12, 2009 21:07

Witam,wiem ze jest przepis ktory zakazuje parkowanie od okien blizej niz 7m.niechce mi sie schodzic na kladke aby napisac jaki to paragraf itp.ale czy jest jakiś myk aby mozna było parkowac?mieszkam w bloku,stare budownictwo.mamy w miare duze podworko ale wszyscy parkujemy blizej bloku z racji ze auta są na widoku.zdazyly sie juz włamania i kazdy chce je miec pod oknem,ale znalazły sie dwie stare dewoty co robią dym.jest jakiś prawny sposób aby mozna bylo jednak to obejśc i parkowac?wiadomo ze stwaiamy auta nie pod samymi oknami ale te ok.3 metry od bloku.niestety nieda rady stawiac 7m bo w tym momencie zastawimy rozne bramy itp.a te pindy jeszcze mieszkają na 1-2 pietrze i w niczym im te auta nieprzeszkadzają :grrr:
Ostatnio zmieniony pt cze 12, 2009 21:11 przez Duber, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10504
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Parkowanie auta 7m od budynku

Post autor: doggie » sob cze 13, 2009 12:20

duber pisze:Witam,wiem ze jest przepis ktory zakazuje parkowanie od okien blizej niz 7m.niechce mi sie schodzic na kladke aby napisac jaki to paragraf itp.ale czy jest jakiś myk aby mozna było parkowac?mieszkam w bloku,stare budownictwo.mamy w miare duze podworko ale wszyscy parkujemy blizej bloku z racji ze auta są na widoku.zdazyly sie juz włamania i kazdy chce je miec pod oknem,ale znalazły sie dwie stare dewoty co robią dym.jest jakiś prawny sposób aby mozna bylo jednak to obejśc i parkowac?wiadomo ze stwaiamy auta nie pod samymi oknami ale te ok.3 metry od bloku.niestety nieda rady stawiac 7m bo w tym momencie zastawimy rozne bramy itp.a te pindy jeszcze mieszkają na 1-2 pietrze i w niczym im te auta nieprzeszkadzają :grrr:
a skąd masz informację o tych 7 metrach? Chyba że jest to prawo miejscowe ustanowione przez rajców miejskich, bo generalnie w PORD zapis taki nie występuje.
Art. 49.

1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:

1.na przejeździe kolejowym, ...........................

2. Zabrania się postoju:

1.w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;
2.w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;
3.przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;
4.w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;
5.na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.
3. Zabrania się zatrzymania lub postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu.

4. Zakaz zatrzymania lub postoju pojazdu nie dotyczy unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
albo tu:
http://www.zm.org.pl/?a=parkowanie_przepisy
Ostatnio zmieniony sob cze 13, 2009 13:26 przez doggie, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
Duber
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10830
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:30
Lokalizacja: FSW

Post autor: Duber » sob cze 13, 2009 19:47

mettenos, jeszcze troche tego zostało na budunku



Awatar użytkownika
PvD
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 504
Rejestracja: ndz maja 13, 2007 11:09
Lokalizacja: Pyrzyce
Kontakt:

Post autor: PvD » sob cze 13, 2009 19:57

Może to coś pomoże:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

§ 19. 1. Odległość wydzielonych miejsc postojowych, w tym również zadaszonych, lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, budynku zamieszkania zbiorowego, z wyjątkiem hotelu, budynku opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także od placu zabaw i boiska dla dzieci i młodzieży, nie może być mniejsza niż:

1) 7 m - w przypadku 4 stanowisk włącznie,

2) 10 m - w przypadku 5 do 60 stanowisk włącznie,

3) 20 m - w przypadku większej liczby stanowisk, z uwzględnieniem § 276 ust. 1.

2. Odległość wydzielonych miejsc postojowych lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż:

1) 3 m - w przypadku 4 stanowisk włącznie,

2) 6 m - w przypadku 5-60 stanowisk włącznie,

3) 16 m - w przypadku większej liczby stanowisk.

3. Odległości, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się do sytuowania wjazdów do zamkniętego garażu w stosunku do okien budynku opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także placów zabaw i boisk dla dzieci i młodzieży.

4. Zachowanie odległości, o których mowa w ust. 1 i 2, nie jest wymagane przy sytuowaniu miejsc postojowych między liniami rozgraniczającymi ulicę.

§ 20. Miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 5 m od okien budynku mieszkalnego wielorodzinnego i zamieszkania zbiorowego oraz zbliżone bez żadnych ograniczeń do innych budynków. Miejsca te wymagają odpowiedniego oznakowania.



Awatar użytkownika
Duber
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10830
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:30
Lokalizacja: FSW

Post autor: Duber » sob cze 13, 2009 20:00

dodam ze na podworku niema zadnych wyznaczonych miejsc na parkowanie

[ Dodano: Sob Cze 13, 2009 20:39 ]
wiec mozna przyjąc tak.
miejsca wyznaczone do parkowania muszą znajdowac sie min 7m jesli niema wyznaczonych miejsc to teoretycznie wolno?niema przepisu wspolnoty zabraniającego parkowania...



funkoval
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn cze 01, 2009 14:48
Lokalizacja: Wwa

Post autor: funkoval » sob cze 13, 2009 21:28

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury zawiera normy, których należy przestrzegać przy tworzeniu budynków/budowli i infrastruktury dla nich - wystarczy spojrzeć na przepisy ustawy, na podstawie których zostało wydane (prawo budowlane bodajże). Sprzedaj ten tekst dewotom - najlepiej z numerami dzienników ustaw i numerami artykułów/ustępów (ustawy) oraz paragrafów (rozporządzenia).

duber pisze:dodam ze na podworku niema zadnych wyznaczonych miejsc na parkowanie

[ Dodano: Sob Cze 13, 2009 20:39 ]
wiec mozna przyjąc tak.
miejsca wyznaczone do parkowania muszą znajdowac sie min 7m jesli niema wyznaczonych miejsc to teoretycznie wolno?niema przepisu wspolnoty zabraniającego parkowania...
W przypadku podwórza istotne jest pod czyim zarządem jest podwórze - samorządu terytorialnego czy wspólnoty? Bo jeśli wspólnoty, a jednocześnie brak jej wewnętrznych uregulowań, to nie widzę powodu dla parkowania innego, niż przewidziane w PORD.
Tylko nie stawaj za blisko, bo berety zrzucą okruszki na dach Twego mk3. Gołębiom nie wytłumaczysz, chyba że śrutem :chytry:


[url=http://sawb.soup.io/post/19430690/More-than-three-exclamation-marks-are-a][color=red]More than three exclamation marks are a sure sign of a sick mind. (Terry Pratchett)[/url][/color]

Gallus
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 128
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 10:12
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Gallus » ndz cze 14, 2009 09:55

miałem ten sam problem z moim starym sąsiadem... i tez mieszkał na drugim piętrze...
zawsze stawiałem auto na parkingu bo takowy jest u mnie pod blokiem...
ale jak nie ma miejsca no to pod oknami stawiam bo gdzie?... u mnie to zawsze wyscig szczurów na ten parking...
gośc był zdolny do wszystkiego... najpierw wiadro z wodą wylał mi na maske kiedy wsiadałem do samochodu.. oczywiscie sie nie przyznał.. moja cierpliwosc sie skończyła gdy podłożył mi szklaną butelke po wódce pod koło... gdy cofałem... chyba nie musze pisac co się stało.... na szczęscie obeszło się bez kapcia :grin:
na następny dzin srutówka od kolegi i po oknach beretowi :green_fuck:
od tamtego czasu jest spokoj ;)



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10504
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Post autor: doggie » ndz cze 14, 2009 21:40

funkoval pisze:Rozporządzenie Ministra Infrastruktury zawiera normy, których należy przestrzegać przy tworzeniu budynków/budowli i infrastruktury dla nich
dokładnie, nie ma to nic wspólnego z PORD, to właśnie spółdzielnia powinna się kierować tymi przepisami w momencie wydzielania parkingów lub stanowisk parkingowych a spółdzielnia po prostu to zlała a teraz zasłania się tymi przepisami
Ostatnio zmieniony ndz cze 14, 2009 21:41 przez doggie, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Duber
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10830
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:30
Lokalizacja: FSW

Post autor: Duber » ndz cze 14, 2009 22:01

po blizszych ogladzinach powiem wam ze te pismo przykleila spóldzielnia jak sie okazuje z pieczatki.dewoty naplakały w spóldzielni i to spółdzielnia rozwiesila.hmmm



Awatar użytkownika
Engelbert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 313
Rejestracja: czw sty 08, 2009 01:41
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Engelbert » ndz cze 14, 2009 22:06

Podstawowe pytanie: jaką sankcję przewiduje się za niezastosowanie do tego rozporządzenia? (już nawet pomijając fakt błędnego interpretowania).


VW

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10504
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Post autor: doggie » ndz cze 14, 2009 22:19

Engelbert pisze:Podstawowe pytanie: jaką sankcję przewiduje się za niezastosowanie do tego rozporządzenia? (już nawet pomijając fakt błędnego interpretowania).
wszystko zależy od sytuacji i interpretacji na miejscu
139. art. 90 lub art. 97 Naruszenie warunków dopuszczalności zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku art. 47 - 100
140.
Naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu na jezdni jak najbliżej jej krawędzi i równolegle do niej art. 46 ust. 2 - 100
141.
Naruszenie obowiązku umieszczania pojazdu (z wyjątkiem pojazdu zaprzęgowego) poza jezdnią w czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym art. 46 ust. 3 150 - 300
142.
Naruszenie zakazu postoju w miejscach utrudniających wjazd lub wyjazd art. 49 ust. 2 pkt 1 100
143.
Naruszenie zakazu postoju w miejscach utrudniających dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu art. 49 ust. 2 pkt 2 100
144.
Naruszenie zakazu postoju przed lub za przejazdem kolejowym na odcinku od przejazdu do słupka wskaźnikowego z jedną kreską art. 49 ust. 2 pkt 3 100
145.
Naruszenie zakazu postoju w strefie zamieszkania w miejscach innych niż wyznaczone art. 49 ust. 2 pkt 4 100 146.
Naruszenie zakazu postoju na obszarze zabudowanym pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 ton lub o długości przekraczającej 12 m
Ostatnio zmieniony ndz cze 14, 2009 22:20 przez doggie, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Engelbert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 313
Rejestracja: czw sty 08, 2009 01:41
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Engelbert » ndz cze 14, 2009 22:25

To w końcu to jest w oznaczonej strefie zamieszkania? W sumie nigdzie tego nie wyczytałem :goof:


VW

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10504
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Post autor: doggie » ndz cze 14, 2009 22:33

Engelbert, niechodzi tylko o strefę bo nie wiem czy to miejsce o którym pisał w/w jest strefą, tak po prostu wytłuściłem, ale jeżeli żaden z w/w warunków nie jest spełniony to nie ma podstaw do postępowania mandatowego a spółdzielnia może sądzić się z mieszkańcem na drodze cywilno-prawnej



Awatar użytkownika
Duber
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10830
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:30
Lokalizacja: FSW

Post autor: Duber » ndz cze 14, 2009 22:45

umnie niema zadnych stref,lini,wyznaczonych miejsc itp



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości