Golf IV - wycieraczki

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

greg

Post autor: greg » pn lip 17, 2006 08:45

podnieś do góry i sprawdź wtedy i czy wtedy pracuja w róznych trybach - ja miałem tak przedwczoraj - pióra coś mocno tarły po szybach - poważnie - jeśli tak samo wolno pracują być może że się przycierają w osiach - wskazane rozebranie i przesmarowanie.



Awatar użytkownika
Kris99
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 80
Rejestracja: śr wrz 28, 2005 14:17
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Kris99 » pn sie 14, 2006 09:34

Proste zaśniedziały Ci styki na przegubacg wycieraczek. Zdemontuj całe ramie z silnikiem i wyczyśc na przegubach. Dużo o tym pisze sie na tym forum. Tylko zrób to szybko abyś zdązył przed zatarciem silnika


Mój Golf IV 1.4 16V - 2001r

greg

Post autor: greg » wt sie 15, 2006 20:20

Dzisiaj z okazji że jest święto i mam wolny czas a Mariusz M, zwrócił mi uwagę na wycieraczki (padało więc zaobserwowałem takie przerywane ruchy) postanowiłem zajrzeć do wycieraczek. Przy okazji skorzystałęm z komórki żony - dlatego sorki za jakość fotek.
Żeby zająć się polepszeniem pracy wycieraczek w golfie mk4 trzeba przygotować narzędzia:
1. Klucz nasadowy 13
2. Klucz nasadowy 10
3. Klucz torx 20 lub śrubokręt torx 20
4. Cienki śrubokręt
5. Gruby śrubokręt (ma być wytrzymały)
6. Młotek
7. Papier ścierny
8. Smar
9. WD 40 lub inny specyfik
Zaczynamy od podniesienia maski. Na grodzi mamy uszczelkę którą zdejmujemy
Obrazek

Następnie odkręcamy 4 śrubki torx po lewej stronie - mocujące osłonę filtra przeciwpyłkowego powietrza
Obrazek

Wyjmujemy tą osłonę. Cienkim śrubokrętem podważamy zaślepkę - kapturek od specjalnie wyżłobionej strony wycieraczki
Obrazek

Kluczem nasadowym 13 odkręcamy wycieraczkę a następnie poważamy ją - ja to robię tak że lekko naciskamy tuż przy osi wycieraczki a następnie pociągamy i tak kilkakrotnie aż zejdzie ramię z osi. To samo robimy z drugim ramieniem. Następnie musismy zdjąć osłonę na podszybiu - ona jest wpięta w rynienkę pod szybą i trzeba najpierw lekko poważyć róg od strony pasażera następnie lekko podważając odpiąć osłonę z rynieki aż dojdziemy do drugiego rogu gdzie też go podważając wyciągamy - ssłonę przesuwamy po szybie do góry - w ten sposób nam ładnie wyjdzie.
Obrazek

ściągmy 2 osłony gumowe na osiachBierzemy klucz nasadowy 10 z przedłużką i odkręcamy 3 śruby mocujące mechanizm wycieraczek. Podnosimy mechanizm odchylamy - naciskamy palcem zapinke i odczepiamy wiązkę wycieraczek
Obrazek

Wyjmujemy cały mechanizm - jesli mamy pomocnika - niech wyczyści cały nagromadzony syf aż do otwóru ściekowego - jak nie ma pomocy - robimy to sami
Obrazek

Mamy mechanizm wycieraczek w rekach.
Obrazek

Należy wziąć gruby śrubokręt i wsadzić go pomiędzy ramię jednej z osi wycieraczek a ramię które idzie od silniczka - tuż przy osi wycieraczek i naciskając odpinamy z przegubu kolewgo. Teraz mamy okazję sprawdzić czy ośka jest zatarta - jeśli nie da się kręcić ręką osi wycieraczek - mamy jednego ze sptrawców problemów. Tym samym sposobem odpinamy drugie ramie od osi wycieraczki. Oś wycieraczki chodzi w obudowie i od strony gdzie była nakrętka i wycieraczka jest zabezpieczone spinką
Obrazek
używamy cienkiego śrubokrętu - zapinkę wysuwamy. Na oś wycieraczki nakręcamy nakrętkę bo mamy zamiar tłuc młotem po osi a nie wolno zniszczyć gwintu ośki wycieraczki. Ja ponieważ robiłem to pod blokiem to pod ramie trzymające obudowę oski podłożyłem klucz nasadowy 13 na sztorc potem obudowa i naparzałem młotkiem co pewien czas podlewając WD40 + wspomagając młotkiem ruszałem ośką. Z ośki zejdzie wam oring na którym jest podkładka - odkręcacie nakrętkę - zdejmujecie podkładkę + oring, nakręcacie nakrętkę i wpsomaganie młotkiem + WD40 aż uda wam się wyjąć ośkę. To samo robicie z drugą ośką. W rekę papier ścierny i doprowadzacie do normalnego stanu ośki
Obrazek

Następnie w rękę cienki śrubokręt i drążycie w obudowie - tam jest zagłębienie
Obrazek

mnie udało się z każdej z obudów wydłubac po 1 łyżeczce piachu z rdzą.. Papierem ściernym poprawiamy wyczyszczenie w obudowie. Nakładamy smaru do zagłebienia + smarujemy ośkę - składamy do kupy i wycieramy do sucha. Zakłądamy oring + podkładkę a następnie zabezpieczenie. Nakładamy smar do przegubu kulowego i zapinamy ramię napędzające ośkę, To samo z drugą ośką. Wkładamy cały mechanizm do samochodu i przykręcamy. Zakładamy osłonę podszybia - pamiętając że trzeba ja teraz wpiąć w tą rynienkę pod szybą
Obrazek

Zakładamy osłone filtra przeciwpyłkowego (tzraba pamietać że osłona blokuje się o wystający matal podczas wkładania i jak bedziemy pchać na siłę to osłona peknie. Zakładamy ramiona wycieraczek. Skręcamy i zapinamy kapturki. Zakładamy uszczelke gumową na grodzi. Zamykamy maskę.
Ostatnio zmieniony śr sie 16, 2006 08:44 przez greg, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
mg-maciek
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 220
Rejestracja: wt lis 15, 2005 08:21
Lokalizacja: Zdzieszowice
Kontakt:

Post autor: mg-maciek » śr sie 16, 2006 08:33

witam
to co kolega napisał baaaaaardzo wyczerpujaco i pokazał na zdjęciach (chwała mu za to) ja naprawiłem ruska metodą czyli na siłe co prawda z pomocą mechanika który miał milion takich przypadków w vw - genach
wystarczy na ogół WD 40 choć podobno jego odpowiednik z k2 jest lepszy - psikasz na wszystkie możliwe łączenia przez kratkę wlotową tuż pod wycieraczkami, czekasz aż trochę wchłonie, zamykasz klape, włączasz wycieraczki i na podniesionych piórach (tak żeby nie dotykały szyb) ręcznie pomagasz im się ruszać jakąś minutę po czym powtarzasz czynności od początku po 10 razach czyli jakiś 15 minutach problem będziesz miał raczej z głowy a jak nie to warto poświęcić te 15 minut bo demontaż i ponowny montaż zajmie ci na pewno więcej bo kupa śróbek jest do odkręcenia i pod warunkiem że ramiona wycieraczek zejdą bez ściągacza - ja miałem z tym problem więc sprawe z powodzeniem załatwiłem na skróty :okej:


Obrazek

Wykres delikatnego grzebnięcia softu

greg

Post autor: greg » śr sie 16, 2006 08:41

mg-maciek pisze:to co kolega napisał baaaaaardzo wyczerpujaco i pokazał na zdjęciach (chwała mu za to) ja naprawiłem ruska metodą czyli na siłe co prawda z pomocą mechanika który miał milion takich przypadków w vw - genach
wystarczy na ogół WD 40 choć podobno jego odpowiednik z k2 jest lepszy - psikasz na wszystkie możliwe łączenia przez kratkę wlotową tuż pod wycieraczkami, czekasz aż trochę wchłonie, zamykasz klape, włączasz wycieraczki i na podniesionych piórach (tak żeby nie dotykały szyb) ręcznie pomagasz im się ruszać jakąś minutę po czym powtarzasz czynności od początku po 10 razach czyli jakiś 15 minutach problem będziesz miał raczej z głow
twoja metoda to naprawa tzw. chwilowa - bo ważnym jest usunięcie tego brudu z obudowy Obrazek - tam jest głóna przyczyna zacierania.



Awatar użytkownika
szczepkow
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: śr paź 18, 2006 21:13
Lokalizacja: RYPIN

Post autor: szczepkow » czw paź 19, 2006 09:45

Bardzo dobrze opisana akcja. Miałem to samokiedy posiadałem jeszcze Golf-a IV. Objawy pracy tylko na jednym biegu i wolna praca to typowe zatarcie . Po wykonaniu wszystkich czynności opisanych w poradzie było super. Kiedy kupiłem drugą czwórkę od razu profilaktycznie to zrobiłem. Radzę wszystkim to zrobić aby nie dopuścić do takiego zatarcia że trudno to rozebrać ( tak miałem z jednej strony ) Pozdr.



Awatar użytkownika
malpastaryrower
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 137
Rejestracja: czw paź 26, 2006 20:11
Lokalizacja: będzin
Kontakt:

Post autor: malpastaryrower » czw gru 07, 2006 23:29

Kris99 pisze:I największy ból to była plastikkowa osłona - nie mogłem jej ściągnąć - nie wiedziałem jak jest mocowana do szyby.
no właśnie ona jest jakoś przyklejona czy jkak bo się męczyłem odginając ją może nektóre wersie mają przyklejoną do szyby??


VWVWVWVWVWVWVWVWVWVWVW

Awatar użytkownika
Pablitto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: czw lip 20, 2006 22:07
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: Pablitto » pn gru 18, 2006 22:54

U mnie w Borze ta listwa nie jest przyklejana. Dosc mocno siedzi, i jakos sie ja chyba do gory ciagnelo zeby wyszla z prowadnicy/rynienki. Mechanior ktory mi to kiedys naprawial az nadlamal ta plastikowa oslone.. Dopiero jak sam do tego doszedlem co i jak to sciagnal bez problemu. U mnie meczyl sie kupe czasu z sciagaczem - tak ramiona byly zapieczone. A oska- 10 min. w imadle, WD-40, opalarka, kupe sily fizycznej, i w koncu sie poddala. Po czyszczeniu i nasmarowaniu wycieraczki smigaly jak zwariowane:-)



Awatar użytkownika
Kris-THC
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 586
Rejestracja: pt lut 11, 2005 22:00
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Post autor: Kris-THC » czw lis 29, 2007 03:51

Do smarowania polecam smar miedziowy.


Moc jest w mieście Łodzi gdzie bieganie psom szkodzi.
V.A.G.-ina way :) VAGina family :) Today, tomorrow, VAGina :)
Obrazek

pennypl
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: wt kwie 01, 2008 00:23
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: pennypl » śr cze 11, 2008 21:52

Witam.
Mam pytanko sa jakie ssciagacze do tej tulejki ? Bo mlotkiem nie idzie, a nie chec uszkodzic.



eskalante
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: wt mar 21, 2006 12:28
Lokalizacja: Białystok

Post autor: eskalante » sob cze 14, 2008 21:06

Dzisiaj i ja się zabrałem za ten mechanizm.Wpierw zniknął szybki bieg a dzisiaj wycieraczki stanęły w pół biegu. Na początku były kłopoty ze zdjęciem wycieraczek.Ramiona zeszły ale połamałem plastik z podszybia. Po wyjęciu mechanizmu okazało się iż nie obraca się jedna z osiek. WD40 nic nie pomógł ,więc nagrzałem nad kuchenką gazową i biegusiem do piwnicy gdzie przy użyciu młotka i imadła powoli zaczeła się wysuwać.Kiedy nagle pękło ramie.I po ptakach. Ośka wyszła razem z tuleją miedzianą(mosiądz?) której zdjęcie też mi troche zajeło.I zeby nie połamane ramię to i było by po wszystkim a tak trzeba bedzie spróbować pospawać .


KONRAD

greg

Post autor: greg » sob cze 14, 2008 21:32

Mam pytanko sa jakie ssciagacze do tej tulejki ?
nie słyszałem - a wypiąłeś zapinki?



PJ
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: wt sie 21, 2007 13:40
Lokalizacja: Szczecin

wycieraczki

Post autor: PJ » pn cze 30, 2008 09:15

w weekend wymienilem mechanizm wycieraczek (objawy jak powyzej, zwolniona praca wycieraczek, tylko jeden bieg) z braku czasu kupilem nowy mechanizm od Octavii, problemy na jakie sie natknalem:
- zdjecie ramion wycieraczek, byly zapieczone i mimo polewania MoS2 nie chcialy sie ruszyc(potrzebne 2 osoby, jedna podwaza ramie od spodu, druga uderza mlotkiem dokladnie w os mocowania, tak zeby nie zniszczyc gwintu)
zdjecie podszybia i reszta byla dobrze opisana powyzej wiec poszla w miare szybko, zdziwilo mnie tylko ze pomimo droznych kanalow odplywowych tuz pod podszybiem (pod silniczkiem wycieraczek) zbiera sie woda (blad konstrukcyjny ?) a tam jest pare kabli na dodatek w materialowej osnowie wiec wszystko bylo mokre i zasyfiale.

Problem jaki wystapil po tej operacji to:

nadal 1 bieg pracy wycieraczek (predkosc OK)
update
*zresetowalem i dziala poprawnie*
gasnie podswietlenie tablicy i zegarow w trakcie jazdy po wybojach
update
*prawdopodobnie wlacznik swiatel mijania, sciemniacz lub cos na stykach*

P.
Ostatnio zmieniony pt lip 04, 2008 08:31 przez PJ, łącznie zmieniany 2 razy.


PJ

klata
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: śr wrz 26, 2007 18:00
Lokalizacja: SS

Post autor: klata » pn lip 28, 2008 20:07

eskalante pisze:Dzisiaj i ja się zabrałem za ten mechanizm.Wpierw zniknął szybki bieg a dzisiaj wycieraczki stanęły w pół biegu. Na początku były kłopoty ze zdjęciem wycieraczek.Ramiona zeszły ale połamałem plastik z podszybia. Po wyjęciu mechanizmu okazało się iż nie obraca się jedna z osiek. WD40 nic nie pomógł ,więc nagrzałem nad kuchenką gazową i biegusiem do piwnicy gdzie przy użyciu młotka i imadła powoli zaczeła się wysuwać.Kiedy nagle pękło ramie.I po ptakach. Ośka wyszła razem z tuleją miedzianą(mosiądz?) której zdjęcie też mi troche zajeło.I zeby nie połamane ramię to i było by po wszystkim a tak trzeba bedzie spróbować pospawać .
nagrzałeś? to gratuluje, po rozgrzaniu metalsierozszerza i jeszcze gorzej schodzi... powiienes jak juz to zamrozic, ja wybilem mlotkiembez niczego choc ciezko bylo...., teraz ycieracki smigaja jak szalone...



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości