Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych , UFG i PBUK

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
zajac
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2492
Rejestracja: sob sty 21, 2006 23:18
Lokalizacja: krakow,skarzysko
Kontakt:

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych , UFG i PBUK

Post autor: zajac » śr kwie 06, 2011 17:57

W ustawie - link poniżej - można znaleźć informacje o przedmiotach ubezpieczenia, wypowiedzeniach, terminach likwidacji szkód

http://www.teida.pl/media/documents/ust ... eniach.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;


Moje mark 4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=251704&start=0

NARZĘDZIA I SPRZĘT WARSZTATOWY - SPRZEDAŻ
Pomoc prawna - ubezpieczenia
Ubezpieczenia PZU OC, AC, NNW, Pakiety - Tanio

marcin_czainski
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pn wrz 12, 2011 20:24

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych , UFG i PBUK

Post autor: marcin_czainski » pn wrz 12, 2011 20:43

Witam
Jeszcze trochę i ustawa się zmieni. Prezydent już podpisał wiec pewnie nowa ustawa będzie wejdzie w życie z początkiem 2012 roku. W październiku będę na szkoleniu o zmianach w Ustawie wiec później mogę się wypowiedzieć o zmianach.
Pozdrawiam
Marcin



pavulon7
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: ndz paź 09, 2011 22:34

Re: Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych , UFG i PBUK

Post autor: pavulon7 » pn paź 10, 2011 15:22

KATARZYNA GOROŃSKA
ul. OSIEDLE LEŚNE 10/41 KOZIE GŁOWY
62-540 KLECZEW



Numer szkody: PL2011091300154 / tjuszczak z dnia 2011-09-09
Poszkodowany: GOROŃSKA KATARZYNA
Nazwa ubezpieczenia: obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych
Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA informuje, iż po rozpatrzeniu roszczeń zgłoszonych z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego za szkodę powstałą w dniu 2010-09-09 nie może zostać przyznane odszkodowanie.
W przedmiotowej sprawie przeprowadzono dodatkowe postępowanie wyjaśniające i ustalono, że odpowiedzialność za zaistnienie kolizji nie ponosi kierujący Fiatem. Ustalono , że przyczyną kolizji był nagły rozległy zawał serca, a w chwili, gdy s. Fiat zjechał na przeciwny pas ruchu ( przed zderzeniem )to kierujący był nieprzytomny .
Zgodnie z art. 822 kc i art. 415 kc w związku z art. 6 kc przesłanką wypłaty odszkodowania z umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest udowodnienie winy wskazanego sprawcy, a materiał dowodowy zebrany w sprawie nie daje ku temu podstaw. Z uwagi na powyższe postanowiono jak na wstępie.

Na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
PZU SA zobowiązany jest poinformować o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.
Z poważaniem
.....…….........………..………………………………
(pieczęć imienna i podpis pracownika dostalam odmowe prosze o pomoc kasia



Windykator
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: ndz wrz 21, 2008 20:01
Lokalizacja: Warszawa

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych , UFG i PBUK

Post autor: Windykator » pt lut 03, 2012 23:03

Przypominam, że od 11 lutego wchodzi w życie nowa ustawa o ubezpieczeniach komunikacyjnych!
Najważniejsze w skrócie to jeżeli ktoś zapomni, że mu się skończyła polisa i przedłużyła automatycznie, to nie będzie musiał opłacać jej u tego samego ubezpieczyciela.
Można będzie wymówić taką umowę w dowolnym momencie. Trzeba będzie jednak zapłacić za wykorzystany okres.
http://prawo.legeo.pl/prawo/ustawa-z-dn ... 11.02.2012" onclick="window.open(this.href);return false;



Awatar użytkownika
Abest
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 586
Rejestracja: sob wrz 15, 2007 19:56
Kontakt:

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych , UFG i PBUK

Post autor: Abest » sob mar 08, 2014 22:07

A jak to jest wg nowych przepisów brakiem ubezpieczenia OC? chodzi mi o to ,że w samochodzie nie było opłacane OC od 2012r gdyż nie był użytkowany (stał w garażu, od czasu do czasu był przepalany) i czy gdy przepisy nowe weszły z datą 2013 to tyczą się także stanu sprzed 2013 r? tzn czy przy opłaceniu OC w 2014r dostanę karę (3200zł) za brak ciągłości ubezpieczenia w myśl nowych przepisów czy wcześniejszych skoro nie było opłacone OC zanim nowe przepisy weszły w życie?
Wg mnie to takie trochę działanie wstecz a z tego co wiem prawo nie działa wstecz. Ja rozumiem to tak ,że przepisy które wchodzą w życie z rokiem 2013 mają moc od roku 2013 i dalej a stan sprzed 2013r regulują przepisy wcześniejsze czy się mylę? Bardzo proszę o odpowieź.


:hehe: moe golferki, zapraszam
[mk2] http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=1525752
[mk5] http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=90&t=419915&p=5082792#p5082792

sroczek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn sty 17, 2011 21:04

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych , UFG i PBUK

Post autor: sroczek » ndz lis 23, 2014 11:15

abest da sie przeskOczyc ciaglOsc w ubezbiepieczeniu nawet na ta chwile gdy musi byc Oplacane> wg mnie ustawa jest nie dO kOnca dOprOwadzona> cO w przypadku kiedy jestem kOlekcjOnerem i mam w zasadzie kOlO 18 20 samOchOdOw i nie sa One zarejestrOwane na zabytek O:) trOche mi tO zajelO zeby dOjsc dO tegO jak zrObic przerwe i pOtem zarejestrOwac pOnOwnieO:) ale sie da



Jaklas88
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 108
Rejestracja: wt kwie 08, 2014 19:16
Lokalizacja: Przysiek
Auto: VW Jetta A2
Silnik: RP

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych , UFG i PBUK

Post autor: Jaklas88 » ndz mar 19, 2017 09:12

Witam, czy jest tu ktoś biegły w sprawie ubezpieczeń. Mam problem, który prawdopodobnie skończy się w sądzie. Pozdrawiam.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych , UFG i PBUK

Post autor: hak64 » ndz mar 19, 2017 11:35

Jaklas88 pisze:Mam problem
Przedstaw temat, to być może znajdzie się odpowiedź.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Jaklas88
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 108
Rejestracja: wt kwie 08, 2014 19:16
Lokalizacja: Przysiek
Auto: VW Jetta A2
Silnik: RP

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych , UFG i PBUK

Post autor: Jaklas88 » pn mar 20, 2017 18:17

Kupiłem auto 12 listopada 2016 z OC w MTU do 12 lipca br. 15 listopada otrzymałem pismo z polisą przepisaną na siebie z informacją, że jest opłacona. Na początku lutego otrzymałem wezwanie do zapłaty mojej polisy. Po konsultacjch telefonicznych wyszło na to, że pośrednik (komis/handlarz/żyd*) wypowiedział ją przed sprzedażą. Pojawiają się rzekomo 3 daty 7, 10 i 12 listopada. 12 listopada zaraz po kupnie przepisałem polisę na siebie. Powołując się na art.32 straszą mnie, że jeżeli nie opłacę polisy, która paradoksalnie została anulowana i kilka dni później wskrzeszona, zerwą ze mną umowę zostawiając mnie na lodzie przed UFG (czyt. 4000pln kary). Po dzisiejszej rozmowie telefonicznej z przedstawicielką Biura Utrzymania Jakości Ergo Hestii czy jakoś tak wyszło na to, że wypowiedzenie zostało skutecznie zarejestrowane 8 listopada. Czy to możliwe, że 7 dni po tej operacji mogli wysłać mi ważną opłaconą polisę, któa została anulowana?! Co dalej robić?
*-wstawić wygodne słowo.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych , UFG i PBUK

Post autor: hak64 » wt mar 21, 2017 11:08

Nie powinieneś się tym przejmować. Kupiłeś auto z polisą ważną do 12 tego listopada i tego dnia wznowiłeś polisę ( "przepisałem polisę na siebie"), co rozumiem, jako opłacenie składki. Skoro więc ubezpieczyciel przyjął kasę, to zawarłeś skutecznie umowę ubezpieczenia. Niezrozumiałe jest za to
Jaklas88 pisze:wyszło na to, że wypowiedzenie zostało skutecznie zarejestrowane 8 listopada. Czy to możliwe, że 7 dni po tej operacji mogli wysłać mi ważną opłaconą polisę, któa została anulowana?!
Jeśli zwierałeś umowę ubezpieczenia OC przez internet - nie płacąc od razu składki - to ubezpieczyciel wysyła najpierw propozycję ubezpieczenia, a nie umowę.
Jaklas88 pisze:Na początku lutego otrzymałem wezwanie do zapłaty mojej polisy.
To w końcu opłaciłeś, wykupiłeś ubezpieczenie, czy nie? Umowę zawierasz po opłaceniu. Zatem w przypadku gdy poprzedni właściciel auta wypowiedział umowę OC, to z dniem 12 listopada straciła ona ważność. Ty zaś - jak rozumiem - otrzymałeś nową umowę z datą 15 listopada. Wynika z tego, że masz przerwę w ubezpieczeniu (3 dni). Gorzej jeśli otrzymałeś tylko propozycję ubezpieczenia i nie opłaciłeś składki - wtedy nadal masz nieubezpieczone auto, a co za tym idzie UFG i tak Cię znajdzie.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Jaklas88
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 108
Rejestracja: wt kwie 08, 2014 19:16
Lokalizacja: Przysiek
Auto: VW Jetta A2
Silnik: RP

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych , UFG i PBUK

Post autor: Jaklas88 » wt mar 21, 2017 21:04

Nie aktualne. Sprawę prowadziłem wielotorowo. Jeden z tych torów dojechał do stacji Włoszczowa :) Firemka zadzwoniła do znajomej agentki wyjaśniającej sprawę i przyznali, że odsłuchali nagranie rozmowy z listopada i wina leży po ich stronie. Jednak do mnie nie mieli odwagi zadzwonić.



solevita
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz paź 28, 2018 14:54
Kontakt:

Re: Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych , UFG i PBUK

Post autor: solevita » ndz paź 28, 2018 15:13

przyda sie



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości