Jak działa N108?

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

ciuqu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: czw mar 20, 2008 21:08
Lokalizacja: Wysoka
Kontakt:

Jak działa N108?

Post autor: ciuqu » ndz wrz 21, 2008 12:07

Witam

Mechanik włożył mi silnik 1Y z 96' z zelektronizowana pompą taki wynalazek VW produkowany bardzo krótko (prototyp SDI), z n108 i czujnikiem początku wtrysku. Niestety mój golf z 93' nie posiada modułu sterowania i te elementy nie są podpięte.

Silnik ma zbyt wczesny kąt wtrysku pracuje bardzo twardo jest dość zrywny i spaliny dziwnie śmierdzą.
Obrazek

Chciałbym opóźnić kąt wtrysku za pomocą n108 tylko nie wiem jak on działa i jak jest podpięty, czy zmienia się jego położenie w zależności od doprowadzonego napięcia czy pracuje impulsowo (wtedy nic nie zrobię).

Interesuje mnie również działanie czujnika początku wtrysku czy działa impulsowo czy liniowo.

Ostatecznie chciałbym przekręcić pompę myślę że w stronę od silnika, nie wiem tylko o ile na pewno o bardzo mały kąt.

Byłem u dwóch mechaników i stwierdzili że nie ustawią mi wtrysku bo nie wkręcą czujnika zegarowego, więc muszę radzić sobie sam.

Proszę o jakieś rady linki do opisów itp.

Z góry dziękuję
Pozdrawiam



Awatar użytkownika
homsky
VW Baron
VW Baron
Posty: 3307
Rejestracja: pt lis 11, 2005 20:03
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: homsky » ndz wrz 21, 2008 12:35

Nie znam konstrukcji tej pompy , ale cała zabawa z ta pompą bez sterowania ECU wydaje mi się bezsensowna , jeśli N108 nie jest w żaden sposób sterowany to kąt poczatku wtrysku nie jest wyprzedzany wraz ze wzrostem obrotów , cały czas kąt początku wtrysku ma stała niezmienna wartość. Nawet jesli prawidłowo ustawisz kąt poczatku wtrysku dla biegu jałowego to na wyższych obrotach nie bedzie on wyprzedzany.

Jak dla mnie to sa dwa wyjścia :
- powrót to starej czysto mechanicznej pompy
- dołożenie do tej pompy co masz teraz ECU

trzeciej opcji raczej nie ma , ale moge sie mylić - to jest tylko moje zdanie


[url=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/20938][img]http://www.motostat.pl/user_images/20938/icon5.png[/img][/url]

Awatar użytkownika
vision
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 734
Rejestracja: ndz lip 01, 2007 15:27
Lokalizacja: warszawa

Post autor: vision » ndz wrz 21, 2008 12:50

sprawdź bo powinieneś mieć ten sterownik ,może wystarczy podpiąć
Ostatnio zmieniony wt wrz 23, 2008 17:12 przez vision, łącznie zmieniany 2 razy.



ciuqu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: czw mar 20, 2008 21:08
Lokalizacja: Wysoka
Kontakt:

Post autor: ciuqu » ndz wrz 21, 2008 22:57

Niestety modułu nie mam. Z tego co kiedyś wyczytałem moduł sterujący tym wszystkim miał oznaczenie 144 mój ma 120 i jest tylko do świec. Być może 144 w nowszych modelach był włożony w miejsce 120 i sterował i świecami i pompą.

Przeróbka na mechaniczną nie ma sensu za dużo roboty. Wstawienie ECU a raczej sterownika też nie wchodzi w grę, ciągnięcie kabelków itp. Po za tym muszę mieć sterownik a szukałem w sklepach i po kilku złomach i niestety nic. Te modele produkowali bardzo krótko i nikt o nich nie pamięta.

Na dynamicznej regulacji kąta wtrysku mi nie zależy chcę tylko jak najłatwiej opóźnić początek wtrysku aby tak się nie trzaskał na wolnych obrotach i dlatego potrzebuję informacji jak działa n108 w jaki sposób był sterowany czy liniowo napięciem 0-12V czy impulsowo np.PWM wtedy albo regulator napięcia albo generator pwm.



Pyton50
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 286
Rejestracja: wt lut 19, 2008 00:26
Lokalizacja: GCZ

Post autor: Pyton50 » ndz wrz 21, 2008 23:16

Kolego dygnij trocchę pompę od silnika o mm.i motorownia ucichnie.Robiłem taką przeróbę i nie ma innej opcji jak przestawienie pompy i wszystko biega. :bigok:



jareczek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: wt maja 22, 2007 12:22
Lokalizacja: Legnica

Post autor: jareczek » pn wrz 22, 2008 10:36

Witaj!
W oryginale N108 sterowany jest impulsowo poprzez regulacje długości trwania impulsu. Mając generator z regulowanym współczynnikiem wypełnienia mógłbyś przystąpic do prób, ale pamietaj że to jest regulacja dynamiczna poprzez ujemne sprzężenie zwrotne. W Twoim przypadku możesz ustawić jedynie wartość statyczą.
Pozdrawiam



ciuqu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: czw mar 20, 2008 21:08
Lokalizacja: Wysoka
Kontakt:

Post autor: ciuqu » wt wrz 23, 2008 19:41

A czy znasz może parametry przebiegu - częstotliwość szerokość min max impulsów.

Zastanawiam się jeszcze czy przebieg nie był jakoś zsynchronizowany z obrotami silnika tak by skok n108 odbywał się w określonym położeniu pompy czy po prostu zaworek napierdziela bez względu na resztę.

[ Dodano: 25 Wrz 2008 22:21 ]
Mechaniczna regulacja kąta nie wydała się tak trudna jak myślałem. Po zdjęciu plastikowej osłony paska rozrządu okazało się że pompa jest nieruchoma a regulacji dokonuje się kółkiem zębatym pompy. Na początku przez pomyłkę wyprzedziłem wtrysk (obrót wałka pompy o 1mm) o dziwo silnik ucichł a mianowicie prawie znikł dieslowski klekot, zaczął równiej pracować przestał się trząść i dostał niezłego kopa. Silnik wydawał lekko metaliczny dźwięk z przydźwiękiem "simsonka" takie "dzyń dzyń".
Potem opóźniłem o "1mm" i niestety klekot wrócił silnik też trochę ucichł, dynamika jak przed ustawianiem, jednak nadal uważam że jest za głośny, na zewnątrz jest w miarę cicho ale w kabinie to prawdziwa masakra. Muszę jeszcze przejrzeć wydech może jest gdzieś dziurawy i cały hałas wali do kabiny.

Najlepszym rozwiązaniem było by ustawienie kąta z czujnikiem zegarowym ale mechanicy (bynajmniej ci u których byłem stwierdzili że się nie da a ja uważam że są lenie i nie maja czujnika z odpowiednim gwintem aby go wkręcić zamiast czujnika a chyba ma większy gwint niż stara poczciwa śruba) osobiście też boję się ruszać ten czujnik wszystko jest stare i pordzewiałe a czujnik zapewne jest słabszy niż śruba i zamiast wykręcić może się ukręcić.

Może ktoś wie jaki to rodzaj czujnika i jak za jego pomocą ustawić początek wtrysku.

Oczywiście dalej będę drążył temat n108 chciałbym się dowiedzieć dokładnie jak jest sterowany i może pomyślę nad jakąś dynamiczną regulacją kąta wtrysku



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 88 gości