PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Kavson22
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt maja 16, 2017 12:42

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to napr

Post autor: Kavson22 » wt maja 16, 2017 12:49

W dniu wczorajszym kobieta wyjeżdżająca z podporzadkowanej wymusiła pierwszeństwo i efekt jest taki:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na ile koledzy szacujecie odszkodowanie?
Golf III 1.9tdi GT 1995r.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » wt maja 16, 2017 16:42

Przykro, ale masz szkodę całkowitą. Poprawnie wyliczony kosztorys naprawy powinien mieć 7 z przodu. Masz dwoje drzwi do wymiany, listwy i prawdopodobnie słupek "B" do korekty. Nie wiem co z lusterkiem i progiem, bo na fotkach nie widać.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Kavson22
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt maja 16, 2017 12:42

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: Kavson22 » wt maja 16, 2017 20:12

Drzwi przednie prawe są mocno pokiereszowane, tylne prawe tylko porysowane.Obie listwy drzwi połamane. Słupek jest cały, lusterko w stanie jak przed kolizją. Progi nie ucierpiały, jedynie listwa progowa została oberwana. Jutro przyjeżdża przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej ocenić szkody.



Ares1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr maja 17, 2017 20:22

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to napr

Post autor: Ares1 » śr maja 17, 2017 20:35

Witam
Dziś na parkingu gość wyjeżdżając Renault Master przybrał moją skodzinę
Obrazek
Obrazek

Wysyłając zgłoszenie poprzez www warty wyceniłem sobie na 1200 PLN , jak pooglądałem ceny używanych zderzaków wydawało mi się ze przy tej kwocie zostanie mi troszkę jako rekompensata za pierwsze uszkodzenie auta.
Pytanie czy kwota jest adekwatna? Jak dostane odpowiedz to co należy dalej działać?
Skoda Octavia I kombi rok 2003 2.0 LPG
Pozdrawiam



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » czw maja 18, 2017 10:00

Ares1 pisze: Wysyłając zgłoszenie poprzez www warty wyceniłem sobie na 1200 PLN
Na głowę upadłeś!? Masz do wymiany tylny błotnik! To koszt powyżej 3 tyś zł.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Ares1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr maja 17, 2017 20:22

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: Ares1 » czw maja 18, 2017 10:19

Rozumiem.
Czy jest opcja teraz jeszcze podnieść tą wycenę skoro sam im taką kwotę napisałem? Wolałbym naprawę bez ASO aby mi coś z tego zostało.
Takie drobne uszkodzenie kwalifikuje do wymiany cały element? To jaki może być całkowity koszt naprawy z wymianą zderzaka? I jaki koszt naprawy samego błotnika szpachlując?



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » czw maja 18, 2017 12:01

Ostra krawędź zagięcia kwalifikuje element do wymiany. W Twoim przypadku sama robocizna i materiał lakierniczy to koszt rzędu 3 tyś (ceny zderzaka i błotnika możesz ustalić dzwoniąc do ASO). Dla Ciebie korzystaniejsza będzie naprawa tego błotnika, bo wyprucie go wiąże się z naruszeniem powłok antykorozyjnych na sąsiadujących elementach.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Ares1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr maja 17, 2017 20:22

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to napr

Post autor: Ares1 » czw maja 18, 2017 12:20

Oj to wolałbym tego w ten sposób nawet nie robić. Wiem że dla niektórych estetyka jest ważna ale ja wybieram opcje brzydszą ale pewniejszą( w sensie naprawić tylko uszkodzenie i zamalować tak aby nie rdzewiało przez wiele lat n nawet bez szpachlowania) .Auta nie będę się pozbywał do jego końca a wole za taką kwotę zrobić w nim kpl. zawieszenia z hamulcami więc pytanie brzmi ile mogę dostać kasy z ubezpieczalni na naprawę bez naprawiania?



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » czw maja 18, 2017 15:14

Ares1 pisze:pytanie brzmi ile mogę dostać kasy z ubezpieczalni na naprawę bez naprawiania?
Weź człowieku przeczytaj ten wątek (wystarczy z ostatnich stron), a dowiesz się, że ubezpieczyciel ma wyliczyć szkodę w oparciu o ceny części nowych i oryginalnych, czynności naprawcze muszą być wyszczególnione i odpowiadać technologii napraw (ta zaś zakłada wymianę błotnika, a nie klepanie). A to, czy Ty wstawisz auto do stodoły Janusza i on naprawi za 300 zł malując farbą w sprayu, czy też do ASO, gdzie wystawią fakturę na 7 tyś, ubezpieczyciela nie powinno interesować. Odszkodowanie musisz dostać nawet, gdy nic nie będziesz naprawiał.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Ar3k87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw maja 04, 2017 14:48

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to napr

Post autor: Ar3k87 » pt maja 19, 2017 20:59

Ar3k87 pisze:Witam. Czy mógłbym szanowne grono forumowiczów poprosić o wycenę szkody w moim aucie?
ObrazekObrazek

Z mniej widocznych na zdjęciach szkód to:
- Zarysowana szyba na wysokości lusterka,
- W lusterku powyrywane przewody,
- Popękany lakier na drzwiach.

Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
Witam ponownie. Dzisiaj otrzymałem wycenę szkody na kwotę 2,017,29 zł., która mnie lekko zdziwiła biorąc pod uwagę ceny poszczególnych części. Do tego w mailu napisano "Ustalenia zawarte w załączniku do niniejszego pisma stanowią określenie stwierdzonych uszkodzeń w pojeździe i nie oznaczają przyjęcia odpowiedzialności przez Link4 za powstałą szkodę." a powyższa kwota została już przelana na moje konto, chociaż niczego nie podpisywałem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W KALKULACJI ZASTOSOWANO CZĘŚCI O JAKOŚCI „P” PONIEWAŻ W WYNIKU INDYWIDUALNEJ
OCENY STANU TECHNICZNEGO POJAZDU ORAZ Z UWAGI NA PROSTOTĘ KONSTRUKCJI
USZKODZONYCH ELEMENTÓW STWIERDZONO MOŻLIWOŚĆ ICH UŻYCIA.

DODATKOWO STWIERDZONO:
POJAZD NIE JEST JUŻ OBJĘTY GWARANCJĄ PRODUCENTA.

Oczywiście chcę napisać odwołanie od tej decyzji, ale mam kilka wątpliwości. Po przeczytaniu kilkunastu stron wnioskuję, że roboczogodzina (49 zł) została zaniżona i nielegalnie użyto części zamiennych. Czy roboczogodzina oraz ceny oryginalnych części muszą być udokumentowane i załączone do odwołania?. Jak na podstawie powyższych zdjęć rzeczoznawca mógł stwierdzić możliwość użycia części zamiennych (to nie jest wróżenie z fusów?)? Czy od czegoś mogę jeszcze się odwołać ?



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » pt maja 19, 2017 21:41

Sąd Najwyższy {Postanowienie Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 20 czerwca 2012 r. III CZP 85/11} uznał w wyniku wykładni art. 361 § 2 i art. 363 § 2 KC, że ubezpieczyciel, w ramach umowy o odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu, powinien ustalić odszkodowanie w kwocie, która zapewnia przywrócenie pojazdu do stanu sprzed zdarzenia, wyrządzającego szkodę jako całości. Poszkodowanemu przysługuje pełne prawo do odszkodowania ustalonego według cen części oryginalnych, pochodzących bezpośrednio od producenta pojazdu, niezależnie od wieku pojazdu, stanu jego wyeksploatowania i faktu, że w obrocie dostępne są również tzw. części alternatywne, a więc najogólniej je określając - części zamienne nie będące częściami oryginalnymi. Dzięki naprawie dokonanej z wykorzystaniem części oryginalnych stan samochodu jest - pod względem technicznym, użytkowym, trwałości i estetyki - najbardziej zbliżony do jego stanu sprzed kolizji, co odpowiada zasadzie pełnej restytucji (pełnego odszkodowania). Przywrócenie do takiego stanu oznacza, że pojazd ma być sprawny technicznie i zapewnić poszkodowanemu komfort jazdy w takim stopniu jak przed zdarzeniem.
W innym postanowieniu SN podkreślił, że naprawa z użyciem alternatywnych części zamiennych jest co najwyżej próbą odtworzenia estetyki pojazdu, nie zaś przywróceniem do stanu przed zdarzeniem.
Jeśli potrafisz czytać ze zrozumieniem, to wywnioskujesz, że nie jest konieczne dokumentowanie kosztów zakupu części. Szkoda ma być wyliczona zgodnie z wytycznymi KNF, a pieniądze przelane na konto poszkodowanego, niezależnie czy zlecił naprawę warsztatowi, naprawił w stodole, postawił auto w ogrodzie, by służyło za budę dla psa, czy też sprzedał pojazd w stanie uszkodzonym.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

dalajlama77877
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: ndz sty 22, 2017 16:56

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: dalajlama77877 » sob maja 20, 2017 17:04

Jak odwołać się w przypadku faktury holowania? Za holowanie zapłaciłem 250 zł, przesłałem TU fakturę, a oni wypłacili mi tylko 157 zł, a jako powód podali, że cena 1 km dla mojego miejsca zamieszkania to 1,50 zł. Skąd niby mogłem to wiedzieć po wypadku...

Druga sprawa - podczas wypadku uszkodził się laptop, który 6 lat temu był wart 1700 zł, oni wycenili go na 1400 zł, dali sobie zużycie techniczne na 15% rocznie i dodali procenty do siebie, wyszło im z tego 90% zużycia technicznego, czyli śmieszna kwota 140 zł, gdy używany laptop tego typu stoi w średniej cenie 650-700 zł. Pisałem im, że ich obliczenia są idiotyczne, tak się nie robi i nie oblicza procentów, jeszcze zrozumiałbym 15% zużycia technicznego od każdej nowej wartości, bo wtedy wychodzi taka średnia cena rynkowa sprzętu używanego - około 600 zł.

Ktoś ma z tymi sprawami doświadczenie może?



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » sob maja 20, 2017 19:52

dalajlama77877 pisze:Ktoś ma z tymi sprawami doświadczenie może?
Napisz do mnie na PW. podam Ci nr telefonu, bo masz dużo pytań, a nie mam czasu pisać.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

grg89
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn maja 29, 2017 21:51

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to napr

Post autor: grg89 » pn maja 29, 2017 22:00

Witam

dziś miałem zdarzenie parkingowe, którego skutki widać poniżej. Jest to peugeot 206 z 2003 roku. Mógłby ktoś mi pomoc w wycenie naprawy auta, tak bym wiedział czy oferta ubezpieczyciela nie jest krzywdząca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości