Stukanie w desce rozdzielczej po przekreceniu kluczyka

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

placina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt sty 16, 2009 20:34
Lokalizacja: Wrocław

Stukanie w desce rozdzielczej po przekreceniu kluczyka

Post autor: placina » pt sty 16, 2009 21:01

Witam serdecznie,

Jestem nowym użytkownikiem tego forum. Jest to doskonały pomysł żeby sobie pomagać ;)

PROBLEM numer 1.

Mój problem polega na tym, że od momentu przekręcenia kluczyka cały czas słyszę stukanie w desce rozdzielczej, częstotliwość mniej więcej raz na sekundę lub troszkę szybciej. Stukanie dochodzi jakby od strony pasażera. Stukanie rozlega się niezależnie od tego, czy jest włączona klima czy nie.

Stukanie znika przy włączeniu zamkniętego obiegu.

Przeszukałem dokładnie kilka forów i widzę, że wiele ludzi ma podobny problem.

Zgromadziłem takie odpowiedzi, przyczyny stukania:
-> uszkodzone zębatki w silniczku recyrkulacji powietrza
-> uszkodzone sterowanie przeciążeniowe w silniczku recyrkulacji powietrza
-> uszkodzony czujnik polozenia krańcowego w tym silniczku
-> źle ustawione nastawy początkowe klimatyzacji
-> klepią zastawki w kanałach nawiewowych
-> uszkodzony dwumas (!!??)

Mi się wydaje, że problem jest dokładnie opisany i przyczyna musi być jedna i jestem pewny, że ktoś na tym forum zna tą przyczynę i będzie tak miły się nią podzielić. Bardzo proszę.

Moim zdaniem są to te silniczki sterujące otwieraniem i zamykaniem kanałów powietrza. Jeśli tak, to pytanie
- czy gdyby to był silniczek, to czy wykazałby usterkę komputer?
- jak ustalić, który to silniczek?
- jak się dostać do tego silniczka?
- ile taki silniczek może kosztowac?

Inne pytanie - jeśli jest coś nie tak z ustawieniem klimatyzacji, to czy powrót do nastawień początkowych za pomocą VAG jest bezpieczny? czy jest pewne, że niczego nie zepsuję powracając do tych ustawień?


PROBLEM numer 2.
Też pojawia się od razu po przekręceniu kluczyka. Zdaje się, że zwłaszcza wtedy jak auto jest bardzo zimne (po nocy). Ten problem to również stukanie, jednak nie od klimy tym razem.

Po po przekreceniu kluczyka (auto jest jeszcze nie wlaczone) trwa to także po włączeniu auta przez jakiś czas. Słychać stukanie, podobne do PROBLEMU 1, tylko troche cichsze i dochodzące nie z jednego a kilku miejsc w desce rozdzielczej (może dwóch miejsc; jedno obok kierwnicy jakby). Stukanie znika jak auto sie nagrzeje.

Czy ktoś się spotkał i wie jak to usunąć?



Z góry bardzo dziękuje za wszelką pomoc.
przemek



woj-tek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 257
Rejestracja: ndz gru 21, 2008 00:13
Lokalizacja: Wyszogród
Kontakt:

Post autor: woj-tek » sob sty 17, 2009 02:36

problem 1 wymień cały silnik klapy obiegu powietrza zewnętrznego / wewnętrznego jest za schowkiem pasażera op prawej stronie pod deską .
problem nr 2 podejrzewam przekaźnik swiec lub dogrzewania silnika tak musi być .



placina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt sty 16, 2009 20:34
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: placina » sob sty 17, 2009 10:35

Dzięki wielkie!
Wydrukuję sobie tą odpowiedź i pojadę do Serwisu.

Zastanawia mnie już tylko jedna rzecz - czy żeby się dostać do tego silniczka, to trzeba dużo rzeczy rozkręcić, jak to mniej więcej się robi?

Boję się, czy rozbieranie deski nie skończy się potem jakimś trzeszczeniem i stukaniem samej deski...

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie
przemek

PS - oczywiście napiszę na forum, czy wymiana tych (lub innych) części pomogła, żeby już każdy użytkownik Golfa raz na zawsze wiedział



Awatar użytkownika
KOGUT1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: śr gru 17, 2008 20:45
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: KOGUT1 » sob sty 17, 2009 13:49

Jak się dostać do tego silniczka za schowkiem ?
Czy dużo rozkrencania?
Pytam bo mam taki sam problem.


GOLF 5 1.9 TDI 105 KM 2004

woj-tek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 257
Rejestracja: ndz gru 21, 2008 00:13
Lokalizacja: Wyszogród
Kontakt:

Post autor: woj-tek » śr sty 21, 2009 01:45

rozkrecania malo wyjmujesz tylko schowek pasażera i tyle nie rozbierasz deski ale ten silnik siedzi w ciasnym miejscu po prawej stronie sam go jeszcze nie wymontowałem tylko odlaczyłem kostkę na właczonym obiegu zewnetrznym i on juz nie hałasuje ale czy bedzie łatwo go wyjać tego nie wiem widać go dosć dobrze . Jak wymontujecie to napiszcie bo ja też go musze wymienić. dodaję że po odłaczeniu tego silnika klimatyzacja działa ok tylko nie działa obieg wewnętrzny pobieranego powietrza .



RaFaL22222
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt lip 04, 2008 19:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: RaFaL22222 » śr kwie 01, 2009 22:19

Witam serdecznie
Dołącze się do dyskusji o "stukającej klimatyzacji" gdyż mam ten sam problem. Sprawa wygląda tak, Golf V sprowadzony z francji, silniczki krokowe (te od przestawiania klapek klimy) sirmy BOSCH produkcji MADE IN SPAIN. Praktycznie wszystkie rytmicznie stukają. Rozkręciłem schowek, odłączyłem te dwa silniczki od recyrkulacji powietrza - gdyż one najmocniej stukały. Te pozostałe znacznie ciszej więc dało się jeździć. Teraz znów zaczęły głośno stukać pozostałe.

Jeśli chodzi o ilość tych silniczków to jest ich w sumie chyba 6.
- 2 szt. od recyrkulacji za schowkiem z prawej strony,
- 2 szt. w środkowym panelu za radiem, oraz
- 2 szt. pod kierownicą (do jednego z nich można się dostać od strony kierowcy, drugi jest niedaleko od tego pierwszego ale dostęp jest bardzo utrudniony - mi się nie udało do niego dostać),

Z tego co wiem to taki silniczek może kosztować ok 400 - 500 zł.
Przy takiej ilości silniczków koszt wymiany jest ogromny !!!

Jeden taki silniczek nawet rozebrałem (w środku jest silniczek, chyba jakiś kondensatorek, jakiś taki 3 stopniowy przestawnik oraz plastikowe zębatki które przerzucają napęd) w sumie nic co by się mogło tak naprawdę uszkodzić !!! (tzn albo działa albo nie)
Nie wiem co mogę z tym zrobić.
Nie chcę żeby naciągnęli mnie w serwisie czy u mechanika-elektronika.

Czy może to być wina niepoprawnych ustawień sterownika klimy ?? Jeśli tak to czy mogły się te ustawienia same zmienić ?? Czy można takie ustawienia przywrócić za pomocą np. VAG Commandera ??

Jeden mechanik powiedział że popsute są silniczki i trzeba je wymienić. Za nic w świecie nie chce mi się w to wierzyć.

Z góry dzięki za zainteresowanie i odowiedź, pozdrawiam



greg

Post autor: greg » czw kwie 02, 2009 10:28

placina pisze:- czy gdyby to był silniczek, to czy wykazałby usterkę komputer?
- jak ustalić, który to silniczek?
najprościej VAGiem - wyjdzie błąd - jeśli nie to niech dokonają adaptację silniczków
placina pisze:Inne pytanie - jeśli jest coś nie tak z ustawieniem klimatyzacji, to czy powrót do nastawień początkowych za pomocą VAG jest bezpieczny? czy jest pewne, że niczego nie zepsuję powracając do tych ustawień?
powinno wrócić do normy
placina pisze:Po po przekreceniu kluczyka (auto jest jeszcze nie wlaczone) trwa to także po włączeniu auta przez jakiś czas. Słychać stukanie, podobne do PROBLEMU 1, tylko troche cichsze i dochodzące nie z jednego a kilku miejsc w desce rozdzielczej (może dwóch miejsc; jedno obok kierownicy jakby). Stukanie znika jak auto się nagrzeje.
przekaźnik - ignoruj - to tak samo jakbyś miał pretensję ze jak włączysz kierunkowskaz to słychać pracę przerywacza albo że mrugąją kontrolki kierunków na desce
RaFaL22222 pisze:Rozkręciłem schowek, odłączyłem te dwa silniczki od recyrkulacji powietrza - gdyż one najmocniej stukały. Te pozostałe znacznie ciszej więc dało się jeździć.
odłącz też wtyczkę od ABS bo pedał ci drży przy hamowaniu - jak stukały to się naprawia lub próbuje ustawień początkowych a nie odłącza - tą metodą climatronic łapał pewnie błędy i kolejne stukania są tego następstwem



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10502
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Post autor: doggie » czw kwie 02, 2009 14:47

Mam od dłuższego czasu identyczny problem z hałasującą klimą, a więc:
- VAG nie wykazuje żadnych błędów
- Zrobiłem nastwy początkowe VAG-iem - pomogło tylko na chwilę. potem znowu zaczęło stukać

Wynik jest taki, że po prostu przyzwyczaiłem się do tych cichych stuków i doszedłem do wniosku, że szkoda kasy na wyrzucanie kilkuset a może i powyżej 1000 zł na wymianę silniczków - dopóki działa to jeżdżę i się nie przejmuję. Podzielam zdanie Grega, że do niektórych rzeczy można a do niektórych trzeba się przyzwyczaić. Pozdrawiam

[ Dodano: 02 Kwi 2009 14:49 ]
greg pisze:jak stukały to się naprawia lub próbuje ustawień początkowych a nie odłącza - tą metodą climatronic łapał pewnie błędy i kolejne stukania są tego następstwem
dokładnie, ale nastawy początkowe też mogą nie pomóc



RaFaL22222
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt lip 04, 2008 19:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: RaFaL22222 » czw kwie 02, 2009 19:58

greg napisał/a:
"odłącz też wtyczkę od ABS bo pedał ci drży przy hamowaniu - jak stukały to się naprawia lub próbuje ustawień początkowych a nie odłącza - tą metodą climatronic łapał pewnie błędy i kolejne stukania są tego następstwem"

Proszę w takim razie o podpowiedź jak taki silniczek się naprawia?? Według mnie w tym silniczku (w środku) nie ma nic co mogłoby się fizycznie uszkodzić. Jeżeli ktoś ma doświadczenie w naprawie takich silniczków to proszę o pomoc.

Szanowny greg'u
Koszt jednego silniczka w Polsce to ok 500zł co oznacza wydatek 6x500=3000 + robocizna. Myślę że to forum powinno pomagać użytkownikom VW Golf żeby właśnie takich wydatków unikać. Kwota ta to jest około 2 miesiące pracy. Na zachodzie taki silniczek kosztuje 40EUR co przy zarobkach 100EUR na dzień drastycznie zmienia punkt widzenia.

Dodam tylko uwagi od siebie, nie wiem czy były gdzieś opisane, ale może się komuś przydadzą lub dostrzeże coś innego i się tym podzieli.:

1. Do obsługi klimy nie do końca jest potrzebny VAG, oto polecenia wydawane np. z poziomu klawiszy klimatyzacji na panelu środkowym:
2. ECON + OBIEG ZAMKNIĘTY - pokazuje numery błędów klimatyzacji
3. ECON + NAWIEW NA PRZÓD - reset klimy, ustawienia silniczków do wartości początkowych
4. ECON + przycisk po prawej stronie od RECYRKULACJI POWIETRZA - pokazuje parametry pracy klimy (temp. rpm. itp nie doszedłem jeszcze jakie dokładnie)
5. i wiele innych np. AUTO + ECON - zamiana ze Stopni Celsjusza na Farenhajta.

dużo jest opisanych na tej stronie
http://uk-mkivs.net/forums/p/5475/55054.aspx

Po zrobieniu zerowania klimy tak jakby te stukania ustały, zobaczymy na jak długo.
PS. Liczę na fachowe porady dotyczące naprawy klimy. Z góry dziękuję.



greg

Post autor: greg » czw kwie 02, 2009 23:58

RaFaL22222, w ASO kosztują i owszem - allegro - nagrzewnica climatronic z silniczkami z anglika lub europa - to koszt od 200 wzwyż - jak stuka masz komplet na podmianę - stukanie najczęściej jest objawem oberwania trybów lub kółka z ośki
co do instrukcji - poszukaj opisu naprawy silniczka v71 :bigok:



placina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt sty 16, 2009 20:34
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: placina » wt wrz 22, 2009 15:10

Widzę, że nikt nie podziękował koledze RaFaL22222

W moim przypadku po powrocie do ustawień początkowych miarowe stukanie z okolic deski po prawiej stronie zniknęło, coś tam od czasu do czasu stuknie, ale generalnie to miarowe ustało. Ktoś pisał, że po jakimś czasie mu powróciło stukanie.. mam nadzieję, że u mnie tak nie będzie jak najdłużej.

Moim zdaniem, skoro powrót do ustawień początkowych pomaga, to jest bardzo mało prawdopodobne, że te silniczki są złe. Czyli złe jest sterowanie klimy.... może VW wypuścił jakieś nowe oprogramowanie, które to załawia. Ma ktoś kontakty w pożadnych serwisach, które mogłby to sprawdzić??

Jeszcze raz dziękuję za bardzo pożyteczną informację:
3. ECON + NAWIEW NA PRZÓD - reset klimy, ustawienia silniczków do wartości początkowych

Teraz mogę otwierać punkt likwidowania stuków :))

pozdrawiam!



Gtman32
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pn cze 14, 2010 19:15
Lokalizacja: ----

Post autor: Gtman32 » pn cze 14, 2010 19:21

witam mam pytanie bo mam identyczne stukanie akurat w silniczku za radiem probuje zrobic to jak piszecie zeby przywrocic fabryczne nastawienie silniczkow ale mi nie wychodzi moze ktos napisac jak dokladnie to zrobic czy na odpalonym aucie czy climatronicu wylaczonym i takie tam i dokladnie ktore guziki trzymac econ to wiem ale ten drugi to nie do konca pojmuje to dzieki czekam na odpowiedz



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości