Cieknie turbo, czy to powazne?

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

grzegorz1203
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pt lis 07, 2008 18:26
Lokalizacja: podkarpackie

Cieknie turbo, czy to powazne?

Post autor: grzegorz1203 » ndz maja 24, 2009 15:40

Witam cieknie mi turbo, boje sie tak jezdzic czy to moze byc cos powaznego? Zrobilem zdjecie, poradcie mi co z tym zrobic.
Golfik z 1998r. silnik to ALE 1,9TDI
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.



Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Post autor: italiano_83 » ndz maja 24, 2009 17:56

1. turbosprężarka powinna być sucha ...
2. Być może nadszedł już jej kres i puszcza olej na uszczelniaczach, ułożyskowaniu ....
3. Udaj się do kogoś kto "zna " się na turbo zweryfikuje ci stan i powie czy np. jest możliwa regeneracja, czy trzeba nowe turbo....
4. Jak turbosprężarka całkowicie się rozszczelni od strony kompresora to dostanie Ci się olej do dolotu i zadziała jak extra dawka paliwa silnik wpadnie ci w max obroty wystarczy dosłownie chwili i masz skasowany motor... zgaszenie go w tym momencie będzie arcy trudne... nawet "niemożliwe"..
5. Patrze w to zdjęcie jak sroka w kość i nie wiem czy cieknie ci z części gorącej (Turbina) czy z części zimnej (kompresor) ale z której to strony by nie było nie jest to dobre..
6. Jeśli zauważyłeś że auto osłabło ostatnio, dymi na niebiesko, ubywa ci oleju, to tym bardziej zadbaj o sprawdzenie Turbo...
Tyle z mojej strony, powiem tylko tyle że nawet najlepsze zdjęcie nie powie wszystkiego, przedstawiłem Tobie trochę teorii i część możliwych komplikacji. Najlepiej będzie jak wypowiedzą się na ten temat koledzy którzy jak by to powiedzieć "siedzą w tym na co dzień" może doradzą Ci kogoś z "okolicy" kto ci pomoże w ocenie stanu turbosprężarki i znajdzie przyczynę tych oleistych plam ...


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

roman58
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 907
Rejestracja: pn sty 05, 2009 22:34
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: roman58 » ndz maja 24, 2009 21:54

Jak się nic nie dzieje to umyj i zobaczysz jak się będzie pocić.Z tych lat i tak jest sucha,bo to nie tylko wina turba.



arwam

Post autor: arwam » ndz maja 24, 2009 23:53

grzegorz1203, zobacz ile oleju jest wewnątrz przwodów do IC od turbiny.
jeśli są tylko lekko pokryte mgłą olejową to nic się nie dzieje ale jeśli jest go więcej to radzę się szykować do wymiany turbiny

[ Dodano: 24 Maj 2009 23:55 ]
grzegorz1203, a skąd jesteś?
może gdzieś nie daleko ode mnie to bym wtedy mógł zerknąć swoim okiem na autko?



grzegorz1203
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pt lis 07, 2008 18:26
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: grzegorz1203 » czw maja 28, 2009 08:29

Z lubaczowa jestem, do zurawicy to pare km jest.

Nie odczuwam zadnego ubytku mocy, autko fajnie ciagnie. Od wymiany oleju przejechalem juz 7tysiecy i w tym czasie dolalem 0,7 litra oleju, pierwszy raz mam tdi i nie wiem czy to normalne ze bierze tyle oleju?

jak bede mial czas to pozagladam na rury od intercoolera i zoabcze czy tam jest olej.



arwam

Post autor: arwam » czw maja 28, 2009 08:36

grzegorz1203 pisze:Od wymiany oleju przejechalem juz 7tysiecy i w tym czasie dolalem 0,7 litra oleju,
to trochę za dużo
a ze zdjęcia wynika że może ale nie musi tak być zaczyna się komresor rozszczelniać w turbinie i zacza aż na zewnątrz przepuszczać oring



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » czw maja 28, 2009 08:41

grzegorz1203, proponuję puścić wężyk odmy pod silnik albo do butelki a otwór w rurze od filtra do turbiny po wężyku odmy zaślepić i przejechać tak około 100-300 km a następnie umyć muszlę turbiny i po kolejnych 100-300 km sprawdzić czy wyciek nadal się będzie pojawiał - jeśli tak to faktycznie turbo olej przepuszcza.

Zrób sobie w ten sposób z tą odmą :
Obrazek

jest to najprostsza i najskuteczniejsza metoda na sprawdzenie szczelności olejowej turbo.
Ostatnio zmieniony czw maja 28, 2009 08:45 przez Sztomel, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrazek

grzegorz1203
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pt lis 07, 2008 18:26
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: grzegorz1203 » pt lip 03, 2009 22:19

Witam. Mam jeszcze jedno pytanko. Czy w moim silniku 1,9TDI ALE 90KM jest turbo ze zmienną geometrią?



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » pt lip 03, 2009 22:23

grzegorz1203 pisze:Czy w moim silniku 1,9TDI ALE 90KM jest turbo ze zmienną geometrią?
nie, jest tam zwykłe turbo z zaworem upustowym wastegate.


Obrazek

Awatar użytkownika
Mosiadz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: pt lip 03, 2009 11:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała, Kraków
Auto: VW Golf IV Variant 1.6
Silnik: AZD

Post autor: Mosiadz » pt lip 03, 2009 22:40

Witajcie.

Z tego co piszecie, to ważne jest czy turbo nie puszcza oleju od strony kompresora do wnętrza przewodu powietrza zasilającego kolektory ssące (nazwię sobie go A).
Ok, a jak turbo puszcza na zewnątrz olej?
Mam podobny problem jak grzegorz1203, jednak gdy sprawdzam przewód (A), to mam tylko delikatnie tłuste ścianki (być może to tylko od odmy).
Może inaczej: jak turbo puszcza olej na zewnątrz, a od środka jest sucho, to też trzeba robić z tym?
Regeneracja 770zł netto.



arwam

Post autor: arwam » sob lip 04, 2009 08:53

Mosiadz pisze:Może inaczej: jak turbo puszcza olej na zewnątrz, a od środka jest sucho, to też trzeba robić z tym?
daj foto, zasadniczo nie powinno wogóle puszczać u ciebie wystarczą sprawne ręcę i oringi można dobrać w składnicach części do maszyn rolniczych.
wystarczy jeden oring zmienić.
zewnętrznny wyciek oleju nie jest grgroźny dla silnika ale wytwarzają sietrujące związki a w skrajnym wypadku może dojść do pożaru pod maską



Awatar użytkownika
Mosiadz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: pt lip 03, 2009 11:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała, Kraków
Auto: VW Golf IV Variant 1.6
Silnik: AZD

Post autor: Mosiadz » ndz lip 05, 2009 21:27

arwam, nie mam możliwości na razie wrzucenia fotki ale zrobię to za kilka dni jak to będzie możliwe. Zresztą silnik umyłem cały przed oddaniem auta do mechanika więc w chwili obecnej turbo jest czyściutkie.
Oj, bardzo bym chciał abyś miał rację z tymi oringami, bo koszt regeneracji nie jest mały, a często słyszę, że kiepsko regenerują zakłady. Gwarancja na zregenerowaną turbinę to 6 miesięcy. Jak dla mnie to mało. Ubytek oleju z silnika u mnie jest prawie niewyczuwalny pomiędzy jego wymianami.



arwam

Post autor: arwam » ndz lip 05, 2009 21:55

Mosiadz, jeśli masz cośkolwiek pojęcia to sam dasz radę zrobić ja na K14 w ojca AUDI zrobiłem to na silniku ale troche gimnastyki było tak że chyba lepiej jest zdjąć całe turbo niż to robić na silniku



grzegorz1203
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pt lis 07, 2008 18:26
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: grzegorz1203 » czw lip 09, 2009 13:40

Czyli ten kompresor jest na zimnej czesci turbo? A wydaje mi sie ze mi cieknie z gorącej czesci, sorki jesli sie myle. Ciężko wymienic ten oring w moim silniku?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości