Passat B5 AFN Zmiana skrzyni z 5 na 6 biegową

Forum o modyfikacjach wszystkich silników TDI. Chiptuning, turbiny, pompy, wydechy i wszystko na te tematy.

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, bugalon, kkkacper, toffic, VIP

Awatar użytkownika
rafal102
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 162
Rejestracja: wt sty 23, 2007 09:15
Lokalizacja: Mrągowo
Kontakt:

Passat B5 AFN Zmiana skrzyni z 5 na 6 biegową

Post autor: rafal102 » czw sie 26, 2010 17:09

Panowie. Proszę pomoc wiem, ze to forum golfa ale są na pewno osoby które będą mogły pomóc w moim problemie.

Dziś przyjechał passat 3bg z niemiec i przebiegiem 100000km z silnikiem 1.9 TDI AVF i skrzynią 6 biegową.

Mam okazję kupić tą skrzynię ale nie wiem czy będzie pasować.. I co trzeba przerobić, żeby ją wpasować do mojego AFN.

Jedną różnicę jaką zobaczyłem na pierwszy rzut oka to wybierak jest z lewej strony a u mnie jest z czoła. To jest pierwszy problem jaki znalazłem. A co dalej..?? Jak to wygląda z montażem proszę o pomoc.

A dodatkowe pytanie. Dlaczego nie można włożyć do skrzyni 5 biegowej koładwumasowego z tarczą i dociskiem 240mm..??? Jaka jest różnica..??

Proszę o szybką pomoc bo autko nie będzie długo stało.. :(


Passat B5 AFN+w260+pompa11mm+turbo BRD+dolot AWX+soft(Tune-UP)=202KM 415NM
www.forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=215964
Audi A4 AJM +soft Tune-Up+BRD= 160KM i 360NM

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Passat B5 AFN Zmiana skrzyni z 5 na 6 biegową

Post autor: wesol » czw sie 26, 2010 17:56

rafal102 pisze:laczego nie można włożyć do skrzyni 5 biegowej koładwumasowego z tarczą i dociskiem 240mm..??? Jaka jest różnica..??

no nie zmiesci sie w dzwon. W 5 biegowych jest sprzeglo 228 mm a w 6 240 mm a co za tym idzie nieco wiekszy dwumas.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
yanosho
TurboDymoMen
TurboDymoMen
Posty: 256
Rejestracja: pt paź 31, 2008 18:23
Lokalizacja: NO
Kontakt:

Passat B5 AFN Zmiana skrzyni z 5 na 6 biegową

Post autor: yanosho » pn wrz 06, 2010 16:04

rafal102 pisze:Mam okazję kupić tą skrzynię ale nie wiem czy będzie pasować.. I co trzeba przerobić, żeby ją wpasować do mojego AFN.
szczerze odradzam dużo zabawy i problemów na drodze montażu tej kasty technicznych jak i finnasowych
zmień auto na z wyżej wymienioną skrzynią jeśli lubisz prędkości autostradowe



luzur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: sob gru 27, 2008 02:14
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Passat B5 AFN Zmiana skrzyni z 5 na 6 biegową

Post autor: luzur » wt wrz 07, 2010 15:52

Potrzeba:

- skrzynia 6 + łapy + poduszki
- rozrusznik
- osłonę blaszaną między silnik a skrzynie
- lewarek zmiany biegów wraz z cięgnami
- sanki pod skrzynie
- koło dwumasowe wraz ze sprzęgłem 240mm

Temat rozkminiony na forum Audi A4.



Awatar użytkownika
Fahoo
TDI Power
TDI Power
Posty: 4038
Rejestracja: wt lut 06, 2007 11:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Passat B5 AFN Zmiana skrzyni z 5 na 6 biegową

Post autor: Fahoo » śr wrz 08, 2010 07:58

no i warto dodac ze jazda takim autem w mieście to masakra :panna:
bedziesz jak kierowca przegubowca z lat 90tych non stop macasz lewarek :rotfl:


https://www.facebook.com/fahoo.jedker
Kupię klape tył Golf IV/Bora Variant PW

Awatar użytkownika
yanosho
TurboDymoMen
TurboDymoMen
Posty: 256
Rejestracja: pt paź 31, 2008 18:23
Lokalizacja: NO
Kontakt:

Passat B5 AFN Zmiana skrzyni z 5 na 6 biegową

Post autor: yanosho » śr wrz 08, 2010 15:54

Fahoo pisze:no i warto dodac ze jazda takim autem w mieście to masakra :panna:
dramatyzujesz :kac: to nie nissan almera tino gdzie na "6" przy 2000 obr jedzie się 80 km/h :kac:
jeśli masz taką długą "6" a taka jest w avf to pierwsze 5 biegów jest wręcz o identycznym przełożeniu jak zwykła "5" :D
a 6 bieg to typowy "nad bieg" autostradowy bardzo fajna sprawa jak ktoś lubi szybko i ekonomicznie :bigok:



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Passat B5 AFN Zmiana skrzyni z 5 na 6 biegową

Post autor: wesol » śr wrz 08, 2010 19:24

Ja tam wiem jedno. Mialem na zajeciach na uczelni samochodowej gdzie studiowalem ze skrzynia jest dobrana do danego silnika. Po co jest potrzebna skrzynia biegow w aucie? Berzsensem jest pakowanie innej skrzyni do nieodpowiedniego silnika i budy auta. Niby dlaczego np ibizy maja inne przelozenia niz np golf tez w TDI oba. Czy zalozenie skrzyni z duzym przelozeniem do ciezkiego passka z niezbyt mocnym silnikiem ma sens. Czy mu wytrzyma silnik takie przeciazenia czy panewki to zniosa i jak dlugo. To jakas opsesja ludzi do dążenia by bylo wiecej szybciej itd. Moze podstawowe pytanie trzeba sobie zadac- czemu producent nie zamontował odrazu w tym silniku skrzyni 7 biegowej?? Moze za dwa lata beda takie skrzynie i beda ludziska wkladac takie zamiast tych 6 biegowych. Owszem zgodze sie ze mozna nieco tam zmienic przelozenia ale nalezy pamietac ze producent projektuje tak auto by dalo rade jechac po autostradzie jak i z przyczepka na piaszczstej drodze czy w blocie.
Skrzynia jest po to by zawsze wykozystywac maksymalnie najwiekszy moment obr silnika ale nie mozna zwiekszac przelzenia w nieskonczonosc bo w koncu okaze sie iz auto ma predkosc max na biegu np 4 a nie na nadbiegu 5 czy 6. Nadbieg jest biegiem ekonomicznym ale tez i nieszkodzacym motorowni.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

arwam

Passat B5 AFN Zmiana skrzyni z 5 na 6 biegową

Post autor: arwam » pn wrz 20, 2010 13:31

wesol, zgadzam się z tobą ale w przypadku kiedy już masz modzone auto w pewnym momencie stwierdza się że jest za krótka skrzynia.
i szóstki używa się praktycznie tylko przy jeździe ze stałą prędkością więc nie jest to takie szkodliwe dla silnika chyba że kierowca nie umie się odpowiednio skrzynią posługiwać.



arwam

Passat B5 AFN Zmiana skrzyni z 5 na 6 biegową

Post autor: arwam » pn wrz 20, 2010 13:31

wesol, zgadzam się z tobą ale w przypadku kiedy już masz modzone auto w pewnym momencie stwierdza się że jest za krótka skrzynia.
i szóstki używa się praktycznie tylko przy jeździe ze stałą prędkością więc nie jest to takie szkodliwe dla silnika chyba że kierowca nie umie się odpowiednio skrzynią posługiwać.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Passat B5 AFN Zmiana skrzyni z 5 na 6 biegową

Post autor: wesol » sob wrz 25, 2010 18:30

Tak tylko jedno male ale silniki PD maja bardzo duzy niuton z dolu gdzie w silnikach VP tego niestety nie ma. Chyba mi nie powiesz ze potrzebna jest szóstka bo jednak potrzeba mi leciec 215 a nie tylko 200. Moze i fajnie miec tyle biegow ale wg mnie to kwestia przekalkulowania tego wszytskiego czy sie oplaca. Wcale nie oznacza ze majac 8 biegow do przody auto bedzie palic mniej jadac na tym ostatnim biegu nawet 120 km/h a konsekfencje zmiany skrzyni 5 na 6 sa wiadome ( dwumas albo i nie zalezy od tego co wlasciciel bedzie modował no i wieksze koszta tej operacji). Mysle ze lepiej zapodac wieksze kółka i silnik dłubnac bardziej jak pchac sie w skrzynie. Czesciej mozna spotkac zamiany ale w druga strone. Mi sie podoba wlasnie w tych 5 to ze jednomas jest mozna powiedziec "seryjny" i do tego w razie awarii mam druga skrzynie za grosze.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

arwam

Passat B5 AFN Zmiana skrzyni z 5 na 6 biegową

Post autor: arwam » pn wrz 27, 2010 10:59

wesol, akurat brak niutona z dołu można załatwić w VP za pomocą większych wtryskiwaczy oraz większej pompy.
wtedy to już bym się martwił nie o skrzynię tylko o o układ korbowy.


a po drugie gdyby tylko patrzeć na to że może się awaria stać na drodze to by trzeba było seryjnemu silnikowi ująć 80% mocy i wtedy by dopiero była trwałość . :rotfl:



Awatar użytkownika
rafal102
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 162
Rejestracja: wt sty 23, 2007 09:15
Lokalizacja: Mrągowo
Kontakt:

Passat B5 AFN Zmiana skrzyni z 5 na 6 biegową

Post autor: rafal102 » wt paź 05, 2010 09:46

wesol pisze:Ja tam wiem jedno. Mialem na zajeciach na uczelni samochodowej gdzie studiowalem ze skrzynia jest dobrana do danego silnika. Po co jest potrzebna skrzynia biegow w aucie? Berzsensem jest pakowanie innej skrzyni do nieodpowiedniego silnika i budy auta. Niby dlaczego np ibizy maja inne przelozenia niz np golf tez w TDI oba. Czy zalozenie skrzyni z duzym przelozeniem do ciezkiego passka z niezbyt mocnym silnikiem ma sens. Czy mu wytrzyma silnik takie przeciazenia czy panewki to zniosa i jak dlugo. To jakas opsesja ludzi do dążenia by bylo wiecej szybciej itd. Moze podstawowe pytanie trzeba sobie zadac- czemu producent nie zamontował odrazu w tym silniku skrzyni 7 biegowej?? Moze za dwa lata beda takie skrzynie i beda ludziska wkladac takie zamiast tych 6 biegowych. Owszem zgodze sie ze mozna nieco tam zmienic przelozenia ale nalezy pamietac ze producent projektuje tak auto by dalo rade jechac po autostradzie jak i z przyczepka na piaszczstej drodze czy w blocie.
Skrzynia jest po to by zawsze wykozystywac maksymalnie najwiekszy moment obr silnika ale nie mozna zwiekszac przelzenia w nieskonczonosc bo w koncu okaze sie iz auto ma predkosc max na biegu np 4 a nie na nadbiegu 5 czy 6. Nadbieg jest biegiem ekonomicznym ale tez i nieszkodzacym motorowni.
wesol pisze:Tak tylko jedno male ale silniki PD maja bardzo duzy niuton z dolu gdzie w silnikach VP tego niestety nie ma. Chyba mi nie powiesz ze potrzebna jest szóstka bo jednak potrzeba mi leciec 215 a nie tylko 200. Moze i fajnie miec tyle biegow ale wg mnie to kwestia przekalkulowania tego wszytskiego czy sie oplaca. Wcale nie oznacza ze majac 8 biegow do przody auto bedzie palic mniej jadac na tym ostatnim biegu nawet 120 km/h a konsekfencje zmiany skrzyni 5 na 6 sa wiadome ( dwumas albo i nie zalezy od tego co wlasciciel bedzie modował no i wieksze koszta tej operacji). Mysle ze lepiej zapodac wieksze kółka i silnik dłubnac bardziej jak pchac sie w skrzynie. Czesciej mozna spotkac zamiany ale w druga strone. Mi sie podoba wlasnie w tych 5 to ze jednomas jest mozna powiedziec "seryjny" i do tego w razie awarii mam druga skrzynie za grosze.
Kolego zgadzam się z Tobą w 100%!!

I jak bym zmieniał skrzynię 5 biegową na 6 tylko dlatego, żeby lecieć 15km/h szybciej to bym był idiotą jakich mało!!! Na nasze drogi to byłby najbardziej idiotyczny pomysł na wydanie pieniędzy bo po pierwsze u nas nie ma dróg, żeby tyle jeździć a po drugie ja tyle nie jeżdżę bo TDI nie lubi v-max..

Dlatego tłumaczę swoją decyzję z wymianą skrzyni..

Na dzień kiedy założyłem ten temat w passacie miałem już 150KM 336NM..

Dwumas dawał o sobie znać.. a i tarcza była na wykończeniu.. a w planach miałem więcej mocy.. Także postanowiłem założyć sztywne koło od 1z oraz tarcze z dociskiem od audi b4 2.0 16V no i okazała się lipa jakich mało.. Bo nie dość, że ledwo dawało radę sprzęgło, to na komforcie dużo ucierpiało autka.. byłem nie zadowolony i zwiększanie mocy nie miało sensu bo blokowało mnie sprzęgło...

Czytałem czytałem i nie było mowy, żebym wsadził tarczy i docisku od vr6 czy g60 bo tam jest inna ilość zębów.. 28 a ja mam 23... No i w końcu czytałem o sharanie ale tu lipa bo tarcza jest 230 a nie 228... no i doczytałem się o kolesiu z warszawki który wzmacnia sprzęgła... No i zadzwoniłem do niego i za sprzęgło gotowe do założenia, żeby wytrzymało ponad 400NM zaśpiewał mi ponad 1000zł plus koszt sprzęgła i wysyłki itd itp.. to wychodziło koło 1500zł jak nie więcej...

I kiedy zobaczyłem passata 3bg z 6 biegową skrzynią biegów i autko z przebiegiem 100ttkm przeznaczonego na rozbiórkę nie mogłem się oprzesz..

I faktycznie jest trochę pracy i zabawy z montażem takiej skrzyni zaczynając od:
mocowania
flanszy między skrzynią a silnikiem
wymiany rozrusznika
wymiany wajchy z wybierakami
przerobienia mocowania turbiny
zrobienie dystansów do sprężarki klimy
sprzęgło z dwumasem
i paru innych pierdółek

Ale kosztowało mnie to 2000zł!!

A w tym mam

Sprzęgło 240mm!!!
Dwumas który to wytrzymuje i mam komfort jazdy... :)
No i 6 biegową skrzynię w której mam parę km/h szybsze autko..

Także Zamiast zostawić kasę na przerobienie sprzęgła i potem wciskania go dwiema nogami to teraz mam komfortowe przeniesienie napędu.. :)

I od tygodnia w pasku zagościło 180KM i 380NM i skrzynia ze sprzęgłem daje radę.. :)

A Robert z Tune-Up stwierdził, że skrzynia jest strasznie długa bo na hamowni na 5 biegu 220km/h.. na 6 nie wiem ile ma..

Także uważam, że zrobiłem dobrze z wymianą skrzyni zamiast walczyć z jednomasem


Passat B5 AFN+w260+pompa11mm+turbo BRD+dolot AWX+soft(Tune-UP)=202KM 415NM
www.forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=215964
Audi A4 AJM +soft Tune-Up+BRD= 160KM i 360NM

Awatar użytkownika
ostryt4
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 56
Rejestracja: sob lip 14, 2012 23:36
Lokalizacja: Grimsby, Anglia

Passat B5 AFN Zmiana skrzyni z 5 na 6 biegową

Post autor: ostryt4 » pn paź 16, 2017 13:16

Witam.
Widzę że temat ma już kilka wiosen ale ciągle na topie.
Otóż mam Transportera T4 z zeswapowanym silnikiem AFN, na dzień dzisiejszy 180 kucy i wydłużoną skrzynią na maksa szybkim dyfrem i piątką z T5.
Niestety po kilku latach zapinania po autostradach mam ciągle niedosyt braku biegu szóstego.
Niedawno jako drugie auto w domu został nabyty Golf 4 ze skrzynią szóstką. Jeździ się tym wręcz poezja na autostradzie jak się zapnie ten nadbieg, a że Golf jeździ głównie po mieście a skrzyń piątek mam trochę na stanie to tą szósteczkę mam w planie mu "ukraść".
Pytanie moje jest mianowicie takie, czy tą skrzynię da się spiąć z AFNem który pochodzi z Sharana mk1 ?
Silniczek jest w dobrej kondycji i nie chciałbym się go pozbywać, wiem natomiast że kąt obsadzenia silnika się zmieni ale myślę że jestem w stanie to ogarnąć.
Jakie są Państwa dywagacje na ten temat ?
Pozdrawiam.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Passat B5 AFN Zmiana skrzyni z 5 na 6 biegową

Post autor: wesol » pn paź 16, 2017 18:51

tak jak pisano. Zamienic skrzynie na 6 biegowa to potrzeba komplet z rozrusznikiem zamach plus sprzeglo plus cala reszta. Jak masz jeszcze niedosyt to mozesz zapodac skrzynie nadal 5 biegowa KBL lub skrzynie tez 5 biegowa z 1.6 tdi z golfa 6 lub tourana 2. Tam tez byly super dlugie skrzynie. Te slrzynie to sa tak dlugie jak taka z glofa 6 biegowa mniejwiecej.

Poza silnikiem afn z sharana to tez masz skrzynie od tego sharana w tym T4?? Bo sharany mialy tam skrzynie fordowskie- calkiem inne jak skrzynie z afn z golfa 3 itp aut.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

ODPOWIEDZ

Wróć do „TDI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości