Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

MR_Piterr^
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 65
Rejestracja: pn sty 28, 2008 23:45
Lokalizacja: Wilkowisko
Kontakt:

Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Post autor: MR_Piterr^ » ndz kwie 05, 2009 20:05

Czy w Polsce mogą być montowane obrysówki ??
Chodzi mi o takie lampeczki.
LINK


Lubie mojego golfika
www.burdek-kop.com

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10502
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Post autor: doggie » pn kwie 06, 2009 09:03

MR_Piterr^ pisze:Czy w Polsce mogą być montowane obrysówki ??
Chodzi mi o takie lampeczki.
mówisz o tym Passacie? Jeżeli działają na zasadzie kierunkowskazów, to mogą być, natomiast jako typowe obrysówki nie mogą być LEGALNIE dopuszczone do ruchu w Polsce



MR_Piterr^
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 65
Rejestracja: pn sty 28, 2008 23:45
Lokalizacja: Wilkowisko
Kontakt:

Post autor: MR_Piterr^ » pn kwie 06, 2009 10:54

Czyli jak podepnę je z kierunkami to prawnie będzie OKI?? A jak bym podpiął tak, że by świeciło cały czas, a gdy włączę kierunki to będzie świecić z kierunkowskazami na zmianę to mogą się przyczepić?? Bo sam już nie wiem jak podpiąć, zęby jeździć spokojnie...pomóżcie jeżeli ktoś ma doświadczenie z policją ....


Lubie mojego golfika
www.burdek-kop.com

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10502
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Post autor: doggie » wt kwie 07, 2009 20:02

MR_Piterr^ pisze:Czyli jak podepnę je z kierunkami to prawnie będzie OKI?? A jak bym podpiął tak, że by świeciło cały czas, a gdy włączę kierunki to będzie świecić z kierunkowskazami na zmianę to mogą się przyczepić?? Bo sam już nie wiem jak podpiąć, zęby jeździć spokojnie...pomóżcie jeżeli ktoś ma doświadczenie z policją ....
jak będą działać na zasadzie kierunkowskazów to będzie OK, w innym przypadku nie mogą się palić.



MR_Piterr^
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 65
Rejestracja: pn sty 28, 2008 23:45
Lokalizacja: Wilkowisko
Kontakt:

Post autor: MR_Piterr^ » śr kwie 08, 2009 22:54

mettenos pisze:
MR_Piterr^ pisze:Czyli jak podepnę je z kierunkami to prawnie będzie OKI?? A jak bym podpiął tak, że by świeciło cały czas, a gdy włączę kierunki to będzie świecić z kierunkowskazami na zmianę to mogą się przyczepić?? Bo sam już nie wiem jak podpiąć, zęby jeździć spokojnie...pomóżcie jeżeli ktoś ma doświadczenie z policją ....
jak będą działać na zasadzie kierunkowskazów to będzie OK, w innym przypadku nie mogą się palić.
Dzięki za odpowiedz...jednak zrezygnowałem z obrysówek US bo nie chce czepiania się policji ;/


Lubie mojego golfika
www.burdek-kop.com

Gingers

Post autor: Gingers » czw kwie 09, 2009 16:23

sorry ze odsiwezam temat ale takie obrysowki sa montowane seryjnie w Volvo S/V40 i nie chodzi mi o wersje USA ale o europejska moj sasiad ma wlasnie takie volvo europejskie i ma obrysowki ktore zapalaja sie po wlaczeniu swiatel a nie jako kierunkowskaz Obrazek



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10502
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Post autor: doggie » pt kwie 10, 2009 07:29

gingers99 pisze:sorry ze odsiwezam temat ale takie obrysowki sa montowane seryjnie w Volvo S/V40 i nie chodzi mi o wersje USA ale o europejska moj sasiad ma wlasnie takie volvo europejskie i ma obrysowki ktore zapalaja sie po wlaczeniu swiatel a nie jako kierunkowskaz [url=http://x.screeny.pl/ga4282/e4dd8aff4c1a ... 120407.jpg]Obrazek[/URL]
bo posiadają fabryczną homologację, to jest inna bajka



Gingers

Post autor: Gingers » pt kwie 10, 2009 10:01

aha no chyba ze tak



Rafit
Forum Master
Forum Master
Posty: 1133
Rejestracja: śr kwie 27, 2005 15:29
Kontakt:

Post autor: Rafit » pt kwie 10, 2009 10:09

No ale obrysówki USA też posiadają przecież homologację :helm:



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10502
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Post autor: doggie » pt kwie 10, 2009 10:29

Rafit pisze:No ale obrysówki USA też posiadają przecież homologację :helm:
zgadza się, jak przedstawiany Passat czy też inny pojazd będzie spełniał wymogi zawarte w Rozporządzeniu odnoście warunków technicznych, jakie powinny spełniać pojazdy oraz warunki zawarte w rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów przy tym stosowanych to będzie mógł być wyposażony w te światła :bigok:

Rozdział III
par. 12 ust 3. Ponadto dopuszcza się wyposażenie w następujące światła:
(...) pkt 9 mówi, że światła obrysowe przednie i tylne - pojazdu samochodowego i przyczepy, o szerokości od 1,8 m do 2,1 m ... .
oraz art. 13
2. Połączenia elektryczne powinny zapewniać, aby:
1) światła pozycyjne przednie i tylne, światła obrysowe (jeśli pojazd jest w nie wyposażony), światła pozycyjne boczne (jeśli pojazd jest w nie wyposażony) i światła oświetlające tylną tablicę rejestracyjną mogły być włączane i wyłączane tylko jednocześnie; warunek ten nie obowiązuje, gdy światła pozycyjne pełnią funkcję świateł postojowych lub kiedy światła pozycyjne boczne migają (świecą światłem przerywanym) razem z kierunkowskazami po tej samej stronie pojazdu;


Passat ma szerokość ponad 1,80 m, więc teoretycznie można, ale -
3. Światła i oznakowanie odblaskowe powinny ponadto odpowiadać warunkom szczegółowym, określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia.

Więc mniejsze pojazdy, które nie przekraczają szerokości 1,80 m odpadają do takich przeróbek
Ostatnio zmieniony pt kwie 10, 2009 10:54 przez doggie, łącznie zmieniany 3 razy.



Awatar użytkownika
figo58
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: pn lis 12, 2007 02:17
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: figo58 » wt cze 09, 2009 12:17

czyli co ?? mój golfik nie może mieć obrysu z przody bo nie przekracza 1,8 m ?? a jak sprowadzę takiego golfa z USA i on seryjnie ma już taki obrys to mogę jeździć po naszych drogach legalnie itd.?? bo jak maja się czepiać to nie wiem czy bawić się w zakładanie:p a jeżdżę dość dużo to troszkę bym ryzykował ??



maszynistapawel
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pn lut 26, 2007 12:38
Lokalizacja: Terespol Pomorski
Kontakt:

Post autor: maszynistapawel » pt wrz 25, 2009 14:22

Ja mam passata b4 z obrysówkami z przodu (dokuponymi oryginalnymi) i nigdy nikt się nie czepiał nawet diagnosta. Obrazek



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10502
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Post autor: doggie » pt wrz 25, 2009 14:52

maszynistapawel pisze:Ja mam passata b4 z obrysówkami z przodu (dokuponymi oryginalnymi) i nigdy nikt się nie czepiał nawet diagnosta.
i bardzo dobrze bo osobiście ten przepis uważam za "przestarzały" pochodzący z epoki PRL-u, kiedy zgodnie z przepisami pojazdy w wersjach USA miały zakaz poruszania się po naszych drogach, dziś sytuacjawygląda radykalnie inaczej i przepis ten powinien być skreślony - takie jest moje zdanie



Awatar użytkownika
WhiteRoute
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: ndz lip 25, 2010 10:11
Lokalizacja: kraków

Post autor: WhiteRoute » wt lip 27, 2010 12:15

dopnę sie do tematu - wg mnie ten przepis powinien zniknąć - mam US autko i chce obrysówki wpiąć na pozycyjne i nie mogę o jakiś głupi przepis - nawet kombinuję żeby "dwuwłuknowo" zrobić - lekkie światło led na pozycji obrys - a mocniejsza żarówka na kierunkowskaz. Skoro auto ma od 20 lat takie coś w błotnikach to jakiś głupi przepis zabroni ? Właśnie to nie PRL już tylko podobno normalny kraj - podobno.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości