Zatrzymane prawo jazdy

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
iciimi
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 160
Rejestracja: ndz cze 02, 2013 13:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: iciimi » ndz gru 28, 2014 17:55

Witam, jak wiadomo spadł śnieg, pojechałem się poślizgać na parkingu tesco(26 grudzień - tesco zamknięte). pojeździłem troszkę, przyjechał kolega i tak się ślizgamy na ręcznym - po jakimś czasie przyjeżdża policja, zatrzymali nas, dokumenty do sprawdzenia po czym informują że obu zatrzymują prawo jazdy za "spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym" w poniedziałek mamy się wybrać do sądu i tam się reszty dowiemy.
Pytanie brzmi czy policjanci mieli podstawy do zatrzymania prawa jazdy, czy jest to tylko zrobione dlatego żebyśmy musieli się teraz tłuc po sądach?
Sprawa o tyle dziwna że po wypisaniu wszystkich dokumentów policjant poinformował że prawko nam na pewno oddadzą w krótkim terminie tylko musimy się wybrać do sądu.
Czy możemy się spodziewać mandatu lub rozprawy?



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: hak64 » ndz gru 28, 2014 20:04

Pisz skargę na działanie policjantów. Opisz sytuację, a zwłaszcza fakt, że był to parking Tesco, a więc nie droga publiczna, a tym samym o jakim zagrożeniu w ruchu drogowym mowa!?
Sam byłem policjantem, ale nie trawię nadgorliwców!


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
iciimi
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 160
Rejestracja: ndz cze 02, 2013 13:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: iciimi » pn gru 29, 2014 15:54

hak64, zagrozeniem niby było to że w tym czasie jechał drugim autem kolega, niby blisko siebie jechalismy. no i minusem to że ze mną 3 ludzi w aucie jeszcze. ale jutro się okaże

Wchodzę do sądu - spotykam jeszcze jednego któremu się to samo przytrafiło i czekamy. przychodzi moja kolej - dokumentów jeszcze nie ma proszę przyjść w środę.
No to nic, trzeba jechać na komendę - dowiadujemy się że dokumenty nie wysłane i pójdą dopiero po południu bo zatrzymano aż 10 dokumentów. trochę kiepsko - ale raczej żadnej kary nie będzie.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: hak64 » wt gru 30, 2014 09:41

iciimi pisze:hak64, zagrozeniem niby było to że w tym czasie jechał drugim autem kolega, niby blisko siebie jechalismy. no i minusem to że ze mną 3 ludzi w aucie jeszcze. ale jutro się okaże
Gdyby doszło do rozprawy w sądzie, możecie śmiało odbić piłeczkę zadając pytanie: Czy w takim razie przewożenie dozwolonej liczby pasażerów w samochodzie jest również stwarzaniem zagrożenia? Ci pasażerowie godzili się na jazdę ze mną, wiedzieli, co będę robił i nie zgłaszali żadnego sprzeciwu, gdyż poruszaliśmy się po parkingu, który jest wyłączony z ruchu.

Wykładnia art 84 i 86 kw, mówi wyraźnie o stworzeniu zagrożenia w ruchu drogowym , a to oznacza, że nie może być mowy o żadnym wykroczeniu, jeśli rzecz działa się poza szlakiem komunikacyjnym (mam nadzieję, że okoliczności faktycznie były takie, jak opisałeś w temacie, bo jeśli do zdarzenia doszło na drodze publicznej i tam cię zatrzymali, to już inna bajka). Napisanie skargi na działanie policjantów, spowodowało by prawie natychmiastową reakcję, w postaci zwrotu bezprawnie zatrzymanych uprawnień (ktoś mądrzejszy musiałby się przyjrzeć sprawie i znalazł by to, co inni przeoczyli). Jeśli ta sprawa trafi do sądu, to policja narazi się na ośmieszenie, ale skoro mieli takich przypadków więcej, mogą się odwoływać i przeciągać sprawę.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
iciimi
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 160
Rejestracja: ndz cze 02, 2013 13:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: iciimi » wt gru 30, 2014 11:20

hak64, sytuacja wyglądała jak napisałem. od 14.00 jeździłem po pustym parkingu - to był 26 grudzień więc tesco zamknięte - zgłoszenie od ochrony wyszło o 16.55 i policja przyjechała około 17.05, jak wjeżdżali to widzieli jak się ślizgamy, policjant stwierdził że sami dla siebie stwarzamy zagrożenie bo jeździmy w tym samym czasie, gdyby kolega stał a ja jeździł (lub na odwrót) to by nic nie było(tak mówił a 2 godzinki później zatrzymali prawko osobie która sama się ślizgała). potem jak już wypisał pokwitowanie to rozmowa zupełnie się zmieniła, policjant od razu zrobił się miły ;p no ale pomijając fakt - mamy być w poniedziałek w sądzie i papiery wypisać żeby nam oddali prawko - przyjeżdżam dzisiaj(wtorek) a papierów dalej nie ma. do 2 stycznia mogę jeździć a pani w sądzie powiedziała że 5 mam przyjechać to decyzja raczej będzie. co w takim wypadku zrobić? nie powiem że trochę mnie ciśnie na to żeby te prawko mieć bo kilka kursów mam, a bez dokumentu to jednak te 50zł będzie;p



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: hak64 » wt gru 30, 2014 21:28

Nie licz na to, że Sąd odda ci prawo jazdy bez przeprowadzania rozprawy. Dokument możesz odzyskać tylko na podstawie własnego wniosku złożonego w sądzie (wniosek o oddanie zatrzymanych uprawnień do kierowania /do czasu przeprowadzenia rozprawy/). Problem w tym, że na rozprawę "trochę" poczekasz (niekiedy nawet kilka miesięcy). Tu masz jednak ewidentny błąd interpretacji przepisów, przez niedouczonych, albo nadgorliwych policjantów. W tym przypadku najrozsądniejszym rozwiązaniem jest napisanie skargi, która umożliwi odzyskanie dokumentu prawie natychmiast. Jeszcze jedno, jako uczestnik postępowania (obwiniony o popełnienie wykroczenia), masz prawo wglądu do akt. Warto więc napisać i złożyć pisemko o "umożliwienie zapoznania się z materiałem dowodowym". Istnieje bowiem ryzyko, że po wpłynięciu skargi policjanci "zechcą" podmienić dokumentację i w spreparowanej od nowa, "naciągną" nieco okoliczności zatrzymania uprawnień, wpisując, że rzecz miała miejsce na drodze publicznej, a nie na parkingu.

iciimi Wysłałem Ci mailem gotowe pismo! Wisisz dobrą flaszkę!
Powodzenia.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
marmi m
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 743
Rejestracja: pn sie 08, 2011 23:08
Lokalizacja: K-ce

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: marmi m » śr gru 31, 2014 18:00

Tak policji sie wyjątkowo nudzi i każdemu zabierają prawko za byle co, mnie też chcieli ostatnio ztrzymać prawko za ślizganie się ale na szczęście nie miałem go jak zwykle ze sobą to wypisał tylko mandat i pojechali...

Sąd bez problemu odda Ci prawko bo jazda po pustym parkingu nie jest żadnym stworzeniem zagrożenia...

A swoją droga parking sklepowy i tabliczka na nim strefa ruchu, to mimo wszystko nie jest drogą publiczną i nie pozwalają policji wypisać mandatu zabrać prawka za ''stworzenie zagrożenia ruchu drogowym'' to tak na przysżłość warto wiedzieć i się z nimi kłócić.


CC 1,7CDTI --> VW GOLF V 1,9TDI -->GOLF 6 2.0TDI CR

Obrazek

Awatar użytkownika
iciimi
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 160
Rejestracja: ndz cze 02, 2013 13:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: iciimi » pt sty 02, 2015 14:25

Skargi nie wysłałem, temat prawie rozwiązany - po przeprowadzeniu rozmowy z policjantem wszystko się wyjaśniło;)



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: hak64 » pt sty 02, 2015 20:42

iciimi pisze:wszystko się wyjaśniło
To się pochwal (choćby na PW).
Choć dla potomnych też by się przydała informacja, czy cierpiący na przerost ambicji nad inteligencją policjant, oddał prawo jazdy uznając swoją nadinterpretację przepisów prawa? Czy był jakiś mandat i za co? Czy też jednak policjant nadal uważa, że postąpił zgodnie z literą prawa i nie odda dokumentu, a całe zdarzenie znajdzie swój finał w sądzie?


Gościu ściemnia! Jeśli papiery poszły do sądu, to nie ma szans ich wyciągnąć. Postępowanie w sprawach o wykroczenia rządzi się konkretnymi procedurami. Jeśli cokolwiek zostało wysłane do sądu, to musi być do tego dołączone pismo przewodnie, notatka urzędowa z opisem zdarzenia, oraz wniosek o ukaranie. Wszystkie te dokumenty podpisuje najpierw naczelnik wydziału, a potem komendant jednostki. Ponadto musi to być zadziennikowane (nadal liczba dzienna prowadzonej sprawy) i wierz mi, że bez rozstrzygnięcia sądowego (wyrok, umorzenie, lub uniewinnienie), nie da się tego odkręcić. Tak więc Twój koleś w policyjnym mundurku naopowiadał Ci bajek, bo najprawdopodobniej Twoje prawko leży w biurku naczelnika, a ten zastanawia się, co dalej z tym zrobić. I raczej do sądu tego nie wyśle, bo to co napisałem w jednym z postów, że policja narazi się na ośmieszenie, jest prawdą. Gdyby bowiem doszło do rozprawy, a Ty jako obwiniony, w ramach wyjaśnień, przeczytałbyś treść skargi, którą Ci napisałem to mógłbyś panom policjantom zaśpiewać "Czerwony jak cegła".


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: hak64 » sob sty 03, 2015 15:16

hak64 pisze:dla potomnych też by się przydała informacja, czy cierpiący na przerost ambicji nad inteligencją policjant, oddał prawo jazdy uznając swoją nadinterpretację przepisów prawa? Czy był jakiś mandat i za co? Czy też jednak policjant nadal uważa, że postąpił zgodnie z literą prawa i nie odda dokumentu, a całe zdarzenie znajdzie swój finał w sądzie?
Ze względu na złożoność problemu postanowiłem opisać nieco szerzej całą sprawę. Może się bowiem przydać nie tylko autorowi wątku.
Policjanci, zatrzymując prawo jazdy korzystali z możliwości, które daje im Ustawa Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie: Ustawa Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 roku, Kodeks Drogowy, tekst jednolity . Stan prawny na styczeń 2015
Art. 1.
1. Ustawa określa:
1. zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu;
2. zasady i warunki dopuszczenia pojazdów do tego ruchu, a także działalność właściwych organów i podmiotów w tym zakresie
3. wymagania w stosunku do innych uczestników ruchu niż kierujący pojazdami;
4. zasady i warunki kontroli ruchu drogowego.
2. Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza miejscami wymienionymi w ust. 1 pkt 1, w zakresie:
1. koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób;
2. wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.
Art. 3.
1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby znajdującej się w pobliżu drogi, jeżeli jej zachowanie mogłoby pociągnąć za sobą skutki, o których mowa w tym przepisie.
3. Jeżeli uczestnik ruchu lub inna osoba spowodowała jednak zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest obowiązana przedsięwziąć niezbędne środki w celu niezwłocznego usunięcia zagrożenia, a gdyby nie mogła tego uczynić, powinna o zagrożeniu uprzedzić innych uczestników ruchu.
Art. 60.
1. Zabrania się:
1. używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim;
Art. 135.
1. Policjant:
1. zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w razie: (od „a”, do „h”)
2. może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Niemniej jednak, cytowana ustawa jest aktem prawnym niższego rzędu niż:
Ustawa z dnia 20 maja 1971 KODEKS WYKROCZEŃ
Art. 86. § 1. Kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.
§ 2. Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

a ta właśnie ustawa ogranicza stosowanie sankcji karnych wyłącznie do czynów popełnionych w ruchu drogowym, nie ma w niej żadnej wzmianki, o możliwości stosowania przepisów ustawy poza wyznaczonymi szlakami komunikacyjnymi.
Poniżej teść pisma (skargi) adresowanego do jednostki policji:

Imię Nazwisko miejscowość, data
Adres
Komenda Powiatowa Policji
W Tarnowskich Górach

SKARGA

W dniu 26.12.2014r. około godziny 17:15 na parkingu pod marketem TESCO w Tarnowskich Górach, interweniujący policjanci zatrzymali moje prawo jazdy. Jako powód zatrzymania uprawnień wpisano (na pokwitowaniu) „stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym”, nie podano jednak podstawy prawnej, ani oznaczenia artykułu, traktującego o tym zagrożeniu. Powodem podjęcia interwencji, było prawdopodobnie zgłoszenie pracownika ochrony sklepu, któremu być może przeszkadzała moja jazda po pustym (sklep był nieczynny) parkingu. W związku z faktem, ze nie zgadzam się z decyzją policjanta, który - moim zdaniem bezprawnie - zatrzymał moje prawo jazdy, postanowiłem zweryfikować swoją wiedzę na temat istoty stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym. Podczas lektury stosownej literatury „Wykroczenia drogowe – komentarz”, autorstwa R.A Stefański, natrafiłem na treść artykułu 86 § 1 k.w. (pełnej treści, chyba nie muszę cytować), oraz stosowny komentarz.
Dowiedziałem się, że znamiona wykroczenia z tego artykułu wyraźnie wskazują, że przedmiotem ochrony, jest wyłącznie bezpieczeństwo w ruchu drogowym, z wyłączeniem innych stref ruchu i ustawa wyraźnie ogranicza działanie tego przepisu do ruchu drogowego, stanowiąc, iż chodzi o bezpieczeństwo „w ruchu drogowym”.
Ponadto z dalszej części lektury dowiedziałem się, że wykroczenie sprowadzenia zagrożenia w ruchu drogowym występuje w dwóch typach: podstawowym (art. 86 § 1 k.w.) i kwalifikowanym (art. 86 § 2 k.w.), gdzie mowa jest o czynie spowodowanym przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu. Natomiast (art. 86 § 3 k.w.), zdaniem nie tylko tego autora, jest nieporozumieniem, gdyż nie występuje tu żadna charakterystyczna cecha typu kwalifikowanego, jak choćby znamiona określające skutek, następstwa czynu, czy okoliczności powodujące podwyższenie zagrożenia karą. Tymczasem art. 86 § 3 kw. Nie wprowadza dodatkowych zmian, a jedynie określa warunki orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów wypełniając dyspozycję art. 28 § 2 k.w.
Dodam także, że nawet w popularnym programie TV „Drogówka”, który chętnie oglądam, wielokrotnie poruszany był problem kolizji parkingowych i zawsze (o ile kolizja miała miejsce na parkingach marketów), policjanci kończyli czynności, ograniczając się jedynie do pouczenia uczestników zdarzenia, o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze cywilno- prawnej, gdyż zdarzenie miało miejsce na terenie prywatnym, poza drogą publiczną, gdzie przepisy kodeksu wykroczeń nie mają zastosowania.
Mając powyższe na uwadze, żądam zwrotu, moim zdaniem bezprawnie zatrzymanych uprawnień do kierowania, gdyż działanie policjantów podczas przedmiotowej interwencji, w najlepszym razie można nazwać nadinterpretacją przepisów prawa.
Podpis……………………………………………


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
Patrzkoo18
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: ndz lis 24, 2013 12:27
Lokalizacja: Brzeg

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: Patrzkoo18 » czw sty 08, 2015 17:42

Witam jak Miałeś prawo jazdy ponad rok to nie mieli ci prawa zabrać prawo jazdy ale jak nie minął jeszcze rok to mieli postawy do zabrania prawa jazdy niestety takie nasze prawo.



riccardoa
Forum Master
Forum Master
Posty: 1381
Rejestracja: czw mar 22, 2012 09:50
Lokalizacja: WOT
Auto: Bora
Silnik: ARL

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: riccardoa » czw sty 08, 2015 18:06

Autor jakoś zamilkł :otepienie:



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: hak64 » czw sty 08, 2015 18:07

Patrzkoo18 pisze:Witam jak Miałeś prawo jazdy ponad rok to nie mieli ci prawa zabrać prawo jazdy ale jak nie minął jeszcze rok to mieli postawy do zabrania prawa jazdy niestety takie nasze prawo.
Nikt Ci wprawdzie nie ogranicza prawa do wypowiedzi, ale Twoja wypowiedź mocno mija się z literą prawa. Jeśli ten parking nie był oznakowany znakiem D-52 "strefa ruchu", to policjanci nie mieli prawa zatrzymać uprawnień, ani nakładać mandatu, ani kierować sprawy do sądu, bo przepisy ruchu drogowego w takim miejscu nie obowiązują. Interwencja mogła mieć jedynie charakter porządkowy i ewentualna kara mogła dotyczyć wyłącznie zakłócenia porządku.
"Autor jakoś zamilkł" Zamilkł, bo czeka na rozwój wypadków w sądzie. A powinien zwrócić się do sądu z wnioskiem o udostępnienie akt sprawy, celem zapoznania się z materiałem dowodowym. Wtedy przynajmniej będzie wiedział, co mu zarzucają i jakie go czekają ewentualne konsekwencje. Jednocześnie powinien złożyć wniosek o zwrot uprawnień do kierowania, do czasu przeprowadzenia rozprawy (bo może to trwać kilka miesięcy).


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
sliwa404
Forum Master
Forum Master
Posty: 1885
Rejestracja: śr kwie 09, 2014 21:39
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: Zatrzymane prawo jazdy

Post autor: sliwa404 » czw sty 08, 2015 18:58

A jeśli takowy znak był? Bo z tego co widzę to są wszędzie na parkingach.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości