Temperatura cieczy w 1.8T a mocny wentylator chłodnicy

Forum techniczne związane z silnikami 1.8T / 20V

Moderatorzy: bugalon, kkkacper, toffic, VIP

bigsasza
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 169
Rejestracja: pt mar 14, 2014 22:10

Temperatura cieczy w 1.8T a mocny wentylator chłodnicy

Post autor: bigsasza » wt maja 26, 2015 20:37

Witam wszystkich. Nie bardzo wiem co robić i proszę o pomoc. Pacjent to Golf MK3 z silnikiem od Audi TT 1.8T K03s FMIC soft i inne. Auto trzyma mi temp 94st po rozgrzaniu (sprawdzone VAG-iem), po ostrej jeździe temp. przekracza 100st. Doszedłem po wymianie chłodnicy, termostatu, pompy wody oraz dzięki poradom od mądrzejszych do wniosku, że mam za słaby wentylator. Fabrycznie silnik ten od TT obsługiwany był przez 2 wentylatory. Teraz jest 1 seryjny od 2.0 GTI 8v (bez klimy) o mocy zaledwie 150Wat (2bieg). Na razie zrobiłem tak, że włącza mi tylko 2 bieg, ale to jak pisałem chyba nie do końca wystarcza. Myślę o zmianie wentylatora od TDI/VR6 (mocniejszy - 250W, średnica ta sama, ok 30cm), tylko nie wiem czy to wystarczy, ale opcja to najwygodniejsza bo wymiana bez przeróbek? A może lepiej kupić cały pas z dwoma wentylatorami np od MK4 i przerobić oryginalny, czy może wrzucić pas od MK3 z klimą - ma 2 wentylatory, ale drugi chyba napędzany linką (ale wtedy chyba chłodnica nie będzie pasowała)??? Proszę o podpowiedzi która opcja wg znawców tematu będzie lepsza i czy powinno to załatwić sprawę. Może ktoś przerabiał temat i ma jakieś foty z przeróbek. Dzięki z góry i pozdrawiam!


Mój były MK3: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=88&t=545063" onclick="window.open(this.href);return false;

marog60
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 136
Rejestracja: pn maja 03, 2010 19:49
Lokalizacja: lubelskie

Temperatura cieczy w 1.8T a mocny wentylator chłodnicy

Post autor: marog60 » wt maja 26, 2015 23:34

moze na początek napisz co masz za chlodnice, chodzi mi o wymiary



bigsasza
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 169
Rejestracja: pt mar 14, 2014 22:10

Temperatura cieczy w 1.8T a mocny wentylator chłodnicy

Post autor: bigsasza » śr maja 27, 2015 07:46

Chłodnica nowa NISSEN seria od GTI 2.O o wymiarach:
Długość [mm]: 628
Szerokość [mm]: 322
Głębokość [mm]: 34
Wersja bez klimy, z klimą jest o 3cm wyższa i większych seryjnie do MK3 już nie produkują.
Myślę, że ten słaby wentylator o mocy max 150W na drugim biegu słabo wyciąga ciepło. Dodatkowo chłodnica zasłonięta przez FMIC. Myśle o ori jednym wentylatorze od TDI, który jest mocniejszy (ma 250W), tylko nie wiem czy on wyrobi a nie chcę wyrzucać pieniędzy w błoto. Z tego co się orientuję wersje z klimą miały 2 wentylatory, ale wtedy czeka mnie wymiana chłodnicy i obudowy wentylatorów (pasa), bo nie podpasuje. Nie wiem którą opcję wybrać, nie chcę robić tego 2 razy. Wystarczy mi zbić temp o 5st podczas ostrej jazdy, żeby było całkiem git. Może ktoś przerabiał podobny temat?


Mój były MK3: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=88&t=545063" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
tom cio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 425
Rejestracja: ndz mar 17, 2013 14:56
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński

Temperatura cieczy w 1.8T a mocny wentylator chłodnicy

Post autor: tom cio » śr maja 27, 2015 08:58

Czytałem kilka tematów przy pomodzonych mk2 czy mk3 z kłopotami z temperaturą i przeważnie kończyło się pasem pod klimę. Możesz też zrobić mniejsze (chyba mniejsze nie pamiętam już) kółko na pompie wody no chyba że masz ją na rozrządzie to odpada.



bigsasza
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 169
Rejestracja: pt mar 14, 2014 22:10

Temperatura cieczy w 1.8T a mocny wentylator chłodnicy

Post autor: bigsasza » śr maja 27, 2015 09:39

Dzięki chłopaki, pas z dwoma wentylatorami zamówiony, jutro lub pojutrze montaż. Z tego co ustaliłem, chłodnica zostaje. Czytałem właśnie też, że u kogoś z podobnym setupem rozwiązało to problem, a na ciepłe dni trzeba się zabezpieczyć :pub:


Mój były MK3: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=88&t=545063" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Sev
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 144
Rejestracja: wt sty 25, 2011 11:27
Lokalizacja: Wrocław

Temperatura cieczy w 1.8T a mocny wentylator chłodnicy

Post autor: Sev » śr maja 27, 2015 16:14

Możesz jeszcze zimniejszy termostat wrzucić od BAM, otwiera się przy 84st. U mnie w Fabii pomogły własnie zimniejszy termostat i podwójne wiatraki ale przy pałowaniu na torze i tak piekło pod maską się robi ... jakieś wyloty z tego piekła na masce trzeba wystrugać ;-)


Projekt FiA: 6Y+20VT ;)
Obrazek

S.
Super eS.
Super eS.
Posty: 816
Rejestracja: wt gru 02, 2008 20:55
Lokalizacja: Santorini

Temperatura cieczy w 1.8T a mocny wentylator chłodnicy

Post autor: S. » śr maja 27, 2015 18:21

To ja mam problem w drugą strone, termostat sprawny, chłodnica 700x322x34m, 2 wentylatory z FMIC.PL.

Temp na dworze 25c, temp silnika 70/75c podczas normalnej jazdy i upalania....
W miescie w korkach łapie 90 ;)



bigsasza
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 169
Rejestracja: pt mar 14, 2014 22:10

Temperatura cieczy w 1.8T a mocny wentylator chłodnicy

Post autor: bigsasza » śr maja 27, 2015 22:00

Właśnie skończyłem przekładać pas z 2 wentylatorami. Ten sam co w TDI lub wersji z klimą. Jutro testy, bo muszę płynu dolać po odpowietrzeniu a nie chciałem do gorącego dolewać. Będzie na pewno lepiej, nie dość że 2 wentylatory będą śmigać, to jeszcze zrobiłem tak, że załącza się od razu 2 bieg no i z tym pasem od TDI jest tak, że chłodnica jest cofnięta w stronę silnika o jakieś 5cm i jest przerwa(w porównaniu do pasa z 1 went.), przez co powietrze ma którędy wpadać na chłodnicę (wcześniej FIMC stykał mi się z chłodnicą ). Co do wylotów to powyjmowałem jakis czas temu wszystkie uszczelki wokół maski, żeby przewiewało, bo maska parzyła. Myślałem też o wlotach na masce, ale chyba kiepsko by to wyglądało. Z termostatem BAM dobry pomysł. Kupiłem jeszcze taśmę bazaltową na DP ale nie mam kiedy owinąć. Też tak miałeś Sev, że jeden wiatrak nie mógł sobie podczas ostrej jazdy poradzić? Od czego masz wiatraki? Jutro się okaże co i jak, dam znać.


Mój były MK3: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=88&t=545063" onclick="window.open(this.href);return false;

S.
Super eS.
Super eS.
Posty: 816
Rejestracja: wt gru 02, 2008 20:55
Lokalizacja: Santorini

Temperatura cieczy w 1.8T a mocny wentylator chłodnicy

Post autor: S. » śr maja 27, 2015 22:12

Do bazaltu dodaj uszczelke termo pod kolektor ssący, pomaga zdecydowanie!!! Przed założeniem kolektor nagrzewał się tak że nie sżło go dotknąć.... Po założeniu jest "zimny"



Filip954
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: wt lis 16, 2010 23:40

Re: Odp: Temperatura cieczy w 1.8T a mocny wentylator chłodn

Post autor: Filip954 » czw maja 28, 2015 07:22

S. pisze:To ja mam problem w drugą strone, termostat sprawny, chłodnica 700x322x34m, 2 wentylatory z FMIC.PL.

Temp na dworze 25c, temp silnika 70/75c podczas normalnej jazdy i upalania....
W miescie w korkach łapie 90 ;)
U mnie podobnie, chłodnica szer. 630 podwójny ori wentylator. Podczas jazdy temp od 70 do 80 na postoju załącza się wentylator jak trochę postoi. Silnik BAM w passacie. W Genowefie gadali ze dobre trzyma temperaturę.

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2



bigsasza
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 169
Rejestracja: pt mar 14, 2014 22:10

Temperatura cieczy w 1.8T a mocny wentylator chłodnicy

Post autor: bigsasza » czw maja 28, 2015 07:24

S. podasz namiar gdzie można taką termo uszczelkę kupić? Z tego co piszesz wentylatory z FMICA dają radę. Przy jakiej temp Ci się włączają,/wyłączają ze masz tak niską temperaturę?


Mój były MK3: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=88&t=545063" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Sev
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 144
Rejestracja: wt sty 25, 2011 11:27
Lokalizacja: Wrocław

Re: Temperatura cieczy w 1.8T a mocny wentylator chłodnicy

Post autor: Sev » czw maja 28, 2015 10:37

bigsasza pisze: jakis czas temu wszystkie uszczelki wokół maski, żeby przewiewało, bo maska parzyła.
Też tak robiłem, dawało to podczas przejazdu jednej pętli około 5 stopni niższą temp. cieczy ale gorąco wpadało na podszybie i zaciągane było do kabiny, w dupowozie to kłopot, w pseudo rajdówce - da się przetrwać ;-)
bigsasza pisze: Myślałem też o wlotach na masce, ale chyba kiepsko by to wyglądało.
Nie wlotach a wYlotach, tak jak w fabii WRC lub kitcar
Obrazek Obrazek
W tym miejscu tworzy się w czasie jazdy podciśnienie na masce które wyciąga gorące powietrze zaraz zza chłodnicy.
bigsasza pisze: Też tak miałeś Sev, że jeden wiatrak nie mógł sobie podczas ostrej jazdy poradzić? Od czego masz wiatraki?
U mnie początkowo nie zauważyłem że miałem wentylator 1 biegowy, nie zwróciłem uwagi że był na 2 kablach a nie na 3 i najzwyczajniej nie dawał rady przy ostrej jeździe. W normalnej eksploatacji miejscekiej nawet było OK. Zmieniłem na podwójny z RSki czyli TDI 130KM. Nie pamiętam jakie mają wymiary i moc, musiałbym w ETCE sprawdzić.

Jest zdecydowanie lepiej ale w temp powyżej 25-30st na dworze jest już kiepsko przy jeździe po krótkim krętym torze. Stąd pomysł na vent'y na masce a oprócz tego czeka na decyzję leżaca w kartonie chłodnica oleju ;-)


Projekt FiA: 6Y+20VT ;)
Obrazek

bigsasza
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 169
Rejestracja: pt mar 14, 2014 22:10

Temperatura cieczy w 1.8T a mocny wentylator chłodnicy

Post autor: bigsasza » czw maja 28, 2015 14:31

U mnie podczas spokojnej jazdy również nie ma problemu. Dziś popołudniu będę wiedział co i jak. Te wloty ze zdjęcia w super miejscu, faktycznie wywalałoby masę gorącego powietrza z wentylatorów chłodnicy. Startujesz na Niskich łąkach? Kiedyś też miałem przyjemność regularnie startować, ale to stare czasy, jeszcze na Karmelkowej. Wysokie obroty i małe prędkości robią swoje. Jak chłopaki piszą wentylatory z FMIC-a muszą robić robotę. Tylko nie rozumie dlaczego temp spada aż do 70st, skoro wentylatory w tej temp. nie powinny już pracować, może dlatego, że mocuje się je chyba bezpośrednio do chłodnicy i jest ona bez obudowy, przez co ma większy przewiew podczas jazdy. Ale nie wydaje mi się, żeby temp 70st była dobra, to raczej nie dogrzany silnik. Optymalna temp według mnie to ok 90st. No ale jak fachowcy mówią, że 70 jest dobrze,to pewnie się mylę. Ja miałem kiedyś podobną sytuację jak zaciął mi się termostat w pozycji otwartej na większy obieg, miałem 70st do czasu zatrzymania się w korku.


Mój były MK3: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=88&t=545063" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
szpieg
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 536
Rejestracja: sob mar 26, 2011 17:02
Lokalizacja: krk

Re: Temperatura cieczy w 1.8T a mocny wentylator chłodnicy

Post autor: szpieg » czw maja 28, 2015 15:14

bigsasza pisze:S. podasz namiar gdzie można taką termo uszczelkę kupić? Z tego co piszesz wentylatory z FMICA dają radę. Przy jakiej temp Ci się włączają,/wyłączają ze masz tak niską temperaturę?
http://store.034motorsport.com/intake-m ... nolic.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrazek


Mój GTI: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=499693
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Samochód jest dopiero mocny, kiedy boisz się do niego wsiąść i przekręcić kluczyk"

ODPOWIEDZ

Wróć do „1.8T i 20V”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości