Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

BC_Leszcz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: czw sie 31, 2006 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Post autor: BC_Leszcz » czw sie 05, 2010 20:34

Mam Passata B5 FL w wersji USA - sprowadzony nowy do kraju z pierwszą rejestracją właśnie na trenie Polski i mam oficjalny papier od rzeczoznawcy/diagnosty dopuszczający ten pojazd do ruchu.
W pojeździe wymieniono lampy przednie i zmodyfikowano tylne (stop w wersji USA zapalał również to co w Europie jest światłem przeciwmgielnym), obrysówki pozostały na zderzakach - z przodu pomarańczowe a z tyłu czerwone i palą się zawsze na stałe.

W praktyce żaden policjant czy diagnosta również nigdy nie maił do tego pretensji.


Jest: Passat B5 FL 2.8 V6 Automat oraz Golf MK3 5D 1.8 Automat

Było: Ford Scorpio 2.9 24V 95' Automat (sprzedany)
Ford Scorpio 2.9 24V 93' Automat (sprzedany)
VW Passat 2.8 VR6 91' (ukradli)

Będzie: Audi A8 ;)

Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Post autor: Shmatan » pt sie 06, 2010 11:25

Pisałem o tym już dziesiątki razy na łamach tego, jak i innego forum - obrysówki są w 100% legalne, jeżeli zamontowane są (wysokość, odległość od końca pojazdu, kolor) zgodnie z rozporządzeniem odnośnie świateł bocznych odblaskowych, i traktowane są jako światła pozycyjne boczne, a nie obrysowe. Jedyny problem jest taki, że znakomita większość "obrysówek" nie posiada homologacji europejskiej



Awatar użytkownika
WhiteRoute
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: ndz lip 25, 2010 10:11
Lokalizacja: kraków

Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Post autor: WhiteRoute » pn sie 09, 2010 08:26

To konkretnie koledzy sie wypowiedzcie. Podłączę w moim meksykańcu obrysówki na pozycyjne jak wymienie tylna światła na US i pozycje w kierunkach tez to dostanę mandat czy nie? Misiaczki zrozumieją że tak ma ta wersja oryginalnie czy tłumaczenie?



Awatar użytkownika
Kamel
VW Baron
VW Baron
Posty: 3278
Rejestracja: pt kwie 20, 2007 16:32
Lokalizacja: WB / WZ
Kontakt:

Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Post autor: Kamel » pn sie 09, 2010 09:10

WhiteRoute pisze:to dostanę mandat czy nie? Misiaczki zrozumieją że tak ma ta wersja oryginalnie czy tłumaczenie?
To już akurat nie zależy od przepisów tylko od dobrej woli policjanta :bigok:
Jeden nie zwróci nawet na to uwagi, a inny będzie chciał się wykazać i wyciągnie CI wszystko, łącznie ze źle wytrzepanymi dywanikami i piachem na nich, który powoduje zagrożenie, bo noga przy wciskaniu hamulca może CI się na piasku poślizgnąć :bigok:


. . . . . . . . . . MOJA BYŁA GOLFINA . . . . . . . . . . . . . MOJA OBECNA JETTA . . . . . . . . . .

Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Post autor: Shmatan » czw sie 12, 2010 21:33

WhiteRoute, pozycje w przednich kierunkach i tylne lampy US nie są legalne w polsce - to o czym pisałem odnosi się jedynie do bocznych obrysówek



Awatar użytkownika
Frenclik
...
...
Posty: 0
Rejestracja: sob maja 01, 2010 16:34
Lokalizacja: K-Koźle

Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Post autor: Frenclik » wt paź 12, 2010 23:35

[quote="Shmatan"]Hej.

No to po krótce - rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, rozdział trzeci § 12, ust. 3 pkt 8 (w odniesieniu do ust.1 pkt 16), oraz załącznik 6, § 2, lp. 19 (w odniesieniu do lp. 11).

Teraz słowami człowieka z politechniki (czyli moimi) - światła pozycyjne boczne (zwane obrysówkami us) muszą być zamontowane w samochodach o określonej długości, ale dopuszcza się montaż we wszystkich innych na zasadach określonych umiejscowieniem świateł odblaskowych bocznych czyli, 1 lub 2 po każdej stronie, barwa żółta samochodowa; dopuszcza się barwę czerwoną w przypadku światła umieszczonego z tyłu pojazdu we wspólnej obudowie z innym czerwonym światłem tylnym lub umieszczonym najbardziej z tyłu bocznym światłem pozycyjnym, na obu bokach pojazdu na określonych wysokościach i odległościach (ori miejsca z obrysów us spełniają te warunki). ) powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 300 m, w samochodach osobowych i ciężarowych o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony (czyli u Ciebie) i długości mniejszej niż 6 m światła barwy żółtej samochodowej MOGĄ (nie muszą) migać w fazie z kierunkowskazami po tej samej stronie pojazdu (w fazie czyli jednocześnie - nie na przemian).

Inna sprawa, że muszą mieć określoną homologacje, co w praktyce oznacza że można użyć tylko światła z ciężarówek lub volvo - ori obrysy vw nie posiadają homologacji europejskiej


Franc

Awatar użytkownika
slawek987
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 616
Rejestracja: ndz wrz 05, 2010 22:46
Lokalizacja: GKS
Auto: FABIA II
Silnik: CAYA

Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Post autor: slawek987 » pn lis 19, 2012 22:23

Mam takie pytanie, czy jak założę białe obrysówki i pomarańczowe żarówki to będzie spoko, czy lepiej założyc od razu pomarańczowe obrysówki? proszę o podpowiedź.



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Post autor: Shmatan » śr lis 21, 2012 17:22

Bez znaczenia, bo i tak obstawiam że założysz takie bez homologacji



Awatar użytkownika
slawek987
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 616
Rejestracja: ndz wrz 05, 2010 22:46
Lokalizacja: GKS
Auto: FABIA II
Silnik: CAYA

Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Post autor: slawek987 » śr lis 21, 2012 21:39

Shmatan pisze:bez homologacji
tak :jezor:



Awatar użytkownika
dawid018
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4630
Rejestracja: pn sty 09, 2006 23:41
Lokalizacja: Gostyń/Rębowo
Kontakt:

Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Post autor: dawid018 » pt lis 23, 2012 18:45

figo58 pisze:jak sprowadzę takiego golfa z USA i on seryjnie ma już taki obrys to mogę jeździć po naszych drogach legalnie itd.??
teoretycznie nie możesz bo ma obrysy.w usa obrysówki są dozwolone u nas nie.po sprowadzeniu auto powinno być dostosowane do naszych przepisów(wymiana lamp itp)
a to ze auto 20lat temu jeździło po usa nic nie znaczy.u nas nie może mieć obrysówek i tyle.
doggie pisze:dziś sytuacjawygląda radykalnie inaczej i przepis ten powinien być skreślony - takie jest moje zdanie
jak wiele innych przepisów


obecne mkII by dawid018
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=3081850#3081850

BYŁE MK2 by dawid018-wszystkie foto na I str.
http://www.forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=63413

Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Post autor: Shmatan » wt lis 27, 2012 15:34

dawid018 pisze:teoretycznie nie możesz bo ma obrysy.w usa obrysówki są dozwolone u nas nie.
Kolejny raz proszę o nieprzepisywanie błędnych informacji! A i tym razem o przeczytanie chociaż kilku postów temacie zanim się w nim napiszesz!



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10505
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re:

Post autor: doggie » wt lis 27, 2012 15:39

figo58 pisze: a jak sprowadzę takiego golfa z USA i on seryjnie ma już taki obrys to mogę jeździć po naszych drogach legalnie itd.
odświeżę wcześniejszy post jako "starego kotleta" i zadam pytanie retoryczne - czy np. obrysówka Golfa sprowadzonego z USA do EU posiada europejską homologację E wraz z homologacją obrysówek? :D



Awatar użytkownika
dawid018
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4630
Rejestracja: pn sty 09, 2006 23:41
Lokalizacja: Gostyń/Rębowo
Kontakt:

Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Post autor: dawid018 » śr lis 28, 2012 00:31

Shmatan pisze:Kolejny raz proszę o nieprzepisywanie błędnych informacji!
jakie błędne??piszemy o obrysówkach tak.czyli 2 światła widoczne z przodu i 2 z tyłu,barwa biała i czerwona,poza tym brak europejskiej homologacji.ty pisałeś o światłach pozycyjnych bocznych które jak najbardziej są dozwolone jeśli mają homologację i spełniają warunki rozmieszczenia.


obecne mkII by dawid018
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=3081850#3081850

BYŁE MK2 by dawid018-wszystkie foto na I str.
http://www.forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=63413

Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Obrysówki. Co wkoncu z tym prawem??

Post autor: Shmatan » śr lis 28, 2012 16:03

dawid018, obrysówki montowane są na boku i świecą do przodu i do tyłu (można na ciągnikach siodłowych zobaczyć) - to co mają golfy US czy volvo v40 to nic innego jak światła pozycyjne boczne i to o nich ciągle piszemy



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości