[MK2] Wymiana tylnej i przedniej bocznej szyby-fotoporada

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

wojtek_sari
Forum Master
Forum Master
Posty: 1229
Rejestracja: ndz lip 23, 2006 08:55
Lokalizacja: śląskie
Kontakt:

[MK2] Wymiana tylnej i przedniej bocznej szyby-fotoporada

Post autor: wojtek_sari » pn mar 26, 2007 20:18

Witam wczoraj zabrałem się za wymiane tylnej szyby w moim golfiku :food: Jako, że robiłem to pierwszy raz i praktycznie bez wiedzy to jestem z siebie bardzo zadowolony :helm: Całość udokumentowałem na zdjęciach i teraz krok po kroku chce Wam to opisać a być może sie komuś przyda...

Więc tak:

1) Prace rozpoczynamy od skompletowania narzędzi tzn:
- kilka srubokrętów lub innych rzeczy koniecznie płaskich i jak najcieńszych,
- jeden "tępy" do podważania uszczelki, ważne aby był tempy bo inaczej można pociąć uszczelke,
- WD-40 albo inny srodek penetrujący
- mocny sznurek ja użyłem sznurka murarskiego :bajer: ,
- jak na pierwszy raz około 2 godzin czasu.

Obrazek

Obrazek

2) Następny krok to podważenie uszczelki szyby, w tym celu bierzemy najcieńszy srubokręt i wkłamy między uszczelke a blache klapy (niepodważać zbyt mocno bo szyba może sie posypać), tak robimy co jakiś odcinek żeby uszczelka nieuciekła na swoje miejsce.

Obrazek

Nastepnie wsadzamy rurke z WóDy i pryskamy aby uszczelka odklejiła sie od blachy i ułatwiła nam wyciąganie szyby tu przytaczam przysłowie: "Kto smaruje ten jedzie".

3) Potem powoli po kawałku wciskamy reszte uszczelki tak jak na foto wyżej, do tego własnie jest nam potrzebny "tępy" przyrząd. Na rogach trzeba się troszke przyłożyć bo jest troche cieżej.

4) Po skończeniu podważania szyba leży już luzno na klapie wiec można ja spokojnie wyciągnąć, ja to robiłem sam, ale można poporościć kogoś o pomocbedzie bezpieczniej ;)
Powinien nam ukazać się taki widok:


Obrazek

5) Profilaktycznie czyścimy rant pod uszczelką.

6) W nową uszczelke w rowek w który wchodzi blacha z klapy wkładamy sznurek, będzie nam znacznie ułatwiał "najście" uszczelki na swoje miejsce.

Obrazek

Oczywiśc robimy to na całym obwodzie

Obrazek

7) Zakładamy szybe z uszczelką na kalpe zakładając jeden bok odrazu tak jak powinien być. Bedzie to baza od której zaczniemy. Potem powoli wyciągamy sznurek i jednocześnie uszczelka zachodzi nam na kalepe i to jest to o co nam chodzi. Po raz kolejny problemem są rogi i trzeba mieć mocny sznurek żeby go nie urwać, bo bedziemy zaczynać od nowa, a po co?

Obrazek

8) Podczas wyciągania sznurka trzeba uważać zeby szyba nam nie opadła, aj niepatrzyłem i i niestety sznurek wyszedł cały a część uszczelki poza klapą :(

Obrazek

Jednak to nie problem bo naciągłem szybe na swoje miejsce i pomogłem sobie srubokrętem ale szkoda roboty...

9) Po zakończeniu prac efekt powinin być taki :bigok:

Obrazek

Życzę powodzenia i informuje, że zmieniam komplet szyb więc porady dotyczące reszty szyb bedą na bierząco dodawane :okej:
Ostatnio zmieniony pt mar 30, 2007 21:31 przez wojtek_sari, łącznie zmieniany 2 razy.


Moje Sviro ;) - www.facebook.com/greenscirocco

Awatar użytkownika
De'D
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 458
Rejestracja: ndz maja 28, 2006 15:02
Lokalizacja: West Side

Post autor: De'D » wt mar 27, 2007 08:20

dobra porada... nieraz juz można było spotkać zapytania w technicznym... teraz można "rzucić okiem" :D

:pub:

może dodam od siebie mały niuans:

jeśli wyciągamy sami szybe to warto "dół" uszczelki zostawić na koniec.. bo możemy sie niemiło rozczarować jak szyba "zjedzie" na ziemie (zaczynać od boku--> góra-->drugi bok--> dół ) :D

pod sznurek(albo kabel) warto dać paste bhp (biale śliskie mazidełko) co znacząco ułatwi montaż i wyciąganie z uszczelki sznurka/przewodu pcv. (jeśli uszczelka ma juz swoje lata to zmniejszamy ryzyko przetarcia sznurkiem/ popękania)
zesztki pasty usunąć wilgotną szmatką . pasta bhp jest całkowicie niegrożna dla uszczelki.

Gratuluje porady i pozdrawiam :D



wojtek_sari
Forum Master
Forum Master
Posty: 1229
Rejestracja: ndz lip 23, 2006 08:55
Lokalizacja: śląskie
Kontakt:

Post autor: wojtek_sari » pt mar 30, 2007 21:29

Dziś wymieniłem przednie szyby i wygląda to mniej więcej tak:

Najpierw odkręcamy wszystkie plastiki z drzwi (rączke, korbke, rygielek) wyciągamy gałke do regulacji lusterek i lekko przesuwamy ramke od wewnętrznej klamki-sama wyskoczy. Potem odkrecamy cztery wkręty z boków drzwi, po dwie na strone:

Obrazek

Nastepnie odklejamy folie z drzwi, która ma zapobiegać moczniu sie boczka.

Kiedy uzyskamy widok gołej wewnetrznej blachy z drzwi, spuszczamy szybe do poziomu pokazanego na fotce, VW chyba specjalnie zrobiło takie wycięcie :bigok: Odkręcamy dwie srubki pokazane na fotce, wkładamy coś cienkiego (srubokręt) między blasze z szyby a blaszke z podnisnika jednocześnie ciągnąc szybe do góry. Musi wyskoczyć z takich ząbków(nie ma z tym problemu :okej: )

Obrazek

Kiedy szyba luźno leży na podnośniku musimy sciągnąć uszczelke, bo inaczej nie wyjdzie nam szyba :( Potem już tylko do góry i szyba poza autem :helm:

Obrazek

Sprawa wkładania szyby jest analogią wyciągania, więc fotki są zbędne :bigok:

Życze powodzenia :bigok:


Moje Sviro ;) - www.facebook.com/greenscirocco

Awatar użytkownika
1 6 D
_
_
Posty: 1950
Rejestracja: śr sie 18, 2004 09:57
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: 1 6 D » sob mar 31, 2007 09:25

Z przodu nie trzeba ściągać górnej uszczelki do wyciągania szyby, ja ściągałem tylko tą uszczelkę na której trzyma się boczek. A szybę wyciągałe w tej sposób że przód zostawiałem w dole a tył wyciągałem do góry że szyba była pod kątem około 45 stopni od normalnego położenia i wychodziła bez problemu.Dolną wyciągałem ponieważ przy wkładaniu szyby uszczelka wywijała się do środka.



wojtek_sari
Forum Master
Forum Master
Posty: 1229
Rejestracja: ndz lip 23, 2006 08:55
Lokalizacja: śląskie
Kontakt:

Post autor: wojtek_sari » sob mar 31, 2007 10:02

1 6 D pisze:Z przodu nie trzeba ściągać górnej uszczelki do wyciągania szyby
dużo prostszym i mniej rzeźbiarskim sposobem jest wyciągniecie uszczelki i wyjęcie szyby przez zewnętrzną strone drzwi, nie trzeba naciągać ani obracać szyby idzie miodzio. Robiłem tak jak ty z drugimi drzwiami i powiem, że sposób naprawde kiepski w porównaniu z 30sekundami potrzebnymi do sciagniecia i załozenia uszczelki :bigok:


Moje Sviro ;) - www.facebook.com/greenscirocco

MiSzOn
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 554
Rejestracja: ndz paź 07, 2007 16:29
Lokalizacja: Kraków/Ustrzyki Dolne
Kontakt:

Post autor: MiSzOn » śr gru 12, 2007 19:50

To_mas pisze:na pewno wielu uzytkownikom sie przyda
No wlasnie, ja przymierzam sie do wymiany tylnej szyby. Zastanawialem sie jak to zrobic, a teraz juz wiem. Dzieki wojtek_sari za porade. Pozdr.



Awatar użytkownika
zielu
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 5218
Rejestracja: ndz sie 29, 2004 21:24
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Post autor: zielu » śr lut 27, 2008 15:19

ale chodzi mi o te odnośnie szyby bocznej


Obrazek

Awatar użytkownika
Buwik
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 77
Rejestracja: wt maja 06, 2008 11:51
Lokalizacja: Okolice Stalowej Woli
Kontakt:

Post autor: Buwik » pn cze 30, 2008 13:28

Twój tutek okazał się bardzo pomocny, dostałem kamykiem spod TIRa i zrobił się pajączek kupiłem szybę ale nie miałem kaski już żeby ją założyć u jakiegoś magika a tu tutek, z przednią szybą identycznie się robi tylko trzeba odkręcić plastiki na słupkach, część podsufitki i lusterko wewnętrzne żeby go nie urwać. Najlepiej jest przystawić dół szyby pierwszy bo potem resztę można już korygować na bieżąco Mój czas 1,5h (wyciągnięcie starej włożenie nowej mycie i skręcanie)

Dzięki :pub: :pub: :pub: :pub: :pub:
Ostatnio zmieniony pn cze 30, 2008 13:34 przez Buwik, łącznie zmieniany 2 razy.


[size=167]>>>>>[/size] [size=167][url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=168742]Mój Gofferek[/url][/size] [size=167]<<<<<[/size]

Życie jest zbyt krótkie żeby jeździć 50km/h w zabudowanym :)

Awatar użytkownika
dm414
Mk2 F&I
Mk2 F&I
Posty: 2626
Rejestracja: sob maja 13, 2006 17:30
Lokalizacja: SzlichtyngoVWa
Kontakt:

Post autor: dm414 » sob gru 06, 2008 15:18

mam taki problem ostatnio u kumpla w mk2 wymieniałam boczne tylne szyby, i oryginalne uszczelka przylegała do podsufitki a po montażu nowych jakoś tak śmiesznie odstawała co mogłem źle zrobić?


[b]Jetta USA: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=3891289#3891289

Moje exFire&Ice: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=214805[/b]

MÓJ MK2: BYŁY http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=93904

Awatar użytkownika
MackoMan
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: wt kwie 24, 2007 22:50
Lokalizacja: Człuchów
Kontakt:

Post autor: MackoMan » czw mar 12, 2009 14:04

Czy przy wymianie klapy warto użyć nowej uszczelki szyby? w celu zabezpieczenia sie przed ewentualnymi przeciekami? czy moze wystarczy przesmarować starą uszczelke od środka silikonem?



Dydzio
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 60
Rejestracja: ndz wrz 07, 2008 07:41
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

[MK2] Wymiana tylnej i przedniej bocznej szyby-fotoporada

Post autor: Dydzio » sob wrz 25, 2010 12:12

Powiedz mi, czy po wyjęciu tylnej szyby, stara uszczelka nadaje się do ponownego użytku? Gdzie dostałeś nową? Daj namiary, bo mieszkam niedaleko...



lobuzlysy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: ndz sty 02, 2011 11:31

[MK2] Wymiana tylnej i przedniej bocznej szyby-fotoporada

Post autor: lobuzlysy » sob mar 12, 2011 13:43

witam jak wyjac tylna szybe z dzwi bocznych tylnych golf 3 5d



xczarnyx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: ndz mar 13, 2011 17:00

Re: [MK2] Wymiana tylnej i przedniej bocznej szyby-fotoporad

Post autor: xczarnyx » czw mar 14, 2013 01:53

Witam.
Poszła mi szyba z tyłu na kapie.
Wyjąłem już uszczelkę i oczyściłem co się dało z pozostałości szkła.
Jutro jadę szukać szyby.
Dobrze, że jest ta fotorelacja, szkoda tylko, że nie które zdjęcia już nie działają.
Nie wiem czy poradzę sobie z tym numerem z sznurkiem, ma ktoś może zdjęcia które tu uciekły i mógłby wstawić?
Jak rozumiem nie trzeba nic kleić itp? Wystarczy jedynie wstawić szybę w uszczelkę, następnie uszczelkę z szybą w klapę?



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości