Sprzedaż pojazdu otrzymanego w spadku a PIT

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
S7TDI
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 576
Rejestracja: czw maja 21, 2009 02:52
Lokalizacja: SWD
Kontakt:

Sprzedaż pojazdu otrzymanego w spadku a PIT

Post autor: S7TDI » sob kwie 18, 2015 11:04

Witam,
Właśnie przeczytałem w czasopiśmie Motor artykuł o sprzedaży pojazdu w przeciągu pół roku od nabycia i zgłaszaniu tego w PIT. Mianowicie 10.11.2014, po 4,5 roku batalii sądowej, dostałem w spadku przyczepę kempingową i samochód. Auto stoi, przyczepę już sprzedałem, w lutym 2015, bo szkoda żeby stała. Wiedziałem o konieczności zgłoszenia tej operacji w PIT (wiadomo, że dopiero za ten rok), ale nie wiedziałem, że w koszt pojazdu w przypadku spadku i darowizny wpisuje się kwotę 0zł :? Myślałem, że tam podaje się wartość pojazdu wyliczoną przez Urząd Skarbowy w momencie zapłaty podatku od spadku. W moim przypadku była to kwota ponad 11000zł, przyczepę sprzedałem za 8000zł i tyle też napisałem na umowie, bez żadnych kombinacji, bo myślałem, że do rozliczenia liczy się 11000zł i podatku nie będę musiał płacić... Z tego co tam wyczytałem to stawka podatku jest od 18 do 32%, więc nawet jakby to było 18 to licząc od 8000 to jest 1440zł...
Pozdrawiam,
S7TDI


MK3 GT TDI >>> A2 1.4 16V >>> A3 8L S-Line TDI

Radison
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: czw lut 27, 2014 09:31
Lokalizacja: Zabrze

Sprzedaż pojazdu otrzymanego w spadku a PIT

Post autor: Radison » pn kwie 20, 2015 09:56

Niestety, nie mam dla Ciebie dobrych informacji. Od uzyskanego dochodu trzeba zapłacić podatek, a jak obliczyć dochód pisałem w tym poście:
viewtopic.php?p=6705030#p6705030" onclick="window.open(this.href);return false;

W Twoim przypadku ewentualnie zapłacony podatek od spadków i darowizn nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, ani tym bardziej wartość rynkowa przyczepy przyjęta jako podstawa opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.
Art. 23.
1. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
12) podatku dochodowego, podatku od spadków i darowizn;
Natomiast do kosztów nabycia powinieneś mieć możliwość zaliczenia zapłaconych przez Ciebie kosztów sądowych związanych z nabyciem spadku (z wyjątkiem podatku od spadków i darowizn), ale tylko w części przypadającej na przyczepę, a nie na cały spadek. Oczywiście powinieneś posiadać dokumenty potwierdzające poniesienie tych kosztów. Może nie będzie tego wiele, ale zawsze trochę urwiesz z podstawy opodatkowania.

Jeśli planujesz również sprzedaż samochodu, warto z ww. powodów wstrzymać się z tym do czerwca :)



Awatar użytkownika
S7TDI
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 576
Rejestracja: czw maja 21, 2009 02:52
Lokalizacja: SWD
Kontakt:

Sprzedaż pojazdu otrzymanego w spadku a PIT

Post autor: S7TDI » pn kwie 20, 2015 16:36

Dzięki wielkie za odpowiedź.


MK3 GT TDI >>> A2 1.4 16V >>> A3 8L S-Line TDI

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości