[ALL VW] ustawienie reflektorów / świateł światła reflektory

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
Grzesiekk1982
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2511
Rejestracja: czw sie 03, 2006 01:14
Lokalizacja: Przemyśl

[ALL VW] ustawienie reflektorów / świateł światła reflektory

Post autor: Grzesiekk1982 » czw wrz 28, 2006 00:24

Witam zainteresowanych :D
Ktos na TECHNICZNYCH zaproponował umeiszczenie takiego tematu tutaj i na głównej. Tutaj mogę umieścić sam. Jest to skopiowany wycinek mojej pracy magisterskiej. Dodatkowo wyjaśniłem ewentualne niejasne kwestie.


Proszę o wszelkie uwagi, w tym krytyczne jeśli coś będzie niejasne i zmienimy :bigok:

1. Należy sprawdzić, a jeżeli zachodzi konieczność- wyregulować ciśnienie
w ogumieniu samochodu.

2. Ustalić warunki obciążenia samochodu oraz położenie pokrętła sterującego korektorem wysokości światła.

3. Ustawić reflektory pojazdu w odległości 10 m od ekranu (ewentualnie 5 m). Oś podłużna samochodu powinna być prostopadła do płaszczyzny ekranu. Ekran powinien być prostopadły do podłoża.

4. Zaznaczyć punkty bazowe w miejscach określonych rozstawem i wysokością położenia reflektorów (czyli bierzemy pod uwagę oś optyczną reflektora, czyli punkty na ścianie, powinny odpowiadać rozstaowi i wysokości tych małych kółeczek widocznych na kloszu każdego reflektora). Zaznaczyć też inne parametry, określające plamę świetlną. Poniżej należy przeprowadzić poziomą linię określającą położenie granicy światła i cienia. Linia ta powinna znajdować się w odległości „h” od naniesionych krzyży, której wartość podaje producent. Informacja ta może także się znajdować na obudowie reflektora. Przykładowo- jeżeli producent podaje odchylenie głównej osi optycznej reflektora od poziomu 1%, to parametr „h” obliczamy jako iloczyn tej wartości procentowej i odległości reflektora od ekranu kontrolnego.

5. Jak już mamy obliczony parametr „h”, należy nanieść na ekran kontrolny dodatkowe linie rozkładu światła i cienia. Linie te powinny się wznosić pod kątem 15º do góry w prawo, od środka punktów bazowych. Dla żarówek halogenowych granica światła i cienia powinna się układać w kształcie litery „Z” i być odchylona o kąt 45º. W przypadku wykonywanej na ekranie kontroli, wielkość „h” powinna wynosić 10 cm.

6. Następnie należy włączyć światła mijania i skontrolować położenie linii światłocienia. Jeżeli ustawienie reflektorów jest nieprawidłowe, należy poddać je regulacji.

7. Gdy ustawiono już światła mijania, należy włączyć światła drogowe. Na ekranie wokół naniesionych krzyży powinny ukazać się jasne plamy światła. Jeżeli tak się nie stanie, należy wykonać regulację położenia reflektorów.
W tym celu należy kręcić w odpowiednią stronę wkrętami mocującymi reflektor do nadwozia.

8. W przypadku, kiedy światło mijania oraz drogowe znajdują się w jednym reflektorze, zdarza się, że po włączeniu świateł drogowych, ich plamy świetlne nie mają właściwego położenia na ekranie, pomimo dobrze wyregulowanych świateł mijania. W takiej sytuacji nie należy dokonywać dodatkowej regulacji reflektora.

A jeszcze jedno - wartość procentowa odchylenia osi optycznej jest podana na kazdym reflektorze i widać ją po otwarciu maski.

Światłą długie powinny świecić tak, aby te rozrysowane "krzyzyki" (opisane w pkt 4) były na śdorku plamy światła

Rys 1- poglądowy. Widzimy te naznaczone punkty położenia reflektorów (te dwa "krzyzyki", a poniżej linia pozioma, naniesiona na ścianę o odległość wynikającą z odchylenia g.o.o.
Na Rys 2- dla świateł zwykłych (kaszlaki, stare poldoloty, żuki ;) ) z żarówką R2 (bańka).
Na Rys 3- dla świateł halogenowych.
Na rysunku 2 i 3 widzimy obraz dla pojedynczego reflektora, dla obu rozrysowujemy to samo.
Wszelkie używane przyrządy optczne w warsztatach i SKP pokazują (po przejściu przez soczewkę) obraz, odpowiadający obrazowi ekranu, dla auta oddalonego o 10 metrów.

P.S. Pamiętajmy o uprzednim ustawieniu korektora świateł na pozycję "0"

Pozdrawiam wszystkich :bigok
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony śr lis 01, 2006 20:49 przez Grzesiekk1982, łącznie zmieniany 4 razy.



Awatar użytkownika
Cefaloid
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 513
Rejestracja: śr sty 04, 2006 14:02
Lokalizacja: qqqq

Post autor: Cefaloid » pt wrz 29, 2006 11:11

Spoko opis - a reflektory H1 w MK3 mają odchylenie osi 1,2%. To przy 5m daje h = 6cm.
Ustawiłem tak i na przeglądzie technicznym wyszło że są idealnie ustawione!

A masz przepis jak ustwić przeciwmgielne ?
Szukałem w sieci jakiegoś dobrego opisu ale co wypowiedź to była inna opinia na ten temat...
Ostatnio zmieniony wt lis 28, 2006 17:13 przez Cefaloid, łącznie zmieniany 2 razy.


Konto usunięte.

Awatar użytkownika
Grzesiekk1982
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2511
Rejestracja: czw sie 03, 2006 01:14
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: Grzesiekk1982 » pt wrz 29, 2006 12:51

Cefaloid pisze:A masz przepis jak ustwić przeciwmgielne
Witam, właśnie o przeciwmgielnych nie ma nic i raczej nic nie będzie. Jak pisałem pracę mialem mnóstwo materiałów na temat diagnostyki i ustawienia oświetlenia oraz wymagań prawnych i nic na ten temat nie było. Być może, należy je ustawiać jak drogowe, czyli wokół punktów wynikających z rozstawu i wysokości reflektora?
Tam główna oś optyczna nie jest odchylona, ani nie ma zdefiniowanej granicy światłocienia.

P.S.
Po Twoim ostatnim poscie w temacie o Syncro zaglądałem pod spód: Przewód podciśnienia wchodzi prawidłowo do zaworu w moście (rzeczywiście idzie plastikowy razem z wężami paliwowymi, kończy się odcinkiem parcioano gumowym, i wchodzi na króciec umieszczony w zaworze od prawej strony samochodu (pasazera), a na lewym końcu ustrojstwa są te obcięte 2 przedody i wężyk niewsadzony na króciec. Wygląda więc, że należy połączyć przewody i nasunąć wężyk???? Tylko czemu Niemiec tego nei zrobił, mimo, że serwisował w ASO i wszystko wymnieniał? Jak będziesz mial chwilę, to napisz pod tamtym tematem co o tym myślisz.
Pozdrawiam.



Wypij
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: pn sty 01, 2007 23:29
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: Wypij » ndz sty 07, 2007 23:44

Cefaloid pisze:A masz przepis jak ustwić przeciwmgielne ?
Szukałem w sieci jakiegoś dobrego opisu ale co wypowiedź to była inna opinia na ten temat...


Gdzieś wyczytałem, że w VW przeciwmgielne ustawia się na pochylenie 2%. Czy to się zgadza z tym co widziałeś?

--
Mariusz



gop_8
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: pt mar 23, 2007 23:51
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Post autor: gop_8 » pt lut 01, 2008 21:28

Witam!

Ostatnio byłem w ASO i przy okazji wymiany kostki światła, koleś sprawdził mi ustawienie świateł. Mam halogeny w zderzaku i obecnie dodatkowo w światłach :helm: . Przy regulacji świateł powiedziano mi (były pracownik stacji przeglądów technicznych), że halogeny muszą być na tej linii równoległej do podłoża (czerwona kreska), ustawiane na swojej wysokości (wysokość od podłoża - w zderzaku będą niżej w światłach wyżej), czyli powinno to wyglądać, tak jak na fotce (do czerwonej kreski):

Obrazek

Tłumaczy to też sam model budowy halogenu (te, co ja montowałem miały blaszkę, która uniemożliwiała świecenie ku górze, jest kształtu obwodowi 1/4 kuli)

Pozdrawiam

PS
To mój 100 post :okej:
Ostatnio zmieniony pt lut 01, 2008 23:15 przez gop_8, łącznie zmieniany 3 razy.


[img]http://www.tkk.pl/~zsynuk/MK%204/VW%20zach-pom.jpg[/img]

Awatar użytkownika
Scarab
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 218
Rejestracja: czw lut 17, 2005 14:01
Lokalizacja: J-no

Post autor: Scarab » śr lip 23, 2008 18:10

hmm jak ustawia sie swiatla w mk3 skoro jedno pokretlo do regulacji (to od strony blotnika) jest praktycznie niedostepne? :crazy: Przerobilem sobie swiatla na smoked i wlasnie bedzie czekac mnie ustawianie i zastanawiam sie jak sie za to brac, przeciez jednym sie chyba nie ustawi? :crazy:



zombiq
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pt cze 10, 2005 16:46
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: zombiq » sob sie 23, 2008 09:41

proste przy błotniku musisz dysponować dużym śrubokrętem krzyzakowym i wsuwasz go przy błotniku wzdłóż lampy a nie od góry i kręcisz w prawo lub lewo w zależnosc od tego czy w górę czy w dół pozdrawiam


mk3 -60,-40 koni :0

N-dru
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: wt paź 30, 2007 17:36
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: N-dru » wt gru 02, 2008 20:27

A jeśli śrubokręt jest za gruby i nie chce wejśc można to też zrobić kluczykiem od stacyjki (tak jak ja, bo nie miałem odpowiedniego śrubokręta).

I teraz w którą stronę kręcić, dotyczy MK3 (H1+H1):
Jeśli kręcimy w prawo (zgodnie z ruchem zegara) opuszczamy reflektor w dół.
Jeśli kręcimy w lewo to światło będzie świecić dalej.

Nie jestem na 100% pewien czy tak samo się kręci w reflektorze prawym (tym od strony pobocza) :)

[ Dodano: 02 Gru 2008 19:34 ]
I mam tu jeszcze jedno zagadnienie - niestety problematyczne:

Otóż w moim lewym reflektorze (H1+H1) oś regulacji w poziomie nie ma plastikowego pokręła na końcu. Powoduje to, że bardzo niewielką siła można sobie to wcisnąć lub wyciągnąć - przez co reflektor świeci bardziej do środka jezdni lub bardziej na sąsiedni pas ruchu.
Podejrzewam że na dziurach może się to czasami w różne strony przesuwać :))
Nie spowoduje to oślepienia kierowcy nadjeżdżającego z przeciwka, ale jest to denerwujące.

A jak się okazało w prawym reflektorze też tak się dzieje.
Niby jest to białe plastikowe pokrętło, ale jak złapę na żarówkę to mogę sobie "poregulować" na prawo, na lewo :)

Jak ta sprawa wygląda u was, kolegoVWie ?



Awatar użytkownika
xys
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: śr lis 12, 2008 23:31
Lokalizacja: Wrocław / Kiełczów
Kontakt:

Post autor: xys » czw gru 18, 2008 18:36

N-dru pisze:I teraz w którą stronę kręcić, dotyczy MK3 (H1+H1):
Jeśli kręcimy w prawo (zgodnie z ruchem zegara) opuszczamy reflektor w dół.
Jeśli kręcimy w lewo to światło będzie świecić dalej.
ten opis dotyczy kręcenia śrubokrętem. ponieważ palcami chwytamy pokrętła (te wewnętrzne - bliżej osi samochodu) od strony tyłu auta, to kierunek kręcenia jest odwrotny.
N-dru pisze:Nie jestem na 100% pewien czy tak samo się kręci w reflektorze prawym (tym od strony pobocza)
identycznie


kupię/sprzedam pojedynczą oponę: Uniroyal Rallye 185/60 R14 82T

lukasz_bliw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 460
Rejestracja: pn kwie 02, 2007 21:37
Lokalizacja: Wysoka/Wrocław

Post autor: lukasz_bliw » pn gru 29, 2008 21:31

dot pkt. 4 w 1. poście: ja kupilem lampy helli (clear chrom) i nie mam kółek na szkle ... jakbym chciał ustawić sam to jak to zrobić?? zakładam ze lampy sa oryginalne i spelniaja wszelkie wymagane przepisy
Ostatnio zmieniony pn gru 29, 2008 23:14 przez lukasz_bliw, łącznie zmieniany 2 razy.



kasztan_TDI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 302
Rejestracja: czw sie 07, 2008 12:04

Post autor: kasztan_TDI » śr sty 14, 2009 16:03

Czyli Prawą i lewa strone sie ustawia tak samo?

ale to jeżeli ustawiam lampe pasażera to w ktora strone mam krecic zeby podniesc?
bo juz sie pogubilem.

w strone pobocza mam kreciuc zeby podniesc czy strone kierowcy ? (strona pasaż) P.
:chytry:

[ Dodano: 18 Sty 2009 13:03 ]
juz do tego doszlem pozdro.



N-dru
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: wt paź 30, 2007 17:36
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: N-dru » ndz sty 25, 2009 12:45

Jeśli się pogubiłeś to kombinuj, przekręć parę obrotów i sprawdź czy poszły w dół czy w górę, trochę trzeba pokombinować metodą prób i błędów :)



Awatar użytkownika
D1_PITER
Forum Master
Forum Master
Posty: 1411
Rejestracja: wt paź 28, 2008 18:13
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: D1_PITER » ndz maja 17, 2009 22:04

Witam

Czy może mi ktoś podać procentowe odchylenie wiązki świetlnej dla Golfa Mk2, lampy na żarówkach H4. Szukałem na szkle, na reflektorze i pod maską i nigdzie nie znalazłem. Z góry dziękuje.


Obrazek

chojny90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: śr lis 11, 2009 11:31
Lokalizacja: Szadek

Re: [ALL VW] ustawienie reflektorów / świateł światła reflek

Post autor: chojny90 » wt sie 03, 2010 20:19

na lampie są dwa takie kółka do kręcenia 1 jak sie otworzy klapę i drugie przy błotniku. Co mam zrobić aby podnieść lampę prawą (od pasażera) bo jest za nisko ustawiona



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości